Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Problema de adolescenta


265 raspunsuri la acest subiect

#241
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 13 septembrie 2014 - 21:13

Urasc expresia aia cu gioalele. Si nu e frumos nici sa discutam despre cineva care nu a vrut sa discute despre statutul ei, dar daca tot ai facut-o, eu nu stiu ca ab sa fie mama vitrega.

Tot eu am facut-o... [:-)))] [:-)))] [:-)))]

 

mey sa fie...



#242
adolescenta

adolescenta

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 44 mesaje

Postat 13 septembrie 2014 - 21:15

A, si ce voiam sa adaug in mesajul anterior dar mi-a scapat..imi pare rau ca am creat neplaceri pe aici,discutii mai...aprinse.Nu asta a fost intentia mea si imi cer scuze.



#243
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 13 septembrie 2014 - 21:18

A, si ce voiam sa adaug in mesajul anterior dar mi-a scapat..imi pare rau ca am creat neplaceri pe aici,discutii mai...aprinse.Nu asta a fost intentia mea si imi cer scuze.

Nu cred ca tu ai creat neplaceri,doar ca asa sunt parintii ,cind vine vorba de copii si binele lor...devin mai patimasi.


Editat de andacos, 13 septembrie 2014 - 21:19 .


#244
simplyana_m

simplyana_m

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.555 mesaje

Postat 13 septembrie 2014 - 22:42

Draga Adolescenta,

 

Eu consider ca zbuciumul tau actual si inflamarea in fata situatiei familiale sunt tipic adolescentine, nu tin neaparat de anumite probleme pe care le ai tu ori cei din jur, sau nu. Te revolti, vrei sa fii luata in serios, privita cu mai multa consideratie, sa-ti impui persoana si personalitatea cu o anumita importanta, vrei demintate si respect, iti ceri drepturile, vrei sa iei propriile decizii, sa judeci cu propriul cap...nimic nou sub soare. Si nimic nou sub soare nici faptul ca parintii tai nu se vor schimba, oricat de imperios le-ai cere tu, iar solutia ramane o readaptare a tuturor "participantilor" la noul statul pe care vrei/ai nevoie sa-l obtii. Si asta nu se va intampla chiar peste noapte (nici macar peste un an). Sunt de inteles toate procesele din constiinta ta, asa cum e de inteles (mai mult sau mai putin, fireste) si rezistenta adultilor din jurul tau, iar daca vrei o solutie pentru ceea ce consideri tu acum ca este o problema, trebuie sa reusesti sa comunici cu ei (cu adultii). Iar asta vei obtine cel mai sigur daca le vorbesti din inima, tintind tot catre inima lor, deoarece, chiar daca gandesc/se comporta diferit, ei te iubesc. Lasa judecatile, argumentele si mai ales reprosurile, vorbeste despre nevoile tale, adresandu-te nevoilor lor.

 

Sigur ca nu toti oamenii au o buna si corecta educatie, sigur ca unii sunt mai putin open-minded decat altii, iar altora le lipseste diplomatia cu desavarsire si reusesc sa faca adevarate dezastre din situatiile mai delicate, insa daca ii dezbraci pe toti de genul asta de abilitati, constati ca sunt manati cu totii de sentimente si nevoi. Si aici ma refer la nevoia de a fi apreciati, iubiti, nevoia de siguranta, precum si la teama de a gresi, de a rata, de a pierde lucrurile cele mai de pret. Daca reusiti sa comunicati la acest nivel, sunt toate sansele ca lucrurile sa se schimbe (si nu oamenii).

 

Eu iti vorbesc acum in calitate de fosta adolescenta (ca vad ca e un "issue" pe-aici calitatea in care se ia cuvantul :)), nu de parinte, pentru ca nu vad rostul suplinirii in virtual pt 10 min a parintilor tai reali si permanenti :) (prilej de mari judecati), mai ales atata timp cat tu citesti/discuti, deci tu poti face sau schimba ceva, nu ei.

 

Gandeste-te bine la ce vrei si de ce vrei (si aici vreau sa spun ce nevoie cauti sa-ti implinesti), apoi gandeste-te la ce ce te impiedica din comportamentul parintilor (biologici sau nu) si de ce crezi tu ca este asa, apoi incearca sa gasesti un mod de a intampina tu prima nevoile lor (tinand cont si de ale tale, fireste) si incearca ca sa comunici din noua perspectiva. Asta este sfatul meu (poate vag si alambicat, imi cer scuze, am incercat sa sintetizez si sa ma pastrez la obiect, dar daca ai nevoie de lamuriri, am sa ma straduiesc si mai mult :)) si sper sa-ti fie de folos. [flo2]



#245
BellaDonna

BellaDonna

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.973 mesaje

Postat 13 septembrie 2014 - 23:14

simplyana_m,

 

foarte frumos si foarte bine gandit, [flo2]

 

Adolescenta,

 

deci simpulu [:)]  cand discuti cu ai tai trebuie sa schimbi atitudinea (nu astepta de la ei sa se schimbe) ci tu trebuie sa faci primul pas, deci nu de pe pozitia de vreau si a cere si a fi mai empatica,

sigur ranile tale sufletesti cer timp pt vindecat si nu e usor, dar trebuie sa inveti sa ierti si sa te ierti,

si nu in ultimul rand nu uita ca cel mai important e scoala si viitorul tau [flo2] iar deoacamdata ai nevoie de familia ta sa poti sa iti termini scoala si sa mergi mai departe,

tatal tau te iubeste nu uita asta [flo2]



#246
Katya

Katya

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.453 mesaje

Postat 14 septembrie 2014 - 05:23

Adolescenta, nu uita te rog de respectarea codului familiei: daca ti-au zis in jur de 8 sa fii acasa, la 8 trebuia sa fii deja pe drum. Mama prietenei nu avea de ce sa-i faca  observatie tatalui, putea cel mult sa-i ceara o favoare sa te mai lase un pic, sper ca intelegi.

 

Si imi cer scuze ca mai scriu un off topic aici la tine, pe urma nu mai intervin [flo2] :

 

Draga Ab, nu am realizat amploarea acelor cuvinte, nici cit te-au ranit de mult poate, te rog din suflet sa ma ierti pt toate vorbele, gindurile si judecatile cu privire la viata ta privata, am fost cu adevarat deplasata,nu aveam dreptul,  imi pare sincer rau! [flo2]



#247
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 14 septembrie 2014 - 09:32

Adolescenta, nu uita te rog de respectarea codului familiei: daca ti-au zis in jur de 8 sa fii acasa, la 8 trebuia sa fii deja pe drum. Mama prietenei nu avea de ce sa-i faca  observatie tatalui, putea cel mult sa-i ceara o favoare sa te mai lase un pic, sper ca intelegi.

Corect! Ai stabilit ceva, respecta! Si in general, fii om de cuvant!



#248
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 14 septembrie 2014 - 10:12

 

 

Si imi cer scuze ca mai scriu un off topic aici la tine, pe urma nu mai intervin [flo2] :

 

Draga Ab, nu am realizat amploarea acelor cuvinte, nici cit te-au ranit de mult poate, te rog din suflet sa ma ierti pt toate vorbele, gindurile si judecatile cu privire la viata ta privata, am fost cu adevarat deplasata,nu aveam dreptul,  imi pare sincer rau! [flo2]

[flo2]  in plus as vrea sa adaug ca AB e profesoara la clasele mari,lucreaza cu copii de virsta adolescentei, deci are experienta cu aceasta "specie" numita ADOLESCENT., poate mai mult decit multi dintre noi. Am si eu acasa un specimen de 14 ani jumate!!! [:)]



#249
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 14 septembrie 2014 - 12:28

Eu nu pricep o chestie.

 

Daca o mama vitrega i-ar fi spus copilului de... 5 ani, sa zic, al barbatului cu care traieste "scroafo", ar fi sarit DC-ul in sus. Ce sa mai zic de "iti dau un pumn in bot".

 

Daca o mama vitrega i-a spus asta copilului de 15 ani al barbatului cu care traieste, e... OK. "Framantari de adolescenta, exagerari de adolescenta".

 

Mi se pare dublu standard.



#250
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 14 septembrie 2014 - 12:32


 

Mi se pare dublu standard.

Doar cu asta sunt de acord in mesjaul tau...si subiectul asta e plin de dublu standard.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Amniocenteza la 19 săptămâni

    Ana1298
    - Astăzi, 16:15

  • Top 10 lucruri utile consumabile pentru bebeluÈ™i

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 11:05

  • bucurie dublata

    Andrevvv
    - Astăzi, 10:53

  • Diabet gestational

    ClaudiaRamona24
    - Astăzi, 09:07

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -