Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Octombrie 2014 - in pregatiri :) (Bobocei de Octombrie 2014) - 9

sarcina gravida bebe octombrie insarcinata

192 raspunsuri la acest subiect

#41
Diaa

Diaa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 22 mesaje

Postat 05 septembrie 2014 - 08:58

Caresse: off,cand nu e una e alta! Dar, suportam pt puiuti !
Alina,arsurile in piept eu le am zilnic, noaptea ma trezesc din somn ca ma înec cu acid. Beau bicarbonat in nestire sa le mai potolesc. Curaj burtici, mult a fost putin a mai ramas!

#42
caresse

caresse

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 863 mesaje

Postat 05 septembrie 2014 - 09:27

Da, Diaa, ai dreptate, totul pentru puiutii nostri!

 

Aly, pare o solutie buna, dar mie mi-e greu sa ma aplec acum!

 

Alina, ce nume frumos... imi place mai ales partea cu Andrei [flo2]

Eu nu am un nume, nici sotul nu a ales si probabil dupa ce o voi naste si-mi vor spune ca e bine, sanatoasa, ne vom gandi si la nume !

La Andrei stiam cu mult inainte de a se naste , inca de la nunta voiam 2 baieti : Andrei si Mihai ( culmea este ca nepotii nasilor se numesc asa, dar nu erau nascuti cand am facut nunta ! Iar nasul Andrei e mai mic cu 1 an decat finul Andrei, adica baiatul meu [:)] ).



#43
alysolita

alysolita

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 118 mesaje

Postat 05 septembrie 2014 - 10:16

caresse da intradevar  mie greu si mie sa ma pun jos si sa ma ridic dar pentru cateva ore iti spun ca nu mai doare acolo jos deloc asa ca io zic ca merita sa ma chinuiesc un pic!

mie mia spus dr  sa fac asa !

pentru arsuri eu mananc biscuiti dinaia fara zahar (se vand varsati,pt salam de biscuiti se folosesc cred)  ca am inteles ca bicarbonatul nu ar fi tare bun pt bebe!

 abia astept sa merg la eco sa imi spuna si mie dr macar o idee de cum o sa nasc nat sau ceza! mor de curiozitate! cand vad ca altele au DPN dupa mine si ele stiu deja!

bagajelul mie gata , avem patut , carucior, ne mai trebuie sterilizator si  biberoane!

 intreba cineva de nascutul la spital de stat! eu i-am dus hainute la fetita mea si au imbracat-o cu ele nu au tinut-o infasata! o faceau sarmaluta dar cu paturica dusa de mine!



#44
caresse

caresse

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 863 mesaje

Postat 05 septembrie 2014 - 10:29

Aly, multumesc de sfat, o sa-l incerc! [flo2]

 

In ceea ce priveste bebelusii, fiecare spital are propria politica : de ex, in orasul meu, desi mic si fara resurse, nu te lasa in spital cu hainutele tale, dar la Bucuresti, la Andrei, mi-au trebuit hainute! ( si nu prea eram pregatita, caci o prietena nascuse cu vreo 7 luni mai devreme la spitalul Caritas si acolo nu te primeau cu hainutele tale). Cel mai bine este sa intrebi asistentele si , oricum iti trebuie hainute pentru a scoate bebe din spital . 



#45
caresse

caresse

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 863 mesaje

Postat 05 septembrie 2014 - 10:32

Eu nu am bagajul pregatit... ma intreb inca ce sa pun in el [zirea]

Ieri am trimis mamei la spalat cele 2 camasi pentru alaptat pe care le am de la Andrei si niste prosopele si paturici, tot de la Andrei ... mi-au fost asa dragi, ca nu am putut sa le dau altcuiva [:I]  [zid]  , dar uite ca prind bine acum [:)]



#46
hopefull

hopefull

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 141 mesaje

Postat 05 septembrie 2014 - 10:34

Buna, feteleeee!  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]

In primul rand imi cer scuze pentru absenta........cu toate ca initial am zis ca n-o sa fac nimic, dar absolut nimic, cat voi fi gravidutza, n-am avut stare!!! Cum am intrat in trimestrul 2 m-a apucat cheful de treaba, si cum am avut energia la maxim am fost ocupata mai tot timpul! [biz] Am apucat doar sa citesc ce ati mai scris voi.....ca de intrat n-am mai avut timp!!!!

Noi suntem acum in saptamana 32  iar baieteii mei sunt bine, activi mai toata ziua (sa nu va spun cum fac seara dupa ce sting lumina!!!!). 

La fel ca si voi, ma confrunt si eu cu unele "neplaceri", in sensul ca ma mai trezesc noaptea cu crampe la gambe, nu stiu pe ce parte sa mai dorm (si eu prefer partea dreapta), uneori am arsuri care ma fac sa dorm in fund, ma mai trezesc dimineata cu durere de burtica sau de spate din cauza pozitiei de somn......nu mai spun de contractiile Braxton-Hicks, care uneori devin dureroase (ma tine undeva in stanga atat de tare incat trebuie musai sa ma intind pe spate si sa stau asa cel putin 5 minute sa ma lase)!!! 

La echo n-am mai fost de 3 saptamani, dar vom ajunge cu siguranta saptamana viitoare.....nu de alta, dar sunt curioasa cat au mai luat picii in greutate.....in conditiile in care eu n-am pus mai mult de 800 g pe mine de la ultima ecografie!!! Pana acum am pus doar 11 kg.......care sunt doar pe burta si sani! Orice as face, nu reusesc sa trec de pragul de 63 kg!!!  [batcap]

Noi de vreo luna suntem in reamenajari, si parca nu mai terminam! Probabil ca si din cauza asta nu iau in greutate......ma stresez destul de mult, inca mai fac una-alta prin casa, ca n-am stare, mananc atunci cand imi aduc aminte.......

Cam atat despre noi, pentru moment......promit ca voi reveni cu vesti saptamana viitoare, dupa echo! Acum ma intorc la treburile mele......ieri am scos tot de prin dulapuri si-s cu ele in mijlocul casei, asa ca vreau sau nu acum trebuie sa le pun la locurile lor, sa fac loc pentru lucrusoarele picilor!

Va pupam cu drag!!!  [pup]  [pup]  [pup]



#47
caresse

caresse

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 863 mesaje

Postat 05 septembrie 2014 - 10:42

Hopefull, ne bucuram ca sunteti bine, insa ai mare grija, caci sunteti trei: nu te stresa, nu te obosi caci ai o mareeeeeee responsabilitate. [bib]  [bib]

Mai bine cheama pe cineva sa te mai ajute, decat sa ai probleme! Nu-ti da nimeni un premiu daca faci totul singura !

Si , cand ai timp, schimba si semnatura [il] !

[flo2]



#48
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 05 septembrie 2014 - 10:51

hopefull bine ai revenit! ma bucur ca esti bine, atat tu cat si baieteii! sincer va invidiez pe toate care puteti face cate ceva, insa luati-o usurel va rog, fara graba, stres, ridicari de lucruri grele si stat mult in picioare! :))



#49
hopefull

hopefull

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 141 mesaje

Postat 05 septembrie 2014 - 10:51

Tocmai am incercat sa-mi schimb semnatura.....dar la mine nu se vere ticker-ul!!!!! :(

Ehhhhhh....de unde atatea ajutoare???? Toti se dau "loviti" cand e vorba sa te ajute......ba au treaba, ba nu se simt bine......bla, bla, bla!!! Asa ca nu stau in baza nimanui......fac si eu cand pot, ce pot.......ca trebuie sa termin pana la urma! :)



#50
hopefull

hopefull

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 141 mesaje

Postat 05 septembrie 2014 - 10:55

Heheheeeee!!! Io-te c-am reusit sa-mi pun si ticker!!!!! Hai ca nu-s chiar asa blonda!!!!!





Etichetat si cu sarcina, gravida, bebe, octombrie, insarcinata

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -