Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Relatia cu un barbat vaduv


90 raspunsuri la acest subiect

#1
AniMo

AniMo

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 05 septembrie 2014 - 08:11

In toata comunitatea este cineva care are o relatie cu un barbat vaduv? Eu da! Atata doar ca in loc de doi simt ca suntem trei! Sau si mai rau, suntem doi dar nu sunt eu a doua persoana. Poate gresesc. De aceea m-ar interesa si cum decurg alte relatii de genul acesta. Am dreptate in ce simt sau bat campii cu succes?



#2
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 05 septembrie 2014 - 08:24

De cat timp este vaduv?



#3
AniMo

AniMo

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 05 septembrie 2014 - 10:04

3 ani 



#4
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 05 septembrie 2014 - 10:26

Hai ca mai am si eu niste intrebari: cat timp au fost casatoriti? fosta a murit subit sau dupa o lunga suferinta?

 

Inttreb nu din curiozitate ci pentru ca fiecare aspect poate concura la faptul ca simti ca sunteti 3. Cateodata desprinderea de trecut se face mai greu in functie de intensitatea suferintei.



#5
AniMo

AniMo

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 05 septembrie 2014 - 10:43

Au fost casatoriti 16 ani, are si un copil. A murit de cancer (dupa ani de tratamente nereusite), deci nu subit. Nu mai stiu ce comportament sa-i trec cu vederea pt ca este cu fiecare zi mai greu. 



#6
Gia80

Gia80

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 05 septembrie 2014 - 13:23

N-ar fi corect pentru tine sa treci cu vederea anumite aspecte din comportamentul lui, doar ca relatia voastra sa mearga in continuare, pt ca nu iti poate spune nimeni cat vor mai dura cu exactitate. Durerea pierderii cuiva drag, nu are masura si nici limita de timp, pt fiecare individ in parte se manifesta diferit!

Nu ai scris de cand sunteti impreuna si ce anume te nemultumeste, cand anume te simti in plus, daca vezi de la el ca face eforturi sa depaseasca momentul, relatia ta cu copilul lui, etc.



#7
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 05 septembrie 2014 - 19:32

Hmmm...eu scriu din postura de fiica a unui vaduv!

 

 

Si recunosc exact ceea ce ai scris tu aici,e si in cazul tatalui meu un adevar.E vaduv de aproape 18 ani,are si el o relatie cu cineva insa...mama e prezenta in viata lui.

 

In casa troneaza portetul mamei pe perete,toate lucrarile mamei-mama alucrat mult lucru manual,sunt inca peste tot,abia asta vara a aruncat sora mea lucrurile mamei din sifonier.Spre adinca suparare a tatei...ce sa spun ,ce s-a mai plins la telefon sau cind am fost acasa,de faptul ca i-au aruncat lucrurile.

 

Si in discutii,in diverse imprejurari,chiar daca persoana cu care are o relatie e de fata...el inca afirma ca sotie ca a lui nu a mai avut nimeni,

 

Parintii mei s-au iubit enorm,mama pe patul d emoarte pe tata l-a luat de mina,pe el l-a vrut,in defavoarea(sa spun asa)a noastra ,a copiilor.

 

Eu nu as putea sa traiesc in conditiile astea-eu ca persoana ce traieste cu un vaduv,i-am spus tatei...insa nu numai ca cea cu care-si imparte batrinetile,nu o deranjeaza(banuiesc eu,ca dupa o relartie de aproape 10 ani...nu s-a schimbat nimic),ba chiar ii respecta tatei aceasta dragoste fata de mama.

 

Nu cred ca tata se va vindeca vreodata de dragostea ce i-a purtat-o mamei,nu cred ca va trece cite zile va avea peste durerea pierderii ei...insa viata merge inainte,chiar si pentru el.

 

Nu stiu ce sa spun,eu te inteleg foarte bine,imi dua seama ce simti...insa daca partenerul tau e ca si tatal meu...ea va fi mereu intre voi.Depinde de tine ,cit loc lasi acestei intruziuni.



#8
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 05 septembrie 2014 - 23:22

au trecut aproape3 ani de cand a murit mama, tata si acum o plinge,se duce saptamanal la cimitir, tine poze, tablouri lucruri de-ale ei in casa.

nu cred ca ii va trece niciodata, sufera enorm dupa ea, a iubit-o f mult.



#9
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 06 septembrie 2014 - 12:05

Asta e... acest om isi iubeste sotia decedata. Sunt cei 16 ani care s-au curmat fara vointa lor. Nu ai fi existat nici tu nici altcineva in viata lui in conditii firesti. Asa cum spunea cineva mai sus oamenii sunt diferiti, unii trec mai greu altii mai usor altii niciodata si nu poti sa-i judeci (si nici nu ar fi firesc)pe niciunul, in fond e vorba de sufletul lor, de intimitatea lor, de durerea lor.

Problema nu e la el. Problema e la tine. Tu acum in aceste conditii nu poti sa accepti aceasta stare de fapt. Nu e nimic reprobabil sau rau, e firesc sa fii asa. Acum insa sunteti incompatibili sufleteste. El nu este pregatit sa lase in spate sau nu atat de repede, tu nu esti pregatita sa accepti mai mult de.... acest "in spate sau din spate". Cu el nu poti sa faci nimic acum decat doar in masura in care tu reusesti sa accepti aceasta situatie de fapt. Daca nu reusesti acum sau pe termen scurt si mediu, aceasta relatie (ca sa o numi asa) nu are sanse pentru ca nu aveti acel punct comun intre voi pe care sa-l agreati amandoi. Deci nu aveti punct de plecare.

Daca reusesti sa accepti atunci este posibil (si in general se intampla) ca in timp, usor usor sa isi reformuleze optiunile pentru prezent si viitor. Este o procedura destul de lenta in general, necesita rabdare, multa intelegere si diplomatie si o doza mare de incredere. Timpul le aseaza pe toate, intrebarea mai ramane daca noi acceptam sau nu sa se aseze la timpul lor sau nu suntem pregatiti pentru asa ceva si "vrem totul acum sau cel tarziu maine".  [:)]

Ca un om sa te inteleaga si sa te accepte, trebuie sa fii primul(prima)  care sa fii dispus(a) sa-i asculti, sa-i intelegi si sa-i accepti necazurile.



#10
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 07 septembrie 2014 - 17:31

Tatl meu nu a apreciat-o niciodata pe maica-mea. Sau, cel putin nu a aratat-o niciodata. Insa, acum, la 13 ani de la decesul ei, taica-meu are o prietena ( a nu stiu catea de cand a murit maica-mea) si prieetena lui tot timpul ii spune sora-mii ca orice face ea, taica-meu o pomenetse pe mami. Ca nimeni nu gateste ca mami, ca nimeni nu are grija de el cum a abut ea, etc... Si nu, nu pare sa o deranjeze deloc, ii respecta sentimentele lui, respecta memoria mamei mele si isi vede de treaba. Culmea e ca prietena lui inclusiv seamana fizic cu mami; plus ca sora-mea zice ca si la caracter se aseamana. Adica, blanda, de casa, ii accepta multe, asa cum i le-a acceptat si mami. In final, ea l-a scos afara din casa, s-au certat (prietena la scos afara, nu maica-mea) si s-a dus plangand la sora-mea. Eu i-am transmit prietenei (prin sora-mea) sa zica bigdaproste ca a scapat de el si sa-si vada de viata. Stiu ca nu oricine poate trece peste; nici vaduvul nici noua artenera. Taica-meu pare sa aprecieze acum tot ce a facut mami ptr. elm acum dupa ce a(m) pierdut-o deja de atatia ani. 

Daca nu poti accepta, lasa-l cu durerea lui si cauta pe altcineva.  [flo2]  Nu e corect nici fata de el sa nu poata vorbi despre sotia lui si nici fata de tine sa trebuiasca sa auzi tot timpul despre sotia lui.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -