Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Februarie 2015 (Bulgarasi de Februarie 2015) - 4


202 raspunsuri la acest subiect

#181
Soparlica

Soparlica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 568 mesaje

Postat 02 septembrie 2014 - 11:10

Buna!

Sunt in mare impas si va rog daca puteti sa ma ajutati!

M-am documentat si am aflat ca Dr. Georgeta Badea la care vreau sa merg nu ar veni la nastere daca aceasta se produce noaptea si de aceea as vrea sa merg la Dr. Roxana Bohaltea. Stie careva ceva de ea?



#182
Lory2014

Lory2014

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.628 mesaje

Postat 02 septembrie 2014 - 11:35

Buna ziua burtici,

 

Credeti ca mai aveti loc, in clubul vostru asa de dragut, pentru inca o burtica?  [:)]

 

Sunt mamica unei minunate fetite de 6 ani si acum, insarcinata in 14+ saptamani. Pariurile sunt in toi (preferintele tata+ fiica ar fi fost pt fetita sau gemeni :)) ) despre ce sex va avea bebe (eu sunt convinsa ca e baietel), greturile s-au mai domolit dar nu au disparut, kilogramele inca nu vor sa se lipeasca de mine, burtica fata de ce aveam inainte exista dar, altfel, e mica tare, somnul e ok, cu doar o intrerupere pt mers la toaleta.

 

Pentru ca aici nu se face dublu test decat la cerere, pe bani si pentru ca recoltarea de sange se face la 10 sapt si ultrasound-ul la 12 sapt (cand noi eram in concediu), am facut recoltarea aici si ecografia la Bucuresti, la spitalul Filantropia. Totul a iesit foarte bine. Aici voi fi urmarita din 2 in 2 saptamani pentru masurarea colului, din cauza unor probleme urate si a doua operatii care sigur l-au avariat nitel. Asa ca oleee...o sa-l vad pe bebe destul de des, macar cate o manuta acolo :)). Si am facut un pact cu el, ca desi am risc de nastere prematura, nu vreau sa-l cunosc inainte de 34 de saptamani! :)) Mai negociem un 36-37 pe masura ce ne apropiem de momentul x. Altfel toate bune de la noi, de simtit ma simt f bine, deseori uit ca sunt insarcinata si merg f repede, ridic greutati, etc. Noroc cu iubi care ma domoleste.

 

Imi cer scuze pentru ca am scris atat de mult dar am vrut, cumva, sa ma prezint, daca tot am dat buzna.

 

Va doresc zile frumoase de toamna si bebelusi sanatosi in burtici! [flo2]



#183
Eleina

Eleina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 48 mesaje

Postat 02 septembrie 2014 - 12:05

Buna burtici!

 

Bine ai venit Lory, multa sanatate si grija pt burtica ta!

Soparlica din pacate nu cunosc nici o doctora din cele mentionate de tine.Parerea mea este sa te grabesti in a lua o hotarare privitoare la doctora ta, cel mai bine este ca doctora care te monitorizeaza pe parcusul sarcinii sa te asiste si la nastere indiferent de ora!Off cine sa ii mai inteleaga si pe doctorii astia, uneori sunt imposibili!

Eu inca merg des la toaleta chiar si noaptea.Am avut o perioada cand nu am mai mers dar acum a revenit din nou, cred ca este si in functie de cate lichide bem seara inainte de culcare!Doctorul meu zice sa incerc sa nu umplu burtica inainte de somn!.

Burticile noastre racite cum se mia simt?

Va pup [flo2]



#184
eyna

eyna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 218 mesaje

Postat 02 septembrie 2014 - 13:04

bine ai venit Lory2014

Eu nu mai ies in fiecare noapte dar daca seara beau multe lichide isi fac efectul:)

De cateva zile am o durere de burta usoara si una de spate accentuata...eu sper ca sunt normale si bebe e bine. Maine merg sa il vad la echo! sanatate la toate burticile [flo2]


Editat de eyna, 02 septembrie 2014 - 13:05 .


#185
eyna

eyna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 218 mesaje

Postat 02 septembrie 2014 - 13:19

uitasem sa mentionez ca de la un timp stau foarte prost cu nervii desi inainte ii aveam de otel [smulgpar]



#186
Adwyna

Adwyna

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 36 mesaje

Postat 02 septembrie 2014 - 14:54

Buna burtici, ce mai faceti?

 

Eu am inceput munca si e asa de obositor... lucrez pana seara tarziu 20:00 - 21:00 si cand plec parca sunt teleghidata.. Inainte nu simteam asa, dar acum parca organismul imi zice "stai asa" ceva nu e in regula..schimba programul.:).. de pe la ora 18:00 ma ia o moleseala de m-as intinde pe toate fotoliile si canapelele pe care le gasesc in cale.

De mancat mananc cate ceva din 3- in 3 ore , am o foame continuaa si la toaleta ma duc non stop fie zi sau noapte . Ce am mai observat in ultima perioada sunt niste dureri crunte de cap care se accentueaza seara si nu trec decat cu no- spa dar le am aproape zilnic...ma gandesc ca o fi normal.

 

Am sunat sa aflu rezultatul Bitestului si asistenta mi-a spus ca nu  am valori ridicate..cred ca e de bine nu?:) a ramas ca voi afla mai multe detalii pe 19  la urmatorul control cu dna Dr.. 

Deabia astept sa ma asez pe masa de eco si sa imi vad minunea- mai ales dupa episodul de saptamana trecuta. 

 

Miha- am citit  despre sangerarile nazale si gingivale din perioada asta..si ma astept si eu , mai ales ca am 2 operatii la nas..cred ca te-ai speriat ingrozitor :( bine ca ai trecut peste si nu e ceva grav...oricum trebuie avut grija !

 

 

Kytana - sper  ca esti bine si ti-ai revenit , imi lipsesc comentariile tale despre mancarurile gustoase :) la care ne invitai..

 

Gabriela33- Succes la amnio! Sa ne povestesti cum este procedura ! si sa dea D-zeu ca rezultatul sa fie bun!!

 

Eleina- Succes cu tratamentul pentru infectie, sa te faci bine!Multa sanatate!

 

Carmen- Sanatate pt cea mica! sa se faca bine ! 

 

Lory2014- Bine ai venit! Si eu am tot 14 saptamani:).. ai grija cu ridicatul de greutati:) si eu mai uit pe la munca si fac pe viteaza si apoi realizez... Sa speram ca bb tau nu se va grabi sa iasa si va sta la caldurica cat mai mult posibil!

 

Va pup fetele si va urez o zi buna,ma intorc la treaba!



#187
miha05

miha05

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 859 mesaje

Postat 02 septembrie 2014 - 15:17

Lory, bine ai venit in comunitatea noastra! Simte-te ca.. acasa! :)) [pup] sarcina usoara iti doresc. Nu ai zis totusi... unde este aici ? Unde te afli?

 

Eleina, e drept, pana sa ma culc am grija sa golesc tot..si nu mai beau nimic cu o ora inainte de culcare.

 

Eyna, aceeasi problema o am si eu cu durerile de burta si de spate... mai ales cand stau in pat. Atunci simt si burtica incordata...

 

Adwyna, dureri puternice de cap am avut si eu acum cateva saptamani. Acum mai sunt dar mult mai rare... nu cred ca are efect no spa-ul la tipul asta de dureri. Medicul meu ginecolog mi-a zis sa iau ceea cu ce trecea inainte de sarcina... si mi-a propus algocalmin sau paracetamol. Sigur, am lasat-o balta ca ambele sunt apa de ploaie la mine.



#188
Andreea2014

Andreea2014

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 561 mesaje

Postat 02 septembrie 2014 - 15:19

Kytana, [hia]  ce gatesti tu acolo bun de tot? ca esti tare ocupata si pe noi nu ne-ai mai bagat in seama de atatea zile.....ne e dor de tine si de povestioarele tale despre familia Pinguin :) Haide te rog, da-ne un semn! [pup]

 

Carmen, multa sanatate si tie si fetitei tale! Sa va aveti grija si sa va faceti bine cat mai repede!

 

Soparlica, din pacate nu o cunosc pe niciuna dintre cele 2 doctorita. Tin pumnii sa fie totul bine!

 

Miha, Stefan inca mai face pishu noaptea in olita lui, iar eu n-am ce face, trebuie sa ma duc sa i-o golesc o data de doua ori pe noapte [:-)))]

 

Pup burticile. Sa va faceti bine si sa fiti vesele! [fiesta]



#189
miha05

miha05

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 859 mesaje

Postat 02 septembrie 2014 - 15:36

Frumos spus, Andreea :)).

 

Hai sa facem o campanie sa o aducem inapoi pe Iuli ca ne e dor de ea! Sa vada ce mult o iubim si vrem sa fie bine si sa ne mai scrie... ca parca daca nu da ea impulsul... e cam pustiu :( [il]



#190
Soparlica

Soparlica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 568 mesaje

Postat 02 septembrie 2014 - 15:47

Lory bine ai venit! Sanatate multa tie si bebicului!

Adwyna cred ca munca ar trebui lasata mai moale. Si eu ma resimt dupa 2 zile de munca venite dupa 2 saptamani de concediu avand in vedere ca am stat atat timp asezata pe scaun la birou. Imi era mai usor acasa cand faceam treburi gospodaresti, desi mai epuizante fizic, ma miscam continuu.

Eleina nu as renunta la doctora care ma urmareste acum, dar isi face meseria numai la particular si dpdv financiar nu am cum sa aleg aceasta optiune, in consecinta trebuie sa caut alt medic care sa imi urmareasca sarcina si cu care sa nasc. Iar pana acum nu am ajuns la nicio concluzie, tocmai de aceea cer si eu pareri.

Eu beau foarte multe lichide, inclusiv noaptea, de pe vremea cand am avut infectie urinara asa ca eu merg noaptea la baie destul de des, iar acum in sarcina nu mi se pare ca merg mai des decat de obicei. Ceea ce imi trebuie in cantitati mai mari sunt fructele (uneori acre, alteori dulci).


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -