Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Octombrie 2014 - in pregatiri :) (Bobocei de Octombrie 2014) - 9

sarcina gravida bebe octombrie insarcinata

192 raspunsuri la acest subiect

#191
silviapatru

silviapatru

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 495 mesaje

Postat 09 septembrie 2014 - 22:06

Mytzy, ma gandeam si eu sa apelez la un consiler daca nu ma descurc. cand am nascut-o pe Amalia nici nu auzisem de asa ceva si nu am reusit cu alaptatul. am facut ragade de-mi dadea sangele, 7 mastite in 2 luni. Ca si Anda nici eu nu am mameloanele proeminente, si ea nu putea sa prinda. Asa ca vreo 2 luni jumate m-am muls si i-am dat cu biberonul. A fost destul de greu, eram mai mereu cu febra de la mastita si dureri crunte. Chiar nu vreau sa mai tec prin asta! Mamici, nu va speriati! Nu am mai auzit sa fi patit cineva asa de rau ca mine, asa ca nu va faceti scenarii ca veti pati la fel [:D]  Acum am realizat ca poate povestindu-va va sperii. Dar chiar nu am mai auzit la nimeni, asa ca stati linistite!



#192
silviapatru

silviapatru

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 495 mesaje

Postat 09 septembrie 2014 - 22:40

Mi-am adus aminte de o cunostinta care a nascut prin iunie. A facut cursuri de alaptare, s-a informat, avea si consilier, era extrem de convinsa ca va reusi. Ba mai mult ne zicea noua celor care nu prea am reusit sau am reusit putine luni ca nu am facut noi tot ce trebuie, ca nu am stiut ca sunt metode, ca pt orice exista rezolvare, ne-a cam facut sa ne simtim prost. A venit momentul si a nascut o bebelina superba, nasterea a decurs bine, recuperarea ok, totul bine pana la alptat. a venit consilera, au venit niste fete din grupul "Alapteaza" (nu stiu daca stiti de grupul asta, cautati pe fb, am inteles ca sunt de mare ajutor si vin acasa s ate ajute fara sa ceara bani) si dupa zile de incercari a renuntat. Nu a facut fata la durere, la faptul ca avea multe zile stranse de nesomn pt ca beblina voia intr-una la san. ba chiar s-a certat si cu sotul, sotul cu soacra, in fine, a iesit destul de nasol.. Asa ca toate convingerile ei si dorintele legate de alaptat s-au dus pe apa sambetei.. Eu cred ca treaba asta tine de norocul fiecareia (mameloane bune, bebel care trage cu putere, nu care adoarme cum il pui la san, etc), dar si de cat de mult ne putem sacrifica. Depinde si de cata energie avem, de cat de mult ne-a afectat nasterea, cred ca mai conteaza si noaptea daca in general dormim ca lemul sau daca ne trezim cu usurinta. E un proces complex, desi nu ne asteptam, probabil pt ca e ceva ce se face de cand lumea, ne asteptam sa fie simplu. Eu sper din tot sufletul sa reusim si sa ne crestem puii mari, sanatosi si fericiti, dar daca nu reusim nu e o tragedie, nu trebuie sa picam in depresie, sa ne invinovatim! Va spun asta pt ca eu asa am patit, m-a mancat vina ca nu am facut mai mult, ca nu am luptat mai mult, de-abia cand au trecut anii si am vazut ca fetita mea e foarte sanatoasa, cu imunitate buna, m-am mai linistit in privinta asta



#193
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.848 mesaje

Postat 10 septembrie 2014 - 08:44

Neata - va invit la capitol nou - uite asa am dat gata 20 de pagini intr-o saptamana :) >>AICI





Etichetat si cu sarcina, gravida, bebe, octombrie, insarcinata

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Astăzi, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -