Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Octombrie 2014 (Bobocei de Octombrie 2014) - 7

sarcina gravida octombrie 2014 bebe nastere

197 raspunsuri la acest subiect

#41
mytzyus

mytzyus

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 191 mesaje

Postat 05 august 2014 - 18:56

Cu mare placere deeutza! Ma bucur ca ai gasit ce aveai nevoie :)

 

Mie imi plac ambele tipuri de shopping, cel online ca e mai simplu si il pot face de pe canapea, dar imi place si sa ma plimb printre rafturile pline de lucrusoare frumoase. Din pacate aici intervin vanzatorii agasanti care iti pun 200 de intrebari si nu te lasa sa iti vezi de treaba. Cand dau de astfel de oameni ies cat pot de repede de acolo ca ma enervez repede si imi trece si cheful de cumparaturi. 



#42
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 05 august 2014 - 19:16

daaa... asta ma enerveaza si pe mine la nebunie mytzy, vanzatorii...dar din pacate dau peste ei oriunde, asa ca le-o trantesc din prima "Doar ma uit!" si ma lasa in pace



#43
alysolita

alysolita

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 118 mesaje

Postat 06 august 2014 - 15:37

buna mamici si burtici! o sa radeti de mine dar io nu am cumparat online nimic! de uitat m-am uitat la multe chestii dar nu aveam curaj sa cumpar daca nu pot vedea de aproape si pipai ce cumpar! asa ca mai bine merg la shopping si aplic si io metoda" doar ma uit" daca nu imi place ceva!in rest sper ca sunteti bine! noi suntem ! burtica creste de numa si pe mami o cam dor picioarele dar o sa treaca! va salut!



#44
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 06 august 2014 - 15:48

aly, eu am cumparat doar cativa pampersi si cateva body-uri de pe emag,in resti si eu tot pe la magazine. Am gasit azi o paturica taaare dragalasa, alba si nu m-am putut abtine de-am cumparat-o. Asa de fericita eram de ziceai ca mi-am cumparat cel mai performant laptop :))))

 

Printisorul meu are perioade cand zici ca doarme non-stop si apoi topaie ca un iepuras dragalas :) Cred ca saptamana asta am sa-i spal hainutele si paturicile, sa le calc, ca s-au tot adunat, si macar sa fie astea pregatite acolo frumos.

 

Incep sa ma gandesc ce o sa pun in bagajul de spital, deja mi-am cumparat unele lucrusoare, dar mai am de luat lenjerie, papucei de casa si cateva cosmetice.

 

Eu lunar mi-am tot masurat burtica cu un centimetru, si acum chiar daca uneori am imrpesia ca nu creste, la masuratoare se vede clar ca sunt cm in plus :)) evident si pe haine se observa, deja scad numarul hainutelor pe care le mai pot imbraca..



#45
Ana_26

Ana_26

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 132 mesaje

Postat 06 august 2014 - 16:29

Buna ziua burticute! Si pe mine m-a apucat febra cumparaturilor si cel mai tare ma chinui sa aleg un carucior :))) Cred ca nici daca imi luam mie masina nu stateam atat pe ganduri. Mi-a placut unul de pe net (Cossatto Giggle) dar in magazin am fost putin dezamagita asa ca inca mai caut. Am primit recomandari de la un prieten care a folosit un carucior Jane Muum pentru cei doi copii si este foarte multumit de el si ma gandesc sa iau si eu unul, dar ma enerveaza ca nu il pot vedea fizic. Voi pe ce criterii alegeti caruciorul? Eu ma orientez dupa urmatoarele :

- greutate ( sunt unele care doar cadrul are 10-12 kg si mi se pare foarte mult)

- roti pivotante si de preferinta mai mari

- sa aiba londou si parte sport ( scoica nu stiu sigur daca imi este inca utila pt ca eu voi avea masina abia prin ianuarie/ februarie si ma gandesc ca bebe va avea atunci deja 4 luni si e posibil sa nu mai stea confortabil in scoica si voi achizitiona un scaun auto 0+ cu pernute reductoare)

- sa aiba suspensiii bune

- sa fie relativ inalt sau sa se poata regla manerul pe diferite inaltimi pt ca eu am 1.75m si sotul are aproape 1.90.

-  sa se poate monta partea sport si londoul atat cu fata la mine cat si cu spatele 

 

Am cam multe pretentii? :))) As vrea sa fac o alegere buna caci ma gandesc ca este un obiect pe care il vom folosi o perioada mai indelungata. 



#46
Ana_26

Ana_26

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 132 mesaje

Postat 06 august 2014 - 16:36

Anda si eu ar tb sa ma apuc sa imi pregatesc lucrurile pt spital, caci desi nasc la o maternitate privata si teoretic nu mi-ar trebui nimic, eu vreau sa am lucrurile mele. am primit o pijama de la mama si momentan cam atat :))

Ma gandesc ca imi mai trebuie asa :

- 2-3 pijamale ( eu prefer pijama cu pantalon si nu camasa de noapte)

- lenjerie intima( 5-6 perechi??  neaparat de bumbac si cat mai confortabili)

- sutiene de alaptat, bustiera + tampoane pt sani

- absorbante ( exista speciale pt lauze?? ca ma gandesc ca trebuie unele cu putere mai mare de absorbtie)

-  gel de dus, deodorant, pasta + periuta de dinti 

 

Si probabil ca mai sunt dar nu imi vin in minte acum. 



#47
Ana_26

Ana_26

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 132 mesaje

Postat 06 august 2014 - 16:42

Anda, ce bine ca ai fost organizata si ti-ai masurat burtica. Tu parca spuneai ca ti-ai facut si poze saptamanal, nu? Eu nu prea mi-am facut nici poze, iar de masurat nici macar. Daca ma credeti nici nu m-am catarit de cand aveam vreo 14 sapt, deci habar nu am nici cate kg am luat. Adevarul este ca aveam unele kg in plus si dinainte si chiar nu am vrut sa ma stresez in legatura cu acest subiect pt ca tot ce ma intereseaza sa il aduc pe print sanatos si voinic si apoi vad eu cum rezolv cu kg. Nici nu cred ca am luat prea multe pt ca in afara ca burta mea e cat un pepene gigant in rest sunt aproape ca inainte, sau cel putin asa imi zice toata lumea si parca asa mi se pare si mie. 



#48
Ana_26

Ana_26

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 132 mesaje

Postat 06 august 2014 - 16:50

Sa va arat si despre ce pepene vorbeam :)))

Miniaturi atasate

  • 1.jpg


#49
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 06 august 2014 - 17:27

Ana, si eu am primit 2 pijamale de la mama :))) una cu pantalon si cealalta camasuta lunga cu halat.

 

Cred ca sunt la farmacie absorbante pentru lauze dar nu stiu daca imi voi lua, am mai auzit ca cica nu ar fi nevoie, sunt de ajuns astea normale...Silvia - tu ce spui? ai experienta

 

Nu mi-am facut poze saptamanal dar mai mereu :) sa vad diferenta; nu mai zic ca prima poza am facut-o pe 18 februarie cand nu se vedea nimic dar deeeee, eu fac poza!! dar apoi de abia prin martie a fost urmatoarea.

 

In ultima luna doar burtica a crescut cu 5 cm, sunt curioasa pana unde ajunge la final :)) e interesant de urmarit si eu sunt genul "cu listuta", imi place sa am totul scris, sa am amintiri din orice moment...acum cu sarcina am devenit si mai si :)

 

De carucior inca nu imi fac griji, il las exact spre final, doar de scoica voi avea neaparat nevoie

 

P.S. Ana, ca tot vorbeai de pepenasi :) asa arata al meu, maine facem 32 de saptamani, si intram oficial in luna a 8-a

 

 

Miniaturi atasate

  • 6 august.jpg


#50
Ana_26

Ana_26

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 132 mesaje

Postat 06 august 2014 - 18:13

Frumusoasa burtica, Anda! 32 de saptamani !!!! Cat de repede a trecut timpul.... nu-mi vine sa cred. Mai este putin si ajungem la final...





Etichetat si cu sarcina, gravida, octombrie, 2014, bebe, nastere

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -