Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Problema de adolescenta


265 raspunsuri la acest subiect

#231
Katya

Katya

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.453 mesaje

Postat 13 septembrie 2014 - 14:46

Adolestenta, eu un sfat iti mai dau si gata.

Nu mai bine vorbesti cu parintii tai deschis, decit sa iti pierzi timpul pe forum.... [flo2]

Sau mai bine vezi un film sau citesti o carte buna......totusi ai numai 14 ani si e pacat sa iti pierzi timpul pe forum scriind mesaje kilometrice.

 

Ab, zic de la inceput ca iau mesajul asta nu pt ca e scris de tine, ci ca pur si simplu vreau sa raspund la el, ziceam ca e scris de altcineva [:)] , bine?

 

Asa. In conditiile in care si adultii, cit sint ei de "oameni mari " cu capul pe umeri se lasa abuzati de alti adultii in pozitii de autoritate (vezi in lumea medicala, invatamint si mai ales si-n pr rind in functionarime), e f f greu pt un copil sa "vorbeasca deschis" cu parintii lui atunci cind are de facut plingeri. In pr rind copilul e cu stima de sine la pamint, se simte dator si vinovat si sa gindeasca rau, d'apai sa ceara socoteala. Asa se face ca gindirea Adolescentei a evoluat  la acest sb de la acele fraze parca de-a gata de genul "sint bine ingrijita, iubita, am de toate, am o copilarie fericita" (unde eu vad clar indoctrinarea parintilor) si libertatea de acum de a spune, evalua, denumi, caracteriza gesturile parintilor.

 

Sint de accord cu ceilalti forumisti care fff bine au indrumat-o sa nu ramina la acest stadiu (Bella Dona, Marius, Viviana si multi altii), deci Adolescenta, ia aminte: datoria ta in viata nu e sa descilcesti gindurile si vorbele adultilor care se ocupa de tine, ci sa te eliberezi, sa nu te vezi 'defecta', dar nici sa persisti in a rumina neincetat tot ce ei fac si spun.

 

Cit despre ' a scrie mesaje kilometrice pe forum", ma bucur daca asta a ajutat-o, in loc sa refuleze si sa taca, macar aici, sub protectia anonimatului, s-a descarcat si ea si poate s-a mingiiat.

 

Nici nu mai conteaza daca Adolescenta este reala sau nu, chiar daca n-ar fi, tot a contat poate pt altcineva care a citit si poate s-a folosit, cit si pt noi, participantii, la urma urmei.

 

Week-end placut!



#232
adolescenta

adolescenta

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 44 mesaje

Postat 13 septembrie 2014 - 19:57

Buna seara.

Va multumesc tare mult, tuturor, pt sfaturi. Vreau sa lamuresc anumite aspecte si anume:
1. Am decis sa postez aici, pe un forum dedicat parintilor, pt ca voiam pareri de la adulti. Nu de la copii. De la copii...raspunsurile erau cliseice, nu ma intelegea nimeni. Am citit regulamentul cu atentie inainte asigurandu-ma ca li se permite si minorilor sa posteze. Altfel...nu stii daca imi permiteam.
2. Nu pot discuta cu ei. Am incercat de multe ori sa ii conving ca bataia nu e solutia, amenitand ca, chem protectia copilului. Chiar azi tata mi-a zis "sa vezi ce bataie iti dau" pt ca m-am dus afara si l-am intrebat cam pe la cat sa vin, a zis in jur de 8. La 8 si 5 min m-a sunat si m-a intrebat de ce nu vin acasa. I-am zis ca am fost la o prietena si ma aduce mama ei acasa, si imi zice "sa vezi ce bataie iti dau" si a inceput sa tipe. Noroc de mama prietenei mele ca i-a spus tatalui sa ma lase in pace atata timp cat el mi-a zis sa vin in jur de 8. Acum ca ma batea sau nu, nu stiu. dar atata timp cat el zice in nur de 8....in fine. Cred ca am deviat un pic. Ideea e ca pe ei nu ii poti convinge cu nimic. Isi sustin ideile si fac astfel incat sa nu mai am niciun cuvant, aduc argumente, si eu aduc, pana ma las eu batuta. Altfel ar iesi rau. Pe ei nu ii poti contesta si n-ai cum sa ii convingi. Repet: detin adevarul suprem. Deci ce sa discut? Ce sa le spun daca ma combat cu argumente si nu ma inteleg?
2. Psiholog...eu le-am propus sa ma duc la psiholog acum un an si ceva, asta pt ca atunci si chiar si la momentul asta am probleme cu timiditatea si sunt complexata din cauza cosurilor si a inaltimii, iar ei mi-au zis ca problemele astea le pot rezolva si eu, ca astea nu sunt complexe si ca devin ciudata. Etc. Deci....avand in vedere ca un psiholog costa...nu-mi permit, cu 44 de lei alocatia, de care imi cumpar cartela de 30 de lei, sa ma duc la psiholog. Doar daca as vorbi cu mama sa imi dea bani. Dar fara acordul lor, intr-un oras mic, nu pot face prea multe miscari.
3. Relatia lor cu diriginta...relatia tatalui. Pt ca numai el se duce la sedinta. E de curtoazie si consta doar in notele pe care le iau si sedintele, altfel nu au tangete. Diriginta mea e o femeie mai matura, putin (!) mai dura. O sa ma mai gandesc daca pot discuta ceva cu ea. Insa...ca sa discut cu diriginta si ea, mai apoi, sa ii comunice lui tata ce am vorbit cu ea, chiar si cu intentie buna, de a-l schimba/a-i schimba...tot eu ies rau. repet, pt ca sunt genul de persoane pe care nu ii "misca" f multe lucruri. Tata poate e mai permisiv si mai ganditor cand ii spune cineva ceva, insa ea se infurie imediat daca aude ceva ce nu ii convine si actioneaza cu un limbaj grozav si cu priviri urate. Cam asta e situatia. Mi-e si frica sa reactionez cumva, sa fac ceva in privinta asta. Pt ca e vorba de reactia lor...si nu stiu cum e.
4. Cat despre a lua masuri acum. Nu stiu ce masuri sa iau, unde ma vor duce si reactia lor. Care pt mine e cam pe primul loc. Si oricat de tare as vrea sa reactionez cumva, oricum, pt ca imi dotesc....nu pot. Nu pot face schimbari majore acum datorita capacitatii. Si, totusi, daca o luam altfel, ma "traumatizeaza" (poate prea mult spus?!) toate intamplarile astea, toate vorbele, chiar in preajma acestui an scolar stresant. Deci nici asa nu e bine. Solutia ar fi sa ma fac ca ploua. Ceea ce e pt mine e extrem de greu, sper ca nu imposibil. E greu pt ca, pt mine e deranjant sa aud si un "da-te la o parte".
Deci chiar nu stiu. O sa ma mai gandesc si rasgandesc. Poate nu e cazul sa o fac chiar acum, in preajma acestui an. Insa pt mine e dificil ca au venit toate peste mine fix acum, si fix acum am inceput sa constientizez pe deplin anumite aspecte.Daca acum ceva timp constientizam intr-o mica masura ca, comportamentul si reprosurile lor sunt urate,acum....ma deranjeaza la maxim.Dar sper intr-o schimbare,in....ceva.Sincer,in schimbarea lor, mai ales a ei,nu cred.Cel putin in comportamentul referitor la mine,sau chiar si la ceilalti oameni-incepand de la vorbe si continuand cu critici si judecari.
Va multumesc din suflet tuturor. O sa citesc si sa recitesc mesajele de aici,absolut toate, de la inceput. Pt ca ma ajuta.

#233
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 13 septembrie 2014 - 19:58

Si eu cred ca uele sfaturi au fost deplasate,neportivite si chiar periculoase pentru un adolescent rascolit de probleme.ridic doua degete cind ma inscriu la cuvint,pe considerentul ca am copil,am trecut de etapa adolescentei.Cu bine,chiar foarte bine as spune.

 

Sunt valabila? [:-)))] [:-)))]

 

Zau...ma gindesc,de ce mai e permisa inscrierea pe siteul "despre copii"a celor ce nu au copii,daca sfaturile,parerile,experientele lor de viata ,sunt puse la colt pe considerentul...ca nu au copii...

 

Iar chestia cu "esti mama vitrega" Katya...nu ma asteptam si tu stiii cit respect am eu pentru tine.


Editat de andacos, 13 septembrie 2014 - 20:02 .


#234
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 13 septembrie 2014 - 20:40

ai o detasare si o raceala, mai ceva ca o mama vitrega.


Cu mamele vitrege 'calde' ce facem?

Sunt cateva si pe forum...


Editat de rall, 13 septembrie 2014 - 20:40 .


#235
Katya

Katya

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.453 mesaje

Postat 13 septembrie 2014 - 20:41

Andacos, nu am vrut sa reiasa (chiar daca asa reiese) din ce am spus ca numai parintii pot sa-si dea cu parerea la sb despre copii, ca ar fi chiar absurd. In plus, chiar pe forum am vazut femei care nu au copii si au totusi un mare respect fata de acestia.

 

Dar daca cineva vine la un asa subiect sensibil si-i ia la rost pe parintii care au raspuns afirmind ca ei nu au calificarea necesara sa dea sfaturi copilului, care declara ca chiar s-a ingrozit de ceea ce au spus ei si ca-n tara ei acestia si-ar fi pierdut si joburile pt asemenea consiliere inadecvata, atunci am spus si eu ca din pct meu de vedere nici ea n-are calificarea necesara nici sa consilieze copilul si nici sa critice parintii.

 

Si n-am spus nimanui "esti mama vitrega", reciteste.

 

Altfel, imi pare rau ca te-am dezamagit, se mai intimpla, dar sper sa ma reabiliez. [flo2]



#236
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 13 septembrie 2014 - 20:42

vezi mesajul citat de rall...



#237
Katya

Katya

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.453 mesaje

Postat 13 septembrie 2014 - 20:44

Draga Rall, sa stii ca exact la tine ma refeream cind am spus mai sus de femeile fara copii..

 

Iar mamele vitrege calde ( eu n-o stiu decit pe Tora, ca sotia lui Rufus), cum ce sa facem cu ele? Le felicitam.



#238
Katya

Katya

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.453 mesaje

Postat 13 septembrie 2014 - 20:45

"Mai ceva ca o mama vitrega" nu e "esti o mama vitrega "..



#239
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 13 septembrie 2014 - 20:51

"Mai ceva ca o mama vitrega" nu e "esti o mama vitrega "..

Nu-mi plce sa insist...insa stiai ca are statul d emama vitrega,asa ca a fost dat la gioale.

 

Ok...data viitoare suntem mai atenti cind aruncam cu cuvintele.



#240
Katya

Katya

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.453 mesaje

Postat 13 septembrie 2014 - 21:07

Urasc expresia aia cu gioalele. Si nu e frumos nici sa discutam despre cineva care nu a vrut sa discute despre statutul ei, dar daca tot ai facut-o, eu nu stiu ca ab sa fie mama vitrega. Din cite am citit eu pe la diferite sb, veneau in vizita copiii sotului in vacante, cam asa.

 

Eu prin mama vitrega inteleg o mama in casa careia traiesti, care se ocupa de tine, atit cit poate si cum poate, din toate pct de vedere, o perioada mai mare sau mai mica de timp, dar o perioada continua.

 

Si cu asta sa incheiem divagarile.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Astăzi, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -