Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

vasectomie

vasectomie infertilitate copii

152 raspunsuri la acest subiect

#141
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 27 august 2014 - 13:33

citeam un articol pe undeva pe smartwoman parca, si mi-a ramas in minte paragraful asta, care desi nu explica de ce ne dorim mai multi copii, rezuma totusi un mare adevar:

 

"Suntem deja peste 7 miliarde și deși murim, nu mai evoluăm. Nu evoluăm pentru că cei mai puternici si inteligenți dintre noi au ales să facă mai puțini copii, sau să nu mai facă deloc . Au lăsat aceasta "corvoadă" pe umerii celor care in mod normal n-ar fi avut nici o șansă să se reproducă. Supermodelul X, cea mai frumoasă femeie din lume, deși este căsătorită cu superstarul Y, alege să nu facă copii pentru că-și strică silueta, sau n-are timp, nu poate să-i facă loc "evenimentului" în agenda ei atât de încărcată. Între timp, vecina din colțul străzii, înaltă de un metru cincizeci, cocoșată și cu fața plină de negi, cu ajutorul de cele mai multe ori inconștient a lui Gică, care nu-și mai amintește când a fost ultima dată treaz, toarnă șapte. Și pe vremuri Gică și cocoșata turnau copii cu nemiluita, dar nu trăiau toți. Din șapte rămâneau doi. Acum le dăm ajutoare, îi tratăm în spitale, să nu cumva să le pierdem stirpea. Așa "evoluăm". Aceste legi, cutume și obiceiuri ale noastre contravin legilor naturii si legilor vieții."



#142
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 27 august 2014 - 13:49

Un articol. Extrem de prost scris și conceput!

#143
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.651 mesaje

Postat 27 august 2014 - 13:51

citeam un articol pe undeva pe smartwoman parca, si mi-a ramas in minte paragraful asta, care desi nu explica de ce ne dorim mai multi copii, rezuma totusi un mare adevar:

 

"Suntem deja peste 7 miliarde și deși murim, nu mai evoluăm. Nu evoluăm pentru că cei mai puternici si inteligenți dintre noi au ales să facă mai puțini copii, sau să nu mai facă deloc . Au lăsat aceasta "corvoadă" pe umerii celor care in mod normal n-ar fi avut nici o șansă să se reproducă. Supermodelul X, cea mai frumoasă femeie din lume, deși este căsătorită cu superstarul Y, alege să nu facă copii pentru că-și strică silueta, sau n-are timp, nu poate să-i facă loc "evenimentului" în agenda ei atât de încărcată. Între timp, vecina din colțul străzii, înaltă de un metru cincizeci, cocoșată și cu fața plină de negi, cu ajutorul de cele mai multe ori inconștient a lui Gică, care nu-și mai amintește când a fost ultima dată treaz, toarnă șapte. Și pe vremuri Gică și cocoșata turnau copii cu nemiluita, dar nu trăiau toți. Din șapte rămâneau doi. Acum le dăm ajutoare, îi tratăm în spitale, să nu cumva să le pierdem stirpea. Așa "evoluăm". Aceste legi, cutume și obiceiuri ale noastre contravin legilor naturii si legilor vieții."

 

Asta e din Idiocracy :).

 

Edit sa explic ca Idiocracy este un film al carui subiect este exact ceea ce e scris mai sus.


Editat de mcoca, 27 august 2014 - 14:33 .


#144
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 27 august 2014 - 14:01

Un articol. Extrem de prost scris și conceput!


articolul intreg, in sine , n-are nici sare nici piper, dar paragraful scos din context mi se pare cat se poate de real.

#145
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.457 mesaje

Postat 27 august 2014 - 14:06

E aiurea de tot articolul. Scuze.

Nu mai zic de unele raspunsuri care efectiv au uitat ca nu intotdeauna e atat de usor sa faci copii frumosi, sa mentin si eu ideea asta aiurea...



#146
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 27 august 2014 - 14:18

citeam un articol pe undeva pe smartwoman parca, si mi-a ramas in minte paragraful asta, care desi nu explica de ce ne dorim mai multi copii, rezuma totusi un mare adevar:

 

"Suntem deja peste 7 miliarde și deși murim, nu mai evoluăm. Nu evoluăm pentru că cei mai puternici si inteligenți dintre noi au ales să facă mai puțini copii, sau să nu mai facă deloc . Au lăsat aceasta "corvoadă" pe umerii celor care in mod normal n-ar fi avut nici o șansă să se reproducă. Supermodelul X, cea mai frumoasă femeie din lume, deși este căsătorită cu superstarul Y, alege să nu facă copii pentru că-și strică silueta, sau n-are timp, nu poate să-i facă loc "evenimentului" în agenda ei atât de încărcată. Între timp, vecina din colțul străzii, înaltă de un metru cincizeci, cocoșată și cu fața plină de negi, cu ajutorul de cele mai multe ori inconștient a lui Gică, care nu-și mai amintește când a fost ultima dată treaz, toarnă șapte. Și pe vremuri Gică și cocoșata turnau copii cu nemiluita, dar nu trăiau toți. Din șapte rămâneau doi. Acum le dăm ajutoare, îi tratăm în spitale, să nu cumva să le pierdem stirpea. Așa "evoluăm". Aceste legi, cutume și obiceiuri ale noastre contravin legilor naturii si legilor vieții."

De aici rezulta ca ar face copii destepti  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))]



#147
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 27 august 2014 - 14:32

De aici rezulta ca ar face copii destepti  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))]

 

Doar puternici si inteligenti , zice autoarea [:-)))]  [:-)))]



#148
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 27 august 2014 - 14:35

Doar puternici si inteligenti , zice autoarea [:-)))]  [:-)))]

Adica conduc Ferrari cumparat de taticu' ........si puternic si inteligent  [:-)))]



#149
greieras

greieras

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 976 mesaje

Postat 27 august 2014 - 19:16

La fel, cei cu 1,2 sau3 copii. De ce nu 2 sau 3 sau 4? Care au fost motivele voastre? Ce v-a facut sa trageti linie si sa spuneti "gata! Nu mai facem inca unul" ?

 

Noi avem doar o fetita.  A fost hotararea noastra.  Sotul meu are un frate mai mare cu autism sever, este instituionalizat si i-a fost teama sa nu fie ceva genetic (desi nu cred). Eu am avut asa o sarcina de grea de mi-a pierit cheful sa fac si pe al doilea, si nici sotul nu vrea sa ma mai vada trecand printr-o sarcina ca prima. Noi suntem bine asa.  Uneori imi mai doresc sa tin in brate un bb mic, copie a extraordinarului meu sot, doar pentru ca pentru mine copiii sunt intruparea dragostei noastre, dar nu sunt dispusa sa platesc pretul.  Daca mai vrem copii, adoptia este o varianta foarte agreata de noi.  



#150
lai

lai

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.446 mesaje

Postat 27 august 2014 - 22:59

La noi a fost simplu. Eram amandoi de acord ca nu vrem mai putin de doi si nici mai mult de trei. Nu mai putin de doi pentru ca eu sunt singura la parinti si mereu mi-am dorit un frate, sotul are o sora si apreciaza foarte mult ca o are desi sunt diferiti; plus ca si noi suntem departe de familia extinsa, vezi argumentul Simonnei. Nu mai mult de trei din motive deja mentionate, impact profesional, personal, financiar, capacitatea de a le acorda atentia pe care vreau sa le-o acord, si lipsa dorintei, evident ca l-as iubi la fel de mult pe un potential al patrulea, dar nu ma vad mai fericita cu patru decat cu trei, nici pe sot sau pe ceilalti copii. Asadar dilema noastra era intre doi si trei, insa s-a rezolvat foarte simplu, pentru ca bebe 2 si bebe 3 au venit deodata.

Acum nici eu, nici sotul nu ne mai dorim alti copii, chiar de-ar fi sa ne despartim, totusi nu ne simtim comfortabil nici unul sa apelam la solutii radicale, pe principiul ca niciodata nu stim cand si cum ne-am putea razgandi.

Dar noi avem trei copii foarte apropiati ca varsta, mai putin de doi ani intre cel mai mic si cel mai mare, si inca sunt foarte mici, deci momentan e f solicitant si mi-ar fi f greu sa fac fata la inca unul. Pe mai tarziu planuiesc sa culeg roadele apropierii de varsta, care sper sa se traduca in relatii apropiate/interese comune :) Imi dau seama ca e posibil sa-mi schimb perspectiva peste niste ani, insa sunt aproape sigura ca nu in sensul de a mai avea un copil.


Editat de lai, 27 august 2014 - 23:07 .




Etichetat si cu vasectomie, infertilitate, copii

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -