Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Problema de adolescenta


265 raspunsuri la acest subiect

#41
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 22 august 2014 - 13:01

A zis fata asta de cel putin 3 ori ca NU vrea sa locuiasca cu maica-sa. Vrea doar sa acorde o a doua sansa relatiei lor. Nu credeti ca e omenesc asa? Orice om merita o a doua sansa in viata, voi n-ati facut greseli niciodata?



#42
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.448 mesaje

Postat 22 august 2014 - 13:14

Nu e asa greu sa-ti exerciti rolul de parinte, daca vrei, daca chiar vrei ... pentru asta exista ordine judecatoresti, etc ...

Nu aici e problema.

Poate ca mama calatoreste tot anul ?!

Si asta are rezolvare: skype-ul. Suficient cred pentru amandoua.

 

Ce mi se pare foarte urat e reprosul de acasa. Asta te poate darama la orice varsta.

Adolescenta, tu ai foarte mult bun simt [flo] si te simti datoare fata de tatal tau. Insa adevarul e ca tu esti copilul si parintii au obligatia sa-si creasca copiii. Cred ca iti e foarte greu sa auzi unele cuvinte care dor enorm. Respectul trebuie sa fie reciproc.



#43
Katya

Katya

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.453 mesaje

Postat 22 august 2014 - 14:04

 

Doamna Katya,dvs.cred ca ati descris situatia foarte bine,cat si persoanele din situatie(tata,mama vitrega).Ne tutuim,dar nu ii spun si nu i-am spus niciodata mama,si nici ea nu mi-a cerut acest lucru.Si,asa cum spuneti dvs.,tata pare influentat,mi se pare o persoana influentabila,si cred ca ii seman tare.Nici eu nu stiu ce sa cred,dar tata mi-a zis un lucru ce,oarecum,m-a marcat.Mi-a spus ca majoritatea deciziilor facute,in cazul de fata,nu referitoare la mama mea,ci referitor la situatia in care ne aflam acum,au fost facute pt mine,pt a-mi fi mie bine.Ceea ce imi intareste convingerea ca tatal meu e un om extraordinar si ca n-as putea sa il parasesc,sa il dezamagesc.Va multumesc pentru incurajari si,asa cum ati spus si dvs.,sper sa petrec,de acum incolo,cat mai mult timp si cu mama mea,macar in vacante,cel putin la anul cand,zic eu,voi avea mult timp liber dupa examen,fara teme...

 

 

Draga Adolescenta, m-am intrebat daca nu cumva enumerarea bunatatilor de care ai parte in casa tatalui- uite pun un citat ,ca nu stiu sa dau 2 quote: "Nu zic ca nu mi-e bine,am de toate,slava Domnului,am carti,am bani,am haine,conditii mega bune,oameni care ma sfatuie,ma ajuta,o casa frumoasa,camera mea" nu sint cumva atit de des repetate de catre parintii tai, incit ti se pare si tie atit de extraordinar incit nici nu mai vezi ca de fapt asta e o normalitate (ca sa aflam de fapt ca ai o camera pe care ti-o mai si reproseaza mama vitrega si casa e de fapt un mic apartament cu 1 dormitor (la care poate mama vitrega are vreo contributie semnificativa cumva?).

 

Nu vreau sa intelegi de aici ca nu tb sa fii recunoscatoare pt ce ai, ci sa intelegi ca nu e normal nici sa fii coplesita de recunostinta si nici de obligatia de a inghiti orice numai pt ca tatal tau ti-a spus (vezi ce am bolduit) ca pt tine a facut ce a facut (inteleg casatoria cu doamna," ca sa ai si tu o mama", 'haine spalate", 'mincare calda " etc-am pus intre ghilimele pura imaginatia mea.

 

Deci nu tb sa te simti nici responsabila pt situatie (tata s-a insurat pt mine), nici recunoscatoare pina la a te anula pe tine si nici vinovata (ca poate tata suporta si el represalii de la sotia lui din cauza mea).

 

La bunica materna iti dau voie sa te duci?



#44
Katya

Katya

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.453 mesaje

Postat 22 august 2014 - 14:15

PS

M-am concentrat la sb numai pe latura tata-mama vitrega, nu ca n-as fi de acord cu afirmatiile celorlalti in legatura cu mama naturala, dar nu am vazut ca Adolescenta are vreo nelamurire in privinta mamei ei, din contra, da dovada de o mare intelepciune, ceea ce-si doreste e doar un timp mai mult petrecut cu mama ei, care timp si asa nu e f clar determinat (cine stie cine o mai vede data viitoare?). asa incit mi s-a parut pura cruzime din partea tatalui+sotiei sa nu-i dea voie fetei sa mearga cu mama la o pizza!!!Pe motiv ca si asa o mai vede si simbata!!!!

 

Si am vrut sa mai spun ca e fff dureros pt un copil sa auda denigrari la adresa mamei, indifferent daca sint justificate, nu ai dreptul, ca mama vitrega, sa scormonesti in sufletul unui copil si sa-l descosi tu despre sentimentele lui fata de mama lui.

 

De aceea, Adolescent, te rog mult sa le spui: va rog sa nu-mi mai spuneti nimic de mama, ma faceti sa sufar, tineti pt voi ce pareri aveti, va multumesc dar incetati.

 

Succes la scoala si ai grija de tine, te imbratisez.



#45
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 22 august 2014 - 14:28

mie imi place tare mult de copila asta.

e atat de matura si echilibrata in gandire, mai rar asa ceva la un copil de nici 15 ani. altii de-o seama cu ea nici sa scrie corect n-au habar, dar pretenii si talente au cu carul...



#46
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.229 mesaje

Postat 22 august 2014 - 15:54

Mada, [flo2] spunem amindoua cam acelasi lucru.

 

Eu cred ca mama vitrega face tot ce poate ca sa-i fie ei bine si nu cred ca ii este tot timpul confortabil.



#47
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.229 mesaje

Postat 22 august 2014 - 15:57

A zis fata asta de cel putin 3 ori ca NU vrea sa locuiasca cu maica-sa. Vrea doar sa acorde o a doua sansa relatiei lor. Nu credeti ca e omenesc asa? Orice om merita o a doua sansa in viata, voi n-ati facut greseli niciodata?

 

Letitia, eu nu cred ca e numai o greseala, ci o suma mare de greseli si inconstiente.



#48
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 22 august 2014 - 16:16

Letitia, eu nu cred ca e numai o greseala, ci o suma mare de greseli si inconstiente.

Sint complet deacord. Dar cine sintem noi sa o judecam? O poate judeca ea, ca fiica a ei, dar nu noi. Plus eu nu cred ca adolescentei ii place sa-si vada mama facuta cu oua si cu otet, chiar daca asa e.



#49
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 22 august 2014 - 16:59

Am remarcat si eu ca fatuca asta e macar bine crescuta si scrie corect.Si nu face dezacorduri, deci invata,pune virgulele si i-urile unde trebuie .....doar ca e copil....nu are cum sa inteleaga ceea ce noi am inteles doar cand am devenit parinti la randul nostru.

E si normal sa simta asa fata de mama,mai ales ca o vede rar...dar oare ar fi suferit atat daca mama i-ar fi spus ce-i spune tatal ei??

 

La fel si mama vitrega....neavand copii nu stie ce inseamna.copil...ea face doar ceea ce crede ca trebuie.Uliu,aduceti-va aminte la care din voi nu s-au zburlit parintii ca mergeti pea des "afara?"eu eram studenta si la telefon mama ma facea cu ou si otet ca umblu fleaura...



#50
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 22 august 2014 - 17:11

Mie mi se par de prost gust 2 lucruri aici:

1. Mama vitrega o vorbeste de rau pe mama fetei, de fatza cu ea, cu fata; asa ceva nu se face! Pur si simplu nu e admisibil asa ceva!! Indiferent ce a facut mama in trecut, sa-ti tina parerile pt ea!

2. Nu prea i se da voie sa tina legatura cu mama sau cu rudele din partea ei, tata&mama vitrega stramba din nas.... ; nu e vorba de locuit cu mama (nici fata nu vrea asta, din cate spune pe aici), ci doar de vorbit, de tinut legatura cu ea, de vazut din cand in cand etc...




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -