Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Dublu test

dublu test analize preturi metoda sarcina

11 raspunsuri la acest subiect

#1
miha05

miha05

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 859 mesaje

Postat 31 iulie 2014 - 16:11

Buna tuturor!

 

Trebuie sa fac si eu in curand dublu testul. M-am programat la medicul care mi-a urmarit ecografic sarcina si am inteles ca pe urma ma voi duce la un laborator sa imi fac si testul de sange. Acum nedumerirea mea vine din urmatorul motiv:

 

Am citit la laboratorul unde obisnuiesc sa imi fac analizele medicale ca acest test costa 140 lei. Nu cred ca la filiala de aici au si ecograf ca sa il faca complet... si scrie ca se face ecografia pe nemancate. Pe de alta parte eu la ecograf am programare la ora 15. Aveti idee daca se poate face ecografia intr-o dupamiaza si a doua zi dimineata sa se faca recoltarea sangelui, la un laborator? Daca da, cam cat costa doar recoltarea?



#2
Mami84

Mami84
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 31 iulie 2014 - 22:18

Buna seara,eu am facut pe 25 ecografia +dublu test si am dat 160 ron la eco +150 ron dublu test.Am fost sa le fac la clinica Gynera (la Dorobanti).



#3
michaelaC

michaelaC

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 01 august 2014 - 09:01

cand am facut dublul test l-am facut dupa- amiaza si mancasem pana atunci ceva, nu a spus nimeni ca trebuie facut pe nemancate si ca sa fiu sigura am intrebat atunci cand mi s-a recoltat sangele si au zis ca nu are nici o legatura...acum vad ca fiecare laborator cu politica lui. important e sa faci intai eco si apoi sangele ( mie mi s-a zis ca trebuie ambele in aceeasi zi pt exactitate mai mare- le-am facut in aceeasi clinica). si ca pret, da ... in total aproximativ 300 lei m-a costat si pe mine



#4
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 01 august 2014 - 09:16

Nu stiu cat costa, ca eu le-am facut gratis, erau incluse in abonamentul pe care-l aveam la o clinica privata. In schimb stiu ca se poate face ecografia intr-o zi si recoltarea in alta fara nicio problema, am chiar o colega de serviciu pe care doctorita ei a sfatuit-o sa lase 7 zile intre ecografie si recoltare ca sunt mai relevante rezultatele.

Nu's medic sa confirm sau infirm asta cu 7 zile, dar la 1-2 zile distanta de ecografie sigur se poate face, mi-a spus medicul meu.

 

Cat despre testul in sine, contine ecografie + recoltare + interpretare de rezultate. Recoltarea si interpretarea se fac in general "la pachet", n-am auzit sa se recolteze undeva si sa se interpreteze altundeva. Ecografia se poate face oriunde, nu e obligatoriu s-o faci acolo unde faci recoltarea si interpretarea.



#5
miha05

miha05

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 859 mesaje

Postat 01 august 2014 - 15:49

Am inteles acum. Va multumesc frumos pentru raspunsuri. Eu cred ca interpretarea rezultatelor o va face ginecologul...si atunci se explica de ce trebuie sa merg in trei locuri diferite (ultimul fiind chiar la dansul).

 

Oricum, mi-am luat acum o piatra de pe inima.

Va multumesc tuturor!

[flo2]



#6
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 02 august 2014 - 02:43

Miha, un ginecolog nu prea poate interpreta rezultatele. La dublu test iti face 2 analize de sange doar, insa analizele alea corelate cu ecografia, varsta si alti indicatori (ex fumatul) sunt cumva ajustate si apoi interpretate grafic, incadradu-te in diverse categorii de risc de forma 1:1000. E chestie de statistica pura partea cu interpretatul, si nu stiu cati ginecologi pot face asta.

#7
miha05

miha05

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 859 mesaje

Postat 03 august 2014 - 15:16

pai si atunci... in cazul in care ecografia o fac intr-un loc si testul de sange in alt loc... cine va face interpretarea? Las eco la laborator?



#8
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 03 august 2014 - 16:12

Interpretarea o face un soft (program pe calculator) in care se introduc rezultatele testului de sange, unele elemente din ecografie precum si datele tale (varsta si altele). Acel soft iti da o probabilitate ca bebelusul sa aiba trisomiile 13, 18, 21.

Cine opereaza acel soft? Un medic abilitat FMF (Fetal Medicin Foundation Londra). In mod normal medicul care a efectual ecografia ar trebui sa aiba aceasta abilitare si sa-ti si interpreteze si explice rezultatul dat de soft.

Acum daca or fi si altii care fac dublu test "pe genunchi" adica fara sa aiba legatura cu FMF nu stiu, este posibil. Nu stiu peste cine ai dat tu.

Editat de lavi02, 03 august 2014 - 16:13 .


#9
miha05

miha05

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 859 mesaje

Postat 03 august 2014 - 17:48

Inteleg... sunt doar putin derutata ca pe mine m-a trimis la dublu test ginecologul fara a-mi explica prea multe,,, si cum nu am mai trecut niciodata prin asta am zis sa vad la ce sa ma astept, mai ales ca o colega de lucru ce a nascut de curand mi-a zis ca a facut eco, apoi sange si apoi direct la ginecolog, deci fara a se intoarce la ecograf pentru interpretare... si daca e asa cum spuneti inseamna ca fie e ceva gresit, fie imi scapa ceva.

 

Oricum, multumesc frumos, O voi intreba pe doamna doctor la care urmeaza sa fac ecografia.



#10
AlinaEA

AlinaEA

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 220 mesaje

Postat 04 august 2014 - 15:14

Curios, si eu am miercuri dublu test. Sper sa fie bine. Mie mi-a spus ca ma costa in jur de 400 lei (poate's eu nebuna, dar pot sa jur ca am vazut alt pret afisat). O sa intreb mai indetaliu miercuri cand ajung la clinica si va tin la curent. Mie nu mi-a spus nimic de recoltare sange pe nemancate, ci pur si simplu ca se ocupa ei de tot. Si am programare la orele 16. Vedem ce o fi.





Etichetat si cu dublu test, analize, preturi, metoda, sarcina

Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Placenta anterioara

    Deutzuk
    - Ieri, 19:37

  • Emotia primului test pozitiv

    Andrevvv
    - Ieri, 19:12

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Ieri, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Ieri, 15:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -