Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Octombrie 2014 (Bobocei de Octombrie 2014) - 8

sarcina bebe octombrie 2014 gravida insarcinata

195 raspunsuri la acest subiect

#31
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 24 august 2014 - 09:04

in  maxim 6 saptamani (peste 3 sap jumate vom avea 38 sapt de sarcina), dar cel mai sigur cred ca voi afla la urmatoarea programare. Eu mai mult ca sa fiu pregatita mi-am facut bagajul, fiindca deja nu mai pot sa fac multe, obosesc extrem de repede, ma dor ligamentele de sub burtica, oasele, picioarele se umfla si tot tacamul. Ieri curatenie nu am fost in stare sa fac deloc, inca asa ceva nu am mai pomenit....dar decat sa ma obosesc si sa provoc ceva nedorit am zis ca las ptr alta zi cand nu ma simt asa obosita.

 

Asa ca astazi lenevesc, inca sunt in pat si ma uit la tv, voi ce faceti? cum va mai simtiti? ce mai pregatiti?



#32
andreutza2

andreutza2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 706 mesaje

Postat 24 august 2014 - 10:15

Wow Anda,ce trece timpul.... ai grija cu curatenia in special datul cu aspiratorul este un efort puternic pt burtica,mai bine il lași pe Soț sa dea  cu aspiratorul,iar tu stai cumintica,știi tu cu cat mai mult sta bebe cu atât mai bine,deși din sapt 35 nu ar fi nicio problema daca vine,dar mai bine sa evitam efortul decât sa provocam nasterea mai devreme. Noi suntem bine,iar varsaturile m.au mai lăsat,chiar de 3 zile dorm si eu mai bine,afara ploua si s.a răcorit destul de bine max 24* ziua*,noaptea chiar frigut ;) ,dar imi place si ma simt bine la răcoare,nici picioarele nu mai sunt asa umflate decât s.a răcorit afara,deci daca in Ro sunt temperaturi ridicate influenteaza f mult umflarea mâinilor si picioarelor :(( . Eu am cezariana programată pe 1 okt,ma intreb daca rezist pana atunci..sper ca da,mai ales ca stau cumintica acasă ;)  tu Anda vrei sa naști normal, voi fetelor!? Pup burticile



#33
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 24 august 2014 - 10:35

andreutza, ma bucur ca in sfarsit te simti si tu mai bine :)  - sigur o sa stea bebe cuminte pana pe 1 oct, trebuie!

Cu curatenia am lasat-o moale de tot, fiindca nu mai pot, asa ca asta e - chiar stau cuminitica.

Saptamana care vine trebuie sa soseasca si patutul ptr bebe, simt ca deja ma iau cu tremurici de emotiiiiii :)))))



#34
mytzyus

mytzyus

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 191 mesaje

Postat 24 august 2014 - 11:10

Fetelor, azinoapte am avut o experienta fantastica! Se pregatea de furtuna, vant..fulgere si eu, evident, m-am trezit. (Mi-e groaza de tunete :() la primul tunet puternic bebe s-a speriat atat de rau ca am simtit-o cum a tresarit in burtica si apoi a inceput sa se agite puternic. Cum am inceput sa o mangai si sa vorbesc cu ea s-a linistit. Cat a durat furtuna am mangaiat-o constant si nu s-a mai speriat, desi au fost niste tunete de a tremurat casa.

Eu vreau sa nasc natural, sa vedem cum vrea si bubulina mea :)) 



#35
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 24 august 2014 - 11:21

mytzy, se pare ca bebica seamana cu tine :) e minunat cand vezi ca iti poti linisti puiul cu o simpla mangaiere si cateva cuvinte dulci, si asta inca din burtica! Sper sa reusim la fel de usor si cand vor veni pe lume boboceii :))



#36
mytzyus

mytzyus

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 191 mesaje

Postat 24 august 2014 - 14:10

Daaa..la fel de panicata ca mine :)) tati dormea dus si noi 2 ne tineam companie una alteia. Ar fi perfect daca as putea sa o linistesc atat de usor si dupa nastere..dar ma cam indoiesc ca va mai fi atat de simplu. 



#37
alysolita

alysolita

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 118 mesaje

Postat 25 august 2014 - 08:42

buna dragi mamici!

anduta esti tare harnicuta cu bagajelul facut , nu mai este mult si iti vei tine puiutul in brate! nu imi vine sa cred ca a trecut asa repede parca ieri aflam numai ca suntem insarcinate si ne luptam cu greturile! iti dorec tot binele din lume sa fiti sanatosi!

 

silvia se pare ca bbei nostri  cam duc lipsa de lichid, sper numai sa nu ii afecteze asta!

 

mytzy  arata bine centurica si eu o sa imi cumpar una pentru dupa nastere! ca sa nu raman cu burtoi asa mare sa ma inrebe lumea ca iar is gravida, am mai patito!

 

andreutza sa dea domnul sa stea bebe cumintel acolo in burtica pana la termen ,vorbesti tu cu el si o sa vezi ca o sa te asculte!

 

acum sa va zic de noi , joi la 31w4d avea bebe 1816g plus/minus 200si ceva  ce ma ingrijoreaza in primul rand  e ca dpv eco arata 31w 2d , iar la ultima eco era cu 4 zile inainte .acum ar veni ca este cu 6 in urma.  in al doilea rand lichidul este la limita inferioara! si al treilea mia dat sa imi pun giniel (ovule) dr spunea ca nu am nimic dar trebuie sa le pun sa nu se dezvolte ceva bacterie acolo! (daca nu am nimic de ce mi le-a dat io asta nu inteleg) oi fi io mai grea de cap! si peste 3 sau 4 sapt depinde cum ma simt sa ma duc pentru recoltarea din col pt bacteria aia ce daca este trebuie tratata inainte de nastere. nu e cam tarziu?

zilele astea am fost cam trista tot gandinduma ce nu am facut bine! de asta nu v-am scris mai repede pur si simplu nu imi venea sa scriu! acum tot ce imi doresc e sa treaca timpul si sa imi tin puiutul sanatos si bine in brate!



#38
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 25 august 2014 - 08:50

aly, daca dr ti-a spus ca nu e nimic atunci asa e, stie el de ce ti le da, nu trebuie sa it faci si alte griji, mai ales acum cand mai avem putin pana la termen. Bei suficienta apa? Trebuie cat mai multa mai ales daca esti la limita inferioara. Dr. ce a zis despre diferenta dintre eco si cate saptamani are?

Trebuie sa te gandesti ca totul o sa fie bine, starea psihica conteaza enorm de mult, de multe ori noi suntem cei care ne facem singuri problemele. :)



#39
andreutza2

andreutza2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 706 mesaje

Postat 25 august 2014 - 09:08

Neatza fetelor, Aly eu zic sa nu îți faci probleme in privința greutati si eu aveam 32s doar 1900g,ne încadrăm in grafic,insa dr m.a liniștit si mi.a spus ca nu este o regula ca bebe sa crească 200g pe săptămana ca la carte,câteodată mai si stagnează,iar asta nu este un semn de impancientare,poate fi genetic( familie,părinți,bunici), sau mai depinde si de organism,eu sunt micuta,așa ca bebe va fi undeva 2700-3 kg,oricum sanatosi sa fie și laptic sa avem ca in greutate recuperam noi ;)



#40
silviapatru

silviapatru

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 495 mesaje

Postat 25 august 2014 - 09:18

Buna dimineata, burtici!

 

Am ajuns si eu ieri acasa si acum ma lupt iar cu alergia.  [doh] Stranut intr-una si suflu nasul si nu stiu de ce m-a apucat. Ori ceva din ce am mancat continea miere, ori a intrat polen de ambrozie pe geam.

 

Anda, ce harnicuta esti! Saptamana viitoare cand voi fi la Craiova o sa imi fac si eu bagajelul ca sa stau linistita. Tu in ce l-ai pus? Eu aveam o sacosica nu f mare cand am nascut-o pe Ama dar nu mai stiu ce am facut cu ea. Mai am una dar e cam mare. Ma gandeam sa fac doua, unul cu ce imi trebuie chiar in prima zi, si altul cu restul.

 

Andreutza, ma bucur ca esti mai bine! e bine ca s-a facut racorica la tine, o sa-ti fie mai usor. La noi inca e cald dar nu la fel ca saptamana trecuta. Sper sa se racoreasca mai mult de atat! Eu voi naste cu cezariana, dar nu e inca programata, doctorita mea nu le programeaza din timp. Probabil ca vom stabili pe la jumatatea lui septembrie cand, in functie de cum e bebelina.

 

Aly, eu zic sa te linistesti. Si la mine mine a fost acum o luna jumate la eco o diferenta de o saptamana pe minus, apoi la 3 sapt dupa era o diferenta de 4 zile pe plus. Mie mi s-a spus ca o saptamana diferenta plus sau minus nu conteaza, asta am si citit. Eu lichidul il am 8 si ceva. Tu cat il ai? Periculos este daca e sub 5 si atunci se fac investigatii suplimentare. Nu cred ca il ai sub 5, pt ca ti-r fi dat dr s afaci diferite teste. Intr-adevar trebuie bauta multa apa, la mine a mai crescut putin de la apa, pt ca initial il aveam 7 si ceva. Deci a crescut dar nu cu mult. Ecografista a zis sa stau linistita, ca bebelina e bine, nu e afectata de lichidul putin. Si eu imi mai fac grij in sensul ca ma gandesc ca nu e confortabil pt ea sa stea asa inghesuita, dar stiu ca sanatatea nu-i este pusa in pericol. Asa ca hai sa fim optimiste si sa ne gandim ca nu mai e mult si ajungem la final, ne vom tine puii in brate iar ei vor fi linistiti si fericiti langa noi!





Etichetat si cu sarcina, bebe, octombrie, 2014, gravida, insarcinata

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -