Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Problema de adolescenta


265 raspunsuri la acest subiect

#21
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 22 august 2014 - 10:31

Nu ma domni pe mine ma cheama madalina.si am un copil fara de care nu as putea trai.

#22
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.457 mesaje

Postat 22 august 2014 - 10:39

Am citit subiectul si am cateva intrebari :

 

De ce vrei sa mergi sa locuiesti cu mama ta ? Ce iti ofera ea pe langa kisses&hugs ?

 

Care e diferenta de parenting, din punctul tau de vedere, intre cei doi parinti naturali pe care ii ai ?

 

Care sunt nemultumirile tale legate de casa ta de acum ? (inafara de chestia de genul pupicilor lipsa etc)

 

Cum ai putea trai si locui 1 an intreg cu mama ta ? Unde ? Unde ai invata ? Ea ce face sa-si castige existenta ?


Editat de szivarvany, 22 august 2014 - 10:41 .


#23
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 22 august 2014 - 10:57

Exact asta am intrebat si eu.dincolo de pupici odata pe an.

#24
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 22 august 2014 - 10:58

Ca si mama ...si toate de aici suntem mame stiu ca alintul pupatul si toate sunt necesare pentru copil.dar numai pupatul nu ofera copilului un viitor.

#25
adolescenta

adolescenta

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 44 mesaje

Postat 22 august 2014 - 11:01

Madalina,chiar incerc sa nu lovesc in mama vitrega si tata,pt ca,repet,le sunt recunoscatoare pana la cer si inapoi.Si,atat cat pot,sunt constienta de greselile mamei mele,de ceea ce face,insa nu pot sa nu o iert si sa nu consider ca acum mi se pare o femeie ok.Cat despre stabilizat,da,sunt complet de acord.Pana l-a cunoscut pe barbatul de care v-am zis,a stat si a muncit acolo,iar de atunci muncesc amandoi o perioada,si ceva timp se duc sa calatoreasca.Acum a fost iar intr-o calatorie,dar a revenit mai repede decat trebuie,mi-a zis ca s-a certat cu barbatul cu care era(s-au impacat,acum sunt ok),si a venit sa munceasca pt a avea bani ca sa ma duca la mare.

Doamna Szivarvany,o sa va raspund la intrebari in ordine:

1.A nu se intelege gresit,nu cred ca vreau sa locuiesc la mama.De fapt,nu stiu daca as vrea,daca as putea locui la ea.Pe langa kisses&hugs,nu stiu daca imi poate oferi aceeasi stabilitate ca aici,acelasi confort,poate nu aceeasi educatie,dar cred ca mi-ar putea oferi dragoste,sprijin,sfaturi,pt ca,repet,mi se pare ca s-a schimbat.Dar:problema la mine e de fapt cum sa ii impac pe toti 3 ca sa pot petrece timp si cu mama,nu sa locuiesc cu ea.Pt ca,desi ma `omoara` gandul ca e ea pleaca,ca un an va fi departe,nu as fi in stare s aplec cu ea si la ea.

2.Diferenta de parenting...cum se zice...mama e mama,tata e tata.Mamei imi permit sa ii spun mai multe lucruri,cel putin mi-am permis acum,cat am fost la mare.Tata,destul de intelegator,si lui imi permit sa ii spun orice lucru si chiar ma sfatuie sa ii spun orice,dar nu e acelasi lucru cand ii spui ceva unui barbat si cand ii spui unei femei,din punctul meu de vedere.Mama m-a inteles mai bine cu unele aspecte,referitor la un baiat(ca orice adolescenta),insa si ea,ca si tata,m-a sfatuit sa nu ma grabesc din niciun punct de vedere.repet,nu ma consider un adolescent care face probleme,care se gandeste la sex.Doar ca am avut parte de o prima dragoste,copilareasca,dar care pt mine a devenit o obsesie,dar,fiind amandoi adolescenti,diferenta de o luna intre noi,el inca `copil`,nu f matur,nu a tinut cont de sentimentele mele,am suferit,etc.Asta nu conteaza,e irelevant in cazul de fata,doar ca m-am simtit bine spunandu-i mamei lucrul asta,pt ca m-a inteles,si nu mi-a spus,precum mi-a spus mama vitrega,ca e prea timpuriu pt baieti.O fi,nu zic nu,inteleg ca vor/vrea sa ma pazeasca,insa realitatea din zilele de astazi este ca si fetite de 11-12-13 ani `iubesc`,posteaza statusuri pe facebook ca mor de dor,ca sufera,ca nu stiu ce,ceea ce e absurd la varsta lor,si nu ca as fi eu mai mare,dar,totusi,spun eu...e firesc sa indragesc,sa ma indragostesc de baieti de varste asemanatoare,pt ca da,sunt constienta de cate riscuri exista!Si cum am spus,mama m-a ascultat si mi-a spus ca ea crede ca lipsa dragostei ei,de mama,a fost canalizata de catre mine catre acel baiat,am vrut afectiune de la el.Va imaginati ca a fost pueril,imbratisari scurte,pupaturi timide si nimic mai mult,pt ca si eu sunt o fire f timida,insa,chiar si-asa,clipele alea pt mine au fost importante.Deci,diferentele constau in lipsa de afectiune si poate mai multa intelegere in alte privinte.

3.Nemultumirile...cum am spus si mai sus,unele neintelegeri,faptul ca mama vitrega e mai dura si ca imi spune uneori orice in fata,ceea ce,de multe ori,e dureros.Si faptul ca ea are alte idei cateodata,mi se pare ca de multe ori exagereaza in unele capitole,asta vara,de exemplu,voiam sa ies zilnic pe afara si ma certa si ma intreba de ce ies zilnic,nu m-am plictisit sa ies atata,ce fac atat?Si ieseam cu prieteni de care ii povesteam,ii stia...Sau cu faptul ca mi se spune intruna ca eu sunt asa datorita ei,datorita lor.Da,am inteles,sunt recunoscatoare pt asta,dar m-am saturat sa mi se repete de n ori!!!!!La fiecare cearta,la orice nimic,mi se reproseaza...si ceva dureros,dar tare dureros pt mine,din partea amandurora,e ca atunci cand vin de undeva unde stau mai mult(dupa ce am venit dintr-o tabara si dupa ce am venit de la mare cu mama),mi s-a spus ca ei au trait f bine in sapt.aia fara mine,relaxati,cu programul lor,fiecare in camere separate,se uitau la ce voiau la tv,etc.Si iarasi un repros,din partea ei,pe care il aud des,e faptul ca `si-a complicat existenta cu un copil care nu este al ei`.

4.Nu stiu unde as trai,daca as putea trai,ce mi-ar oferi. Ea isi gaseste job-uri pe moment,a lucrat intr-un magazin,recent,inainte sa vina in Ro,facea curatenie prin case,etc.IN genul acesta.In Romania era educatoare,si aici avea venituri minime,mi-a spus ca nu s-ar mai intoarce la salariul pe care il are aici si nu are ce sa-mi ofere cu salariul de aici.



#26
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 22 august 2014 - 11:29

Asta greseste tatal tau.nu reprosezi propriului copil nimic parinte esti si esti dator sa ai grija.acum i teleg....esti o cenusareasa fara surori vitrege.cum ai spus o aici spune i si lui, esti puiul lui totusi.mama ta vitrega probabil e mai dura dar e bi e inte tionata si stii vorba Ia:drumul spre iad e pavat cu bune intentii.
Cum adica au stat separat cat ai fost tu plecata?

#27
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 22 august 2014 - 11:33

Sotia tatalui tau l a luat cu copil cu tot.asa ca...ma rog pari destul de e hilibrata puiule ca sa mai stai asa pana devii majora...apoi vei pleca la studii si vei putea sa ti iei viata in maini.

#28
adolescenta

adolescenta

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 44 mesaje

Postat 22 august 2014 - 11:34

Doamna Anya,imi pare rau ca n-am raspuns si la mesajul dvs.,abia acum l-am vazut.Aveti dreptate,nu trebuie sa dau vrabia din mana pe cioara de pe gard.Vine,intr-adevar,un an greu,de aceea incerc sa imi canalizez toate gandurile spre scoala,desi la momentul acesta e f dificil,avand niste frustrari ascunse care ma domina,oarecum.Mama,din pacate,nu poate veni de Craciun,insa la vara mi-a promis ca va veni din nou si,asa cum ati zis si dvs.,voi pastra in suflet toate momentele frumoase din intalnirea cu ea si voi astepta pana in momentul cand ne vom reintalni,chiar de ma gandesc ca mai e doar ziua de maine si ziua de duminica,pt mine,nu va fi decat un calvar,o zi f dureroasa.Dar ce pot sa fac?Nu am incotro.Cum am zis si o repet,la mama nu prea as vrea sa ma duc din motivele enumerate mai sus,chiar de mi-e dor tare de ea si imi lipseste.Insa...traiesc cu speranta la vremuri mai bune,in care imi voi vedea atat mama,cat si tata,si mama vitrega,la fel de mult,fara a fi stresata de venirea unuia sau de plecarea lui,sau de lipsa lui...



#29
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 22 august 2014 - 11:36

Ei, treaba e simpla.

Sunt aici, pe Forum, destule povesti cu parinti (e adevarat, mame de cele mai multe ori) care-si cresc singuri copiii, sau recasatoriti, se zbat, muncesc, educa, stau la capul copilului bolnav...iar parintele lipsa vine ca un fluturas din cand in cand cu zambete si cadouri si este best dad/mom, fatza de aia de acasa care pun conditii, dau pedepse, etc.

Cunoastem.

De aia zic ca e bine sa-ti vezi de treaba asa cum esti acum, ca ocazii de a relationa cu mama ta vor fi destule daca va vrea si ea, evident. Pana una-alta, relatiile cu ea sunt cladite pe un teren alunecos, de trecut nu mai vorbesc, iar in prezent are o viata pe care nu o poti ghici, poti doar crede ce-ti spune.



#30
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 22 august 2014 - 11:37

Acum inteeg mmulte din povestea ta.Mai vino la noi sigur vei primi un sfat bun.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -