Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Mamici de Decembrie 2014 (Minuni de Decembrie 2014) - cap.6


315 raspunsuri la acest subiect

#1
decembrie2014

decembrie2014

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 54 mesaje

Postat 10 septembrie 2014 - 16:02

[barza1] Odiseea noastra - Capitolul 1Capitolul 2Capitolul 3Capitolul 4; Capitolul 5      [barza1]

 

Tocmai ai aflat ca o sa nasti in Decembrie 2014? Atunci esti bine venita in grupul gravidutelor care asteapta barza in luna decembrie din 2014. Nu esti inca sigura de data nasterii sau doresti sa o mai verifici te sfatuim sa folosesti CALCULATORUL datei nasterii. De asemena iti recomandam sa citesti Odiseea Sarcinii (care urmareste sarcina pe saptamani) si sa citesti ce spun alte mame ca tine pe Jurnal de Sarcina.

 

minuni%20decembrie%20mare.jpg

 

La desprecopii.com oferim posibilitati multiple pentru gestionarea grupului de mamici: 
- Discutiile publice se desfasoara in cadrul acestui subiect. Un subiect care o sa devina un subiect maraton la care scriem zi de zi. Putem sa pune poze, linkuri si ne folosim de subiectul public ca sa recrutam si alte mamici ca noi.
- Discutii private vom putea avea in cadrul GRUPULUI
- Tot in cadrul GRUPULUI putem avem: albume, evenimente, linkuri utile, sondaje, video-uri, wiki, sondaje, intrebari si raspunsuri (Q&A)
- In curand in cadrul GRUPULUI: liste diverse, Wiki, Albume Video, Evenimente Extinse, Date de nastere, si multe altele

 

Linkuri rapide:

Lista DPN | Rugaciuni | Dezbateri private | Cum se citeste o ecografie | Albume

 

Zodiac corespunzator: Sagetator 22 Noiembrie - 21 Decembrie sau Capricorn 22 Decembrie - 19 Ianuarie

 

sagetator12.jpgcapricorn11.jpg

 

Instructiuni capitol nou

 



#2
crystyne

crystyne

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.252 mesaje

Postat 10 septembrie 2014 - 16:19

Ari multumim pentru noul capitol  [flo2] doar ti -am zis ca esti ff harnicutza ... Sa nu te deochi doamna  [soricel]

 

 Sa fie un capitol plin numai de vesti bune  [:)] sa veniti cu vesti bune de la eco  [soricel]

 

Pupici la toate gravidutzele vesele  [flo2]

 

Ps ; ai schimbat capitolul tocmai cand m -am inscris si eu ... [soricel] dupa ce am scris un pomelnic , hop si noul cap ... Dar no problem ;) [soricel]



#3
aristica

aristica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.130 mesaje

Postat 10 septembrie 2014 - 16:28

Pai si ce? Asa ai scris mai mult, te cunosc fetele mai bine...ca si-asa ti-a luat o vesnicie sa ajungi aici: ma mir ca n-ai asteptat sa nasti  [soricel]  Auzi: da' tu, dac-ai facut  FIV, nu calculezi dupa ultima data a menstruatiei? Calculezi cumva dupa punctie? Ca doar ai o zi in plus fata de mine, dar esti trecuta  cu DPN pe 3 ianuarie...oricum, stii ca Albu te naste inainte de revelion, nu?

 

anna, am balit pe tastatura; cred ca e o conspiratie si tot forumul gateste chiftele...nu mai pot de pofta  [grasa]

 

Andra, ce tareeeee cu DPN-ul! Noi ne-am dus la pediatru la Medlife, ca erau incluse 2 vizite in pachetul de nastere, dar am inscris copilul la un medic de familie cu specilizare in pediatrie mai aproape de casa si asistenta medicului face vizite la domiciliu, raspunde oricand la telefon, adica asta mi s-a parut mai important, ca de dus la medic, il pot duce usor, dar de venit acasa iti vine mai greu cineva.

 

Betty, sa aduci vesti fantastice despre tazmanian!



#4
crystyne

crystyne

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.252 mesaje

Postat 10 septembrie 2014 - 16:37

Da doamna asa este  [soricel] nu il stii pe white ? Asa mi - a zis ca dpn ar fi pe 3 ian dar voi naste sigur intre 16-20 dec ca doar nu o veni el de sarbatori sa nasc eu  [soricel] si oricum mi - a zis de la inceput ca voi avea bebe de craciun .. Eu am avut punctia pe 11 aprilie...  Lasa doamna ca sigur vom naste in aceasi perioada ca doar o intra si omul in concediu ..  [soricel] Eu am intrebat daca intra in concediu eu ce fac....si il stii ... Cum doamna , pot eu sa va las asa ? No way... Nastem si pe urma plec in concediu..;) [soricel]



#5
Andra_Andu

Andra_Andu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 190 mesaje

Postat 10 septembrie 2014 - 16:49

Aristica, despre asta intrebam... ai fost deja la pediatru? sau vb de cel mare? Tu in ce sector stai?

 

Crystine, esti haioasa :))



#6
baam

baam

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 429 mesaje

Postat 10 septembrie 2014 - 16:49

Buna burtici dragi, bun venit si burticilor noi, noi suntem bine, am fost de dimineata sa repetam analizele gratuite la medicul de familie si maine sau poimaine vom merge sa facem si testul de toleranta la glucoza.

 

Puii mei fac gimnastica toata ziua, si-mi umplu sufletul de bucurie.

 

Eu am luat 11 kg in total cu slabit si pus la loc pana la 26 de saptamani. Doctorii au zis ca e ok. Eu am facut programare acum vro luna la Filantropia pt morfo de tr 3 pe 3 noiembrie si intr-adevar nu mai au locuri decat la sf lui noiembrie.

 

Ne-am hotarat sa nasc la Giulesti, asta e, cu Dumnezeu inainte. As vrea sa le recoltez bebilor si cellule stem poate vor fi ceva promotii la baby expo.

 

Si eu am dureri de degete nu pot strange pumnul, azi dimineata nici nu ma puteam scarpina in cap :D, si dimineata calc parca pe perne, mi se umfla rau picioarele.

 

In rest am si zile cand nu am pofta de mancare desi iau in continuare elevit.

 

Voi ati mai cumparat ceva pt bebei? Noi nu, ma enerveaza vorbele alea ca nu e bine sa le luam nimic pana la nastere si stau asa ... desi as vrea sa incep sa le iau cate ceva.

 

Urmatoarea ecografie de control o am pe 23 sept, la 28 de saptamani la dr mea, la giulesti.

 

A... nu pot intra in prenatal decat dupa ce implinesc 32 de saptamani, asta e ... voua ce va spus medicul de familie?

 

Pupici pt burtici!

 

[gravired] 25+


Editat de baam, 10 septembrie 2014 - 16:51 .


#7
crystyne

crystyne

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.252 mesaje

Postat 10 septembrie 2014 - 17:07

Eu inca nu am cumparat nimic pentru bebelina .. Dar va merge tati la shoping in 2 sapt si va cumpara el tot ce trebuie ... Ca are o ditamai lista ;) iar eu voi cumpara doar patutzul ;) astept targul de bebei si cine stie daca vad ceva pe acolo poate sa cumpar cu toate ca in sua sunt mult mult mai ieftine.. Eu nu am din astea cu superstitiile .... Pai cum asa? Na exemp la mine ... My hubby este plecat eu ce fac , cine imi cumpara toate cele ? O las pe bebelina in fofo goala? Si pe nametii aia cu atata burdihanul ia uite-o balena luptandu- se cu nametii fara masina ;( asta iarana nu am iesit din parcare) sa cumpere toate cele copilului ... Cum vi se pare? Deci trece-ti la atac si la cheltuit banuti ca nu e de joaca ... Doar nu lasati copii nud;) nu uitati ca este iarna.. Bine daca aveti pe cineva sa va cumpere atunci .. Dar eu nu am am incredere in nimeni cand vine vb de bebelina mea... 

 

Na fetelor ca nici nu m -am inscris bine si va fac capul mare;) sorry dar sunt si ne.. Si nevorbita;) 



#8
crystyne

crystyne

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.252 mesaje

Postat 10 septembrie 2014 - 17:12

Eu nu stiu cum este cu concediul prenatal ca eu sunt de vreo cativa ani numai in concediu ;) mie nu  mi sa umflat nimic  inca... Doar tzitzele ;) bine si inele eu nu prea port iar verigheta inca intra .... ;) iar dr de fam ieri mi -a zis ca arat ca o balerina... Cred ca a vrut sa zica ca o balena ... ;) dar na ce vreti ... Si gravida si balerina...? 



#9
anna_z

anna_z

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 174 mesaje

Postat 10 septembrie 2014 - 18:22

Aristica pai te invit la chiftelute in Austria ce mai astepti  [soricel] !  Crystyne bine ca te-ai decis si tu sa vi in sfarsit printre noi ca tare imi place de tine si ma amuza felul tau de a ne povesti! Nici eu nu am cumparat nimic deocamdata decat patutul pentru bebelusa dar inca mai e timp nu e asa mare graba! Va pup pe toate si asteptam vesti pe maine de la ecografi  [pk]



#10
simonika30

simonika30

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 151 mesaje

Postat 10 septembrie 2014 - 21:25

Buna fetelor! Revin printre voi cu o intrebare. Se mai confrunta careva cu hemoroizi? Eu am cateva zile de cand ma supara f tare, am dureri, usturimi si sangerari. E groaznic, nici nu pot dormi noaptea, nici in fund sa stau. Eu am mai avut probleme si in trecut dar acum parca s-au agravat. Am inteles ca sunt des intalniti in ultimul trimestru dar eu sper ca nu ma vor necaji pana la nastere.Stiti vreun remediu eficient?

Eu mai am de asteptat vreo 2 saptamani pana la urmatoarea ecografie si parca nu mai am rabdare sa vad cum mai e bebelinul meu, cat a crescut. In ultimele zile a fost f agitat, l-am simtit mai mereu.De asta ma gandesc si sa nu se aleaga cu cordonul dupa gat.

Mie mi se intareste burta des si nu stiu de la ce, se ridica bebe intr-o semiluna dar nu reusesc sa-mi dau seama unde e capul si unde funduletul.

Salut fetele nou venite!

Noapte buna!




Panic Questions

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

Last Blogs

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -