Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Decembrie 2014 (Minuni de Decembrie 2014) - cap. 5


290 raspunsuri la acest subiect

#1
decembrie2014

decembrie2014

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 54 mesaje

Postat 07 august 2014 - 13:23

[barza1] Odiseea noastra - Capitolul 1Capitolul 2Capitolul 3; Capitolul 4     [barza1]

 

Tocmai ai aflat ca o sa nasti in Decembrie 2014? Atunci esti bine venita in grupul gravidutelor care asteapta barza in luna decembrie din 2014. Nu esti inca sigura de data nasterii sau doresti sa o mai verifici te sfatuim sa folosesti CALCULATORUL datei nasterii. De asemena iti recomandam sa citesti Odiseea Sarcinii (care urmareste sarcina pe saptamani) si sa citesti ce spun alte mame ca tine pe Jurnal de Sarcina.

 

minuni%20decembrie%20mare.jpg

 

La desprecopii.com oferim posibilitati multiple pentru gestionareagrupului de mamici: 
- Discutiile publice se desfasoara in cadrul acestui subiect. Un subiect care o sa devina un subiect maraton la care scriem zi de zi. Putem sa pune poze, linkuri si ne folosim de subiectul public ca sa recrutam si alte mamici ca noi.
- Discutii private vom putea avea in cadrul GRUPULUI
- Tot in cadrul GRUPULUI putem avem: albume, evenimente, linkuri utile, sondaje, video-uri, wiki, sondaje, intrebari si raspunsuri (Q&A)
- In curand in cadrul GRUPULUI: liste diverse, Wiki, Albume Video, Evenimente Extinse, Date de nastere, si multe altele

 

Linkuri rapide:

Lista DPN | Rugaciuni | Dezbateri private | Cum se citeste o ecografie | Albume

 

Zodiac corespunzator: Sagetator 22 Noiembrie - 21 Decembrie sau Capricorn 22 Decembrie - 19 Ianuarie

 

sagetator12.jpgcapricorn11.jpg

 

Instructiuni capitol nou

 



#2
baam

baam

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 429 mesaje

Postat 07 august 2014 - 15:13

Buna burtici, oana si eu am dureri in partea de jos dar nu zilnice, sunt mai accentuate dimineata cand ma trezesc si uneori seara daca fac mai mult efort.

 

Fetelor azi a fost ultima zi de munca pentru mine, gata nu ma mai lasa doctorita, adevarul e ca incep sa ma misc greoaie si-mi tremura picioarele. Ma doare si capul de nu mai pot.

 

Eu i-am simtit pe pui pe la 16 sapt, nu zilnic, apoi pe la 18-19 sapt ii simteam cu alte miscari, unele mai puternice, dar nici acum la aproape 21 sapt nu-i simt zilnic, sau sunt zile in care-i simt f putin, dimineata, sau dupa ce mananc, cand dau drumu la apa sau mananc pepene. E ok sa nu-i simt zilnic la 21 saptamani? Dr mea vine abia peste 2 sapt din concediu...

 

A si inca ceva, voi aveti colostru? Eu am incercat ieri sa stang putin de sfarc si a iesit un lichid galbui?

 

Azi am fost sa-mi repet toxo si fierul sper sa fie ok

 

Pupici pt burtici!

 

[gravired] 20+


Editat de baam, 07 august 2014 - 15:16 .


#3
AndreeaP1

AndreeaP1

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 698 mesaje

Postat 07 august 2014 - 16:28

Baam....vreau si eu sa nu mai vin la munca...dar nu prea am cum :( si sefii de cand mi'am redus programul la 6 ore ma pun sa muncesc la greu.....si ma foiesc de numa.....

 

Eu inca nu am colostru...eu am niste chestiute negre pe sfarc....ca un fel de cojita...astea ce sunt?



#4
baam

baam

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 429 mesaje

Postat 07 august 2014 - 19:30

Andreea asa am si eu pe sfarcuri cojite, si I-am aratat mamei si ea mi-a zis ca se pregatesc pentru puitzii, eu sincer rupeam cojite alea, si spuneam ca ma dadeam cu multa crema si degeaba, deci cred ca intai apar cojitele si pe urma si colostrum, si cojitele sunt o protective pentru sfarcuri.

 

Eu am avut noroc la ultimul loc de munca de niste oameni extraordinary care m-au menajat cat au putut, dupa o experienta de viata si munca gen sclavie in Irak, noi avem un an de cand ne-am intors in tara. Ai grija de tine, puiul tau e cel mai important si spune-le ce nu poti face, nu te stresa, nu au ce sa-ti faca. Nu stiu de ce sunt patronii asa, am o cunostinta care doar a spus ca ar vrea sa devina mama si au gasit motive si au dat-o afara ... nu am cuvinte

 

Tinuta ... tu ti-ai facut urocultura si asa ai descoperit infectia sau ai avut si ceva simtme?

 

Si dragelor cu eco la Filantropia, am fost si eu sa-mi au trimitere de la medical de familie si avem o asistenta ... off... am stat o ora pt o trimitere desi aveam programare si a zis ca ea nu poate sa scrie exact ce vreau si a scris trimitere la opstetica ginecologie pt control urgent si ca sunt salariat. E ok asa?

 

Va pupacesc!

 

[gravired] 20+



#5
Oana2014

Oana2014

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 476 mesaje

Postat 07 august 2014 - 21:57

Baam este ok trimiterea, si la mine a acris tot catre obstretica-ginecologie Spitalul Filantropia ( este important sa fie specificat spitalul ).

Abia astept si eu rezultatul la urocultura si secretii, am o vaga idee ca infectia tratata cu ovule Canesten nu a disparut. Marti voi lua rezultatele si tot marti voi face inca o eco sa vada dna dr ce este cu ventriculii aia de la capsorul sufleteluluu meu. Sa faceti si pentru noi o rugaciune fetelor ca sa fie bine.

Pup burticile si chiriasii din ele.

#6
monalexa

monalexa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 08 august 2014 - 09:32

Baam, eu am colostru de o saptamana, imi curge zilnic si ma enerveaza ca trebuie sa port sutien si cu discuri demachiante inauntru :) Inca nu mi-am luat tampoane pt sani sau alte 'accesorii'



#7
baam

baam

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 429 mesaje

Postat 08 august 2014 - 10:04

Neata burtici, off la mine Oana n-a precizat spitalul pe trimitere n-a scris decat obstretica-ginecologie, sa sun la spital sa intreb daca e ok si asa?

 

 

In continuarea puii mei sunt lenesi ... [fri]

Pupici pt burtici!

 

[gravired] 21+



#8
Oana2014

Oana2014

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 476 mesaje

Postat 08 august 2014 - 10:26

Cel mai bine este sa suni la ei si sa intrebi ca sa stai linistita. Daca nu este ok macar sa ai timp sa o schimbi.

#9
baam

baam

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 429 mesaje

Postat 08 august 2014 - 12:58

Gata am sunat la spital e ok asa cum e , m-am linistit din punctual asta de vedere. Au iesit si analizele sunt ok calciu un pic mai mic, dar iau in continuare elevit, fier nu mai iau, in sf am reusit si eu sa nu ma mai constip de 2 zile de  cand nu-l mai iau.

 

Pupici!



#10
aristica

aristica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.130 mesaje

Postat 08 august 2014 - 13:19

monalexa, la mine curge doar din dreptul...dar stai sa vezi cum o sa fie cand alaptezi: pui copilul la un san, suge, dar in acelasi timp incepe sa-ti curga lapte din celalalt, de-ti vine sa muti repede copilul, apoi curge din celalalt, iar iti vine sa muti copilul, mai-mai sa-l faci elicopter...

oana, hai c-o sa fie bine!




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -