Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

vasectomie

vasectomie infertilitate copii

152 raspunsuri la acest subiect

#21
Alexia27

Alexia27

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.247 mesaje

Postat 18 august 2014 - 12:24

JG, nu am zis-o cu rautate, eu daca nu am fost acolo nu stiu cum iti dai seama ca nu mai vrei copii. Deloc. Ever. De unde stii ca nu o sa te razgandesti. De asta am intrebat pe ai mai experimentati ca mine.

 

Rufus, pai asta e problema, ca nu punct. Ca daca era punct, acum al meu era cu punga de gheata pe scrotum. El asta spune, ca nu poti fi 100% sigur decat de prezent si eventual viitorul apropiat. Asa ca desi acum el nu mai vrea copii, peste 2-3 ani nu s-ar opune daca eu as vrea. Si nici nu ar regreta ca mai facem unul. Tare bine era ca macar el sa fie hotarat! Faceam vasectomia si gata, decizia era luata pentru noi, putin probabil sa ne razgandim si end of story.

 

Edit: Letitia, la asta ne uitam acum. Cantarim pros si cons si daca nu imi inrautateste endometrioza si mai ales daca nu afecteaza alaptarea (ca alaptez 2 copii acum), mergem pe Mirena. Macar pana ne hotaram definitiv.

 

Edit 2:  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))] al meu e curios ca o baba! Vrea el sa stie ce va tot povestesc eu aici si mai ales ce imi spuneti voi!


Editat de Alexia27, 18 august 2014 - 12:36 .


#22
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 18 august 2014 - 12:46

JG, nu am zis-o cu rautate, eu daca nu am fost acolo nu stiu cum iti dai seama ca nu mai vrei copii. Deloc. Ever. De unde stii ca nu o sa te razgandesti. De asta am intrebat pe ai mai experimentati ca mine.

 

Rufus, pai asta e problema, ca nu punct. Ca daca era punct, acum al meu era cu punga de gheata pe scrotum. El asta spune, ca nu poti fi 100% sigur decat de prezent si eventual viitorul apropiat. Asa ca desi acum el nu mai vrea copii, peste 2-3 ani nu s-ar opune daca eu as vrea. Si nici nu ar regreta ca mai facem unul. Tare bine era ca macar el sa fie hotarat! Faceam vasectomia si gata, decizia era luata pentru noi, putin probabil sa ne razgandim si end of story.

 

Edit: Letitia, la asta ne uitam acum. Cantarim pros si cons si daca nu imi inrautateste endometrioza si mai ales daca nu afecteaza alaptarea (ca alaptez 2 copii acum), mergem pe Mirena. Macar pana ne hotaram definitiv.

 

Edit 2:  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))] al meu e curios ca o baba! Vrea el sa stie ce va tot povestesc eu aici si mai ales ce imi spuneti voi!

Spune-i ca e de bine si ca tinem cu el! [:-)))]

 

Alexia, vorbeste si cu doctorul de familie si intreaba ce optiuni ai. Pe mine el m-a sfatuit si cum iti spun, sint  zburdalnica ca o fata mare!!! [pk]  Mi-a luat 6 luni sa ma acomodez cu mirena (n=am avut dureri, dar ciclu era all over the place), dar dupa asta m-am simtit si ma simt minunat.



#23
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.293 mesaje

Postat 18 august 2014 - 13:32

Al meu si-a facut vasectomie acum ft multi ani, asta dupa ce am discutat si am luat hotararea de comun acord...el mai are copii din prima casatorie, cu mine inca unul...mie un copil imi este de ajuns...plus ca pt mine e mult mai bine asa...a zis ca decat sa ma indop eu cu medicamente, mai bine isi face el vasectomie....copila noastra face in curand 12 ani, de frati sau surori nici nu vrea sa auda...



#24
Alexia27

Alexia27

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.247 mesaje

Postat 18 august 2014 - 15:17

Am vorbit cu al meu...l-am intrebat cum se simte acum ca interventia nu a avut loc. A spus ca usurat. Dar nu ca acum putem face copii- e tot de parere ca ne oprim aici, ci ca nu mai trece prin durerea si inconfortul asociate cu vasectomia. A, da! Si ca acum nu mai trebuie sa treaca 2 saptamani fara sex  [alcool]  Dragul de el!  [:-)))]

 

A recunoscut insa ca daca acolo, in parcarea clinicii i-as fi spus :du-te si fa-o, s-ar fi dus. La fel si eu, daca atunci cand i-am spus: e decizia ta, cum zici tu, asa facem! ar fi zis- o fac! as fi acceptat. Nici unul nu a spus asta. Inseamna ca amandoi avem indoieli? 

 

Mai am o intrebare pentru voi: Mikyyy, tu cum ai facut pasul de la 3 la 4 copii? Ce argumente ati avut? Cum te-ai hotarat sa o iei de la capat cu tot ce inseamna sarcina si nou nascut? Ce consideri ca aduce in plus al patrulea copil fata de al treilea? Nu stiu daca ma exprim bine...

 

La fel, cei cu 1,2 sau3 copii. De ce nu 2 sau 3 sau 4? Care au fost motivele voastre? Ce v-a facut sa trageti linie si sa spuneti "gata! Nu mai facem inca unul" ?



#25
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 18 august 2014 - 15:29

Well, in cazul asta nu-s prea multe de zis. Omul nu mai doreste copii. Punct.

Da-ti acordul (care inteleg ca va tine in loc) si la treaba!

Vezi Alexia...nu numai eu spun ca tu nu eti hotarita! [:)]

 

Si eu am stiut ca nu vreau decit un copil,si am facut tot ce mi-a stat in putinta ,asa sa fie.



#26
Alexia27

Alexia27

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.247 mesaje

Postat 18 august 2014 - 15:36

Pai bine, Dana, cand el spune " trei copii este cati am vrut, si sunt fericit asa. Nu am o dorinta arzatoare pentru al patrulea. Daca as mai avea un copil nu as fi mai fericit, dar nu as fi nici nefericit. Si nici nu as regreta". Asta tie iti suna a hotarare definitiva? Eu stiu ca sunt cu fundul in 2 luntrii...iar el nu ma ajuta deloc cu raspunsurile astea.

De asta va tot pisez aici, incerc sa ma lamuresc si eu...



#27
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 18 august 2014 - 15:41

Pai tu esti nelamurita,pentru ca tu nu esti hotarita sa spui "stop"!

Daca erai...operatiunea era deja incheiata! [:)]



#28
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 18 august 2014 - 15:45

 

Mai am o intrebare pentru voi: Mikyyy, tu cum ai facut pasul de la 3 la 4 copii? Ce argumente ati avut? Cum te-ai hotarat sa o iei de la capat cu tot ce inseamna sarcina si nou nascut? Ce consideri ca aduce in plus al patrulea copil fata de al treilea? Nu stiu daca ma exprim bine...

 

 

Eu nu's buna de exemplu, trecerea de la 3 la 4 a fost neplanificata. Desi culmea, cu vreo luna inainte postam ceva legat de copii pe forum, dar la stadiul de gluma, nicidecum de plan (erau mai mult motive financiare/legate de job, aveam 2 colege de birou gravide, si glumeam cu ele, ceva de genul ia uite ca daca as face un bebe acum, ce de avantaje as avea).

Si n-am stat sa pun cu pixul pe hartie ce aduce in plus al patrulea fata de al treilea, de ce da si de ce nu (exceptand "calculele financiare", care sunt total irelevante, astea nu ar trebui sa fie motive sa mai faci copii). Asa a fost sa fie, am luat-o ca atare, si gata. Din cauza ca inainte sa se intample eu m-am gandit la asta, am luat-o cumva ca pe un semn, ca asa trebuia sa fie.

 

Cat despre luatul de la capat, la mine toate sarcinile au fost destul de usoare, ba chiar o perioada extreme de frumoasa a vietii, deci nicidecum un motiv de panica. Si din experienta mea de mama, cea mai usoara perioada a fost cand erau nou-nascuti, deci niciun motiv de "sperietura" Greul vine abia cand incep sa creasca :))



#29
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 18 august 2014 - 16:16

 

 

Rufus, pai asta e problema, ca nu punct. Ca daca era punct, acum al meu era cu punga de gheata pe scrotum. El asta spune, ca nu poti fi 100% sigur decat de prezent si eventual viitorul apropiat. Asa ca desi acum el nu mai vrea copii, peste 2-3 ani nu s-ar opune daca eu as vrea. Si nici nu ar regreta ca mai facem unul. Tare bine era ca macar el sa fie hotarat! Faceam vasectomia si gata, decizia era luata pentru noi, putin probabil sa ne razgandim si end of story.

 

Auzi, tu esti balantza? [:)]

Pai zici ca el e hotarat (ma rog, atat cat poate fi) si asteapta sa-i spui tu. Adica el nu mai vrea copii, dar vrea sa fie sigur ca nu mai vrei si tu. Nu vrea nici sperma congelata.

Ce te codesti? Omul asteapta un semn ca-ti asumi si tu decizia.

Pai ori vrei ori nu vrei... [:)]

PS: dispozitivele alea, nici ele nu sunt 100% sigure, insa macar nu sunt asa radicale...



#30
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 18 august 2014 - 16:25

Eu cred ca foarte mult conteaza varsta. La 40 de ani cam poti lua o decizie definitiva, mai ales ca femeie. Mai tanara - depinde de om.

Eu am 3 copii, 3 mi-am dorit. Nu as mai vrea al 4-lea pentru ca mi se pare ca ne-ar depasi logistic.

Dar stiu eu cum voi gandi peste 1-2 ani? Peste mai mult nu se mai pune problema ca am deja 36. Asa ca nici eu nu sunt apta sa iau o decizie definitiva.

Sotul meu de mult zice ca ar face vasectomie fara probleme, dar n-am mai deschis subiectul, ca sa nu-i mai aduc aminte, ca nu sunt hotarata 100%.

---
Mickyyy, asa e, cu un nr de copii mari si unul mic e mult mai simplu: deja o pot lasa pe cea mica, de 2 ani, in grija celei mari, de 12 pentru putin timp, chiar si a celei mijlocii, de 8. Nu mai zic ca cele mari pot cobori sa ia o paine, ca isi pun singure sa manance, isi fac dus singure, etc.

Cand eram in CIC mergeam cu ele in parc, cea mare cu role sau bicicleta, cea mica la un loc de joaca, iar eu ma puteam ocupa de bebe linistita.



Etichetat si cu vasectomie, infertilitate, copii

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -