Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

depresie


31 raspunsuri la acest subiect

#21
icailoaie

icailoaie

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 22 august 2014 - 15:18

Gaseste-ti activitati si canalizeaza-ti tot timpul in ele si sigur o sa se mai reduca aceste comportamente posesive ale tale.  [:)]



#22
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 22 august 2014 - 16:27

Un concediu ti-ar prinde tare bine. Macar o saptamina, pur si simplu sa nu te gindesti la nimic. Foloseste weekendurile pentru cit mai multa relaxare. Noi ieseam in parc si faceam picnic (baiatului ii placea foarte mult). Cum au zis fetele, lasa rufele si alte treburi casnice, le poti face in cursul saptaminii, putin cite putin.



#23
nikol24

nikol24

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 484 mesaje

Postat 23 august 2014 - 07:55

 Din fericire nu sunt geloasa sau cel putin nu mai sunt geloasa:)

 Posesiva da,adica daca pleaca la remi la niste prieteni comuni ma deranjeaza teribil.Nu pleaca des si face asta ca sa nu ma supere cred ca ar iesii mai mult daca nu as face eu ..crize....Ce este cel mai ciudat este ca dupa 10 15 min constientizez ca nu am procedat bine.De multe ori imi cer scuze dar stiu ca nu este de ajuns....

 Ar fii o idee sa imi fac niste analize hormonale ,poate asta este sursa nervozitatii mele ,mai ales ca am trecut printr un episod de acnee care m a demoralizat de tot parca as avea 15 ani:(

 Mi se pare ca ma supar din orice ,din nimicuri,am pretentii exagerate la cei din jurul meu ,mi se pare ca toata lumea are ceva cu mine...



#24
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 23 august 2014 - 09:38

Io nu inteleg asta cu mersul la remi la miste prieteni comuni! De ce nu mergeti impreuna? Mai am si eu nu unul ci chiar doua cupluri in cercul de prietemi in are ea vede de casa si copii in timp ce el merge la joc de carti, la darts, la mare cu baietii, la baute... WTF???

#25
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 23 august 2014 - 10:07

Hai mai,de ce nu mergi si tu cu el?sau tu ia copilul si mergeti la mall,la film la joaca,la o cafea cu prietenele....

 

Noi avem preocupari comune dar si separate.Nu ne sufocam,dimpotriva.Daca mai pleaca din oras..asta e...suna ca nebunu` ca stie ca ne facm de cap ..umblam pe la mall,locuri de joaca,chiar la terasa sa mancam pizza ...e una tare faina,El merge la prieteni,eu ii zic sa-si ia cheie...avem programe si separate si e tare bine.Ma iubeste si stiu ca are nevoie de iesiri asa cum am si eu nevoie sa fiu doar cu mine si vreo amica...(nu m-ar suporta daca nu m-ar iubi)...ha ha ha

 

Nikol inca esti tanara....mai ai de invatat.


Editat de eumada, 23 august 2014 - 10:10 .


#26
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 23 august 2014 - 11:10

Io nu inteleg asta cu mersul la remi la miste prieteni comuni! De ce nu mergeti impreuna? Mai am si eu nu unul ci chiar doua cupluri in cercul de prietemi in are ea vede de casa si copii in timp ce el merge la joc de carti, la darts, la mare cu baietii, la baute... WTF???

Asta nu inteleg nici eu... de ce tb sa plece la remi singur? Mai ales daca prietenii sunt comuni, deci ii cunosti si tu? Ori mergeti impreuna, ori iti faci si tu alt program de distractie, in caz ca nu mergi cu el la remi sau unde s-o duce.

Asa, normal ca te demoralizeaza tu sa ramai cu treburile casnice, obosita si tracasata, si el sa iasa sa se distreze. De aici curg si reprosurile..de ciuda ca el se distreaza si tu nu, ca te simti "condamnata" la treaba, si e perfect normal ce simti. Deci schimba un pic aspectul asta!


Editat de monicabo, 23 august 2014 - 11:12 .


#27
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 23 august 2014 - 13:43

Noi ieșim separat dar și împreună. Deci nu văd nimic rău că soțul vrea sa iasa la un remi cu amicii fără sotie.
Aici e buba.ea cât și el tre sa aibă o viață sociala și separata.eu ies cu amicele și e super ok.
Ar fii bine ca mulți din noi sa acceptam un pic de libertate fiecăruia, nu sa ne enerveze.eu vinerea am seara de pizza cu amicele, el rămâne cu copilul.sambata pana la prânz el are bârfă cu băieții .apoi prânz apoi un pic de curățenie generala. (Ăsta un exp la noi), și multe altele.
Nu ăsta e pb la nikol, e ca ea singura trebuie sa își traseze un viața așa cum vrea sa fie independenta, și sa trăiască în prezent și viitor, sa lase trecutul în trecut.
Sa știi sa trăiești acu! Sa razi, sa te bucuri de viata , ieși mult, citește. Eu citesc ce îmi cade în mana .nu știu exact ce sa Îți recomand. Lasă nervi, nu te ajuta cu absolut nimic !

#28
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 23 august 2014 - 16:06

dianama, nu asta e problema in esenta, ca iese si el din cand in cand singur fara ea, dar conteaza f mult contextul si periodicitatea deplasarilor lui, in raport cu ale ei.

Sunt barbati care ies fara probleme cu baietii, dar au pretentia ca partenera lor sa se ocupe de casa, copil, hangarale, ca nu-s de nasul lui (mentalitati traditionale romanesti, inca destul de intalnite din pacate). Atunci raportul este inechitabil, caci ea nu mai are timp de astfel de iesiri.

Acum, cum stau lucrurile la ei in casa, si de ce iese sotul ei mai des decat ea, nu stiu, dpar autoarea ne-ar putea lamuri, si de aici plecand, putem da sfaturi in consecinta.



#29
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 24 august 2014 - 08:53

Nikol, ai putea avea un dezechilibru chimic sau hormonal.  Mergi la medicul de familie, care iti va da trimiteri acolo unde va considera ca e cazul. 

Din cate stiu, daca ai trimitere, consultul psihologic este gratuit; s-au facut unele schimbari in pachetele de analize, decontate de casa de asigurari.

 

Ia-o usor, pas cu pas si vei reusi sa iesi la liman.



#30
nikol24

nikol24

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 484 mesaje

Postat 24 august 2014 - 09:11

Ceea ce este cel mai absurd posibil este ca de fiecare data cand el vrea sa iasa ma roaga sa vin cu el ,ba sta sa ma si convinga si eu nu si nu,adica nu vreau sa ies afara dar nici el sa nu iasa,sa stea cu mine.Daca am eu chef sa ies afara sa vina cu mine daca nu sa stam impreuna acasa.Aici vorbesc numai de zilele in care fi mea este la soacra mea.Pt ca stam f aproape de soacra mea fi mea are grupul de prieteni acolo si cand iese afara merge acolo.

 Numai cand scriu despre asta si mi se pare de domeniul fantasticului,stiu ca nu procedez bine dar nu ma pot abtine.

 Sotul meu nu iese f des pt ca nu i permite timpul,facem totul impreuna de la plecat la piata pana la plimbari in parc.

 Daca stau sa ma gandesc bine cred ca este posibil sa fac asta datorita faptului ca a stat o perioada lunga de timp acasa,fara job si cred ca asta ma face sa nu il mai apreciez asa cum ar trebui....

 Si mai am tendinta de a arunca totul in spinarea lui pt ca este mereu cu mine si eu am tendinta de a mi varsa nervii pe cei din jurul meu.

Clar imi trebuie un psiholog nu?:(




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -