Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Contract de sponsorizare cu gradinita?

contract sponsorizare gradinita

19 raspunsuri la acest subiect

#11
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 14 august 2014 - 09:38

Marius, suntem totuşi în România ...

Citeşte contractul al cărui link l-am pus mai sus şi te vei minuna.

 

Dacă mai şi cauţi grădiniţa cu pricina prin istoria forumului vei descoperi multe critici la adresa ei, ceea ce confirmă bănuielile celor care au postat mai sus la adresa grădiniţelor care apelează la asemenea tertipuri.



#12
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 14 august 2014 - 09:50

Pe scurt:

1. Trebuie sa ai un contract de prestari-servicii cu gradinita, care specifica clar drepturile si indatoririle fiecarei parti, taxa lunara, tot

2. Daca tu, extra, pe langa taxa, sponsorizezi diferite evenimente organizate de gradinita sau investitii, reparatii pentru ca te simti tu generoasa sau iti foloseste publicitatea, faci contract de sponsorizare.

Unele asa zis "gradinite" nu sunt acreditate si autorizate sa functioneze ca gradinita. Acolo se poate intampla orice pentru ca ei nu isi asuma nicio raspundere. Nici inspectoratul scolar nu ii verifica pentru ca nu sunt pe lista lor de gradinite. (a fost recent o discutie pe forum cu un asemenea caz) Nu mi-as da copilul la asemenea chestie.

#13
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 14 august 2014 - 10:04

[:)]  Eu as fi scris doar titlul si semnatura.  

 

/btw... cine este dispus sa semneze aberatii...poti sa faci ceva?



#14
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 14 august 2014 - 10:10

Mie mi se pare interesant ca gradinita respectiva are, dupa cum zice autoarea topicului, evaluari bune printre parinti.

Si vin si leg asta de refuzul parintilor de a "divulga" la politie locatia altei gradinite, unde li s-au intoxicat copiii si au ajuns la spital. Care functiona neautorizat.

Eu nu pricep de ce insista parintii pe locatii de acest gen. Iar daca se intampla ceva grav, tipa ca au fost inselati.



#15
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 14 august 2014 - 10:12

Corect!



#16
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 14 august 2014 - 10:31

eu am inteles ca acreditarile/autorizatiile si ce mai trebuie costa foarte mult, bani de care nu toti patronii/administratorii de gradinite particulare dispun.

si pentru ca legile au tot felul de portite si chichite, iata cum pot functiona bine-merci tot felul de asociatii si centre recreative pe post de gradinite particulare.

ca la unele chiar se face treaba buna, au dotari, personal, se ocupa de copii, nu contest, exista.

insa sunt si foarte multe astfel de "stabilimente" la care se intampla tot felul de chestii nelalocul lor. si din pacate copiii au de suferit.



#17
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 14 august 2014 - 10:41

Eu nu pricep de ce insista parintii pe locatii de acest gen. Iar daca se intampla ceva grav, tipa ca au fost inselati.

 

Simplu: pentru ca tarifele sunt mai mici decat la gradinitele care au toate actele in regula.

Si sunt mai mici pentru ca eludeaza multe taxe, nu includ anumite servicii (precum paza, asistenta medicala permanenta, profesori de specialitate) samd.

 

Asa cum sunt foarte multi care nu-si platesc asigurarea la casa crezand ca fac o economie, iar apoi tipa ca din gura de sarpe cand inundatia le ia casa cu totul, la fel, multi parinti aleg gradinita mai ieftina facand abstractie de riscurile alegerii.



#18
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 14 august 2014 - 11:16

Ei, daca e mai ieftin, exista o explicatie.

Proasta, dupa mine, ca sunt cateva chestii in viata la care chiar nu trebuie sa te zgarcesti.

Dar nu trebuie sa judec eu asta...



#19
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 14 august 2014 - 11:24

Simplu: pentru ca tarifele sunt mai mici decat la gradinitele care au toate actele in regula.

Si sunt mai mici pentru ca eludeaza multe taxe, nu includ anumite servicii (precum paza, asistenta medicala permanenta, profesori de specialitate) samd.

 

Asa cum sunt foarte multi care nu-si platesc asigurarea la casa crezand ca fac o economie, iar apoi tipa ca din gura de sarpe cand inundatia le ia casa cu totul, la fel, multi parinti aleg gradinita mai ieftina facand abstractie de riscurile alegerii.

asa este, autorizatiile si acreditarile la zi, plus servicii gen transport inclus, monitorizare video, asistenta medicala prezenta in gradinita, ingrijitoare/femeie de serviciu, educatoare cu acte in regula, mancare adusa de firma de catering - toate se reflecta in taxa lunara pe care o plateste parintele pentru copilul inscris la acea gradi.

acum 2 ani plateam 800 lei/luna la gradinita particulara la care a mers fetita mea timp de 3 ani. 800 de lei insemna un efort financiar pentru mine/noi, dar am strans din dinti si am continuat, pentru ca intr-adevar gradinita a fost de exceptie in toate privintele. nu am avut ce sa le reprosez de-a lungul celor 3 ani. 800 lei/luna se facuse in ultimul an de gradi, se scumpisera toate utilitatile si serviciile si tariful ramasese neschimbat timp de 2 ani.



#20
raisaadelina

raisaadelina
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 26 noiembrie 2014 - 15:50

Nu este un lucru nou, se practica de foarte multe centre de invatamant, avand in vedere faptul ca majoritatea parintilor se asteapta la o reponsabilitate neconditionata din partea gradinitei respective. Cateva centre bune exista pe http://gradinita.net/ . Au foarte multe detalii despre conditiile oferite pentru cei mici, plus ca poti alege o gradinita aproape de locuinta ta. Sper sa te ajute sa iei o hotarare.  [:)]





Etichetat si cu contract sponsorizare, gradinita

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -