Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Relatia cu un barbat vaduv


90 raspunsuri la acest subiect

#11
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.229 mesaje

Postat 07 septembrie 2014 - 20:06

Eu cred ca sunt lucruri diferite : in mod normal, un barbat care si-a iubit sotia o va regreta multa vreme, daca nu toata viata.

Insa, in momentul in care are o relatie cu cineva sa-i spui sistematic ca raposta gatea mai bine, era mai buna, mai harnica e pur si simplu lipsa crasa de delicatete (si de educatie) si nu se merita.


Editat de Mik, 07 septembrie 2014 - 20:07 .


#12
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.305 mesaje

Postat 07 septembrie 2014 - 20:10

 

Insa, in momentul in care are o relatie cu cineva sa-i spui sistematic ca raposta gatea mai bine, era mai buna, mai harnica e pur si simplu lipsa crasa de delicatete (si de educatie) si nu se merita.

Da ...probabil ca durerea si locul ala ce nu-l va ocupa nimeni niciodata,se transforma in" lipsa de delicatete si educatie".

 

Eu sper sa nu trecem prin asemenea momente ,sa vedem cit de needucati vom deveni noi!


Editat de andacos, 07 septembrie 2014 - 20:11 .


#13
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 07 septembrie 2014 - 20:35

Eu cred ca sunt lucruri diferite : in mod normal, un barbat care si-a iubit sotia o va regreta multa vreme, daca nu toata viata.

Insa, in momentul in care are o relatie cu cineva sa-i spui sistematic ca raposta gatea mai bine, era mai buna, mai harnica e pur si simplu lipsa crasa de delicatete (si de educatie) si nu se merita.

M-as fi mirat sa nu apari tu sa ma ataci! Ti-o fi fost dor, am cam lipsit dupa ultima altercatie. M-am intors azi-dimineata si ai sarit iar. Tu chiar nu poti sa NU faci referire la postarile mele? Sari peste ele si lasa-ma!



#14
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.229 mesaje

Postat 07 septembrie 2014 - 21:11

Dana, una e sa suferi si alta e sa-i faci celuilalt capul calendar cu cit de bine a fost inainte.

 

Nadia, mda, ai mania persecutiei, asta este.



#15
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.305 mesaje

Postat 07 septembrie 2014 - 21:37

Dana, una e sa suferi si alta e sa-i faci celuilalt capul calendar cu cit de bine a fost inainte.

Nadia, mda, ai mania persecutiei, asta este.


Dar nu e vorba de a face capul calendar...e pur si simplu faptull ca aduci in discutie ce si cum a fost.

So pur si simplu o face nu pentru a pune in postura aiutea ci ca pur si simplu sunt amintiri,trairi de viata.

#16
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.293 mesaje

Postat 07 septembrie 2014 - 21:44

Fiecare persoana e altfel...bunica mea a murit cand avea 58 de ani....iar bunicul s-a recasatorit la 6 luni dupa moartea bunicii..el avea 60 de ani si a zis ca nu poate sta singur  [batcap]



#17
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 07 septembrie 2014 - 22:59

Eh, una e sa continui sa iti iubesti partenerul/partenera care a murit, sa ii respecti amintirea, si sa continui sa iti amintesti cu drag si dor, si alta e situatia sa ii spui, sa arati, sa sugerezi zilnic noului partener/noii partenere  ca nu se poate compara cu partenerul decedat: "eh, sarmale/friptura/supa/cozonac asa bun cum facea X nu stie nimeni face", sau "nimeni nu stia sa imi calce camasile ca X", "sofer mai bun ca X nu exista si nu va exista vreodata", si asa mai departe... ca sa nu mai vorbim si de comparatii facute inclusiv in momente intime.

 

Nu ii poti cere unui om care si-a pierdut partenerul de viata "sa isi revina" intr-un anume timp, dar daca simte ca inca nu e pregatiti pentru o noua relatie, mai bine e sa nu se angajeze. Nu e cinstit nici pentru noul partener/noua partenera sa intre sau sa ramana intr-o relatie unde mereu e simtita prezenta persoanei decedata pe post de "competitie". Asta nu inseamna ca pozele raposatului/raposatei sa fie date jos de pe pereti, mobile sau ascunse in sertare, ci ca pe pereti si mobile acum sa aiba loc si poze si imagini cu noul partener/noua partenera, iar noul cuplu sa isi poata cladi o viata si amintiri comune  de-acum incolo. O relatie in care unul dintre parteneri traieste doar din amintirile trecutului nu are nici un viitor.



#18
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 07 septembrie 2014 - 23:40

S-a gandit cineva ca unii oameni spun asta pt ca se simt vinovati ca merg inainte alaturi de altcineva? :) poate asta e felul lor de a-si rascumpara greselile.

#19
Katya

Katya

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.453 mesaje

Postat 08 septembrie 2014 - 02:28

Asta e... acest om isi iubeste sotia decedata. Sunt cei 16 ani care s-au curmat fara vointa lor. Nu ai fi existat nici tu nici altcineva in viata lui in conditii firesti.

 

Apai dac-o iubeste pe sotia decedata, n-are decit sa-si traiasca doliul, sa-i accepte moartea si sa intre intr-o noua relatie numai cind e pregatit pt asta, nu? Nu vad  de ce parteneara actuala tb sa aiba rabdare, diplomatie si ce-ai mai zis tu. Normal e ca el, vaduvul, sa-si faca ordine-n inima si abia apoi sa curteze o alta femeie care merita si ea respect, are si ea dreptul sa se bucure, nu numai sa aline.



#20
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 08 septembrie 2014 - 06:40

Apai dac-o iubeste pe sotia decedata, n-are decit sa-si traiasca doliul, sa-i accepte moartea si sa intre intr-o noua relatie numai cind e pregatit pt asta, nu? Nu vad  de ce parteneara actuala tb sa aiba rabdare, diplomatie si ce-ai mai zis tu. Normal e ca el, vaduvul, sa-si faca ordine-n inima si abia apoi sa curteze o alta femeie care merita si ea respect, are si ea dreptul sa se bucure, nu numai sa aline.

Normalul acesta este foarte relativ. De aceea am spus ca el cel putin acum asa este cu asta vine si daca cineva crede,doreste si poate sa accepte va exista un punct comun de plecare, in caz contrar nu, iar acum nu exista acest punct comun de start, sunt incompatibili din punctul meu de vedere in acest moment.




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -