Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Mamici de Februarie 2015 - Bulgarasi de Feb 2015 (5)


207 raspunsuri la acest subiect

#1
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 03 septembrie 2014 - 15:31

bulgarasi%20feb%2015%20mare.jpg

Suntem un grupulet  [invazie] de 24 [gravi] burticute nerabdatoare sa-si cunoasca bulgarasii in 2015. Vii si tu alaturi de noi?

[ping1]

 

[majoreta] Burticutele lunii Faurar  [majoreta]

 

 

[gravi] Carmen_K      - UM 26.04.2014 | DPN - 02.02.2015 cu  [am]

 

[gravi] Cris0801        UM 30.04.2014 | DPN - 04.02.2015 cu  [am]

 

[gravi] Gabriela33    UM 02.05.2014 | DPN - 05.02.2015 cu [fetita]&[fetita]

 

[gravi] Diella             - UM 01.05.2014 | DPN - 05.02.2015 cu  [fetita]& [baietel]

 

[gravi] Cclaudinne    UM 27.04.2014 | DPN - 07.02.2015 cu  [am]

 

[gravi] Kytana           - UM 03.05.2014 | DPN - 07.02.2015 cu  [am]

 

[gravi] Andreea2014 - UM 05.05.2014 | DPN - 09.02.2015 cu [baietel] Stefan

 

[gravi] Eileana          UM 06.05.2014 | DPN - 10.02.2015 cu  [baietel]

 

[gravi] AlinaEA         - UM xx.xx.2014 | DPN - 10.02.2015 cu  [am]

 

[gravi] miha05           - UM 07.05.2014 | DPN - 11.02.2015 cu  [baietel]

 

[gravi] Floryma         UM 14.05.2014 | DPN - 14.02.2015 cu  [fetita]

 

[gravi] Ramo37         - UM 14.05.2014 | DPN - 18.02.2015 cu  [am]

 

[gravi] Simplyana_m - UM 14.05.2014 | DPN - 18.02.2015 cu  [fetita]

 

[gravi] Alynutza85    UM 14.05.2014 | DPN - 18.02.2015 cu  [am]

 

[gravi] Oana9689     UM 14.05.2014 | DPN - 18.02.2015 cu  [am]

 

[gravi] Eyna              - UM 14.05.2014 | DPN - 18.02.2015 cu  [am]

 

[gravi] NicoNicolle   UM 16.05.2014 | DPN - 20.02.2015 cu  [am]

 

[gravi] Adwyna         UM 25.05.2014 | DPN - 20.02.2015 cu  [am]

 

[gravi] Soparlica       - UM 23.02.2014 | DPN - 21.02.2015 cu  [am]

 

[gravi] NadiaD          - UM 20.02.2014 | DPN - 24.02.2015 cu  [am]

 

[gravi] Adelina207    UM 21.05.2014 | DPN - 25.02.2015 cu  [am]

 

[gravi] Lory2014       UM 23.05.2014 | DPN - 25.02.2015 cu  [am]

 

[gravi] Maddo          UM xx.05.2014 | DPN - xx.02.2015 cu  [am]

 

[gravi] Mazarel         UM xx.05.2014 | DPN - xx.02.2015 cu  [am]

 

 

 

[barza1]

 

 

[*] Odiseea bulgarasilor  [*]

 

Cap.1Cap.2Cap.3, Cap.4

[flor]

 

[floare2 ]Suntem alaturi sufleteste si ne rugam pentru Susse si ddiana. Imbratisari multe si calde si sa va auzim cat mai repede cu vesti bune!  [ruga]

 

Linkuri rapide:

 

Lista DPN | Rugaciuni | Dezbateri private | Cum se citeste o ecografie|Albume

 

[flo]  [flo2]  [flo]

 

[ruga]

Rugaciune pentru pruncul ce se afla in pantecele mamei

 

Doamne, cel care ai zis oamenilor:

"Cresteti si va inmultiti si stapaniti

pamantul", binecuvantand nasterea
de prunci, arata mila ta si acestui copil ce se afla
inca in pantecele mamei sale, si ajuta-l
sa se nasca la vremea de Tine randuita.
Da-i lui Doamne crestere fireasca, sanatate si putere.
Parinte Ceresc, Care porti de grija pasarilor
cerului si infrumusetezi
crinii tarinii, poarta de grija si acestui copil
care n-a vazut inca lumina soarelui.
Nu parasi robii Tai si ocroteste prin Harul Tau
pruncii nostri si binecuvanteaza nasterea lui
dupa multimea
milostivirii Tale. Doamne, fii cu noi si da-ne
izbanda dupa Sfanta Voia Ta.


Amin.

[ruga]

 

Zodiac corespunzator:

Varsator 20 Ianuarie - 18 Februarie sau Pesti 19 Februarie - 19 Martie

varsator11.jpg pesti11.jpg

[flu]


Editat de Kytana, 11 septembrie 2014 - 19:31 .


#2
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 03 septembrie 2014 - 15:42

Buna dragi burticute,

 

Imi pare rau ca v-am ingrijorat insa am trecut (si inca nu am iesit) printr-o perioada mai dificila. Imi doresc din tot sufletul sa nu simtiti niciodata ceea ce simt eu in majoritatea zilelor si sa va puteti bucura mereu de puii vostri!

 

Lory, bine ai venit. Pare ca ne-ai citit cu mare atentie, draga de tine. Trimite-mi datele pentru prima pagina, da? Vrei parola pentru gmail pe privat?

 

Carmen, multumesc pentru mesaj. Din pacate eu cu creier mic am scris nr gresit pe drive, l-am modificat astazi (inversasem primele cifre) Altfel iti raspundeam pana acum. Ai o pitica f frumoasa si zambareata! Sa va traiasca!

 

Diella, nu este suficient Femibion 2? Stiam ca este printre cele mai complexe si complete vitamine. Stai linistita, eu zic ca e suficient. In sarcina este normala aparitia anemiei. In rest, tu cum te simti?

 

Soparlica, multu de chemare, tu cum esti? Burtica zici ca se vede mai bine, nu? Ma bucur sa aud asta!

 

Andreea, parca si tu spuneai de burtica, cum ca a mai crescut, nu? 

 

Miha, au trecut greturile de tot? 

 

Gabriela, ce mai faceti voi? Cum e burtica? Ai inceput sa simti minunile?

 

Eyna, cum mai esti?

 

Eleina, multumesc de incurajari. Tu cum esti cu tratamentul? Cand ziceai ca refaci analizele?

 

Sigur am sarit pe cineva, cer iertare [flo]

 

Voi incerca sa intru mai des, dar nu va ingrijorati. Sunt momente peste care doar singura pot trece si nu ma ajuta nimic altceva din pacate. 

 

Aveti grija de voi si burtici! Ah... bafta cu cvadruplu teeeest!



#3
Andreea2014

Andreea2014

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 561 mesaje

Postat 03 septembrie 2014 - 15:58

Burticute dragi,

 

Imi cer iertare, zilele astea sunt cam absenta. Suntem pe ultima suta de metri cu pregatirile pentru nunta fratelui meu, am si o perioada extrem de aglomerata la birou, asa ca nu mai apuc sa tin pasul cu voi. Promit sa recuperez saptamana viitoare.

 

Kytana, draga mea, sunt cu sufletul alaturi de tine, te inteleg foarte bine, la fel mi se intampla si mie cand ma aflu in preajma zilelor in care ar fi trebuit sa se nasca bebeii pierduti. Acorda-ti tot timpul necesar, te asteptam cu mare drag oricand vei avea dorinta de a imparatsi cu noi una, alta. Te pup mult. Forta iti doresc! [pup]  Si multumim mult si pentru casuta noua!

 

Nu mai stiu care dintre voi ati intrebat de Elevit. Am inceput si eu sa il iau de 3 zile. Doctorita mi-a zis sa schimb Ogestan-ul cu Elevit si m-am conformat. Sunt un pic cu inima stransa, caci n-am citit doar de bine despre el. Sper sa fie totul OK.

 

In alta ordine de idei, tot de trei zile incoace am mai castigat 1 kg pe langa cele 500 de grame de acum 3 saptamani. Si la fel ca atunci, m-am pricopsit cu el peste noapte. Eu sper sa fie doar de la burtica+sani+sange, ci nu de la Elevit, despre care am citit pe mai multe site-uri ca ingrasa tare.

 

Burtica mea este tot mai mare, s-a si tzuguiat un pic. Saptamana viitoare daca sunt mai linistita, pun niste poze cu ea.

 

Fetele din Bucuresti, ati descoperit cumva magazine cu haine de graviduta un pic mai chic? Eu am vazut doar unele care semanau cu niste saci, si asa refuz sa ma imbrac. M-ar ajuta mult niste sugestii, ca deja vine frigul , iar eu nu am nicio pereche de pantaloni. Bluzite si pluovere am suficiente, dar la pantaloni e marea problema.

 

 

Va pup pe toate. Aveti grija de voi!



#4
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 03 septembrie 2014 - 17:30

Andreiuta, cu Luca am fost cu burtica mare vara si am purtat doar rochite. Acum mi-am luat de pe site-ul Asos o pereche de blugi care s-au potrivit de minune. Nush daca livreaza si in Ro. Dar vad ca si pe Bonprix au pantaloni draguti. Bafta sa-ti gasesti ce cauti! Pe mine ma batea un gand la un moment dat sa deschid un magazin cu haine de graviduta desenate de mine ca ce este pe piata... vb ta, saci.  [batcap]



#5
Lory2014

Lory2014

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.628 mesaje

Postat 03 septembrie 2014 - 18:03

Hello,

 

Kytana multumim de casuta noua! Grijulie ai fost si tot asa ai ramas! Da, sa stii ca v-am citit, nu din scoarta in scoarta dar e defect profesional, ala de a vedea fiecare chichita si fiecare detaliu, care poate fi esential. Apropos de asta :D , m-am uitat asa pe listuta, care arata minunat si la Diella, Soparlica si Nadia, la UM e trecuta luna feb in loc de mai :). Eu sunt Lory2014 dar imi place cum suna si cu 14, pentru ca e varsta sarcinii la care mi-am facut curaj sa va cunosc. Datele mele: UM 23.05 si DPN 25.02 si as putea sa pariez ca va fi un albastrel! Imi cer scuze pt "atentionari", s-au vrut facute in gluma, apropos de ochiul soacrei, pe care-l posed din plin. (maimutica mea imi zice: mami you have a hidden magic eye!:) )

Ma bucur sa te citesc mai linistita! Inteleg ce spui, vindecarea cea mai profunda e cea facuta prin tine insati!

Cu parola nu vreau sa abuzez, mai e timp sa ma cunoasteti si sa aveti incredere. Nu plec nicaieri :) Iti multumesc! Cum ziceam, mereu sa te gandesti la toate! [flo2]

 

Diella cred ca femibionul este absolut suficient! Eu nu am luat decat acid folic pana la 14 sapt si de cateva zile am inceput cu pregnacare max. Eu zic sa lasi elevitul deoparte!

 

Andreea ce momente frumoase! Sa fie fericit fratele tau! La prima sarcina am luat si eu elevit, de prin sapt 16 si nu stiu daca de la el sau asa a reactionat corpul meu, dar de atunci incepand am luat treptat in greutate. Am terminat sarcina cu +16kg. Eu zic sa iei ceea ce ti se recomanda de catre doctorul curant, el te cunoaste cel mai bine si isi poate asuma deciziile!

Magazine de haine nu mai stiu in Buc dar sigur la h&m si la mothercare gasesti pantaloni/blugi normali dar cu elasticul ala pt burtica. Bluzele pot fi adaptate, la fel rochiile, cele evazate de sub sani sau cele elastice(fara a fi plasticoase!)

 

Eleina felicitari pentru miscari! De-acum incepe partea cu adevarat frumoasa!

 

Soparlica multumim de tratatie! E cu o ocazie anume? Pizza de casa nu refuz niciodata dar fresh nu mai vreau sa vad o vreme; in concediu am baut cate 5-6/zilnic, de radea iubi ca devin portocalie. Am inteles cu spitalul, mi se pare ca ai gandirea ideala, cea cu intinsul fix cat iti permiti! La Filantropia cred ca as gasi ceva dri de recomandat, daca intreb in stanga si in dreapta...nu stiu daca te-ar si ajuta. Let me know, pls!

 

Mi-am luat un fel de punch fara alcool, desigur. Si l-am fiert, i-am adaugat cuisoare, portocala, scortisoara, cardamom si...voila "vinul meu fiert" de care imi era asa de pofta! [alcool]  [:)]

 

Acum plec la show-ul fiica'mii, care se crede magician si, ca orice artist, trebuie sa aiba spectatori (a se citi, maimute care repeta ce zice ea, aplauda la cerere si fac ca toate zorile:) ...o sa vedeti voi  [:)] )

 

Numai bine burtici! [flo2]



#6
miha05

miha05

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 859 mesaje

Postat 03 septembrie 2014 - 18:15

Eleina - wow! Felicitari!!! Ce veste buna. Simti miscarile puternic sau doar asa...finut?
Treaba cu pierdutu am patit-o si eu ieri... scrisesem un roman si ma trezesc cu blue screen si trebuie sa restartez laptopul. Normal ca nu am mai avut chef sa mai scriu nimic :)).

Diella - eu iau Elevit pronatal. Nu am fost niciodata anemica, din fericire... si mai iau vitamina C ca imi place gustul :)).
PS: iau Elevit, la recomandarea medicului DINAINTE de a ramane insarcinata :D. Si din cate am inteles in trim III nu voi mai lua. Acum depinde cum ies analizele.

Soparlica - 3.500 lei? OMFG. Si eu care imi bateam capul ca dau 500 la doctor, 300 pe rezerva 5 zile si inca vreo 200 la asistente...si mi se parea mult.
Felicitari pt burtica! SI eu experimentez aceleasi dureri neplacute...incomode.

Kytana - ma bucur enorm ca ne-ai mai scris. Stiu cat iti este de greu si apreciez enorm ca ai gasit energia necesara sa ne mai scrii.
Cat priveste greturile, ma laudam. Azi am vomat de 2 ori :)). Si pt prima data in 17 saptamani am dat afara mancare... pana acum era doar apa si acid. Dar nu mai am greturi cum aveam. Sunt foarte rare si nu mai sunt de durata... mi se face rau, vomit, imi trece :D.

Andreea - si eu am citit de Elevit la fel, in prima sarcina... si nu l-am luat. MARE PROSTIE. Acum iau Elevit din aprilie... pana la finele lui iulie am slabit, acum am inceput sa pun dar insesizabil.

Lory - ce frumos! Distractie faina.



#7
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 03 septembrie 2014 - 18:17

Ha ha Lory, zici ca esti Berbec, oi fi? Am corectat numele, sincer imi aminteam doar Lory si ceva cifre si nu am dat inapoi sa vad exact ce era, banuiam ca vei scrie si rectific eu. Cat despre fetele cu UM cu februarie, unele dintre ele asa au avut, e mai ciudat, dar asa mi-au zis, asa am scris. Oricum, daca e undeva gresit, sper sa ma traga de maneca! Cati ani are pitica ta? E... daca nu plecam din York eram mai aproape si poate ne vizitam [:-D]

Distractie placuta la spectacol! Btw pitica ta vorbeste si romaneste? La cat a inceput sa vorbeasca? Noi ii vb doar in romana dar inca nu a prins curaj in a se exprima, mai mormaie pe limba lui. Eu la 10 luni cica numaram [:-)))] Nu prea cred, dar daca asa zice mama, asa o fi...



#8
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 03 septembrie 2014 - 18:20

Miha, imi pare rau. Greu cu starile astea, teoretic pana in saptamana 20 ar trebui sa treaca. In putin, da? Tu la munca te mai duci, nu mai stiu sincer.



#9
Gabriela33

Gabriela33

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 615 mesaje

Postat 03 septembrie 2014 - 18:42

Hello !

 

Of si eu am sesizat o luare in greutate in urma elevitului ,asa ca numai iau :)))

Voi ramane acasa pana la sf lunii septembrie dupa amniocenteza .

Pe mine ma intreaba lumea cand nasc  [:-)))]  Zic: -Am 4 luni 

                                                                               -Doar atat ????????  [alcool]

 

Kytana , ce ai mai gatit bun ?

 

Ma omoara ploile astea  [smulgpar]



#10
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 03 septembrie 2014 - 18:49

Gabi, am facut o ciorbita de vacuta sambata, acrita cu bors la plic din Ro, snitele ca nu mai mancasem de vreo 2 ani cred. Maine fac mancarica de linte rosie. O fac ca pe mancarea de fasole doar ca folosesc linte. E f gustoasa si nu baloneaza precum fasolea. Si ciorbita de linte iese f buna.

 

Permiteti sa ma laud cu ceva? Eu cand mai am timp, asa mai rar mai nou, mai fac poze. Initial le aveam pe flickr dar mi-am uitat parola, asa ca mi-am facut cont pe 500px, daca vreti sa le vedeti (pe 500px inca le uploadez cu viteza luminii stinse). 

 

Gata, va las ca vreau sa postez o reteta cu paine de casa. Daca va intereseaza va dau la sfarsit linkul. Va pupic!




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -