Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Februarie 2015 (Bulgarasi de Februarie 2015) - 4


202 raspunsuri la acest subiect

#191
Soparlica

Soparlica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 568 mesaje

Postat 02 septembrie 2014 - 15:49

Daaaa fetelor, macar sa ne spuna ca e bine si atat!

#192
Lory2014

Lory2014

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.628 mesaje

Postat 02 septembrie 2014 - 17:03

Hello again,
 
Eleina, multumesc de primire! Daca iti este sete, eu zic ca e bine sa bei, chiar si inainte de culcare! Doctorii incearca sa ne ajute dar uneori asta e. 
Oricum, toate trezirile de acum pentru pipi sau din cauza arsurilor sau insomniile au ca rol pregatirea mamei pentru perioada de dupa nastere! Asa ca bebe e cel ce
decide si din si dinafara burtii :) . Si nu doar in materie de somn :D 
 
Eyna multam! Durerile de tot felul sunt normale si...o sa le tot avem! Cea de burtica este, cel mai probabil, de la intinderea ligamentelor. Iar cea de spate, of ce nesuferita si ce "prietena buna" ne va deveni. Si nervii sunt normali, hormonii bata-i vina. Batfa maine la eco, te asteptam cu vesti de la foarte bune in sus!
 
Adwyna multumesc, deci suntem printre "micutele" (ca nr de sapt) grupului. Pfff, ce program lung ai, incearca sa faci pauze dese si poate reusesti sa intinzi si picioarele
nitel! Ahhh, durerile de cap (e chiar si un articol nou pe forum) in timpul sarcinii sunt si ele normale! Cate nu mai suporta mamicile pentru puiutii lor :) Felicitari 
pentru rezultatul bun de la bitest si asteptare usoara, pana la eco.
 
Miha iti multumesc si tie de primire. Imi cer scuze, ai dreptate, am si modificat la profil. Aici este Dublin, Irlanda. Cum mai esti cu raceala? Ce poza dulce ai la profil!
 
Andreea tu esti bine acum, da? Au trecut durerile si casuta lui Stefan este in regula, ok? (dada, v-am mai spionat inainte sa-mi fac curaj ;) )
 
Kytana sper ca esti pe afara cu Pingu mic, dandu-va in leagane si tobogane si din cauza asta lipsesti la apel. Am citit povestea ta si am empatizat cu tine pana la cer si inapoi, chiar daca eu nu mi-am pierdut puiutul din burtica dar am fost la o frantura de ac sa o pierd dupa nastere! Din toata nebunia de atunci am invatat ca in fiecare intamplare e un talc, pe care il deslusim, mai devreme sau mai tarziu! Si am mai invatat ca Dumnezeu exista cu adevarat! Hai, te asteptam aici, sa ne povestesti despre Pingu mic, despre burtica-pingunica, despre mancarurile tale delicioase si despre orice iti doresti. Poate te fac sa apari dandu-ti datele mele, ca atunci cand ai vreme, sa ma 
treci pe prima pagina? Oricum ar fi, bunica mea (Dumnezeu s-o odihneasca printre ingeri!) avea o vorba: Mai fata draga, esti toata un suflet! Exact asa te percep eu din postari! [flo2]
 
Soparlica tu vrei musai la Municipal sau nu conteaza (cea de-a doua dritza acolo este, nu?)? Eu prima data am nascut la privat dar colegele mele de odisee, laudau multi doctori din sistemul public si, daca as face un exercitiu de memorie, sigur mi-as aduce aminte niste nume. Imi lipseste si mie apropierea "aia" dintre pacient si doctorul obstetrician....aici e nitel diferit! Tin pumnii sa dai de cap problemei, asa cum e mai bine pentru tine!
 
Pfff iar am scris mult. Merg acum sa fac mutari in dormitorul copilei, daca tot a reinceput scoala, sa aducem biroul in prim-plan :) . Daca mai scrieti, mai vin :) (a inceput sa-mi placa, haha) [flo2]

Editat de Lory2014, 02 septembrie 2014 - 17:05 .


#193
Diella

Diella

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 43 mesaje

Postat 02 septembrie 2014 - 18:47

Seara buna, mamicilor! [flor]

 

Bun venit printre noi, Lory! [flo] Esti o mamica cu experienta si sper sa ne impartasesti experientele tale! Eu abia astept! [:)]

 

Gabriela, Doamne ajuta [ruga] sa treci cu bine peste amnio si sa ai rezultat bun! Cum adica banuiesti ca sunt 2 placente? Nu s-a vazut la eco? Stiam ca e mai complicat cand e doar o singura placenta, dar daca sunt 2 parca e mai bine.

 

Floryma, maine la pranz voi fi cu gandul la tine si ma voi ruga sa fie bine bebelul tau! [ruga] In ce consta cvadruplu test?

In privinta cresterii burticii... esti sora mea!!! [:-)))] Pana vineri cand am fost la control, m-a apucat spaima ca nu imi mai creste burtica si ca ceva e in neregula! Stai linistita, burtica creste, bebelul creste si vei vedea ca e ok! [deziuata]

 

Carmen, multa sanatate! [flo]

 

Eyna, mult succes maine la eco! [flo]

 

Sopirlica, eu stiam ca la Municipal se naste cu medicul care e de garda, daca nu e vorba de cezariana - de regula, medicii care iti urmaresc sarcina acolo nu vin la nastere oricand se intampla, ci doar cand sunt de garda. Poate ma insel, dar o sa incerc sa aflu mai multe detalii.

 

Adwyna, nu te epuiza! Sa lucrezi pana la orele 20-21 este mult pentru orice persoana, daramite pt o gravida! Felicitari pentru DT! [flo]

 

La mine e belea cu programul ultra-redus... [:D] Munca e aceeasi insa trebuie s-o fac intr-un timp mai scurt. Iar cand plec de la birou pe la 12-13, ma apuca hoinareala prin magazine!!! [shopi]  Si ajung acasa obosita, dar fericita. [:D]

 

 

Si eu ma trezesc de vreo 2-3 ori pe noapte pentru a merge la baie. Neplacut este faptul ca ma trezesc cu nasul infundat si gura/buzele uscate, asa ca beau apa sa ma hidratez, adorm apoi dupa ceva timp iar ma trezesc sa merg la baie. Sper sa nu ajung sa dorm in baie...

 

Imbratisez toate mamicile si va doresc o noapte linistita! [pup]


Editat de Diella, 02 septembrie 2014 - 19:15 .


#194
miha05

miha05

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 859 mesaje

Postat 02 septembrie 2014 - 19:22

Lory, frumos... frate-miu a stat o vreme in Dublin. Era indragostit de oras... si m-a facut si pe mine sa il iubesc.

 

Diella, la fel ma trezesc si eu uneori cu gatul atat de uscat ca am impresia ca va plesni... mai ales daca dorm pe zi. Nu imi explic exact fenomenul dar... m-am obisnuit :D.



#195
Gabriela33

Gabriela33

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 615 mesaje

Postat 02 septembrie 2014 - 20:17

Hello !

 

Intru un pic la raport ....

 

Soparlica , nici un nume nu imi este cunoscut :(

 

Diella , am zis 2 placente ???? Nu mai verific , am vrut sa spun 2 saculeti , eu asa banuiesc , 2 saci , ea vede doar 1 . Offf , era tare bine cu 2 placente . 

 

Va  multumesc pt gandurile bune si vi le intorc cu drag !!!!

 

Iuli , ce faci draguta ?! Sper sa nu fi cazut in butoi , te asteptam .....

 

I-am facut baie lui Andreiu si am un sooooomn  [alcool]

 

Va pupicesc !!!!  [flo2]  [flo2]  [flo2]



#196
Carmen_K

Carmen_K

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 720 mesaje

Postat 02 septembrie 2014 - 21:49

Buna fetele, 

 

Si eu cu raportul. In continuare racita, nasul infundat, tusesc de nu ma vad, asa ca evident dorm si rau. Eu ma trezesc inca noaptea la pipi si apoi pentru ca am nasul infundat nu prea reusesc sa adorm. Pitica e bine, azi a mers la cresa si nu mai pare a avea probleme (macar ea). 

 

Ma duc sa hranesc pisica si apoi ma bag la somnic ca nu prea mai pot. 

 

Pupici, noapte buna

 

PS - Fetele eu am trimis un sms la Iuli dar inca nu mi-a raspuns. Sper ca e totul ok cu ea. Parca totusi e cam mult de cand nu a mai dat niciun semn



#197
floryma

floryma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 431 mesaje

Postat 03 septembrie 2014 - 09:36

Hello burticute si bulgarasi  [flor] ,

Sanatate fetelor care se confrunta cu raceala  [flo2]

 

Lory...bine ai venit in casuta bulgarasilor   [clo]

 

Diella....cvadruplu test analizaza din sange hormoni :

 

  • AFP - alfa-fetoproteina,  o proteina sintetizata de copil
  • Estriol, un hormon sintetizat de placenta si ficatul copilului
  • beta HCG – gonadotropiana corionica umana, un hormon sintetizat de placenta
  • inhibin-A, un alt hormon sintetizat de placenta

pe cand la triplu test doar primele 3 fara inhibin-A.

 

Fetelor si eu mai ies 1 data pe noapte la pipica si da ma trezesc cu buzule uscate si gatul uscat si mai beau o guta de apa. In schimb daca inaintea sarcini beam apa 2-3 litri acum cam trag de mine sa beau....si de aici si tensiunea cam scazut. Bine inainte nu lipsea cafeaua zilnica 1 cana...acum cand si cand si o canuta mai mica. 

 

Sunt putin preocupata si din cauza tensiuni mici...oare bebe o fi bine? Primeste tot ce trebuie si tot ce are nevoie?

 

Eu sunt de-a dreptul "obsedata si nebuna" (vorba sorami si a sotului), merg pe strada in parc sau la laboratoare de recoltare, vad gravidute si ma uit la burticile lor si imi vine sa le intreb cate saptamani au....am luat-o rau pe aratura, nu? [soricel]

 

Va pupicesc [pk]



#198
miha05

miha05

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 859 mesaje

Postat 03 septembrie 2014 - 10:48

Iuli e bine, doar trece printr-o perioada mai grea. Sper sa isi revina cat de curand sa ne scrie si aici... sa ne mai povesteasca despre papa bun si bebe!

 

Tocmai ma laudam... azinoapte iar am iesit. E drept, spre dimineata...asa ca tot e bine! :)



#199
Lory2014

Lory2014

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.628 mesaje

Postat 03 septembrie 2014 - 11:40

Buna fetelor,

 

Sanatate multa Carmen, Miha si celorlalte burtici racite!

 

Diella multumesc! Sigur, daca pot ajuta cu o opinie, un sfat, cu mare drag! Si-asa zici, hoinareala zilnica prin magazine! E foarte bine daca asta te relaxeaza! Relaxata tu, stresat bugetul :D 

 

Miha da, este un oras superb iar aerul...well...in sfarsit am putut si eu sa respir cu adevarat! Pipilica asta ne va "stresa" pe toata perioada, poate cu o pauza in trim. 2. Dar la final, cand burticile vor fi mari si vor apasa pe vezica, mama mama cate ture :)

 

Gabriela tinem pumnii stransi pe 8! Sfanta Fecioara sa fie alaturi de voi si totul sa decurga lin iar rezultatele sa fie perfecte! Mai lucrezi mult timp? Banuiesc ca dupa amnio stai cumintica acasa, da?

 

Flory toti pumnii stransi si toate gandurile bune pentru voi, la cvadruplu test! Trebuie sa fie bine, Doamne Ajuta!!! Tu tensiunea mica ai avut-o si inainte de sarcina? Eu da, i-am exasperat pe toti medicii, romani si irlandezi. Mi-a crescut de la ea putere in timpul primei sarcini(desi exista si hipotensiunea indusa tocmai de sarcina, cel putin pana la 24-25 sapt), asa de-un 9/10 cu 5 si apoi nada. Ma ajuta o jumatate de pahar de vin rosu...cam de 3 ori/sapt, pt ca zilnic nu puteam. Acum sunt iar la 8 cu 4 si am un job solicitant din toate punctele de vedere, copil, scoala, sot, casa, pisica :)). Sunt vesnic cu zambetul pe buze si valul pe ochi, de parca beau votka zi lumina! Tu cat o ai in mod normal?

Daca inainte de sarcina beai o cafea intreaga, sa stii ca poti face asta in continuare! Ba chiar e in regula! Mai stiu ca ajuta sfecla rosie, in orice fel iti este la indemana s-o consumi, citricele si bananele, nuci si stafide,  sarea in alimentatie trebuie sa aiba rolul ei, hidratarea, baile caldute in care pui sare de mare si odihna adecvata. Acum..e o loterie dar merita sa incerci cate ceva!

Bebe nu e afectat, asa ca relaxeaza-te! Si da, suntem mai multe cu burtici inca mici dar stai pe pace, ca vor creste si apoi o sa ne minunam de dimensiunile lor!

 

Kytana iti doresc sa gasesti puterea care sa-ti readuca zambetul si speranta! Noi te asteptam aici, cumintele (totusi, gravidele stau cam prost la capitolul rabdare, asa ca, poate nu ne faci sa asteptam prea mult :) )! Ai multe maini intinse, de care sa te poti agata si multi umeri pe care iti poti aseza capul! Numai bine, fata incercata! [flo2]

 

Am terminat pomelnicul! Imi iau picioarele la spinare :) si fug la treburile mele, ca tare-s multe! Si Pepsi falfaie de zor!

 

Sa aveti o zi buna si cu vesti minunate! [flo2]



#200
Eleina

Eleina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 48 mesaje

Postat 03 septembrie 2014 - 12:57

Buna burtici!

 

Incepusem ziua bine... chiar eram happy... bebe misca !!!!!......si ma apuc sa va scriu ca sa impartasesc cu voi bucuria mea, dar surpriza pica netul si perd tot ce am scris...ziua continua cu ff multe intrebari din partea sefului , o mie de telefoane, probleme si nervi ... asa ca abia acum reusesc sa scriu din nou, dar oricum am pierdut toate ideile ,nici nu mai pot sa fiu coorenta de nervi!

Iuli fi happy !! te asteptam cu drag!

Burtici eu stau bine cu tensiunea in schimb si eu merg ff des la toaleta noaptea mai rau e ca dupa ma ia somnul ff greu.Dureri de spate momentan nu am in schimb am aceea talasemie minora pt care imi fac in fiecare dimineata suc  de mere cu morcovi cu sfecla rosie si lamaie.

Bafta multa la analize si fiti optimiste ca doar avem burtici! Apropo a mea a inceput sa se vada ff bine! :)




Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Cum a fost testul de toleranță la glucoză?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 00:45

  • Pregatiri

    Julix94
    - Ieri, 22:25

  • Burtica rotunda

    Roxana3001
    - Ieri, 18:47

  • Ecooo

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 17:38

  • Trimestrul 2 de sarcină

    BiancaDragnea
    - Ieri, 07:41

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -