Sari la conținut

Sari la conținut

Adio, Robin Williams!

72 raspunsuri la acest subiect

andacos

andacos

Membru VIP

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 25.523 mesaje

Postat 13 august 2014 - 21:59

Mie mi se pare exact invers - mediul din "cetatile" filmului, si in special mediul filmului american este atat de complex, atat de plin de probleme, de ambiguitati, fara valori morale si doar profesionale, plin de tot felul de abuzuri, cerinte si impuneri incat poate destabiliza orice persoana. 

Crystal,cum definesti nu mediul complex ,plin de probleme,de ambiguitati...?

Eu chiar refuz s acred ca lumea artistica a planetei este atit d einstabila psihic,incit majoritatea isi gasesc refugiu in droguri,alcool...mai devreme sua mai tirziu ,cad in depresii profunde.

Eu cred ca este altceva la mijloc.O incercare de a-si depasi propriile limite ,poate?Sau de a trece de limite,de a se cerde asa semi-zei?

Nu stiu trebuie sa fie ceva,,,ca pentru mine explicatia cu suflet de artist ,nu.mi este suficienta,ba din contra pentru mine ei artistii ar trebui sa aiba un alt comportament,nu alunecarea pe calea drogurilor si a alcoolului...

N-am gasit pina acum nicio teorie,nicio explicatie cu care sa rezonez.

Insa repet,este trist,ingrozitor de trist ca cei pe care de fapt ii admiram,adulam...sunt atit de slabi,atit de falsi la o adica,ca noi vedem o masca si atit.

• 0

michelle-usa

michelle-usa

Membru VIP

• Membri
  • 17.804 mesaje

Postat 13 august 2014 - 22:14

un actor ca nimeni altul, foarte creative, un om fantastic! un actor care mie imi va lipsi, care mi-a pus pe buze multe zimbete. 

si atazi arata la tv , cand era invitat la showuri pur si simplu nimeni nu stia ce se va intimpla, era asa de spontan si original in glume cca toti din studio-uri erau pe jos de ris, spuneau ca pur si simplu nu te puteai abtine sa nu rizi.

stiu ca numai cei ccare trec prin astfel de momente, care se lupta cu aceata boala pot sa inteleaga ce a fost in sufletul lui.

depresia, da...ucide!

pacat cca , asa cum spunea fata lui, faptul ca a fost atat de iubit de familie nu a fost sufficient sa mearga inainte.

la fel, mi-au placut cuvintele fiicei lui:

"Dad was, is and always will be one of the kindest, most generous, gentlest souls I’ve ever known, and while there are few things I know for certain right now, one of them is that not just my world, but the entire world is forever a little darker, less colorful and less full of laughter in his absence. We’ll just have to work twice as hard to fill it back up again."

• 4

crystall

crystall

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 478 mesaje

Postat 13 august 2014 - 22:39

Crystal,cum definesti nu mediul complex ,plin de probleme,de ambiguitati...?

Eu chiar refuz s acred ca lumea artistica a planetei este atit d einstabila psihic,incit majoritatea isi gasesc refugiu in droguri,alcool...mai devreme sua mai tirziu ,cad in depresii profunde.

Eu cred ca este altceva la mijloc.O incercare de a-si depasi propriile limite ,poate?Sau de a trece de limite,de a se cerde asa semi-zei?

Da, Andacos, cred ca e si asta, cu depasirea limitelor, insa parerea mea este ca in acel mediu limitele sunt mult intinse, atat limitele artistice, cat si cele umane.

Parerea mea scrisa mai sus s-a format in multi ani, si din observarea  unor declaratii, istorisiri, fapte, puse cap la cap.

Acum cativa ani era la un program tv (Euforia, parca) un reality-show combinat cu documentar, din care am vazut numai cateva episoade, vreo 2-3.

Intr-un episod era o tipa care facea pe gazda emisiunii si vorbea despre casele din Beverly Hills si viata din lumea filmului.

Ea avea cam 40-45 de ani, provenea dintr-o familie privilegiata si bogata de acolo, parintii ei fusesera/erau ceva mari in industria filmului, si lucra si ea in domeniu, in productie, finantare, cam asa ceva, oricum traia foarte bine.

Si povestea ca e plin de tinere si tineri frumosi si destul de talentati, multi cu diplome de actorie in buzunar, dar trebuia pana una-alta sa se intretina, si gaseau cu greu slujbe, cel mai mult acceptau slujbe modeste.

Aveau neaparat nevoie de agent, iar agentul - daca era unul priceput, o introducea pe aspiranta in anumite cercuri; trebuia sa fie foarte atenta ce relatii isi face, si exact cu cine sa faca sex pentru a fi bagata in seama, recomandata etc.  Cica multe celebritati de fapt asa au obtinut rolurile de la inceputuri, si trebuia sa aiba noroc ca printre aceste roluri sa fie si unul in care sa se faca si mai mult remarcata.

Relatiile trebuiau intretinute, sa participe la petrecerile unde era invitata, si unde se consumau in mod clar droguri si alcool, si trebuia sa faca frumos si sa se adapteze.

Insasi tipa care povestea spunea ca  a consumat droguri de foarte tanara, ca drogurile acolo sunt la ordinea zilei insa ca trebuie sa stii cum sa le faci fata, ca si ea intr-o perioada devenise dependenta mai mult decat trebuia, a rezolvat problema, asa ca acum consuma droguri mai rar, ocazional.  

Eu sincer, o cred, cred ca este o lume destul de obscura pe-acolo, si intr-adevar ca tanar/a aspirant/a trebuie sa fie extrem de greu, ca nu e cu concursuri si olimpiade.

Si sa zicem ca esti o tanara aspiranta talentata   dar fara sa fii prea "taft", dura sufleteste,puternica, dar esti ambitioasa si treci de multe obstacole, te lupti cu ele, faci destule compromisuri, iti calci pe inima, pe suflet si iti incalci propriile-ti principii, insa ajungi undeva (destul de ) sus. Trebuie sa te si mentii acolo, iar daca ai ghinion, nesansa, sau probleme, cazi in umbra.

Eu pot sa imi imaginez cat e de greu ca dupa ce ai facut si ai sacrificat atatea, in primul rand propria persoana, este tare greu cand realizezi ca poate au fost in zadar, sau trebuie sa o iei oarecum de la capat.

Plus ca intervin suferintele psihologice, frustrarile, posibil regretele, complexele, vin din urma si consumul de alcool si droguri ce sunt folosite pentru "alinare".  

Eu cam asa vad lucrurile in cetatea filmului american.

• 0

crystall

crystall

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 478 mesaje

Postat 13 august 2014 - 22:52

Si la noi in showbiz  totul e stralucitor si frumos prezentat publicului, insa in culise sunt de fapt niste itze complicate si urate. Si la noi exista petreceri private, droguri si alcool, la care se adauga capacitatea de a iti face relatiile potrivite,  exista multe rautati, invidii, polite de platit, vendete, barfe urate, bete in roate.

Antonia, cat e ea de frumoasa, talentata si cu o engleza americana ff buna, n-ar fi reusit atat de repede sa se impuna daca nu era prietena cul Vicenzo Castellano, care, manager de club, stia deja niste oameni, care au ajutat-o pe Antonia sa se lanseze - cantece compuse pe stilul ei, look, imagine, contacte tv si emisiuni etc. Poate s-ar fi lansat si in alt mod, dar clar mai tarziu, si mult mai greu, si poate nu cu atata succes din prima.

• 0

crystall

crystall

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 478 mesaje

Postat 13 august 2014 - 23:06

Nu doresc sa supar lumea de pe-aici de pe forum cu parerile mele, insa chiar cred ca ele reflecta din pacate realitatea.

De copil am fost fascinata de lumea artistilor de la Hollywood si am citit tot ce mi-a cazut in mana, unele informatii le-am mai filtrat si eu, insa de-a lungul atator ani fascinatia mi-a disparut si a ramas parerea proprie ca este o lume cruda si urata.  In care nu mi-ar placea sa traiesc, si in nici un caz nu mi-as impinge fiica sa faca parte din ea.

• 1

rall

rall

Membru de baza

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.145 mesaje

Postat 13 august 2014 - 23:16

Insa repet,este trist,ingrozitor de trist ca cei pe care de fapt ii admiram,adulam...sunt atit de slabi

Daca n-ar fi atat de "slabi", si-ar vedea de familia lor si de cartoful din fiecare seara, ca mine si ca tine [:)]

(vorbesc de marii artisti... MJ, Robin Williams, Amy Winehouse, Freddie Mercury etc)

Intelegi gravitatea situatiei in care era Michael, ca era atat de.. tulburat incat nu putea dormi cu zilele intregi? Si singura alinare o gasea intr-un anestezic extrem de puternic? Crezi ca era in starea asta de fitos ce era? [:)]

Editat de rall, 13 august 2014 - 23:17 .

• 3

andacos

andacos

Membru VIP

• Membri
  • 25.523 mesaje

Postat 13 august 2014 - 23:19

Daca n-ar fi atat de "slabi", si-ar vedea de familia lor si de cartoful din fiecare seara, ca mine si ca tine [:)]

(vorbesc de marii artisti... MJ, Robin Williams, Amy Winehouse, Freddie Mercury etc)

Intelegi gravitatea situatiei in care era Michael, ca era atat de.. tulburat incat nu putea dormi cu zilele intregi? Si singura alinare o gasea intr-un anestezic extrem de puternic? Crezi ca era in starea asta de fitos ce era? [:)]

Scoti din context...in sensul in care-ti convine...

• 0

andacos

andacos

Membru VIP

• Membri
  • 25.523 mesaje

Postat 13 august 2014 - 23:21

Tu ce crezi?

• 0

rall

rall

Membru de baza

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.145 mesaje

Postat 13 august 2014 - 23:41

N-am nici cea mai mica idee [:)]

In general avem idei diametral opuse, cam in orice domeniu. Nu as fi mirata sa consideri ca MJ era un om slab, care n-a avut vointa suficienta ca sa adoarma de buna-voie [:)]

• 1

andacos

andacos

Membru VIP

• Membri
  • 25.523 mesaje

Postat 14 august 2014 - 06:55

N-am nici cea mai mica idee [:)]

In general avem idei diametral opuse, cam in orice domeniu. Nu as fi mirata sa consideri ca MJ era un om slab, care n-a avut vointa suficienta ca sa adoarma de buna-voie [:)]

Aa deci tu nu stii,da' te-ai giindit ...ia s-arunc eu o momeala,poate -poate!!!! [:D]

Rall,tu l-ai da model pe Michael Jackson, copiilor tai?

edit .problemele lui n-au aparut tot datorita consumului d edroguri?

Editat de andacos, 14 august 2014 - 06:56 .

• 0

Intrebari Panica

• Constipata la bebelus

ionik24
    - Astăzi, 09:39

• Nu mai simt sanii durerosi

MihaelaNastase
    - Astăzi, 08:19

• Adina Georgiana
    - Ieri, 21:52

• Hranire

Violeta2416