Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Octombrie 2014 (Bobocei de Octombrie 2014) - 7

sarcina gravida octombrie 2014 bebe nastere

197 raspunsuri la acest subiect

#161
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 18 august 2014 - 14:12

Ana draga, si al meu a avut la 30 de saptamanai fara o zi 1.3 kg - asa ca iti zic sa stai linistia si nu te mai gandi la prosti ca iti dai tensiunea peste cap. Daca medicul a zis ca e in regula atunci asa este, nu ar avea motiv sa te minta, ba din contra, ti-ar spune daca nu e ceva bine si ce trebuie sa faci pentru asta. Nu te ingrijora in privita greutatii deloc - este ok asa cum e!!!

Cu tenisunea sper sa se rezolve, monitorizeaz-o si vezi cum e, dar pentru asta ai grija si de tine, nu te mai gandi la prosti [:)]  gandeste-te la bebe, gandeste pozitiv ca sa va fie voua bine. E normal sa avem temeri dar pana la un punct, trebuie sa ne si controlam, imi mai dau si eu peste mana de multe ori" Ce naiba, revino-ti ca nu esti singura care trece prin asta!"

Zambeste si gandeste-te la lucruri care te fac sa te simti bine! [flo2]



#162
Ana_26

Ana_26

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 132 mesaje

Postat 18 august 2014 - 14:22

Anda, iti multumesc frumos pt sfaturi si sustinere. Sa dea Domnul sa fie totul bine.

Incerc sa ma calmez si sa ma gandesc la lucruri frumoase.



#163
silviapatru

silviapatru

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 495 mesaje

Postat 18 august 2014 - 14:48

Ana, si eu zic ca e buna grutatea! Chiar nu ai de ce sa iti faci griji in privinta asta! La fel avea si fetita mea la 30 de saptamani si apoi la 32 de saptamani avea 1800, pt ca asa e normal sa ia in greutate pe saptamana de acum inainte, 200 si ceva de grame. In privinta tensiunii, cel mai important este s ate linistesti, pt ca daca esti ingrijorata si stresata, tensiunea creste. Si sa nu mananci sarat, sa bei multe lichide! In cazul in care iti va tot creste, un cardiolog te va ajuta sigur, deci nu-ti face griji pt bebe! Esti o mamica responsabila si vei face ce trebuie pentru ca totul sa fie bine! Hai linisteste-te si gandeste pozitiv!



#164
GeoM80

GeoM80

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 215 mesaje

Postat 19 august 2014 - 15:45

Buna, fetelor!

 

Zilele trecute am fost la eco de trim 3 si la 32,4 saptamani bebelina mea cantarea aprox 2,5 kg.  Destul de mult, dupa cum mi-a spus medicul. Si cum eu sunt miniona, mi-a recomandat cezariana. 

Pe 4 sept m-a programat la testul non stres. Voi vi-l faceti? Emotionata cum eram, nici nu am intrebat ce-i cu acest test, dar am citit pe net si am aflat ca se face pt a afla daca nasti mai devreme.

In rest, am cam terminat cu shoppingul pt bebe. Mai am de cumparat mici chestii pt mine, cum ar fi sutien de alaptat si centura pt abdomen. Apropo de centura, stiu ca si voi erati in cautari. Pana la urma ati gasit ceva?



#165
silviapatru

silviapatru

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 495 mesaje

Postat 19 august 2014 - 17:08

Geo, ce pepenasa mare ai tu acolo!  [:)] Cezariana va fi programata, sau cand se declanseaza nasterea? Mie nu mi-a zis doctorita mea de testul non stres. Cand am fost la eco data saptamana trecuta, mi-a zis ecografista ca bebelina se oxigeneaza bine, ii bate inimioara asa cum trebuie, placenta era ok, colul la fel. Sa vedem ce zice si doctorita mea cand merg pe 1.

 

Si eu azi am cumparat pt bebelina 4 body-uri, o salopeta si 2 caciulite. M-am emotionat asa de rau ca ma pusesem pe plans. Am luat de la C&A. Adusesera destule hainute pt bebelusi. Centura inca nu am cumparat. Sutien de alaptat stiu de data trecuta ca nu mi-a placut sa port, mi-e mai bine cu bustiera simpla din bumbac, se ridica usor in sus si ma simt mai lejer cu ea.


Editat de silviapatru, 19 august 2014 - 17:10 .


#166
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 19 august 2014 - 17:18

oau Geo, ce gogosica harnicuta ai!

noi de acum in saptamanile ce urmeaza mai luam ce e pe lista :) asteptam maine sa vedem ce zice domnul doctor, cum ne prezentam ;)



#167
GeoM80

GeoM80

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 215 mesaje

Postat 19 august 2014 - 18:18

Daaa, o dolofana. :) Poate ma mosteneste pe mine, care m-am nascut la 3,9 kg. :))

Silvia, cezariana va fi programata, undeva in jur de 30 sept. 

Ce rau imi pare ca nu am fost si eu la C&A. Chiar astazi am trecut pe langa magazin, dar m-am simtit cam obosita si nu mi-am urmat instinctul de a intra.

Astazi am facut inventarul hainutelor cumparate si suna cam asa: 8 body-uri (6 cu maneca lunga si 2 scurte) si 8 pantalonasi cu talpa pt 1 luna, tot atatea body-uri si pantaloni pt 3 luni, si 2 salopete (una pt 1 luna si una pt 3 luni). Am luat lucrusoare si pt 3 luni pt ca am gasit modele foarte frumoase in Auchan, la pret foarte bun (set 7 body-uri cu maneca lunga la 37 lei si pantalonasi la 8 lei/buc). Momentan ma opresc aici. Cred ca ajung. 



#168
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 19 august 2014 - 18:20

ooof poate ajung si eu curand in Auchan...de cand nu am mai fost...sper sa gasesc niste hainute frumusele si ieftine :)))



#169
GeoM80

GeoM80

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 215 mesaje

Postat 19 august 2014 - 18:41

Anda, sigur-sigur gasesti. Doar ca se duc repede numerele mici, asa ca ar fi bine sa te duci fuguta. :)



#170
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 19 august 2014 - 18:45

poate in weekend-ul asta sau cel tarziu celalalt daca apuc... :( trebuie sa combin revizia la masina cu "plimbarea"





Etichetat si cu sarcina, gravida, octombrie, 2014, bebe, nastere

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -