Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Clubul "BABELOR" fiv-oase, capitolul 102


284 raspunsuri la acest subiect

#41
angelica28

angelica28

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.176 mesaje

Postat 22 august 2014 - 18:17

150 gonal ,150 menopur ,asa am avut de la inceputul stimulari



#42
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 22 august 2014 - 18:29

ar fii putut sa-ti creasca gonalul pt un estradiol mai mare,la mine a fost 75menopur si 225 gonal dar in ultimele 2z scazuse gonal la 150 ca estr era 1720,dar de ce te-a lasat pana in z9 daca nu a crescut cum trebuie?la mine la stim dinainte a fost 150 cu 150 dar se form doar 2fol si am intrerupt din z5



#43
miha_23

miha_23

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 229 mesaje

Postat 22 august 2014 - 18:50

buna

 

Velevet imi pare asa de rau, te stiu de mult de la aspirante si imi doream sa te felicit.

E un cliseu care il auzeam si eu dar e adevarat, Dumnezeu ne da cat putem duce si o sa vina si la tine momentul.

Legat de procedura, cand am facut in martie fiv ul dr meu din ziua transferului nu mi-a dat sanse, mi-a pus cei mai slabi embrioni pt ca se maturase prea mult endometru. Poate sa  fie si asta o cauza ca ai asteptat atatea zile si intre timp endometru sa fi trecut de faza secretorie. A zis si ca am corpul plin de hormon de la stimulare, alt inconvenient.

Si eu am Amh la fel ca al tau, si am optinut 6embrioni de ziua 3. Eu zic ca daca ai raspuns asa bine la stimulare o sa ai o productie buna si data viitoare. Stiu ca sunt clinici care au incredere mai mult in blasto dar eu tot cred ca mediul din uter nu il poate copia pre fidel si mai bine se dezvolta la mami in burtica.

Sper sa nu te superi ca mi-am dat cu parerea, pur si simplu m-am gandit la tine ca tb sa reusesti.



#44
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.613 mesaje

Postat 22 august 2014 - 19:26

bombi ma simt inexplicabil normal.mi-e si teama sa nu cad dintr-o data de nu  sa stiu ce-i cu mine.ma gandesc ce voi schimba data viit,ce s-a facut gresit...nu stiu cand va fi data viit,pt ca in tara asta de c....2 oameni normali nu au cum sa stranga atatia bani...poate sa ne imprumutam.daca nu m-ar apasa AMH ul...altfel ar sta situatia.din pacate trebuie sa o iau de la capat....eu iti doresc sa reusesti! 

 

la sibiu m-au pus sa fac doar progesteronul.nu m-am mai dus sa ridic analiza,ca au zis ca se uita ei.acum ce-o fi fost,nu stiu...ei merg doar pe monitorizari ecografice.

 

angelica Doamne ajuta!

 

miha multumesc.nu ma supar deloc.stiu ca trebuie schimbata strategia.sper sa fie si ei de acord cu mine.sunt aspiranta demult...inca aspir.


Editat de velvet, 22 august 2014 - 19:31 .


#45
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 22 august 2014 - 20:45

velvet tine-te bine, nu trebuie sa cazi. planurile de viitor sunt un bun "medicament". Nu stiu ce as putea sa iti spun de AMH, eu nu am descoperit inca formula magica ... chiar daca la mine e ceva normal picajul asta. La tina insa situatia e inca buna, ai avut un raspuns bun ... mi-ar fi placut sa iti faca transferul in z3, si eu am mai mare incredere in uter decat in mediile de cultura.



#46
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.613 mesaje

Postat 22 august 2014 - 20:55

mersi pt incurajare Qiao.cei de la sibiu cred in blastocisti.dar cum noi nu avem embrioni prea multi in Z 2/3,transferul de Z 3 este cel potrivit.acum cum vrea Dumnezeu.da,am raspuns bine,dar ce-i fac rezervei asteia incapatanate care in 2 ani s-a dus la vale mai rau ca o avalansa?ce se va intampla in urmatoarele luni?nu-mi ramane decat sa sper,stiu...



#47
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 22 august 2014 - 21:07

velvet nu te speria,vezi ca si bombi,sotia lui andrew d si poate mai sunt cazuri unde amh a crescut.nu stiu "reteta" dar fii optimista.eu pana anul asta nu mi-am facut amh si la 0,52 tot am avut 13fol cu 4embr rezultati.pupici si capul sus



#48
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.613 mesaje

Postat 22 august 2014 - 21:13

dea AMH ul nu creste niciodata.alta e explicatia...s-a mai discutat pe aici.multumesc pt incurajare.sper sa nu-mi mai scada atat de mult si sper sa fie mai bine data viitoare vizavi de embrioni.



#49
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 22 august 2014 - 21:30

velvet stii ca eu am acum o "pasiune" asa ca fac un studiu pe aici. Ti-ai testat cumva vit D ? Se pare ca exista o legatura. Teoria suna cam asa. Daca la numaratoare stai bine cu antralii si FSH/E2 e ok, atunci e posibil ca nivelul scazut de AMH sa fie fals datorita deficientei de vit D. Rezolvand problema, nu creste AMH-ul, doar iese la iveala valoarea corecta. 

Cat iti iesise FSH-ul ? Daca a fost mare (atunci esti cu icebergul in curte), poti incerca reducerea lui cu DHEA (eu pe asta inca nu l-am incercat), coenzima Q10 si,normal, sa nu uiti de vit D.

 

pfff, si uitam sa te incurajez. Anaasta are acum 2 fetite cu un AMH mai mult decat jenat, dupa un FIV anulat la unguri pt ca nu avusese decat un folicul. De asta zic ca la tine cred ca e alta situatia, la cati foliculi ai produs.


Editat de QiaoBing, 22 august 2014 - 21:35 .


#50
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.613 mesaje

Postat 22 august 2014 - 21:49

Qiao nu,vit D nu mi-am testat-o.m-am uitat acum dupa ce am citit ce ai pus tu aici,cat costa la synevo.s-o fac si pe-asta.din pacate,FSH ul meu de la 6 in oct 2011,a fost 12 in aprilie 2014.estradiolul a fost oki.vreau sa repet FSH ul si la synevo.da,m-am gandt la DHEA,dar cam uratici efectele adverse.am citit ca dr Tayfun recomanda 3 luni inainte de FIV.vitamina D n-am luat niciodata.de care-mi recomanzi?bine,dupa o perioada de pauza.pt ca timp de 4 ani ficatul meu n-a stiut ce e aia pauza de la tot felul de vitamine/medicamente.

in leg cu foliculii antrali,la prima monitorizare,la o saptamana dupa stimulare aveam 14.in Z 2 nu mi-a zis cati am,a zis totul bine,endometru fain,sa-i dam bataie nu l-am intrebat nimic atunci.am vrut sa fiu zen.


Editat de velvet, 22 august 2014 - 22:00 .



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -