Sari la conținut

Sari la conținut

- - - - -

Bobocei de Septembrie-Octombrie 2012 - 4

733 raspunsuri la acest subiect

norma36

norma36

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 02 septembrie 2014 - 22:56

Offff offff începem tot mai multe jobul. Eu lucrez pana la 16 si ma duc acasa, mănânc si ma schimb. Pe când ma suna mama ca s-a trezit si mâncat Andrei. Fug si il iau si stăm afara unde si mănâncă cina. La 21 suntem in casa la spălat, lăptic culcat. Adoarme înainte de 22 si apoi eu încep cu facut mâncare, pregătit haine pt mine pt el etc
Dimineata mă trezesc la 6.40 si pana la 7,10 cand mă striga Andrei sunt îmbrăcată si cu cafeaua băută si stau cu el pana la 7.30 cand vine bunica. Mai pregătesc micul dejun, fructele, apa pr parc etc. E mai greu decât cand eram acasa dar asta e....
Mă pun la somn.
Noapte buna
  • 0

papelusca

papelusca

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.104 mesaje

Postat 03 septembrie 2014 - 05:04

ciao fete dragi,

Anca & Norma, sa va fie reintrarea usoara in campul muncii! si copiii sa se acomodeze cu noile formule.

S a avut stomach flu cred... a varsat duminica noaptea de 3 ori, primele doua dati cam mult si s-a speriat. Dar dupa ce-l schimbam si spalam, era vesel si bodoganea. S-a tot foit in pat, eu am adormit abia pe la 4 ca il tot pazeam. Apoi luni dupa-amiaza a inceput cu scaune diareice: 5 in mai putin de 4 ore. Dar slava Domnului ca si-a revenit! Am avut noroc ca a baut apa, seara i-am cumparat si solutie de hidratare si ma gd ca l-a ajutat, ca n-a mai facut diaree. Luni nu stiu daca a mancat mai mult de 4 biscuiti, dar azi a tot cerut si a mancat niste cereale uscate, biscuiti, carne si putin orez. A cerut lapte de dimineata dar l-am aburit, mi-a fost teama sa-i dau. In schimb i-am dat iaurt, ca citisem ca ajuta culturile bacteriene sa isi revina cu scaunele.

Maine dimineata ii dau lapte si cred ca intram pe alimentatia normala- il lasam sa manance fructe daca cere, ovazul cel etern de dimineata etc.

primul hop pt noi, bine ca am scapat! nu avea de la ce mancare sa faca, probabil o fi pus mana pe ceva virusat si cam isi baga pumnii/ degetele in gura, adanc, pana ii vine sa verse (nu varsa, doar "gag"). cred ca il deranjeaza maselele.

acum fac o mazare cu pui si legume, sper sa iasa ceva de capul ei. Lui i-am fc un orez cu pui- pilaf.

sa aveti o zi faina!

• 0

norma36

norma36

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 03 septembrie 2014 - 07:35

Hello,

Gabi imi pare tare rau pt Stef ca a fost bolnavior. Bine ca e ok acum.

Imi e groaza si mie mereu de bagatul asta al mainilor in gura. Andrei nu prea baga in general dar de ceva vreme se tot scarpina cu degetul undeva pe la maselute. Si la groapa cu nisip sunt mereu dupa el cu servetele umede.....

Sa aveti o zi minunata si sa fie sanatosi boboceii vostri.

• 0

Kytana

Kytana

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 03 septembrie 2014 - 15:52

Norma, Anca, spor cu intorsul la munca, imi dau seama cat de obositor poate fi! Pe de alta parte, va invidiez, ma credeti ca duc lipsa muncii intelectuale? Mi se ofileste si ultimul neuron ratacit in marea din creierii mei. [:)))]

Gabi, multa sanatate! Acum e mai bine Stef? 

Oli, distractie placuta in concediu! Am vazut poze din Atena, frumoase mai sunteti! Si ce sta Maya in Manduca! Ea cate kg are? Ma gandesc ca Luca m-ar rupe daca as incerca sa il duc.

Eu sunt in butoi de cateva zile bune. Ma gandesc ca ar fi trebuit sa nasc si eu luna asta, apoi ma apuca tot felul de ganduri, ma simt proasta si neimplinita profesionala, etc, etc, nu va mai fac si voua capul calendar. Incerc sa imi fac o rutina care sa ma tina cu mintea ocupata dar nu prea reusesc. 

Aveti grija de voi, da? 

• 0

norma36

norma36

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 04 septembrie 2014 - 07:41

Kytana - chiar ma supar pe tine daca nu iesi din butoi. Cred ca e normal sa te incerce sentimente de tristete zilele pt ca ar fi trebuit sa ansti dar Dumnezeu te-a binecuvantat cu alt copilas si trebuie sa alungi imediat gandurile negre. trebuie sa fii happy si zen pt cei Luca si minunea din burtica.

In ceea ce priveste jobul sa stii ca din punctul meu de vedere cel mai job din lume e sa stai sa-ti cresti copiii. Eu daca as putea as prefera sa stau acasa cu Andrei si sa ma dedic lui. Sincer sincer mi se pare f putin cat stau cu Andrei in conditiile in care eu ies la 16 de la servici. Dar pana la 18 nu pot sa il iau pt ca doarme si mananca la mama iar de la 21 incep pregatirile de lapte, spalat rutina de adormit. Deci eu te consider f norocoasa inca ca poti sta 24 din 24 cu ei si nici nu e usor cu doi. Be happy please........

Pupici tuturor

• 0

Olivette

Olivette

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.214 mesaje

Postat 05 septembrie 2014 - 07:27

Pffff, dar greu am mai reusit sa ma conectez!!! Imi tot dadea eroare cand apasam autentificare.
Va copiez un mesaj pe care am tot incercat sa-l pun din we

Hello, hello din Atena!

Norma, ma bucur ca despartirea in prima zi a fost ok. Cum a fost toata ziua la serviciu si departe de Andrei?

Eu nu am somn la ora asta (4 dimineata)! Cred ca de prea multa oboseala! Zborul cu avionul a fost f ok pt Maya. Nu imi dormise duminica deloc, asa ca seara la 8 cand ne-am urcat in avion a supt si a adormit inca de la decolare. A dormit tot drumul. Partea mai naspa a fost ca apoi la hotel a adormit pe la 1-1.30. Tot avea chef de joaca si de somn ioc!
Dimineata dupa micul dejun am luat-o la pas prin Atena si ne-am mai intors seara la 22.30. Cam asta e stilul nostru in orasele in care sunt chestii de vizitat. M a stat super bine in carrier. Nu am mai luat caruciorul dupa noi, ca si asa avem toata casa dupa noi. Imi era putin teama ca nu o sa vrea in carrier, dar a stat fara probleme! Chiar se cerea in el. Aproape toata ziua numai asa a stat. A tras si 2 puiuri de somn, ea care are 1 singur somn de la 10 luni :))

Azi ne trezim mai devreme, pe la 7, nu la 9.30 ca puturosii si mergem sa vizitam Acropole dupa micul dejun, cat inca mai e racoare si nu navalesc hoardele de turisti. Apoi mergem sa vb pt inchiriat masina si apoi la gradina zoologica. Ieri de dimi am fost la planetariu, cica cel mai mare din lume si asa rau mi-a parut ca isi schimbasera programul de la 1 sept si lu-ma e inchis. Primul spectacol e miercuri de la 17.00. Noi miercuri plecam spre Sparta si as vrea sa plecam pe la 11-12. Nu as mai pierde timpul aiurea pana seara. Mai ales ca avem de mers 2h cu masina, pana iesim din balamucul di Atena, nici nu cunoastem drumul, n-as vrea sa plec spre seara.
Asta e, ramane pt data viitoare.
Atena prin zonele mai necentrale imi aduce aminte de Egipt. Mult haos, mizerie... Insa oamenii m-au dat pe spate! In metrou o groaza imi cedau locul sa stau cu M jos. Nu acceptam ca fie nu avea stare, fie dormea in carrier in spate si nu prea aveam cum sa stau jos cu ea in pozitia aia si ei tot ma bateau pe umar si insistau sa le iau locul jos. Adevarul e ca in Romania nici nu am mers cu M cu transportul in comun, dar nu stiu de ce nu cred ca as fi avut parte de aceleasi reactii :)
Na, ca am si eu chef de scris si nu merge site-ul. Imi da eroare la postare! Salvez mesajul si incerc mai tarziu. Va pup!
  • 0

Olivette

Olivette

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.214 mesaje

Postat 05 septembrie 2014 - 07:32

Si sa ajungem si in prezent :)

Am terminat cu Atena, Corint, Mistras si Sparta si am ajuns la plaja pt 5 zile.
Apartamentul este absolut superb!!! Nici din poze nu-mi aduc aminte sa fi aratat asa bine :))) momentan inca doarme lumea. Abia astept sa ajung la plaja. Eu cu ciclul pe cap :((
  • 0

Olivette

Olivette

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.214 mesaje

Postat 05 septembrie 2014 - 07:44

Anca, reacomodare usoara!

Gabi, offf. Bine ca e ok acum. Tare nasol cu ei bolnaviori.
Si magarusii mei inca mai tusesc :( Sper ca zilele astea la plaja sa-i ajute.

Kyt, lasa butoaiele si hai afara! Si eu am crezut ca sunt insarcinata pt o saptamana, pana m-a pleznit ieri "bucuria", taman cand am ajuns la cea mai misto plaja din peninsula. :((
Tu ai un pui mic in burtica ce o sa va lumineze zilele in cateva luni.

Ca tot ma intrebai, M are 12.5 kg fara haine.
  • 0

norma36

norma36

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 05 septembrie 2014 - 11:47

Ciao,

oauuuuuuuu Oli ce plimbareti sunteti si ce cumintica e Maya. Bravo. Sper sa treaca si tusea. Concediu placut.

Si Andrei are tot 12,5 dezbracat si fara pampers. La medic a avut 13 dar era cu salopeta pe el.

Este ffff cuminte Andrei zilele astea. Dimineata se trezeste si isi bea lapticul cu noi, ne face cu mana cand plecam. E ok si cand vine mama mea si sta cu el. Ieri a primit bicicleta fara pedale dar nu cum are cea de plastic ci exact ca o bicleta cu doua roti si frana de mana dar nu are pedale. Oauuuu ce viteza prinde prin parc, abia ne tinem dupa el.

Ideea e ca eu nu sunt multumita ca stau atat de putin cu el. la servici e ok. Cand ies, fug acasa sa mananc si sa ma schimb, sa pun mancare de cina pt andrei si fuga la ai mei sa il luam. Stam prin parcuri pana pe la 20.30 si apoi acasa la spalat , lapte, putin giugiulit si somn. Dupa ce adoarme incepe fuga prin casa sa fac mancare pt a doua zi, sa mai fac un dush, mai o manichiura, mai pun de cafea, fructe pt a doua zi etc si pic lata in pat pana dimineata.

Cam asa e programul dar cred ca am mai scris.

Salutare

• 0

Kytana

Kytana

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 06 septembrie 2014 - 12:38

Fetelor, 

Zilele astea mi-a fost cam rau... tahicardie si tremurat de maini cu genunchi slabiti. Oare glicemie scazuta?

In alta ordine de idei, voi aveti probleme cu vecinii? De cand am venit aici, vecinii de jos de tot bat in pereti si ne opresc de fiecare data cand ne vad sa ne spuna ca ii deranjeaza Luca. Astazi mi-a zis ca nevasta-sa vrea sa doarma mai mult... Si i-am zis ca si noi am dori sa dormim mai mult dar asa se trezeste copilul. :)

Suntem intr-o cladire doar cu pensionari... Luca nu se mai trezeste la 05.30 ci la 07.00 si e plin de energie, vrea sa alerge prin casa, chiar daca stau cu el non-stop, se ridica deodata ca aude un zgomot afara sau ceva si fuge la geam. Ce sa fac?  [fri] Cica sa facem tot ce putem sa fim vecini buni  [smulgpar] Daca erau sub noi cand se trezea la 5.30 ce faceau? Ma mai gandesc ca nasc si puiul mic va plange zi/noapte, atunci ce vor face? Nu aveti idee cat ma pot stresa si ma fac sa ma simt de cacao. Oare ei nu au avut copii? Am incercat sa ii explic dlui ca Luca e inca mic si nu intelege de stat cuminte ... nu o sa il bat sau sa il leg sa stea intr-un loc [alcool] Dar m-am lovit de un perete spunandu-mi ca nu suntem vecini buni  [batcap]

Fug la masa ca ma inteapa burtica de la cati nervi mi-a facut nenicul asta [zid]

• 0

Intrebari Panica

• Reflux

mary si eva
    - nov 22 2019 09:01

• Naștere

Guest__* - nov 22 2019 08:55

• Dureri la 37 de săptămâni

adrian103
    - nov 22 2019 07:40

• Despre sarcina

djyrin1