Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bobocei de Septembrie-Octombrie 2012 - 4


733 raspunsuri la acest subiect

#21
norma36

norma36

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 28 august 2014 - 14:21

Oli sănătate micutei Maya.
Ramona, Mirabela - bine ati revenit pe forum . Pupam boboceii sănătoși si frumosi.

Noii am fost azi la controlul de doi ani( am fost mai repede cu o luna pt ca ne-am dus la alt medic pediatru decât cel de familie). Andrei e f bine, alimentația e corectă....Am stat o ora in cabinet.
In 8 septembrie merg la doctorul de familie pr vaccinuri. Îmi e o groaza.....

Azi a păpat iaurt cu zmeura si fulgi de ovaz. Struguri in parc, supa de pui cu găluște si dupa somn mâncare de linte cu multe legume. Sunt fffff curioasa daca va manca.
Ieri cand a văzut farfuria cu paste cu pui, broccoli, sos bechamel a zis deidei no papa dar cand i-am zis ca asta papa toata lumea si a văzut ca asta avem si noi in farfurie a halit tot.

Aaass are 88,5 cm dar era cracanat si capul aplecat, deci cred ca are cam 90 si 13 kg cu pampers si o salopeta pe el. Acasa dezbrăcat are 12,400 dimineața nemancat.
Cam atât despre noi. De luni a servici....offffff

#22
Olivette

Olivette

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.214 mesaje

Postat 28 august 2014 - 14:42

Norma, ma bucur ca e bine Andrei. Merci pt urari. Si eu sper sa-si revina repede, mai ales ca am emotii cu episoadele ei de bronsiolita si internari...
I-am facut si aseara si de dimi aerosoli si am lasat-o ok.

Chiar vroiam sa te intreb cand incepi serviciul. Cred ca iti este groaza, asa mi-a fost si mie, dar sa stai linistita, pt ca Andrei va fi ok. Si apoi te vei obisnui si tu. Te iei cu treaba si nici nu stii cand trece timpul. Te pup.

Restul fetelor? Ce faceti?
Kyt, cum e burtica? Raceala a trecut?

Corina, nazdravanul mic ce mai face?

Gabi, ce face Stefan?

#23
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 28 august 2014 - 15:23

Aloha mamicute si bobocei,

 

Eu tot cu raceala, m-a mai lasat, doar durerile de cap persista si nu trec orice as face. 

 

Norma, auch, luni? Ce repede a trecut nu? Felicitari pentru rezultatele f bune de la doctor, ditamai flacaul ai acolo!

 

Oli, multa sanatate dragei de Maya! Of, greu cu racelile astea, nici nu stii cum sa o dai si hop, ai racit. App de exercitii, da, Jillian Michaela am facut eu, 30 day shred mi-a placut mai mult decat 6 weeks 6 pack. Dar ramaneam fara suflu :))) Ce-i drept, a meritat.

 

Corinuka, cum mai e cu job-ul, ceva-ceva? Daviducu ce mai face?

 

Gabi, cum mai sunteti voi?

 

Mirabela, Ramona, ce bine ca ne-ati scris si ca sunteti bine. Poate ne mai vizitati cand aveti timp. [floare3]

 

Aveti grija de voi si de piticei! [flo]


Editat de Kytana, 28 august 2014 - 15:24 .


#24
Olivette

Olivette

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.214 mesaje

Postat 29 august 2014 - 08:27

Hello dragelor,

 

Tocmai cand credeam ca am scapat, ca nu-mi mai facuse febra de 24h, aseara la 1 iar ardea, la 3 ore dupa antitermic. Eu sunt ametita tot de raceala....Diseara merg din nou cu ea la dr.

 

Am vorbit cu Patricia si nu mai stie parola sa se logheze pe DC, dar mi-a trimis mie o fotografie si m-a rugat sa v-o arat.

 

Mai jos, frumoasa Rita Ilaria, la aniversarea celor 2 anisori [deziuata] :10634142_10152330283278947_1413384211_n.jpg



#25
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 29 august 2014 - 08:56

Multa sanatate Oli, pentru Maya si pentru tine! Uau ce mare este Ilaria Rita, draga de ea!

 

Nici noi nu am scapat de raceala, se pare ca si Luca a luat de la mine, aseara ii curgea nasucul si stranuta pe banda. Momentan nu a re febra si uraste sa ii iau temperatura. Oli, tu cum ii masori temperatura Mayei?

 

Ma duc sa pap ca m-a luat o foame de lup! [flo]



#26
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 29 august 2014 - 09:43

Fetelor, am un chef nebun de un tort diplomat si uite ca si nemtii ca si englezii, nu prea le au cu prajiturile.  [batcap]


Editat de Kytana, 29 august 2014 - 09:44 .


#27
Olivette

Olivette

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.214 mesaje

Postat 29 august 2014 - 09:43

Kyt, Maya de mica facea ca toate cele daca ii bagam ceva in fund (termometru, supozitor), asa ca nu o chinui inutil.

La mana mi-am dat seama ca nu e febra mare, si i-am luat temperatura de la subrat. Avea 37.6. De obicei, la cea axilara se mai adauga 0.5 pt a afla temperatura reala. Deci avea 38.1. Nu e mare, dar totusi e, si e de 3 zile.

Cand mi se pare mie ca e fff fierbinte la mana, ii masor rectal ca sa vad daca e cazul sa ma panichez si sa o duc la spital sau nu. Dar ti-am spus, cum urla rau, evit sa i-o iau asa. Cu toate ca asa se masoara cel mai corect la varsta lor.
La spital de ex i-a luat-o cu un termometru in ureche. In 2 secunde i-a spus rezultatul

#28
Mirabelac

Mirabelac

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.399 mesaje

Postat 29 august 2014 - 10:13

Va salut si va citesc dar nu stiu ce sa va spun...

 

Olivia sanatate si poate e doar o viroza. SI Calin a racit zilele astea dar in 4-5 zile i-a trecut, ca niciodata, i-a curs mult nasul si tusea putin. Eu inca mai am sechele cu laringita si il urmaresc noaptea dar a fost ok.

 

Kytana sanatate si voua, e drept ca de acuma incep virozele si mi-e groaza, ce bine a fost toata vara.

 

Temperatura o masor in ureche, ai mei copii cand sunt calzi la maini e ok, au pana in 38, problema e cand se racesc extremitatile, ca atunci au peste 39.

 

Calin inca plange dimineata dupa mine si mi se rupe inima, de cand se trezeste e agitat si trage de haine, papuci, numai sa nu plecam, off de la 1 an face asa si nu i-a trecut, nush ce o sa facem la gradi...



#29
Olivette

Olivette

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.214 mesaje

Postat 29 august 2014 - 10:54

Mirabela, cum ai tu cu laringitele am eu cu bronsiolitele. Si eu ii numar respiratiile sa vad cum sta...Sper sa treaca repede.

 

eu pe Maya am "invatat-o" de la 11 luni de cand cu deplasarile mele in felul urmator: cu 2 zile inainte sa plec, ii spun ca mami trebuie sa plece, ca ea o sa faca nani cu tati, dar mami o iubeste mult si o sa vina cat de repede poate...chestii de astea.Ii zic de obicei cand suge si protesteaza ea acolo, dar ii spun ca stiu, nici eu nu as vrea sa plec, dar vin repede etc.

La fel faceam si cu serviciul: ii ziceam de seara ca mai si tati o sa plece la serviciu, dar vine mamaie si sta cu ea si mami vine seara cat de repede poate> ii mai spun si dimineata daca e treaza. In momentul cand aude ca plec zice repede sa-i dau tzitzi. Cred ca este este modul ei de a ase asigura ca totusi sunt acolo pt ea. O las sa suga si apoi ea singura ma impinge si zice gata.

Saptamana asta am avut surpiza de 2 ori: i-am zis da-mi un pupic ca mami pleaca la serviciu. M-a pupat apoi m-a impins si a zis :mami, pleaca!. am lasat-o in pat ne-am facut cu mana din usa si am plecat. Faza e ca tot trebuie sa-i repeti povestea si apoi seara sa ii spui: ai vazut ca mami a venit asa cum a promis? Si sa il iei in brate atunci cand vezi ca se panicheaza - ti-am zis cum face M repede sa ceara tzitzi atunci cand aude de plecare.



#30
norma36

norma36

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 29 august 2014 - 13:16

Hello,

Oau ce mare e Ilaria. La multi ani si sănătate sa ii transmiti.
Sănătate multa micuței Maya.

Kytana - eu doar in fundic ii iau pt ca e cel mai exact. Dar pe mine ma lasa. E drept ca din octombrie anul trecut nu a mai fost bolnav deci acum nu stiu daca ma mai lasa.

Am fost la cresa pt lista cu lucrurile ce trebuie sa le duc. Erau in curte copiii si Andrei s-a jucat 20 minute oana am discutat eu cu sefa de acolo. La final a zis ca ii place si merge la cresa pana e mami la servici. Parca vad......

Offfff Kytana sănătate pt amândoi si aveti grija de voi.

Dimineata am păpat gris cu lapte si zmeura, in parc struguri si supa de pui cu galuste înainte de somn. La trezire vim papa mâncare de linte cu legume. Vad ca doar eu mai scriu meniul. Daca nu mai aveti chef sa scriu meniul spuneți si ma opresc.

Weekend fain.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

  • Raceala...

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 19:51

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -