Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

BALBAIALA

vorbire copii

11 raspunsuri la acest subiect

#1
alegriacasa

alegriacasa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 26 mesaje

Postat 13 august 2014 - 13:41

buna ziua! 

 

am un baiat  de 7 ani  si de la 5 ani se balbaie, prin prin a repeta primele litere ale cuvantului. am fost la logoped 1 an de zile, a fost foarte bine, s-a vazut  ceva... dar dupa ce am intrerupt logopedul dupa nici o jumatate de an a inceput din nou  balbaiala dar pe mijlocul cuvantului. 

am tot urmat sfaturile logopedului si psihologului , ne-am "educat " si noi parintii si fratele lui cel mare- am trecut toti trei prin acest filtru de a ne uni sa facem ceva... a dat rezultat... dar pt putin timp... copilul a crescut ... s-a rasfatat, are si alte obligatii, alte raspunderi... pana la urma nu degeaba se spune de cei 7 ani de acasa!

 

el prin definitie este un repezit, nu are rabdare, vrea sa fie el primul intotdeauna.  --- de fapt este leu, ca zodie.

 

la scoala am facut clasa pregatitoare  - dar acolo nu se balbaia! d-na invatatoare mi-a spus ca nu exista nici o problema cu el.. este activ, este bun, are cu cine lucra,  el poate mai mult decat face d-na la clasa - dar asta e programa... m-a asigurat cumva ca nu sunt probleme...  si culmea acasa mi se balbaie.

 

si copilul este constient de aceasta balbaiala ( de fapt cam complexat ) deoarece la serbare , s-a concentrat mult   si-a spus rolul impecabil...              

parca zic : ca eu sunt nebuna... dar  vad ca bine nu e!

 

oare ce sa mai fac???? vine acum clasa intai.. voi ati intampinat probleme de genul acesta? ati reusit cat de cat?



#2
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 13 august 2014 - 13:48

Eu am fost super balbaita.ai mei la început se amuzau .apoi m.au dus la bucurești la un medic îmi amintesc ca mă luat la întrebări.era pe fond emoțional. Sufeream după părinții mei. Auzeam la alții copii și eu aveam doar bunici.de fire sunt ff ambițioasa și repezita rau.la mine nu exista sa fiu zen, calma, noooo! Așa am fost așa am rămas.balbaiala a trecut pe la 9 ani, învățasem sa îmi stăpânesc emoțiile. Cred va trece în timp...nepoata mea la fel.acu la 10 ani nu mai are nimic.

#3
ANKZAHA

ANKZAHA
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 13 august 2014 - 13:56

Am intalnit asemenea caz la nepotica mea,acum in varsta de 7ani jum.La fel aceleasi descrieri pe care le-ati specificat.Nu va faceti griji prea multe pe tema asta.Nepotica mea a avut balbaliala asta de la 5ani pana la 7ani.Acum e bine,vorbeste normal...pe langa sfaturile logopedului ,ei i se spunea sa vorbeasca rar sa nu se grabeasca,pt ca avea aceiasi repeziciune.NU va faceti griji..si incurajati copilul sa vorbeasca mereu in orice cirmustanta.



#4
alegriacasa

alegriacasa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 26 mesaje

Postat 14 august 2014 - 10:00

buna dimi!

 

va multumesc pentru raspunsuri, chiar m-ati linistit putintel!! mai ales ca acum sunt in jurul perioadei de 7 ani...

bine ai spus ANKZAHA : "sa incurajez copilul sa vorbeasca in orice circumstanta" ... asa este!! am observat ca isi cauta cumva pronuntia , deseori!

 

DIANAMA: si mie tot pe fond emotional mi-a spus ca este, dar concret de la ce anume s-a declansat... nu pot sa- mi dau seama,    dar acum primordial este asa cum ai spus tu: sa l invat sa si stapaneasca emotiile..

 

oarecum l-am invatat  deocamdata, sa  traga aer in piept,  sa spuna in gand   " doamne ajuta" gandul sa i merga la  Doamne -   Doamne ...   

 acum mi-ai dat tema de citit:)  despre alte  modalitati de a-si stapani emotiile



#5
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 14 august 2014 - 10:53

Eeei nuuu! Spune.i doar sa fii calm sa o ia ușor, nu sa zică doamne ajuta înainte sa deschidă gura! Ajuta.l sa fie mai calm,atât.

#6
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 14 august 2014 - 15:43

daca la scoala nu se balbaie, stiut fiind faptul ca inceperea scolii e un motiv de stres pentru multi pitici, inseamna ca factorul de stres este acasa.

iar daca ii spui sa mai zica "doamne-ajuta" si sa se gandeasca la cel de sus, e prea mult. il incarci cu obligatii in plus, il faci sa constientizeze si sa acutizeze problema.

stie sa citeasca ? oare l-ar ajuta sa citeasca cu voce tare, singur, fara audienta in jurul lui ?

poate ca se straduieste prea mult sa va faca pe plac, sa scape de balbaiala, constientizeaza din plin (ba chiar este complexat) faptul ca are o problema iar efectul este exact cel invers - se balbaie si mai mult.



#7
alegriacasa

alegriacasa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 26 mesaje

Postat 18 august 2014 - 11:15

buna

 

corinadani,  iti multumesc mult pentru raspuns

 

aici este cheia de care si eu sunt constienta ca doar acasa se balbaie - asta m-a facut sa disper incet -  incet.

cred ca trebuie sa mai merg acum la psiholog macar sa mai trecem printr-un set de indrumari... data trecuta ne-a fost bine ! 

 

 si  pshiologul ne-a spus sa nu i mai facem nici o observatie , nici macar sa i atragem atentia  iar eu acum,  de cand  s-a acutizat  din nou balbaiala i-am spus ce i adevarat - si de cel de sus -  aici ... citindu-va  pe voi imi dau seama ca AM gresit!!!

 

stie foarte bine sa citeacsa si in engleza si in romana,  DAR uite  ca nu l-am pus sa citesca cu voce tare,  asa -l cum il punea dna logoped...ai mare dreptate, acum mi-am adus aminte!

si intr-adevar , el singur face eforturi de a se exprima corect   ma vede pe mine adica mimica fetei mele - cred ca ma da de gol -  si  atunci repeta enorm de repede declansand un stres auditiv  fonic  - nu stiu cum sa ma exprim mai bine. ma vad intr-o nebuloasa, acum!!

 

aici am ajuns - sigur!! la acest efect invers, fara sa mi dau eu seama...,

 dupa ce v-am citit , sunt  hotarata - pana incepe scoala  sa merg  la sedinte de psiholog si logoped  daca va fi cazul -  ... cred ca mai intai eu trebuie sa intru la psiholog...

 

multumesc mult de tot ,  de 1000 de ori! o zi buna  si o saptamana usoara va doresc!



#8
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 18 august 2014 - 13:26

Scuza indiscretia. ..sunteți în românia sau în străinătate?

#9
alegriacasa

alegriacasa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 26 mesaje

Postat 18 august 2014 - 14:04

aaaaaa, nu in RO!

RM VALCEA. trec acum la cont sa - l completez!



#10
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 18 august 2014 - 14:49

Sunt pe telefon și nu reușesc sa văd!
Uneori e un factor important pt copii, a vorbi 2 sau 3 limbii.



Etichetat si cu vorbire, copii

Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -