Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Radiografiile dentare - riscante sau nu pentru copil?

radiografii

18 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 07 august 2014 - 14:17

Radiografiile dentare, un risc neglijabil pentru copii!

 

De cele mai multe ori suntem speriati de miturile care se nasc in jurul unor proceduri necesare pentru sanatatea copiilor nostri. De aceea, am facut o analiza a informatiilor incorecte cu care parintii vin pregatiti la vizita copiilor in clinicile de stomatologie pediatrica si am constatat ca o banala radiografie dentara poate fi un impediment considerabil in dezvoltarea sanatoasa a celor mici.

Ce este o radiografie dentară?

 

Radiografia dentară este o imagine a dinţilor (coroana, numărul rădăcinilor şi canalele radiculare), a oaselor maxilare şi a ţesuturilor moi care îi ajută pe medicii stomatologi pediatri să detecteze la timp şi să trateze cu precizie afecţiunile dentare. citeste totul despre eventualele riscuri ale radiografiilor dentare la copii aici.

 

radiografiecopii-M.jpg

 

 



#2
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 07 august 2014 - 15:56

Nu are de ce sa fie periculos, doar nu faci zilnic cate o radiografie!

 

Iar cand trebuie, trebuie... mi se pare mult mai periculos sa se lucreze fara radiografie (cand aceasta este necesara) si din cauza lipsei, sa se greseasca ceva...



#3
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.669 mesaje

Postat 07 august 2014 - 20:45

eu cred ca sunt nocive si de multe ori sunt facute inutil doar ca sa se ia banii de la asigurare.

 daca nu ar fi nocive de ce se pune protectia pe piept? dar la cap , pt creier ce protectie este? niciuna!

 

inteleg sa se faca radiografii la citiva ani, sau cand sunt necesare, se vede deja ccarie...si treb tratata. plus  ca la copii, la anumite virste ccand se schimba dintii nici nu e nevoie sa mai fie tratate, ca si asa pica dintele. 

 

aici pe oriunde te duci , repede sa ii faca raze..."ho cu tata, mai inccet! " le zic in gindul meu. desigur aud aceasi lectura,c a trebuie...ca bla bla bla...refuz politicos, cer sa semnez ca am refuzat si gata.

 

eu ii fac lui William la 3-4 ani raze si daca imi dovedeste ca e nevoie....nu la fiecare an cand vor ei, ca sa se afle in treaba si cu banii luati.



#4
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 07 august 2014 - 20:48

Dintii netratati, chiar daca sunt de lapte, sunt focare de infectie ce nu trebuie neglijate. In afara de disconfortul mare, pot infecta dinti adiacenti sau chiar migra in infectii amigdaliene, maxilare sau otite.

#5
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 07 august 2014 - 20:50

michelle,la git se pune sa se protejeze tiroida....la cap nu ne-au pus niciodata!

 

Vad ca in poza aia e pus un sort-sa apere si organele genitale,noua ne-a pus protectie doar la git...

 

Si am facut radiografie doar odata pe an cind eram in tratament la ortodont!!!



#6
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.669 mesaje

Postat 07 august 2014 - 22:53

michelle,la git se pune sa se protejeze tiroida....la cap nu ne-au pus niciodata!

 

Vad ca in poza aia e pus un sort-sa apere si organele genitale,noua ne-a pus protectie doar la git...

 

Si am facut radiografie doar odata pe an cind eram in tratament la ortodont!!!

 

 in poza de fatza nu vad nimic pus la git...si nici aici nu se practica e tot asa lejera si acopera restul corpului.

 

eu nu zic sa stea copiii cu dinti netratati...dar cand aud de cate 5-6 carii 'ascunse' mi se pare exagerare.

 

am mai povestit eu cum lui William cu radiografii cu tot inccercau sa ma convinga ca are ccarii,si cand m-am dus si am cerut parerea la alti 2 dr. mi-au is cca nici urm ade asa ceva. la fel parinti de aici , care sunt sigura 100% ca nu mint, mi-au spus ca dentistul le-a zis cca ar avea copiii 5-6 carii si can ds-au dus la alti dentist..au zis ca nu au niciuna.

 

si asta tot cu radiografii, cu tot...si pe unde te duci annual sa faca raze. sunt asa revoltata pe subiectul asta cum nu va inchipuiti.

 why, de ce sa radiez capul copilului, daca nnu e urgenta, nu se vede nimic, nu il ddoare nimic...?

 

William are o carie tot din vina lor. I-au pus o ccoroana metalicca(mi-o tin cu capul ca nu am cerut a 2-a opinie) si a fost prea fixa nu a putut sa foloseasca atza intre masele...si bineinteles ca chiar acolo , maseaua de langa a facut o carie mic. acumm cind I-a cazut cea metalica am vazut. pe asta a zis noul dentist ca nu I-ao trateaza caa ii pica dintele.

 

sfatul meu e ca atentie la ce dentist va duceti...si cite radiografii si pt cce faceti.

inteleg la ortodont annual e un must...



#7
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.669 mesaje

Postat 07 august 2014 - 23:09

tocmai despre ce vb, uite ce spune aici:

 

http://www.webmd.com...ed-brain-tumors



#8
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 08 august 2014 - 07:00

Noi am facut radiografie doar la ortodont,asa cum spus .odata pe an,sa vedem stadiul in care se afla.

 

La dentist nu facut fii mio pina acum nicio radiografie din cite imi amintesc.

 

Radiografiile astea sunt computerizate se transmit de la un emdic la altul foarte simplu,nu vad de ce trebuie facute x radiografii...Lui fii mio de la ortodont ,i-a trmis radiografia la chirurg sa-i indeparteze o ,asea de minte.deci chirurgul nu a facut alta radiografie.

 

Asa cum am spus,la dentist nu am fost nevoiti pina acum...insa chiar daca ar trebui facuta o radiografie odata pe an(mie ca adult mi-au facut o data la nu stiu citi ani,deci doar cind am avut probleme,adica nu te radiografiaza nimeni asa de dorul lelii)eu nu cred ca e un capt d etara,sunt aparte performante .



#9
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 08 august 2014 - 07:07

Aaa si inca o chestie importanta zic eu...noi avem acelasi dentist de peste 10 ani,nu am avut absolut niciun motiv sa-l schimbam.

 

Nu stiu cum s-ar proceda daca l-am schimba,in mod normal ar trebui sa predea fara problema fisa pacientului,care contine si radiografiile...



#10
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 08 august 2014 - 09:25

Stai mai, ziceam de radiografii o data la 2-3 ani, eu stiu... Nu este nevoie de cate o radiografie la fiecare carie dentara!! Aia se vede cu ochiul liber si se trateaza. 

De radiografii e nevoie in cazuri mai complicate, sunt sunt probleme de canale, cand nu stii la care masea este problema, ca te doare peste tot...

Asa am patit eu, nu imi dadeam seama care ma doare, dar ma durea... era vorba de "moartea nervului, infectarea canalelor", fusese o carie profunda, lucrata, plombata (la limita, cum s-ar spune, nu mi-a scos nervul atunci), care cativa ani nu-mi facuse nici un fel de problema. Si brusc m-a apucat durerea, s-a umflat... insa plomba statea intacta, nici un indiciu exterior... Atunci m-a pus dl dr sa fac o radiografie, pt a-si da seama unde este localizata infectia (se vedea un gri mai nu stiu cum pe film). S-a preferat asa, decat sa deschida la nimereala uite aici, ba nu, e dincolo...

Si la noi, in Ro, nu e vorba de nici o asigurare, ca nu exista asigurari medicale pe stomatologie, radiografiile se platesc.

 

Si am mai facut, acum vreo 1-2 ani, pe mai multe lucrari dentare, o radiografie panoramica.

Si inca una la cap, cand am ajuns la urgente, dupa accidentul ala de masina pe care l-am avut, dar n-a fost nimic.

 

Na, ca m-am iradiat ceva... nu-mi mai doresc....dar uneori e necesar... la urgente mi-au facut ei cf protocolului, nu m=a intrebat nimeni nimic... nici n-am platit nimic...




Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -