Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Mamici de Februarie 2015 - Bulgarasi de Feb 2015 (5)


207 raspunsuri la acest subiect

#41
Soparlica

Soparlica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 568 mesaje

Postat 04 septembrie 2014 - 14:03

Buna fetelor!

Da' "scriitoare" ati mai fost! Abia am reusit sa citesc tot si ca sa nu uit mi-am notat pe hartie, iar daca uit va rog sa ma scuzati.

 

Kytana chiar am fost placut surprinsa de revenirea ta in forta si de noua casuta. Multumim! [flo2]

Sper ca ti-ai revenit, pentru ca, asa cum spuneam si anterior, cei de langa tine au mare nevoie de tine. Si ca sa te incurajez iti spun o vorba pe care mi-a spus-o un preot acum cativa ani: "Dumnezeu nu doarme, doar mai atipeste cate un pic". La urma urmei n-ar fi monotona viata daca nu ne-ar mai trage si cate o palma???

La Sf. Ecaterina s-a cununat cumnatul meu (2008). Tot asa cu preot din interior si cu toate astea au platit ceva (nu mai stiu cat, dar mi s-a parut mult. Nasii au dat 200 lei la bisericuta mica unde am facut (2 preoti + dascal + persoana ingrijitoare). Si pana la urma a fost foarte bine asa ca am facut cununia in aceeasi zi si am mers direct de la starea civila la biserica (mai bine zis am traversat strada).

[pup]  pentru ideea cu mancarea de linte. Trebuie sa iau afumatura acum ca nu ne place altfel.

Te rog sa-mi trimiti si mie parola de g-mail. Am promis niste poze din vacanta si daca imi este permis le voi pune acolo.

 

Lory eu fac pizza destul de des. Nu mi-e greu, doar ca blatul (oricat am incercat sa-l imbunatatesc) tot nu iese ca la pizzerie. De obicei fac in weekend atunci cand eu "imi scot" sotul la restaurant, iar "el ma scoate" la film.

Cat despre spital...ai mare dreptate. Vad si eu ce pot face. Tind sa incerc si eu la Dr. Pechi din Polizu, daca Floryma ma poate ajuta cu ceva date despre dumnealui.

 

Miha ce frumos ca-l simti pe bebe. Abia astept si eu sa-l simt pe bebe. De fapt, pana la proba contrarie, inca mai sper ca este bebelusa, dar tot visez un bebe cu...tevusca.

Wow, in situatia asta vin si eu sa nasc acolo ca scap ieftin [:D]

 

Floryma felicitari pentru fetita. Sunt sigura ca testul va iesi bine, nu ai de ce sa te ingrijorezi.

Sper sa nu mi-o iei in serios, dar daca eu o sa am baietel putem face schimb ca noi ne dorim tare, tare mult o fetita.

Pot sa te rog sa-mi dai si mie pe privat ceva date de contact ale Dr. Pechi (cabinet, nr. tel., program...), bineinteles daca se poate.

 

Nico bine ai venit! Lasa ca la batranete din 4 copii s-o gasi unul sa va dea o cana cu apa. Asa zice fina mea care are 5 copii.

 

Eu vitamine nu iau. Am luat doar acid folic pana la 11 saptamani (inclusiv). Nasa a luat elevit din luna a 7-a la prima sarcina si din luna a 5-a la a 2-a.

Tensiune mica am de cand ma stiu, iar la 11 cu...sunt declarata deja hipertensiva. Acum n-am mai luat-o de mult, nu stiu cat mai e. Am sa cer sa mi-o ia saptamana viitoare cand merg la medicul de familie dupa adeverinta pt examen.

 

Am uitat pe careva??? Imi cer scuze, dar ma opresc aici ca am scris nu unul ci 3 romane.

Sanatate tuturor!



#42
Adwyna

Adwyna

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 36 mesaje

Postat 04 septembrie 2014 - 14:07

Buna burtici si bine v-am regasit in casuta noua!

 

Mi-a luat ceva timp sa citesc din urma,  sper ca acum in scris sa nu ma pierd pe drum:)

 

Eu noutati nu am, parca am inceput sa ma simt mai bine am 14 saptamani si 4 zile , m-au mai lasat si durerile de cap ( nu de tot) . si ma tot uit la burtica in oglinda dimineata e mai micuta dar ziua si mai ales seara este ditamai burtoiul..ma balonez si de la apa...

Asa ca astept dimineata sa ma cantaresc ( doar doar mai iau si eu cateva grame acolo) si sa vad burtica fiindca creste pe zi ce trece.

Astept cu nerabdare data de 19 sept fiindca dupa 22 august nu mai mi-ai vazut bb si ar cam fi cazul.. credeti ca e prea devreme sa imi spuna sexul voi avea atunci 15 sapt si 5 zile!!??

 

Miha o5- ai dreptate in ceea ce priveste durerile de cap, No-spa-ul este slab il luam mai mult asa ca efect placebo...sa stiu ca am luat ceva si ajungeam sa cred ca s-au mai ameliorat...Algocalmin nu as lua fiindca stiu ca e periculos iar Paracetamol este cum spui tu apa de ploaie. Bine ca  s-au mai diminuat  sa vedem in continuare

- imi pare rau sa aud ca ai stare de rau si greata desi esti in saptamani avansate , credeam ca in trim 2 trec si ne vom simti bine si pline de energie:) succes si sa treci usor peste!

-in legatura cu vit C , iti zic ceea ce mi-a sp dr mea- mi-a interzis cu desavarsire sa iau capsule vit c(sintetica) face mai mult rau decat bine. eu am ascultat-o si beau suc de lamaie si etc pastilute nu am mai luat, iti zic sa te interesezi si daca iei vit C zilnic sa o mai reduci.

-din cate am vazut tu deja il simti pe bb :) cred ca e minunat !

Soparlica , Diella, Lory2014- Aveti dreptate! Si eu zic la fel in fiecare dim cand ma duc spre munca: azi o las mai moale:) dar cand ajung  ma iau cu una cu alta si uite asa se face seara…Vreau totusi sa va spun ca v-am urmat sfatul si am reusit sa plec pe la 19:00-19:30 cel tarziu e ceva si se simte !

Lory2014- da suntem printe “ micutele” grupului . Sunt curioasa tie ti se vede burtica bine sau doar asa putin?La mine parca a crescut cel mai mult in ultima saptamana , cel putin asta e impresia mea..si am mai luat si cateva grame in plus.

Carmen_k- Insanatosire grabnica! Cu siguranta toate vom trece prin asta mai devreme sau mai tarziu- acum in anotimul rece!. Bine ca pitica e ok!!

In legatura cu pipilica noaptea si eu ma duc de 2-3 ori sau mai mult in functie de cata apa beau !

Floryma-si eu am tensiunea mica ,10/6- 9/8 chiar eram ingrijorata si am intrebat la cabinet, dar mi s-a spus “- Asta e mica? Stai sa vezi mai incolo!!” adica e normal sa scada in sarcina!

-apropos de ce spui cu burticile dupa strada- stii ca si eu am acelasi sentiment:) parca  le vad peste tot si desi nu am inca burtica mare imi vine sa le zic ca si eu sunt sunt sa le intreb una- alta dar ma abtin binenteles:) deci nu esti singura!!

- Felicitari pt eco!

Diella- eu iau Femibion 2 + acid folic , insa imi cade parul f rau si am intrebat-o pe dna dr ce imi recomanda si mi-a zis sa trec pe Elevit dar nu era f convinsa..( ca sunt mai tari, sa vedem cum le support) oricum mi-a zis ori Elevit ori Femibion 2 nu ambele! Inca nu stiu ce sa fac, asept sa termin folia si mai vad, poate pana atunci mai apar pareri despre Elevit sau alte vitamine!

Soparlica- ce preturi spui tu acolo pt privat? Eu am vizitat sp Sanador si cand am primit oferta, am inlemnit – 5700-6000 – pt nastere normala ( pretul variaza in functie de cazare single sau duble room)iar pt cezariana 8800- 9500 lei . Eu credeam ca la preturile astea se scade contributia de 3500-4000 cnas si ce ramane ar fi fost ok rezonabil dar nu, astea sunt preturile cu scazut contributie cu tot.

Asa ca mi-am luat gandul! Doctora mea luceaza la Sanador si la sp Bucur si as fi avut de ales dintre cele 2. Asa ca imi mai ramane Bucur , vreau sa vizitez maternitatea si sa aflu cateva pareri, sunt cam in dubii am auzit multe lucruri rele..insa nu as vrea sa imi schimb medicul.

Kytana-bine ai revenit! Imi pare rau sa aud ca treci printr-o perioada dificila! Important este sa treci cu bine ! Fii tare!Tu singura trebuie sa faci pasul asta! Oricata sustinere ai avea daca nu iti infrunti trairile interioare, durerile, gandurile negre… nu poti trece mai departe asa ca la un moment dat o sa faci si pasul asta! Timpul le vindeca pe toate!

- in alta ordine de idei – mai vesela asa – mi-ai facut pofta de snitere asa ca diseara cum ajung ma pun pe treaba:)

- in legatura cu prima pagina am observat ca nu am trecuta data completa la UM. Este 26.05.2014.

Andreea-Succes cu nunta fratelui tau! Si asteptam poze cu burtica!

- acceasi problema o am si eu cu hainutele, voi incerca la H&M –unirii am inteles ca acolo ar avea cele mai multe, mai este un magazine in Afi ..mothercare.  cam astea le stiu . Tot pantaloni caut, daca in drum mai gasesc si altceva interesant te anunt!

NicoNicolLe-bine ai venit! Felicitarii ! Cand citesc si vad ca unele din voi au deja 2-3 copii ma intristez putin, am asa senzatia ca am cam pierdut timpul, m-am axat pe munca iar viata personala a ramas in urma. Felicitari ca pana la varsta asta ai reusit sa ai 3 minuni – 4 cu cea dupa drum! Sa iti traiasaca si sa fie sanatosi! Eu o sa am 35 de ani cand se naste bb si e primul :( uneori ma gandesc ce bine era daca m-as fi grabit putin si bb avea deja 4-5 anisori.. dar asta e niciodata nu e prea tarziu!

 

M-as mai intinde eu la scris mult si bine dar mai am si treaba asa ca va las fetele, va urez o zi frumoasa si multa sanatate la toate!



#43
NicoNicolle

NicoNicolle

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 125 mesaje

Postat 04 septembrie 2014 - 14:18

Mai am si eu un pic si plec de la lucru. la 16.00, asa ca de acasa nu prea am timp momentan sa intru, dar maine dimineata de cum ajung ma pun pe lecturat [:)] .

 

Multumesc de incurajari fetelor [flo2]  [flo2]  [flo2] .

 

Apropo de vitamine mi-e mi-au dat sa iau Elevit de pe la 6 sapt., doar ca mai am cate o seara in care uit sa il iau si Acid folic pana pe la 13 sapt. Atunci am avut ultimul eco si mi-a zis gine sa nu il  mai iau.

Si noi abia asteptam sa mergem pe 15 la eco, ducem copii la deschiderea de an scolar si la amiaza mergem sa ne intalnim si cu cel din burtica.

 

Sa aveti o seara cat mai placuta,usoara si fara prea multe stari de rau. [flo2]  [flo2]  [flo2] [pup]



#44
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 04 septembrie 2014 - 15:01

Adwyna, sigur iti poate spune sexul, doar sa coopereze bulgarasul. Oricum, cel mai sigur este la echo de la 20 de saptamani. Spor la snitele!  [buca]

Soparlica, acum vine si parola si chiar te rog sa postezi poze din concediu! Mmm afumatura... ce bine zici tu acolo! 

 

Nico, drum bun spre casa si ne auzim maine [flo]



#45
miha05

miha05

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 859 mesaje

Postat 04 septembrie 2014 - 16:44

De acord cu Soparlica... v-ati miscat foarte repede in orele astea cat am absentat. Avem de recuperat! Si parca vad ca acum cand sunt online nu mai scrie nimeni nimic :))

Nico - fetitele sunt in general mult mai grijulii... iar baietelul simte ca risca sa piarda titlul de rasfatatul casei, mai ales daca va fi tot baiat. Ce frumos... imi dau seama ca e tare frumoasa atmosfera cu ei. <3

Kytana - eu nu mai am probleme cu greturile. Doar o data pe saptamana mai vomit... cel putin asa mi-am format impresia. Sunt foarte bine din punctul asta de vedere. De fapt, exceptand nasul infundat si micile sangerari gingivale sunt perfect. Durerile de spate nu le pun in calcul ca deja m-am obisnuit cu ele si nu mi se mai par deranjante. Ma bucur de sarcina mai mult ca niciodata.
Apropo, si eu m-am gandit la Sofia. E foarte frumos... mai ales luand in considerare etimologia numelui. Totusi, al meu vrea nume romanesc :( asa ca sper sa reusesc sa castig cu Ioana, nascand imediat dupa 30 ian: sfintii 3 ierarhi, intr-o luna fara vreun sfant prea ... pe gustul lui.
Buna ideea cu spitalul/doctorul :).

Lory - chiar ai un copil minunat! Sa-ti traiasca. Se pare ca totusi occidentul poate oferi mai multe. Din pacate.

Soparlica - si inca eu dau 500 medicului fiindca este cel mai bun din oras si m-a salvat dintr-o coma septica anul trecut. Sunt convinsa ca va presta la fel de bine si la nastere. In general fiecare da cat vrea. Rezerva o iau singura, doua paturi 60 lei (si poti da 60 sa le am pe amandoua pt mine... sa stau singura sau sa vina sotul/mama sa ma ajute/asiste cat stau in spital, sa nu ma plictisesc singura), si e foarte curat si bine. Asistentele sunt ft dragute si ajuta cu mare drag. Am o foarte buna prietena care a nascut zilele trecute cu acelasi doctor in spital si am vizitat-o. Am fost multumita de conditii si de ce mi-a povestit. SI inca ea a avut sarcina foarte grea ca a stat 2 zile sa se dilateze cu toate injectiile din lume... nu intra in travaliu. Depasise termenul. Dar a asistat foarte bine medicul la nastere si nu a avut de suportat nici dureri, nici pierderi suplimentare de sange.
In fine, zic si eu doar ca fapt divers.

Cand afli ce este bebe? ;)) Abia astept sa ne spui. Si eu visez numai baietei cu figura ascutita a lui barbatu-miu... dar inca mai nadajduesc ca e fetita.

Eu tot sunt socata ca toate aveti tensiunea mica... iar a mea daca scade sub 13 e minune :)); am avut-o si 17 zilele trecute :).

Adwyna, daca mergi la morfologie, ai sanse ridicate sa afli misterul din burtica si in 15s5z. De regula cam din 14 se formeaza organele si devin mai pronuntate. Dar daca mergi numai la ginecolog si ai ghinionul meu ca mandra faptura sa stea cu picioarele incrucisate si intors neprielnic, ginecologul nu va sta sa il mangaie pana binevoieste sa-si arate organele :)).

Nu stiu cum si ce am scris de am lasat tuturor impresia ca am stari de greata... vad ca toata lumea a inteles asta. Ieri am vomat de 2 ori dupa aproape 2 saptamani de bunadispozitie si lipsa greturilor. Ma simt foarte bine. Chiar ma bucur de perioada asta. E cu adevarat prielnica.
 



#46
miha05

miha05

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 859 mesaje

Postat 04 septembrie 2014 - 17:02

In alta ordine de idei, m-a mancat (nu va zic unde) sa intru pe ebay.co.uk avandu-l pe frate-miu in Anglia... si cand am vazut ce licitatii calumea si ce preturi sunt la lucrurile pentru copii imi venea sa plang. Nu reusesc sa-mi activez PayPal-ul si ma gandesc ca o fi scumpa posta din Uk in Ro. Fetele care ati stat/stati acolo...cum se taxeaza acolo posta spre Ro? Aveti idee?

 

Ca sa nu mai zic ce great deals se gasesc si pe ebay.de ... de la ei mai comandam inainte chestii, dar nu stiu ce are PayPal-ul :(


Editat de miha05, 04 septembrie 2014 - 17:04 .


#47
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 04 septembrie 2014 - 17:24

Miha, poti cauta sa aiba transportul inclus in pret. Pe Ebay de obicei sunt 2 variante, fie suporta vanzatorul (de obicei transportul este inclus in pret) fie scrie cat costa transportul in functie de tara. Am impresia ca la noi la posta ar mai fi o problema. Eu mi-am comandat mai demult de la Victoria Secret si la Posta mi-au deschis pachetul, sa vada ce contine si m-au pus sa platesc si TVA. Bine... era din SUA nu din UE. 

 

La fiecare produs ai optiunea sa vezi cam cat ar costa cu transport si taxe vamale/tva. De exemplu un bouncer la 54lire, livrat din america ar costa asa pt Romania:

Postage and packaging
Import charges (estimated)
To
Service
Delivery*

 

                                 US $31.37
US $24.83
Romania
International Priority Shipping
 
Estimated between Tue. 16 Sep. and Fri. 26 Sep.


#48
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 04 septembrie 2014 - 17:24

Scuze pt cifrele puse peste tot, asa mi-a dat copy/paste. Oare am fost vreun pic clara?



#49
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 04 septembrie 2014 - 17:29

Daca vrei sa cumpere fratele tau si sa iti trimita (pp ca vanzatorul este in UK) un colet prin Royal Mail (echiv. Postei Romane) costa 13 lire sub 2 kg, 50 lire ce depaseste, daca nu chiar mai mult.

Exista o firma de curierat care transporta mai ieftin, door-to-door, transglobalexpress. Ei trimit mai departe cu companii mari gen UPS, DHL, doar ca cumva-necumva au tarife mai mici. Noi am trimis 100kg din UK in Germania, door-to-door, cu 150 Lire. 

 

Sorry daca te-am ametit! [:I]



#50
miha05

miha05

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 859 mesaje

Postat 04 septembrie 2014 - 17:30

Scuze pt cifrele puse peste tot, asa mi-a dat copy/paste. Oare am fost vreun pic clara?

 

Da, am inteles... tot rasfoind am gasit si optiunea cu pretul inclus samd... am inteles si de ce nu merge paypal-ul. Nu l-am mai folosit de cativa ani cand ma chema... altfel. Si cardul acela a expirat iar pe cel nou nu il pot introduce din cauza ca e cu alt nume si am blocat automat numele de fata. Le-am trimis copie de pe buletin.

 

Oricum, pentru Romania e mai convenabil sa luam de pe site-ul nemtesc. Sunt mai multi dispusi sa trimita si la noi.




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -