Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Transfer gradinita... dilema


2 raspunsuri la acest subiect

#1
blackgirl0

blackgirl0

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.422 mesaje

Postat 20 august 2014 - 20:59

Peste 2 saptamani mergem la gradinita, ultimul an. Clar. Ne-am decis sa schimbam gradi, Copilul este si el de-acord. Insa acum dilema: la care? Motivul: ambele educatoare de anul trecut vor pleca de la gradi de stat   si cum ne dorim ca Dragos sa invete germana intensiv il vom muta si pe el. De data asta la particulara (nu pun in calcul costurile, ni le asumam). 

 

Peste vara a facut si face meditatii de germana cu o doamna tanara. Ii place, vrea la gradi unde preda doamna, insa doamna este nitel gravida si din iarna o pierdem. :)) Gradinita insa este departe, taaaare departe de noi sau de mama, si nu prea sunt (cel putin eu, din fotografii) incantata de dotari, pana si la cea de stat la care este Dragos acum mobilierul pare mai nouAvem in schimb incluse ore de ski si de inot.

 

A doua optiune: o gradi iarasi foarte intens laudata, insa f aproape de noi sau de mama. Am mers azi in vizita, ni s-a vb frumos, suntem deja asteptati cu inscrierea, desi mi s-a garantat ca oricum sunt locurile ocupate si ca numai cu recomandari se intra. Ambele gradinite au curte, iarba, loc de joaca pt copii.

 

Eu sunt mai cu obrazul mai gros si as juca pe doua fronturi: l-as inscrie si intr-o parte si in alta. Insa sotul NU si Nu, ca tb sa fim cinstiti si ca sa alegem dupa dorinta copilului, adica gradi cea departe. Ma tem ca si copilul poate sa ne dea de gol, ca doar da cam tot din casa. :)

 

Ceea ce-mi doresc ar fi sa vb cu niste parinti de copii deja inscrisi acolo, dar de unde sa-i iau?? Niciuna dintre cele 2 gradi nu are site de prezentare, forum de parinti, nu am gasit nicio referire despre ele. Mai am doar cateva zile de decis,  marti tb sa ne prezentam deja pt analize.

 



#2
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 20 august 2014 - 21:18

oarecum off-topic -in bv exista - sau exista cand am plecat eu - si un alt fel de gradi... intr-un apartament, infiintata de niste tinere super ok, pentru copiii expatilor de la ina

 

expatii s-au rarit, nu stiu daca mai functioneaza gradi, era in centrul civic parca. acolo exista avantajul ca toata lumea vorbea exclusiv germana.

_______

 

revenind la dilema ta, eu as merge sincer la gradi 2. logistic e greu sa faci fata unei gradi departe, cu ce ar merge mama ta la gradi daca voi nu ajungeti sa luati copilul? ore de ski/ inot poti sa propui la gradi 2 daca nu exista, daca sunt deschisi s-ar putea sa ai succes. 

 

____________

 

locul de joaca nu prea conteaza. la gradi private dicteaza parintii, si in marea majoritate parintii sunt ingroziti de racelile copiiilor asa ca de toaman pana primavara locrile alea sunt cam pustii si copiii bine tinuti la caldura inauntru.

 

De ce spun asta? pentru ca am experienta de 3 ni la o gradi particulara super, cu o curte frumpoasa si un loc de joaca excelent si putin folosit. concluzia mea e ca locurile astea de joaca sunt mai mult pt atras parintii.



#3
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 20 august 2014 - 22:15

Si eu tot gradi 2 as alege. La varsta asta proximitatea conteaza mai mult decat cursurile de ski, parerea mea. Este vorba de o gradi pana la urma, nu de un liceu de ex.

Ca vrea copilul la gradi 1, sa fim seriosi, are 5 ani, e f usor influentabil.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -