Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Octombrie 2014 (Bobocei de Octombrie 2014) - 8

sarcina bebe octombrie 2014 gravida insarcinata

195 raspunsuri la acest subiect

#171
Andreea11Matei

Andreea11Matei

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 82 mesaje

Postat 03 septembrie 2014 - 15:38

Salut, mamici cu burtici!!

 

Stiu, stiu, nu am mai scris de mult dar iata-ma in sfarsit in fata laptopului incepand sa imi fac listute cu cele necesare pentru piscotzica. Ce sa va zic, am citit 17 pagini astazi, eu tot asteptam sa mai primesc mesaje dar de cand s-a facut capitol nou, am uitat sa aleg optiunea de a "ürmari subiectul" asa ca abia astazi am inteles eu de ce am ramas pe dinafara si nu mai primeam notificari :))). Cand am vazut ca ati scris 17 pagini, m-a luat durerea de cap :)))

 

Vad ca aproape toate v-ati facut bagajelul pentru maternitate (cele care nasc la stat). Trebuie sa recunosc ca sunt codasa rau, nu numai ca nu l-am facut dar nici macar nu am cumparat nimic nimic pana acum. V-am mai povestit, SOCRELA, care este ffffffffffffffffffffffffffffff superstitioasa ma bate si acum la cap sa nu cumpar nimic. Bineinteles ca eu fac tot ce vreau asa ca am inceput astazi sa fac o listuta pentru maternitate, o listuta pentru acasa :). Saptamana viitoare incepem si micile modificari prin casa, pentru a-i face loc patutului. Tot saptamana viitoare sper sa ajung sa vad si patutul unei prietene care s-a oferit sa mi-l doneze ca fii-sa de 1 an nu mai vrea sa doarma in el. Mi-l da cu tot cu saltea (cocos) si aparatori si in plus este si alb, exact cum este si dormitorul nostru. 

 

Noi implinim 34 de saptamani peste 2 zile si saptamana viitoare avem programare la medic pentru consult. Am facut si morfo de trim III, bebelina este in regula, cantarea 2200 gr la 31 de saptamani. Medicul mi-a spus ca in ritmul asta va avea in jur de 3800 la nastere, asa ii calculeaza computerul. 

 

Despre nastere inca nu am vorbit cu medicul (ultima data am incercat sa deschid subiectul pe la vreo 6 luni si mi-a spus ca e prea devreme sa discutam). Sper ca dde data asta sa luam in discutie. Medicul meu este impotriva operatiei de cezariana din simplul moft al gravidutei. Stiu si de la alte persoane care au nascut cu el ca nu prea este de acord sa faci cezariana decat daca exista motive medicale. In rest, te cam "cearta" daca ii spui ca vrei cezariana doar pentru ca ti-e teama de durere sau mai stiu eu ce. 

 

Am citit ca multe dintre voi deja aveti probleme cu umflarea membrelor, cu respiratia... :(. Mamici, mai este un pic, nimic nu este dureros cand e vorba de puiutii nostri asa ca trebuie sa fim rezistente. Eu inca nu am avut probleme, nu mi s-au umflat nici mainile nici picioarele, respir mai greu cand mananc ca o apucata dar mi se sedimenteaza mancarea la 10 minute si imi revine respiratia. E adevarat, nu mananc mai deloc sarat, asa am fost toata viata. De luat in kg, nu stiu sa va spun cat am luat pentru ca la mine este mai complicat. Am inceput de la 52 kg, am slabit pana in luna a 3 a pana la 48 kg si apoi am inceput sa recuperez, ajungand acum la 57 kg. Acum, nu stiu cum sa contorizez. Daca fac calculul de la 52, ar insemna ca am luat decat 5 kg, daca fac de la 48, am luat 9 kg. Practic, din luna a 3 a am inceput sa iau in greutate, sunt in luna a 8 a, asta inseamna ca in 5 luni am pus pe mine 9 kg. Cred ca nu este nici mult, nici putin. 

 

Mamici, mai avem un pic, sunt atat de nerabdatoare sa tin piscoata in brate, ca nu mai pot :). 

 

Va pup si bebelusi sanatosi +la termen!!!



#172
silviapatru

silviapatru

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 495 mesaje

Postat 03 septembrie 2014 - 15:41

Mytzy, eu chiar vreau sa stiu ce afli de la cursurile de alaptare! si cred ca toate mamicile sunt interesate!

 

Anda, pe mine ma dureau oasele rau, nu ca febra musculara. Nici nu mai puteam merge, in pat ca sa mut un picior mai la dreapta sau mai la stanga imi venea sa plang de durere. Nu te speria, asa a fost la mine, nu am mai auzit alta mamica sa spuna ca a fost asa de rau si la ea..

 

Eu azi am fost la alergolog si m-a pus pe tratament. Mi-a zis ca nu am cum sa stau asa si ca mai ales sa ma prinda nasterea asa nu e bine. Mi-a garantat ca ce mi-a dat e sigur pt bebe. Zicea ca a avut multe gravidute in perioada asta cu problema ca a mea. Si toti pacientii de acolo erau alergici la ambrozie. Pacatoasa buruiana! Sper ca autoritatile sa ia masuri! In Timisoara s-au luat.

 

Si eu tot pe dreapta stau mai bine, noaptea daca ma pun pe stanga ma doare burta. Off fetelor sper sa dorm la noapte ca am cateva nopti nedormite.. Desi tratamentul isi face efectul bine in 2, 3 zile



#173
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.848 mesaje

Postat 03 septembrie 2014 - 15:53

Bine ai revenit Andreea :) dar stai bine de tot la capitolul kg, atat tu cat si piscotica ta :))) Sa fiti sanatoase si la termen! Lasa ca e bine ca medicul nu e de acord cu cezariana la "cerere", multi fac asta doar sa scape ei mai repede..stiu cazuri...in rest ma bucur ca sunteti bine si sanatoase! Sa ne pui si o pozica sa vedem cat a mai crescut pitica ;)

 

eu de aproape 2 saptamani nu m-am mai urcat pe cantar, o voi face maine dimineata si sigur imi voi pune mainile in cap :) distractie maxima, ce mai...

 

silvia, exact, noaptea ca sa imi mut cate un picior imi vine uneori sa plang, la fel cand ma ridic din pat...dar mai e un pic ..sper sa fie bine pana la final :)))



#174
alinabacau1

alinabacau1

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 45 mesaje

Postat 03 septembrie 2014 - 16:09

am ajuns si noi la 33 de saptamani ,mulumim Lui Dumnezeu.

Ii multumesc mereu ca m-a ajutat sa am o sarcina usoara .Pana acum nu am avut probleme de umflarea mainilor sau a picioarelor,tot ce ma cam chinuie e arsura de pe piept..asta poate si din cauza mea ca nu mananc mereu atat de sanatos si plus de asta mai beau si bauturi cu acid.

Luni am fost si noi de am luat patutul..e tare frumusel si mi-e drag de numai pot.Nu am mai amanat cumparaturile,simt ca mai mult de jumate de ora maxim,nu mai pot sta in picioare. Oricum mai avem de luat multe dar am incredere ca tati v-a lua ceva frumos.

  Noi saptamana trecuta am fost la 2 manastiri,am plecat de acolo cu o usurare si cu sufletul plin de incredere in Dumnezeu. 

Acolo la biserica erau si cativa bebelusi,deodata  a inceput a plange..off ca pe loc am izbucnit si eu in plans...

 

va pop fetelor,voi mai aveti un pic si va vin copilasii



#175
alinabacau1

alinabacau1

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 45 mesaje

Postat 03 septembrie 2014 - 16:16

Am gasit o rugaciune tare frumoasa pentru femeia gravida.Dumnezeu sa va ajute

 

 
rugaciunea-femeii-insarcinate-307.jpg
Atunci cand ni se intampla minunea si ramanem insarcinate nu ne putem gandi decat la doua lucruri: sa ducem sarcina la capat si sa nastem un copil sanatos. A creste un copilas cu probleme este “o cruce” grea de dus. De aceea, trebuie sa ne rugam zi si noapte la Bunul Dumnezeu si la Maicuta Domnului sa ne binecuvanteze viata cu prunci sanatosi. 
Rugaciunea femeii insarcinate, este o rugaciune foarte puternica, frumoasa si inaltatoare pe care o citesc femeile insarcinate pentru pastrarea sarcinii, pentru a avea o sarcina usoara, pentru a naste usor fara dureri, pentru a naste un prunc sanatos si nu in ultimul rand pentru a-i multumi Bunului Dumnezeu si Maicutei Domnului pentru binecuvantarea casei lor cu prunc.

O, Imparate Sfinte, Doamne Iisuse Hristoase, Dumnezeul nostru, izvorule al vietii si al nemuririi, iti multumesc ca in casatoria mea m-ai facut vas ales al binecuvantarii si al darului Tau. Caci Tu Stapane ai zis:”cresteti si va inmultiti, umpleti pamantul si-l stapaniti!”

Iti multumesc si ma rog: Binecuvanteaza acest rod al trupului meu, care mi-a fost dat de catre Tine; ocroteste-l si da viata intru Duhul Tau cel Sfant; da-i crestere intru sanatate si trup curat cu madulare bine intemeiate. Sfinteste trupul lui, mintea, inima si toate simturile si daruieste acestui prunc care se naste suflet intelept si intemeiaza intru el frica Ta.

Inger credincios, pazitor sufletului si trupului ii daruieste. Pazeste-l, tine-l, intareste-l si-l adaposteste pe el in pantecele meu pana in ceasul nasterii lui si nu-l tainui pe el in pantecele maicii sale, pentru ca mainile Tale l-au alcatuit dandu-i viata si sanatate.

O, Doamne Iisuse Hristoase intru Atotputernicile si parintestile tale maini incredintez copilul meu. Aseaza-l pe el sub mana harului Tau si prin sfantul Duh, sfinteste-l pe el sub mana Harului Tau si prin sfantul Duh sfinteste-l si-l innoieste intru viata vesnica ca sa fie madular al cerestii Tale Imparatii. Amin.

O intru tot Milostive Doamne Iisuse Hristoase, Dumnezeul nostru, cauta si ma pazeste pe mine roaba Ta, de frica si de duhurile cele rele care cauta sa strice lucrul mainilor Tale, iar cand va veni ceasul si timpul meu, izbaveste-ma de dureri. Lumineaza-mi neputintele cele din timpul iesirii si da-mi intarire si putere la nastere. Fa-o grabnica prin Atotputernicul Tau ajutor, ca slava lucrului Tau este aceasta si taria Atotputerniciei Tale, lucrul Harului Tau si a inimii tale milostive. Amin!

 Este bine pentru femeile insarcinate, ca duminica sa mearga la biserica la Sfanta Liturghie, unde sa se roage pentru a naste prunc sanatos, sa dea acatist si sa fie binecuvantate de preot.


#176
silviapatru

silviapatru

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 495 mesaje

Postat 03 septembrie 2014 - 17:13

Alina, m-a emotionat rugaciunea! Sa dea Dumnezeu sa nastem copii sanatosi si sa aiba o viata ferita de greutati! Si eu merg la biserica de cate ori pot

 

Anda, daca ai durerile alea nu inseamna ca nasti acum. La mine asa a fost vreo 2, 3 saptamani. Asa ca stai linistita!

 

Andreea, ma bucur ca ne-ai scris si ca esti bine! Chiar stai foarte bine la greutate si piscotica la fel!

 

Mie tocmai ce mi-au venit niste hainute pe care le-am comandat ieri. Am luat si scutecele colorate si niste prosopele. Mi-e asa de drag de ele!



#177
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.848 mesaje

Postat 03 septembrie 2014 - 17:56

multumim alina :)

 

silvia, cam de vreo saptamana, una si ceva ma tin durerile astea  :) si zambesc ca sunt tot mai nerabdatoare sa il tin in brate in ciuda vaicarerilor mele :))))



#178
silviapatru

silviapatru

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 495 mesaje

Postat 03 septembrie 2014 - 18:43

Anda, mai e putin. [:)]  Cand ziceai ca te duci iar la control? Si eu sunt nerabdatoare si mi-e foarte drag de buburuza! Cum se misca prin burtica incep sa zambesc. Luna asta o sa o intalnesc, nu mai asteptam pana in octombrie. Poate ca si tu tot luna asta, din cate stiu mai rar stau bebeii pana la termenul acela calculat dupa um. oricum de la 38 de saptamani sunt considerati la termen



#179
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.848 mesaje

Postat 03 septembrie 2014 - 18:51

asa, cred ca o parte din noi vor naste luna asta, nu in octombrie. Daca totul e bine imi voi face o programare pe 12 sau 15 luna asta, deci peste vreo saptamana jumatate. Si eu ma bucur tot mai mult de miscarile lui fiindca sunt tot mai finute si constientizez ca indata va veni pe lume si nu il voi mai simti in acest fel :) , saracutul nu cred ca are loc suficient in burtica :)) e cam inghesuit



#180
andreutza2

andreutza2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 706 mesaje

Postat 03 septembrie 2014 - 18:52

Buna fetelor,revin si eu cu update, bebelina mea a început sa recupereze  avem la 34,5s aproximativ 2400g / 45 cm, iar colul s.a scurtat la 2,3 cm,mi.a prescris utrogestran mai departe...in rest totul ok,bebelinei ii merge bine, senzatiile de apăsare in jos sunt normale mai ales acum in ultimele saptamani,mancarimile pe burtica sunt normale si ele,pielea se întinde si cat de multă crema sau ulei sa masez ceea ce fac de mult ;) peste doua sapt am următoarea programare :) pup burticile,hai mult a fost puțin a mai rămas....rabdarica





Etichetat si cu sarcina, bebe, octombrie, 2014, gravida, insarcinata

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -