Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Constructie/renovare casa in Germania


25 raspunsuri la acest subiect

#21
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 24 septembrie 2014 - 14:38

Christel, grosimea peretelui de caramida nu o stabileste constructorul ci proiectantul si asta pentru ca inginerul de structura raspunde pentru rezistenta cladirii. Daca de pilda structuristul a calculat ca zidaria exterioara este si portanta, este total interzis sa micsorezi sectiunea peretelui cu 7 cm.

Strict termic, este mai buna varianta cu 17+17 (apropos, despre ce izolatie este vorba?), insa nu faci cum vrei, ci cum este in proiect.

De aceea trebuie respectat proiectul. Exista varianta ca structura sa fie in cadre, fara sa descarce nimic pe zidarie, iar proiectantul sa fi dat o grosime variabila la zidaria exterioara. Desi nu cred in varianta asta, admit ca poate exista. De ce nu cred? Pentru ca o structura in cadre este sensibil mai scumpa, adica dimensiuni mai mari la stalpi si grinzi, adica fier si beton destul de mult in plus, din moment ce nu mai descarca nici o forta pe zidarie. Deci este o solutie care sa ceara o justificare, ori la o casa nu prea exista justificare. La un bloc da, dar nu la o casa. (Pe de alta parte, zidaria porotherm nu prea e considerata portanta (la noi da, dar ma gandesc ca nemtii sunt mai seriosi), asa ca nu stiu ce sa zic.)

De aceea cred ca este vorba de o zidarie portanta si dimensiunea nu trebuie schimbata decat cu avizul proiectantului.

Sfatul meu: vezi ce scrie in proiect, iar daca constructorul vrea sa schimbe proiectul, pune-l sa ia aviz (dispozitie de santier) de la proiectant.

Sper sa fi inteles bine problema (la mine ma refer).



#22
cristoiu

cristoiu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.573 mesaje

Postat 24 septembrie 2014 - 17:03

Christel, preturile la faianta sunt si ele negociabile. Noi ne-am hotarit sa luam feinsteinzeug pentru ca e mult mai rezistenta, nu se ciobeste neam. Au dat ai mei copii cu toate cratitele de pamint, intra in casa cu bicicleta si tot arata ca noua. Pretul depinde si de marime. Cu cit sunt mai mari, cu at it mai mare pretul. A noastra a fost 30 euro pe m2 am negociat de la 35 la 30. Am comandat-o pe internet (o vazusem in magazin intai dar nu ne-am inteles la pret)

 

Eu nu te-as sfatui sa pui parchet in sufragerie, fiindca se va zgiria. E camera cu cel mai mare trafic, vrei nu vrei, tot se zgarie. Daca tii musai vezi ca e un parchet care arata vechi si neslefuit, e singurul parchet care tine la tavaleala, de stejar evident. E foarte frumos altfel, dar scump. In nici-un caz sa nu pui cires, ca e moale si praf e in juma de an.

 

Daca esti cumva pe Warshauer Allee (A2) cred ca iti pot face eu rost de faiantar daca vrei, adica polonezul meu, pot sa il intreb. E absolut fantastic, iti face si ce zic nemtii ca e imposibil (spre exemplu eu nu am vrut sa am taieturi prin mijlocul casei si astia aici asa fac, din cauza placilor de beton de dedesubt. Asta a putut sa faca fara sa taie nimic. )

 

Intrebai ce trebuie sa ai grija la semnatul contractului. Vezi sa verifici de 15 ori bucata cu bucata ce iti pun in casa. Una e ce stabilesti verbal cu arhitectul si alta ce scrie in contract (uneori). Nu te increde in ei, verifica. Ti-am zis povestea cu livratul usii gresite (usa aia mare fereastra ce se deschide spre terasa) - au adus una cu prag si trebuia fara prag. Prinde orbul, scoate-i ochii - in contract era trecut alt numar de piesa care corespundea cu ce au adus ei, dar nu era ce stabilisera ei verbal. Cumnatul meu a tunat si fulgerat si nu a avut ce le face in final. 



#23
Christel

Christel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 828 mesaje

Postat 24 septembrie 2014 - 17:47

Cat cere polonezul pentru montat gresie/faianta? Strict manopera? Ca sa-mi fac o idee.

Multumesc.



#24
cristoiu

cristoiu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.573 mesaje

Postat 24 septembrie 2014 - 17:52

Christel noi am platit cam 2000 daca tin bine minte pentru tot, inclusiv lipici (chestia aia de sub gresie) pentru 60 m2 si laturile, trimurile pe linga pereti. O firma tot recomandata ne-a cerut 4000. Il intreb pe sot cind se intoarce din Polonia sa fiu sigura ca nu mint, dar eu asa tin minte.



#25
cristoiu

cristoiu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.573 mesaje

Postat 25 septembrie 2014 - 20:21

Inca un lucru pentru contract. De cele mai multe ori constructia se lalaie si nu termina la timp. Media de intirziere din experienta mea e cam de 1-2 luni. Deci ai grija sa includeti in contract penalizarile lor in caz ca nu termina lucrarea la timp, fiindca voi veti plati dublu, si chirie si rata la casa. Plus ca in general trebuie sa anulezi contractul de inchiriere cu 2-3 luni inainte. Deci, daca nu sunt gata la timp, trebuie sa va plateasca pentru toti cazare la hotel sau apartament mobilat pina cind e gata casa, sa plateasca storage pentru mobila, etc. Sa le includeti clar in contract, macar asa se vor grabi sa fie gata la timp si voi nu veti fi buni de plata daca nu sunt. 



#26
Christel

Christel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 828 mesaje

Postat 27 septembrie 2014 - 22:45

Cristoiu, multumesc pentru precizari, noi nu suntem asa presati pentru ca apartamentul unde stam acum este al nostru, dar totusi cred ca trebuie sa trecem aceasta clauza cu penalitatile ca sa nu forteze nota. N-am vrea sa-i grabim si sa-i lasam sa faca  treaba cum trebuie.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -