Sari la conținut

Sari la conținut

* * * * * 4 voturi

Mamici de Februarie 2015 - Bulgarasi de Feb 2015 (5)

207 raspunsuri la acest subiect

Soparlica

Soparlica

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 568 mesaje

Postat 15 septembrie 2014 - 10:44

Buna fetelor!
AlinaEa eu stiu ca sotul tau te poate trece pe asigurarea lui de sanatate. Trebuie mers la casa lui de asigurari si depusa o cerere alaturi de o adeverinta de la serviciu in care se specifica faptul ca s-au virat sumele aferente asigurarii de sanatate. Pe langa astea se mai completeaza un contract. Dureaza cam 1-2 saptamani pana ce contractul este semnat si poate fi ridicat. Eu am depus (la casa de asigurari a transporturilor - acolo eram) pentru a o lua pe mama mea pe asigurarea mea in momentul in care a terminat somajul si nu a mai fost asigurat. In momentul in care se schimba situatia se refac cererea si contractul.
Aaaaa, da! si copii dupa buletinele asiguratului/pers care se trece ca si co-asigurat si certificat de casatorie (daca e cazul).

Iuli felicitari pentru burtica! Si a mea seamana cu a ta! Pentru crizele piticului nu iti pot da prea multe sfaturi pentru ca nu am trecut prin asta, dar, fetele de pe aici ti-ai spus exact ceea ce am auzit si eu la cunoscutii cu copii.

Pentru ca nu vreau sa reiau lucrul fara sa va spun ce am facut sambata scriu pe nerasuflate si apoi ma intorc la hartoagele mele de care sper sa scap miercuri.
Am decis vineri seara sa mergem la Busteni intr-o excursie de o zi. Ma rog, mai mult mi-am luat sotul pe sus. Asa ca sambata la 4 dimineata ma indreptam spre dus, iar dupa micul-dejun si tabieturile aferente la 6 am plecat spre munte. La 8 deja stateam la coada la telecabina; am stat 2 ore din care una pe loc pentru ca a trebuit sa urce niste PREAnefericiti (vreo 100 la numar).
Pe platou soare si frumos. Sotul nu urcase niciodata asa ca a fost un moft de-al meu pe care nu reuseam parca niciodata sa mi-l fac. Dupa ce ne-am pozat la Babe si Sfinx am luat-o incetisor spre Crucea Caraiman. Aici, oricat am stat noi sa se risipeasca ceata nu s-a risipit asa ca am plecat cam cu coada intre picioare si cu ceata dupa noi astfel incat, ajunsi din nou la telecabina se innorase si batea un vant taios. Am mai zabovit putin in statiune si la 20.30 eram deja in casa.
Am oprit la MiniPrix Otopeni de unde mi-am luat o pereche de pantaloni pentru gravidute (59 lei), nu foarte dedicati, dar comozi si larguti asa cum imi plac mie hainele.
Desi nu l-am simtit nici eu INCA pe bebe, la cabina de proba si cu pantalonii de graviduta pe mine am constat ca incep sa par si eu una.

Va las acum, sper sa termin repede treaba si sa imi onorez restanta cu pozele.
Sanatate si pupici!

Editat de Soparlica, 15 septembrie 2014 - 10:53 .

• 0

Eleina

Eleina

Nou venit

• Membri
  • Punct
  • 48 mesaje

Postat 15 septembrie 2014 - 11:12

Buna fetelor!

Iuli arati ff bine, te pup si nu te mai stresa in trimestrul II  este normal sa luam cele mai multe kg.Cu pingu mic ... nu stiu ce sa zic ma sperii si eu cand am fost mica am fost ff rea ( asa zic parintii mei ) multa rabdare si poate trece perioada asta cat mai repede.

Eu iau aspenter inca de la 6 saptamani , este foarte necesar  si daca aveti indicatii de la medic sa il luati nu ezitati.Sunt ff multe fete care iau, este doar o aspirina permisa in sarcina care are rolul de a subtia sangele .

Cat despre greutate am sa fac o poza sa ma vedeti si sa va linistiti ( nu cred ca este cineva mai grasa ca mine [:)]  ).Asa cum v-am mai zis si eu cred ca este de la vitamine pt ca mananc la fel ca inainte , insa nici la ele nu renunt pt ca am anemie si nu vreau sa ma ia lesinul.In plus si eu imi fac in fiecare dimineata suc de sfecla rosie cu mar, morcov si lamaie, este ff bun iar hematologul a zis ca il pot lua si in sarcina.

Pupici si o saptamana usoara va doresc!

• 0

Helen29

Helen29

Nou venit

• Membri
  • Punct
  • 64 mesaje

Postat 15 septembrie 2014 - 11:38

Salut burtici!!!Am si eu 17 saptamani,iar la ultima ecografie mi-a spus ca e fetita.Sunt foarte fericita!!!Am insa o problema,am dureri de spate si de ovare cam dese si posibil,o infectie urinara(maine ma duc sa fac urocultura).Sunt normale atatea dureri in perioada aceasta de sarcina?

• 0

Gabriela33

Gabriela33

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 615 mesaje

Postat 15 septembrie 2014 - 12:46

Hello!!!!

AlinaEA , sustin sfatul Soparlicai . Asa stiu si eu .
Iuli , la cat esti de slaba , arata burtica ft bine . Asa este si Andreiu meu , cum povestesti tu de Pingu mic .
Bine ai venit , Hellen ! Durerile sunt normale atata timp cat sunt pe termen scurt si nu ft apasătoare durerea . Felicitări pt fetită !!!

Am revenit la Arefam , ma durea ft tare burta :( acum sunt mai bine .

Pupici !!!!!
  • 0

Helen29

Helen29

Nou venit

• Membri
  • Punct
  • 64 mesaje

Postat 15 septembrie 2014 - 12:49

Multumesc din suflet!!Va pup

• 0

Kytana

Kytana

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 15 septembrie 2014 - 16:09

Soparlica, ce frumos ca ati facut drumetii! Poate intr-o zi ajung si eu la Babele, ar fi o idee :)) Ma bucur ca ti-ai gasit pantaloni!

Eleina, multumesc frumos [flo] Bun sucul pe care il faci; il faci in blender? Chiar incep sa ma conving ca este de la vitamine. Hi hi, hai pune o pozica, sa vedem burticu'!

Helen, bine ai venit si felicitari pentru ghemotocul de fetita. Daca imi spui data ultimei menstre si data probabila a nasterii, te trec pe listuta de pe prima pagina. Cat despre dureri, da, sunt normale pana la un punct. Daca tu consideri ca sunt de nesuportat, fuguta la doctor!

Gabi, ce faci pana la urma cu analiza? O mai refaci? Mai ai dureri? 

Aveti grija de voi, burtici frumoase!

• 0

Kytana

Kytana

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 15 septembrie 2014 - 16:18

Haideti in casuta noua, ce ziceti? [flo]

• 0

Helen29