Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bobocei de Septembrie-Octombrie 2012 - 4


733 raspunsuri la acest subiect

#681
Anca2B

Anca2B

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 449 mesaje

Postat 11 ianuarie 2015 - 16:39

Mirabela, iti ziceam sa nu te ingrijorezi legat de vorbit ca si al meu fecior abia de vreo doua saptamani a inceput sa rupă ceva după noi cat de cat inteligibil. Iar cel mare abia dupa ce a facut 3 ani si a inceput grădinița si-a dat drumul la vorba. Fiecare cu ritmul lui, eu imi propusesem sa nu ma stresez prea mult pana nu incepe Iustin grădinița si El mi-a facut surpriza sa înceapă să le turuie :))

#682
Mirabelac

Mirabelac

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.399 mesaje

Postat 12 ianuarie 2015 - 11:05

Salutare.

 

Multumesc pentru raspunsuri. Nu pot sa spun ca ma ingrijorez foarte mult si chiar nu compar copiii intre ei (v-am mai zis ca David a vorbit de la 1.6 ani), insa ma necajeste cand il vad frustrat ca nu poate vorbi, a inceput sa planga mai des cand vrea ceva si totusi nu spune... ce o fi in capusorul lui nu stiu. M-as duce la dr cu el din acest motiv, sa vad cum sa-l incurajez si sa nu-l stresez mai tare cumva. Ma gandesc ca gresesc sa nu-i dau ceva pana nu spune, poate devine mai frustrat ca nu poate vorbi, nu stiu... de ex. eu daca nu pot face un lucru (daca as putea, as vorbi, nu?) sa nu-mi dea cineva ceva pentru ca nu pot spune lucrul ala, nu m-as simti bine deloc.... asa ca nu mai fac asta de cateva zile, il las asa, cand o fi el pregatit sa o faca... poate imi da dr. cateva sfaturi. La Calin le-am lasat pe toate sa vina de la sine ai au iesit perfect pana acum. Vreau sa va spun ca are 3 sapt. de cand cere pipi noaptea si nu s-a scapat nici macar o data, oricat de obosit ar fi fost, sunt tare mandra de el.



#683
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 12 ianuarie 2015 - 22:19

Ce fac fetele?

Mirabela, sa stii ca Luca de putin timp "vorbeste". Adica spune cuvinte, dar nu le leaga, nu spune niciun verb. Iarasi cand vrea ceva spune "maaamii" si eu trebuie sa ma prind ce vrea. Pe mine ma ingrijoreaza ca decat sa spuna ce vrea - jos, apa, ceai etc- ma striga pe mine incontinuu de 20x chiar daca sa zicem eu sunt fix langa el. Sper ca Ancuta sa aiba dreptate si asa sa fie ritmul lor.

Despre mine ce sa va zic. La spital saptamana trecuta a fost relativ bine. Adica nu isi explica de ce nu ia in greutate. Avea 2.3kg joia trecuta. La doppler totul e perfect, placenta arata bine, cumva calcefierile s-au retras, lichidul are nivel bun.
De cateva zile am dureri jos sub burtica, cel mai probabil contractii, incerc sa stau cuminte in pat dar Luca nu ma lasa. E frustrat si atunci o bate pe mama mea... Efectiv nu o place deloc. :/ nu vrea nici noapte buna sa ii zica (in limbajul lui pa-pa) o impinge cu mana si ii zice nuuu nuuu.
Maine ma duc cu el la un alt pediatru, vreau sa ma lamuresc cu cateva chestii pe care le face.
Apoi miercuri iar la gineco. Saptamana viitoare ma duc si la spital si la gineco. Oh well... Bb sa fie bine.
Noapte buna!

#684
papelusca

papelusca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.114 mesaje

Postat 12 ianuarie 2015 - 22:32

Norma, tu ce carti cu stickers ii iei?

celelalte fete, ce carti/ activitati folositi?

mai ales ce faceti in casa si ii tine ocupati?

 

ms!



#685
norma36

norma36

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 12 ianuarie 2015 - 23:44

Hello,

Am luat carti cu animale domestice, cu animale marine, cu animale sălbatice, cu numere. Am luat si cartea junglei si de-a lungul povestii lipsesc cuvinte, sunt doar poze si trebuie sa lipească stikerul care lipsește. Stickerele la cărțile cu animale sunt in mijlocul cartii si el trebuie sa gaseaca locul unde trebuie lipit.

Acum Andrei se joaca f mult cu trusa de doctor. Ne consulta pe noi si pe toate plushurile din casa, cu legi se joaca f mult, si cu plastilina. Facem si puzzle des. Se joaca împreună cu noi. Ne pune sa construim din lego ferma ce alege el din carticica si ne ajuta si el. Mai construiește si el cate o macara. Mai coloram sau facem cort cu o pătură peste patutul lui si sta acolo cu lanterna. Se joaca f frumos cu nou alături dar mai putem face cateceva intre timp ca sta si singur Putin. Se mai joaca cu masini. E o perioada minunata.



#686
norma36

norma36

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 12 ianuarie 2015 - 23:49

Am trimis sa nu pierd.

Am fost la patinoar cu el. Tare i-a plăcut. Sper ca nu am mai scris ca nu am timp sa mă uit in urma. Evident nu l-am lăsat de mana desi ar fi vrut. Abia astept sa mai mergem.

Maine mergem la un party de copii. Sunt f mulțumită ca azi am fost la un baietel doua ore si nu l-a lovit, a cedat orice jucărie de care a tras băiețelul si a fost cuminte. L-am lăudat ca a fost cuminte si a zis ca pic pic nu a fost cuminte ca a tras si el de jucărie Putin.

E simpatic.

Noapte buna



#687
Mirabelac

Mirabelac

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.399 mesaje

Postat 13 ianuarie 2015 - 15:28

Kytana, aici Luca face exact ca Mister, 100%! Toata ziua mama si mama cand vrea ceva si maraie... of, sper sa treaca perioada asta. 

Mirabela, sa stii ca Luca de putin timp "vorbeste". Adica spune cuvinte, dar nu le leaga, nu spune niciun verb. Iarasi cand vrea ceva spune "maaamii" si eu trebuie sa ma prind ce vrea. Pe mine ma ingrijoreaza ca decat sa spuna ce vrea - jos, apa, ceai etc- ma striga pe mine incontinuu de 20x chiar daca sa zicem eu sunt fix langa el. Sper ca Ancuta sa aiba dreptate si asa sa fie ritmul lor.
 

Mai nou a inceput sa se bata cu David si sa se enerveze, sa fie agresiv. Stiu ca e o perioada, pana vara trecuta il batea de-l usca un prieten de-al lui si el fugea la mine in brate. Acum la Craciun ne-am intalnit si sa vezi ce tare era al meu, il articula imediat in casa la el sa-i dea lui toate jucariile... celalalt, care era un bataus, acum nu zicea nimic... deci, se mai schimba lucrurile... 



#688
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 13 ianuarie 2015 - 22:07

Gabi, Luca are momente cand se joaca singur cu Lego si cu niste masinute de la Vtech (tut-tut) A primit setul acesta de ziua lui si de Craciun i-am luat noi alte 3 masinute care se potrivesc de minune: http://www.amazon.de.../dp/B00IKZ5VCY


#689
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 13 ianuarie 2015 - 22:16

Scrisesem ditamai mesajul din care vad ca a postat primele 3 randuri :| revin maine cand ma intorc de la medic. [flo]



#690
ramona7575

ramona7575

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.588 mesaje

Postat 14 ianuarie 2015 - 22:00

Buna fetelor !

 

La multi ani pe anul asta ! 

Sanatate si bucurii !!!

 

Scuzati ca nu am mai intrat dar parca zilele s-au scurtat de nu nu mai am timp sa va scriu.

 

Noi crestem frumos si sanatos. De revelion am iesit cu fam. fratelui si copii la artificii desi erau afara - 15 grade. Am dansat in centru si am vazut artificii, Natalia a cam marait pt. ca a deranjato fumul. A stat treaza pana la 2 cand a zis ”mami, gata, somn mult”, a adormit instant :).

Vorbeste de toate, o si inteleg, foloseste si propozitii scurte, adora sa cante si sa danseze, e vesela si sanatoasa si multumesc zilnic Domnului ca imi usureaza viata.

 

Contunui sa merg la scoala, nu am absente in comparatie cu altii care au inceput sa ma sacaie pt. ca nu vin cu sapt. la cursuri si imi cer cu tupeu sa le fac poze la cursuri... pai ei i-am tot vazut pe la munte, petreceri , trag chiul , vin doar la lucrari iar eu platesc bona sa fiu prezenta si imi mai pierd timpul  cu atasamente si poze... gata, ma fac rea, sa se duca si la altii [:-@] [:-@]

 

Acum sunt in cautare de invatatoare si scoala pt. Stefan intra la gr. 0, este un colegiu langa mine foarte bun dar nu apartinem de el, asa ca trebuie sa rezolv cu o mutatie - cred ca ii fac sotului ca el  si asa e absent o pare perioada de timp :).

 

Cam atat de la noi, va pupacesc pe toate si va doresc sanatate si astept vesti bune de la Kytana




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Astăzi, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -