Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

vasectomie

vasectomie infertilitate copii

152 raspunsuri la acest subiect

#71
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 20 august 2014 - 23:33

bai eu am facut-o pe fiemea la 23 de ani si acuma tot  imi spune ca sunt foarte batrana (am implinit 35  de curand :D :D)

 deci aici nu e cu limite de varsta :D

 acuma, cu 3, 4 copii...sunt oameni carora le plac ffff mult copiii si li se pare fantastic sa creasca mai multi copii, nu vad nimic iesit din comun, am prietene cu 3 4 copii si radiaza (ma rog uneori mai si pica de oboseala:D), ideea e ca asa au vrut si asa simt nevoia. Si nu toti sunt f instariti.

 In Romania insa e adevarat ca scoala e cat de cat gratuita (nu ma refer la cele ce trebuie cumparate de-aiurea....ci la ce ofera statul).
 Asta e un mare plus.


Editat de Sabina, 20 august 2014 - 23:34 .


#72
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.235 mesaje

Postat 20 august 2014 - 23:36

Asa ca autoarea intreba cum te hotarasti sa te opresti, eu intreb cum te hotarasti sa continui? De ani de zile ma macina intrebarea asta: de ce al treilea, al patrulea copil?

 

Eu nu m-am gandit sa continui ceva cand mi-am dorit bb2. Pur si simplu a venit o zi in care am simtit ca doresc un bb. Si pe mine m-a mirat dorinta mea pentru ca pana atunci eram convinsa ca e perfect in 3. O perioada am ezitat insa pe masura ce trecea timpul a devenit aproape o dorinta obsesiva. Orice luna pierduta marea diferenta intre copii. Si copila mai mare isi dorea o sora asa ca sa fie si mai puternica dorinta. In fine, ordinea aparitiei lor nu inseamna mai nimic. Fiecare copil e unic.



#73
Simonna

Simonna

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.362 mesaje

Postat 21 august 2014 - 01:39

Dark, multumesc mult si sa-ti traiasca piticuta! la multi ani de acum inainte!

Asta chiar e o informatie utila, ma stresa rau partea cu alaptatul, ca na, doi copii te seaca si trebuie sa produci, nu gluma. Cum se simte implantul ala sub piele? E mare?

 

Eu am Mirena. Pus de doctorita cu care am nascut, la o luna dupa ce am nascut. Am alaptat pina la aproape 3 ani, timp in care am vazut x medici, ai mei si ai lui Catrinel, si nici unul n-a zis nimic de Mirena vs. alaptat. 

Nu m-am ingrasat. 

Ciclul e aproape inexistent, nu-mi mai trebuie decit pad-uri super subtiri, o zi, eventual 2. Aleluia, mare binecuvintare. 

 

Eu m-am oprit la un copil ani de zile. Si in capul meu (niciodata n-am zis ca vreau 2 copii desi eu sint copil unic si tare nu mi-a placut) si la propriu. Si probabil daca eram in Ro m-as fi oprit la unul. Dupa ce am emigrat si m-am descebalit de cap pe-aici, am realizat cit de mare e tara asta. Si cit de singur o sa fie fiu-meu pe lumea asta. As zice ca aveam pe la 35 de ani cind am inceput sa gindesc asa si, combinat cu feelingul pe care vad ca multe doamne il traiesc, cum? sa nu mai am eu un copil?, m-am hotarit pentru Number 2. Aveam 39 cind a binevoit Number 2 sa ne onoreze cu prezenta.

Insa sigur-sigur mobilul a fost "sa nu ramina Atomix singur". 

 

Acum dezbatem vasectomie versus un nou sterilet, inca n-am ajuns la o concluzie, dar inclinam spre vasectomie. 

 

Simonna



#74
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 21 august 2014 - 07:32

Eu nu m-am gandit sa continui ceva cand mi-am dorit bb2. Pur si simplu a venit o zi in care am simtit ca doresc un bb. Si pe mine m-a mirat dorinta mea pentru ca pana atunci eram convinsa ca e perfect in 3. O perioada am ezitat insa pe masura ce trecea timpul a devenit aproape o dorinta obsesiva. Orice luna pierduta marea diferenta intre copii. Si copila mai mare isi dorea o sora asa ca sa fie si mai puternica dorinta. In fine, ordinea aparitiei lor nu inseamna mai nimic. Fiecare copil e unic.

Otilia...dar bebe 3?

 

E pur si simplu o intrebare,fara niciun gind ascuns.



#75
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 21 august 2014 - 08:39

Pai da, eu inteleg foarte bine argumentele pentru nr. 2, chiar daca pentru mine n-au fost suficient de puternice :D, de la 3 incolo ma intereseaza, tot asa cu tot respectul intreb.

 

Simonna, cred ca am mai zis, eu am un frate cu 12 ani mai mic, avem o relatie foarte buna, nu ne-am certat niciodata... dar nu suntem apropiati, si nu din cauza varstei, ca acum e si el adult. Suntem insa foarte diferiti :)

Asta nu inseamna ca nu ne iubim. Insa la nevoi (sufletesti) apelez la prieteni.



#76
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.235 mesaje

Postat 21 august 2014 - 09:28

Otilia...dar bebe 3?

 

E pur si simplu o intrebare,fara niciun gind ascuns.

 

Anda, am 3 fete. Dar nu am planificat a treia sarcina, nu am muncit pentru ea asa cum s-a intamplat cu primele doua. A fost bonus 2+1 [:)] sau ne-am rugat prea mult primele dati. Mi-a luat putin timp sa ma obisnuiesc cu ideea ca m-am ars dar nu prea mult. Acum uitandu-ma inapoi in timp chiar ma mir de cat de mult credeam in motivele pentru a nu avea atunci bb3 desi mai in gluma mai in serios spuneam ca vrem 3 copii dar ca nu era momentul potrivit.



#77
mariana_flo

mariana_flo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.137 mesaje

Postat 21 august 2014 - 10:45

[:-)))] Si eu am tot 3 fete. Si ca sa-l citez pe sotul meu: "ne-am rugat la Doamne Doamne sa ne dea si noua copii, dar n-am specificat si cati anume". 

 

In general primul copil ori e dorit, ori vine din intamplare. Al 2-lea apare ca sa nu ramana primul singur pe lume cand n-or mai fi parintii. Sunt putine cupluri care fac mai mult de 2. In familiile cu multi copii, parintii fie sunt manati de convingeri religioase, fie de dragul copiilor, fie ca asa au vazut in familia extinsa, fie e intamplarea si analizand pro si contra ajung la concluzia ca mai incape un bebe.

Oricum, pana de curand credeam ca am tot ce mi-am dorit. Job bun, sot ok, casa, masina, 2 copii. S-a intamplat sa fac al 3 -lea bebe, si acum ma mir cum de-am crezut ca am totul cand n-o aveam pe ultima fetita? Este atat de gingasa incat ne-a topit, si pe mine si pe sot si pe surorile ei mai mari. 



#78
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 21 august 2014 - 10:46


Acum dezbatem vasectomie versus un nou sterilet, inca n-am ajuns la o concluzie, dar inclinam spre vasectomie. 

 

 

 

Simo, dar daca ti-e asa bine cu Mirena, de ce nu continui asa, si cautati alta metoda?

Din cate integ eu chiar si la apropierea de menopauza isi face treaba, adica usureaza trecerea asta.



#79
Alexia27

Alexia27

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.247 mesaje

Postat 21 august 2014 - 13:51

Mariana, Mcoca, nu caut "raspunsuri" aici, nu vom lua decizia conform parerii majoritatii de pe forum. Caut pur si simplu experiente, alte cupluri care au luat decizii intr-un sens sau altul. Poate apar puncte de vedere la care noi nu ne-am gandit. Sau poate pot pune ceva la care ne-am gandit intr-o lumina noua. 

 

JG, cum ne-am hotarat la 3 copii? Pai, prima fata, dupa cum am spus e dintr-o relatie anterioara. Eu voiam doi copii, el m-a mintit ca si el vrea, dar de fapt nici pe prima nu a vrut-o, in fine. Aveam un copil. Cand am inceput relatia actuala discutam de inca un copil neaparat (amandoi ne doream). Am avut a doua fetita. Dupa care motivatiile nu au mai coincis 100%. Adica, el a vrut un al treilea copil care sa fie apropiat de varsta cu mijlocia, eu am fost de acord (intre mine si sora mea sunt 10 ani, nu am avut nimic in comun cand eram copii), plus ca eu efectiv, uitandu-ma la cea mica, am simtit ca mai vreau unul. Ne-am uitat in cont, am facut calculele, am decis ca ne permitem si voila: a 3-a fetita  [pk]  El vine dintr-o familie cu 3 copii, asa ca 3 e numarul optim pentru el. 4 nu l-ar supara, dar daca nu l-ar avea nu ar fi mai nefericit.



#80
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 21 august 2014 - 14:43

Sa fiu on topic si sa nu (mai) scriu bancuri. 

 

Pentru mine operatia de vasectomie e totusi o mutilare, in sensul ca e ireversibla. Pe de alta parte, imi iubesc foarte mult sotul si daca ar fi sa dispar si el si-ar reface viata, mi-ar place sa stiu ca el mai poate avea copii. 

 

De ce m-am oprit la 3 copiii ? pentru ca sarcinile erau din ce in ce mai complicate si pentru ca a avea 4 copiii ar fi insemnat sa-mi organizez altfel  viata mea profesionala (la care tin oarecum). 

CInd eram tinara si energica, pina la ultima nastere visam cai verzi pe pereti, adica 6 copiii. La ultima nastere mi-am revizat atitudinea si mi-am spus ca oricum o sa am 6 cind se vor casatori. 





Etichetat si cu vasectomie, infertilitate, copii

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -