Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Contract de sponsorizare cu gradinita?

contract sponsorizare gradinita

19 raspunsuri la acest subiect

#1
arpege

arpege
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 13 august 2014 - 16:59

Buna ziua, 

 

Ma  aflu pe punctul de a semna contractul cu gradinita pe care am ales-o "castigatoare"; toate bune si frumoase (ca in orice inceput); din pacate, am o mica problema: este un contract de SPONSORIZARE. Nimic neobisnuit ar spune unii, numai ca, in cazul -ipotetic- nefericit in care s-ar intampla ceva din culpa oranizatorica a gradinitei, aceasta, conform respectivului contract, nu are atributii (responsabilitati) concrete de ocrotire a minorului. Spre exemplu, daca mancarea este nu tocmai proaspata, provicand intoxicatii ce ar afecta sanatatea copilului, sau daca are loc un incident intre copiii lasati nesupravegheati (scenariul cel mai probabil), sau daca un copil la fel de nesupravegheat cade pe scara samd, raspunderea gradinitei s-ar limita, conform contractului de sponsorizare, la "promovarea numelui sponsorului", adica a subsemnatei, contra sumei lunare X. Atat si nimic mai mult; cu alte cuvinte, nu am temei contractual sa afirm ca fetita mea a fost lasata in grija si supravegherea calificata a personalului de specialitate al gradinitei. 

CONCRET: SE REGASESTE CINEVA DINTRE PARTICIPANTII ACESTUI FORUM IN VREUNA DINTRE SITUATIILE DESCRISE AICI? CUM S-A SOLUTIONAT PROBLEMA? Multumesc anticipat pentru raspunsuri. 



#2
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 13 august 2014 - 17:25

o parere neavizata, daca te pun sa semnezi contract de sponsorizare banuiesc ca e ceva in neregula cu avizele si autorizatiile respectivei gradinite, asa ca poate n-ar strica sa verifici aspectul.
ca si eu imi fac un srl maine si ii zic gradinita, inchiriez si amenajez un spatiu si cum nu am legal voie sa functionez ca gradinita ca nu am autorizatii fac contracte de sponsorizare.

#3
arpege

arpege
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 13 august 2014 - 18:42

Tind sa cred ca anumite avize nu sunt "la zi"; daca ar fi fost, nimic nu ar fi impiedicat respectiva gradinita, care are o experienta indelungata si rezultate consemnate pe forumuri specifice, sa semneze un contract de prestari servicii, care sa imi garanteze ca exista obligatia de supraveghere a copilului asumata de reprezentantul gradinitei. NU VAD SENSUL CONTRACTULUI DE SPONSORIZARE si ma incapatanez sa nu semnez asa ceva, chiar daca asta e "procedura-standard". Pe mine, acest standard nu ma satisface. 



#4
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 13 august 2014 - 22:13

Asa pai si te obliga cineva? Ce  nu mai sunt gradinite?



#5
mariana_flo

mariana_flo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.137 mesaje

Postat 13 august 2014 - 23:11

Eu n-am semnat niciodata contract de sponsorizare la gradi, si am incercat vreo 3 pana acum. Am semnat doar contract de prestari servicii. 



#6
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 14 august 2014 - 08:28

N-am auzit de asa ceva. Nici la copiii mei nici la ai altora.Inclin sa cred ca e o mantzocarie pe undeva...contractul de sponsorizare inseamna cu totul altceva decat un contract de prestari. Ce ascunde contractul asta?

Se obisnuiesc contractele de sponsorizare. Dar sunt extra...fara legatura cu contractul de prestare. Adica unii parinti care au ceva de oferit (materiale reparatii, tehnica, papetarie) si vor sa o faca oficial, fac un contract de sponsorizare. Astea le-am intalnit.

Parerea mea: ceea ce platesc este pentru serviciile oferite copilului meu. Care servicii sunt cuprinse explicit in contract sau in obiectul de activitate.



#7
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 14 august 2014 - 08:34

Deci ai verificat daca gradinita e acreditata si recunoscuta de MEN?

#8
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 14 august 2014 - 08:40

e ceva "putred" la mijloc. ce treaba are sponsorizarea cu activitatea specifica a gradinitei ? sau e doar un artificiu prin care gradinita, ca firma, nu plateste catre stat anumite taxe si impozite pe sumele incasate cu titlu de sponsorizare ? poate ne ajuta marius sau altcineva, care cunoaste legile mai bine

incearca sa discuti cu cineva din conducerea gradinitei. si pune problema exact la acest mod, cine isi asuma responsabilitatea daca se intampla ceva la gradi.



#9
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 14 august 2014 - 09:07

Exemplu de contract de sponsorizare [pdf]



#10
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 14 august 2014 - 09:15

 

Buna ziua, 

 

Ma  aflu pe punctul de a semna contractul cu gradinita pe care am ales-o "castigatoare"; toate bune si frumoase (ca in orice inceput); din pacate, am o mica problema: este un contract de SPONSORIZARE. Nimic neobisnuit ar spune unii, numai ca, in cazul -ipotetic- nefericit in care s-ar intampla ceva din culpa oranizatorica a gradinitei, aceasta, conform respectivului contract, nu are atributii (responsabilitati) concrete de ocrotire a minorului. Spre exemplu, daca mancarea este nu tocmai proaspata, provicand intoxicatii ce ar afecta sanatatea copilului, sau daca are loc un incident intre copiii lasati nesupravegheati (scenariul cel mai probabil), sau daca un copil la fel de nesupravegheat cade pe scara samd, raspunderea gradinitei s-ar limita, conform contractului de sponsorizare, la "promovarea numelui sponsorului", adica a subsemnatei, contra sumei lunare X. Atat si nimic mai mult; cu alte cuvinte, nu am temei contractual sa afirm ca fetita mea a fost lasata in grija si supravegherea calificata a personalului de specialitate al gradinitei. 

CONCRET: SE REGASESTE CINEVA DINTRE PARTICIPANTII ACESTUI FORUM IN VREUNA DINTRE SITUATIILE DESCRISE AICI? CUM S-A SOLUTIONAT PROBLEMA? Multumesc anticipat pentru raspunsuri. 

 

Nu are nici o legatura contractul de sponsorizare cu ceea ce spui tu legat de mancare su altele....

Sunt chestiuni paralele.

Tu trebuie sa ai un act incheiat cu gradinita respectiva (firma) prin care sa se stabileasca ce servicii ti se presteaza (tie/minorului) perioada de contract drepturi obligatii alte partilor valoarea contractului modul de plata litigii rezolvarea acestora si modul de incetare.....

Asta inseamna tot.

In afara de acest contract obligatoriu pot sa existe cu acordul partilor si alte contracte fara a avea caracter obligativ. Unul dintre ele poate fi si cel de sponsorizare.

Adica tu cel care esti dispus sa dai o suma de bani convenita de comun acord vei primi serviciile ce sunt inscirse in contractul respectiv pentru acei bani.... adica se va preciza numele, sau cu ce te ocupi sau bannere sau ce conveniti voi. Cel care primeste banii are obligatia de a indeplini ceea ce scrie in contractul de sponsorizare si in schimb va cheltui banii pe activitatea inscrisa de asemenea in contract.

Adica eu firma(gradinita) vreau sa fac  o activitate in parcul X unde se va prezenta un program de cantece/dansuri/jocuri/etc etc in data X de la ora Y pana la ora Z biletul va costa Z lei (sau va fi gratuit) ... insa trebuie sa platesc chiria pt spatiu curent alte servicii si ca sa fac rost de bani pot sa incerc sa gasesc sponsori care sa ma finanteze fiecare cu ce poate (bani/produse) si voi avea obligatoriu incheiate contracte de sponsorizare cu fiecare in parte cu conditiile precizate si comun convenite samd.

Insa nu are absolut nici o legatura cu ce spui tu legat de mancare dormit activitati zilnice care sunt drepturi si obligatii ce tin de contractul incheiat intre ei ca si prestatori de servicii si tu(copilul)  ca si beneficiari.

Sper ca am fost destul de explicit.





Etichetat si cu contract sponsorizare, gradinita

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -