Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Criterii importante in alegerea scolii pentru copilul tau

scoala alegerea scolii

19 raspunsuri la acest subiect

#11
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 04 august 2014 - 10:54

dana, crede-ma ca nu-mi permit sa fac experimente pe unicul meu copil.

la acea scoala nu se face carte. dotarile scolii sunt la pamant. ca sa ajungi la scoala treci printr-o zona cu case, gen ghetou. sa continui ? se fura in scoala, copiii mici sunt bruscati si batuti/jefuiti de tiganusii din zona, ii acosteaza pe copiii care se duc/intorc singuri la/de la scoala.

am povestit pe larg la subiectul cu inscrierile in clasa 0 de anul trecut, iti fac un scurt rezumat, sa intelegi de ce am fost nevoita sa fac mutatie pe buletin.

 

din cauza celor de la inspectoratul scolar. la inscriere adresa mea se regasea in arondarea scolii dorite, dar ca numar de strada, nu si bloc. blocul meu nu figura arondat la nici-una dintre cele 3 scoli din zona. am dat telefon la toate cele 3 scoli, singura unde mi s-a spus ca apartin, chiar daca blocul nu apare, a fost scoala dorita. la celelalte 2 scoli (cea "proasta" si inca una din apropiere) au spus ca nu de ei apartinem.

am facut inscrierea la scoala dorita (cea buna), primind asigurari verbale ca de ea apartinem, chiar daca blocul nu era pe lista. si cu 3 zile inainte de terminarea inscrierilor am fost anuntata ca nu apartin de scoala unde inscrisesem copila, ca blocul meu apartine de scoala rau famata.

abia cand am facut scandal la inspectorat au realizat ca sunt omisiuni in liste si au publicat pe site o completare, alocand astfel blocul meu la scoala cea mai proasta din zona.

asa ca am fost nevoita sa-mi fac mutatie pe buletin, la adresa soacrei, astfel incat sa ramana copila la scoala unde o inscrisesem de la bun inceput, unde mi se validase bine-merci inscrierea, luand de bune toate asigurarile date de cei de la scoala.

am fost cumva in situatia omului de buna credinta care cumpara o masina furata, fara sa aiba habar de acest lucru. eu am fost de buna credinta, am intrebat in 7 locuri de ce scoala apartine blocul meu, am primit asigurari ca la scoala cea buna, acolo am facut inscrierea, mi s-a validat formularul. apoi au aparut problemele, dar nu a fost vina mea, ce sa le fac daca sunt incompetenti peste tot ?

 

sunt multe hibe si bube in sistemul de invatamant, nu are rost sa intru in detalii.

 

crede-ma ca eram dispusa chiar sa cumpar sau sa fac schimb de locuinta, orice, numai sa apartin cu adresa de o scoala buna, sa aiba copilul meu o sansa in viata.

in concluzie, sistemul defect m-a obligat sa fac o ilegalitate.

nu eu am inceput, ci ei, prin incompetenta de care au dat dovada si pe care au incercat s-o carpeasca.

atat de incapabili au fost, incat atunci cand au facut completarile si au arondat blocul meu la scoala rau famata, nici macar nu au scris complet numarul blocului, ce au afisat ei nici nu exista (ca nr de bloc pe strada respectiva).

de ce sa plateasca copilul meu pentru tampeniile altora ?



#12
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 04 august 2014 - 11:03

Eu am ales scoala in functie de invatatoare.

Eu am cautat o invatatoare blanda.

Aveam de ales intre 2 scoli de cartier, la 10 minute de mers pe jos ambele.

Pe atunci nu conta cine unde sta si unde apartine. Insa nu aveam oricum intentia sa duc copila departe.

Dintr a 5-a e altceva.



#13
mariana_flo

mariana_flo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.137 mesaje

Postat 04 august 2014 - 11:08

 

 

de ce sa plateasca copilul meu pentru tampeniile altora ?

Ai mare dreptate. Daca simt ca nu-i va fi bine copilului meu si eu voi face orice ca sa-l mut. Din fata computer-ului e usor sa dai verdicte, ca doar nu doare degetul de la scris. 

 

Lege a lui Murphi: cand nu poti trece de o bariera, o ocolesti.



#14
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 04 august 2014 - 11:53

Dana, dar care e problema ca unii parinti fac mai multe ca sa aiba copiii inscrisi la scoli mai bune? In multe tari casele din circumscriptiile cu scoli bune sunt mult mai scumpe, tocmai ca sunt mult mai cautate.

Pai daca nu incalac legea sau mai bine spus legea le permite...nu e nicio problema.

 

Eu doar nu pot intelege-bineinteles din pozitia de pe cealalta parte a baricadei sa spun asa,cum poti spune ca nu-mi dau copilul la scoala ca e plina d etigani sau de delicventi...(de parca ar exista clase pline de tigani sau delicventi)

 

Ma gindesc cum ar fi daca nemtii(eu dau exemplu meu)ar spune...nu ne dam copii la aceasi scoala cu strainii.Insa probabil ca pina nu treci prin asta...nici nu ai cum sa intelegi.

 

repet ,la noi copii se inscriu la scoala de care apartin.Asta cu cartierele e relativa sa spun asa,eu stau intr-un cartier foarte bune,exclusivist as spune,insa daca orasul are o singura scoala crezi ca are treaba cartierul bun cu scoala ?

 

Singura alternativa ar fi fost-daca as fi avut pretentii de neamestec cu uni si altii,scoala privata,acolo mi-ar fi permis legea sa inscriu copilul,in afara scolii de cartier.

 

Personal cred ca tine foarte mult de copil si mai putin de scoala,invatator.



#15
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 04 august 2014 - 12:06

Anda, eu cred ca nu e nevoie sa judecam parintii pentru alegerile lor. E OK sa spunem ce facem noi insa nu e corect sa judeci parintii alegerile pe care le fac pentru copiii lor. [flo2]



#16
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 04 august 2014 - 12:14

Anda, eu cred ca nu e nevoie sa judecam parintii pentru alegerile lor. E OK sa spunem ce facem noi insa nu e corect sa judeci parintii alegerile pe care le fac pentru copiii lor. [flo2]

Nu e vorba de a judeca,e un alt punct de vedere,neluat in seama insa pentru ca nu exista motiv de a fi luat in seama.

 

Nu vad de ce punctul meu de vedere a fost interpretat automat ca si "judecata"cind ei am explicat cum e de pe partea cealalta a barierei.(Cum ai fi reactionat daca olandezii nu si-ar fi lasat copii sa intre in contact cu al tau?

 

Si sa nu-mi spui ca e alta treaba,ca este exact acelasi lucru.)



#17
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 04 august 2014 - 12:28

 

 

Nu vad de ce punctul meu de vedere a fost interpretat automat ca si "judecata"cind ei am explicat cum e de pe partea cealalta a barierei.(Cum ai fi reactionat daca olandezii nu si-ar fi lasat copii sa intre in contact cu al tau?

 

 

Pai as fi inteles ca exista o problema si as fi incercat sa o corectez. [flo2]



#18
Nana01

Nana01

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 435 mesaje

Postat 04 august 2014 - 13:55

Si noi suntem Stan Patitul... desi doar in clasa pregatitoare.

Scoala numarul 1: Prima noastra optiune a fost o scoala la care eram arondati (il puteam inscrie la mai multe conform acestui criteriu). Am mers pe principiul ca e aproape (desi clar nu era principalul criteriu), nu era o scoala de fitze, ci cu copii normali, de toate rasele si categoriile. Insa aveam referinte foarte bune despre invatatoare. Ce sa vezi, jumatate din oras avea aceleasi referinte. Asa ca, la prima sedinta, inainte de inceperea scolii, aflam ca sunt in clasa vreo 36 de copii. Cu parinti din high class-ul local, evident nu erau arondati in cartier - ca marea majoritate aveau case in zonele super rezidentiale. Imi venea sa-mi dai eu suturi... pentru ca nu 'apartineam', ca sa zic asa. Au fost presiuni incredibile la nivelul directoarei, a scolii, a invatatoarei, nimeni n-a putut fi refuzat, pentru ca toti cunoasteau 'pe cineva'. Asa ca am plecat. Nu am simtit ca era mediul in care sa invete el.

Scoala numarul 2: l-am inscris in aceeasi zi la o scoala de renume din centrul orasului care, paradoxal, avea putini copii inscrisi (doar 24) si directoarea ne-a acceptat transferul fara nicio problema. Chiar daca nu eram din circumscriptie si chiar daca nu cunosteam "pe nimeni". Am mers la plezneala: nu stiam cine va fi invatatoare, speram doar ca, intr-o scoala de 'fitze', ar trebui sa fie si o invatatoare pe masura. Doamna invatatoare se transferase de undeva de la tara, a inceput scoala, a trecut vreo luna.... si a intrat in concediu de risc maternal. Evident ca nimeni nu stia ca era insarcinata si nici nu era treaba noastra, dealtfel. Si de atunci a inceput un film prost in care intra la ora cine avea liber, directoarea adjuncta, asistenta, etc. Vine o suplinitoare, sta o zi, pleaca, vine alta, zice ca ramane, pleaca in ziua urmatoare... tot restul semestrului 1 am continuat asa, pana la sfarsit cand, in sfarsit, a venit o doamna pensionara. Din diverse motive, nu ne-a placut aranjamentul, asa ca...

Scoala numarul 3: e cea definitiva, si mi-a confirmat ca merita ca pentru orice lucru bun merita sa incerci de mai multe ori. Doar ca nu a fost usor, a fost bulversant si ezitant.

Strict personal, nu sunt de acord cu inscrierea in scoala cea mai apropiata, doar pentru ca e aproape. Dupa cum spuneam, poate ca mergea criteriul asta in trecut... cand invatatorii erau destul de omogeni in pregatire. Acum nu mai e cazul. 



#19
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 05 august 2014 - 08:25

Nu tine doar de invatatori,

Va povestesc caz concret: o mamica de la gradinita (copilul coleg cu unul din baietii mei) era foarte hotarata sa dea copilul la o scoala cu copii multi provenind dintr-un mediu mai putin... controlat (ca sa fiu delicata) doar pentru ca avea mare incredere in invatatoare. Intamplator atat familia copilului cat si invatoarea aveau o anumita religie (adventisti). Dupa un an, ma intalnesc cu mamica si o intreb ce face, cum e cu scoala... si aflu ca a mutat copilul. Cum? Pai invatatoarea....Motivul a fost ca in scurt timp copilul a invatat de la colegi cuvinte, expresii si comportamente de neacceptat.

  Problema principala nu este ca ai un coleg - doi de o anumita etnie sau cu un anumit comportament. Ce faci cand marea majoritate sunt asa? De obicei te adaptezi si devii la fel. Putini au taria sa nu copieze si atunci devin paria si sufera.



#20
levantzoi

levantzoi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 10 februarie 2015 - 00:23

Prima scoala a fost o alternativa. Aleasa dupa criteriul "daca invatamantul traditional e la pamant, rezulta ca alternativele nu sunt". Gresit. Profund. Alternativa s-a dovedit o minciuna sfruntata. Nu se facea mai nimic sau ce se facea era eronat si absurd. Pe net era una si in realitate alta,

 

A doua scoala a fost una privata. Dupa criteriul "daca nu-I de stat e buna". Eronat. Profund. S-a dovedit a fi doar un alt tip de minciuna. Una cu plata.

 

A treia scoala - inca nu am o analiza.

 

Doua lectii:

 

a) Nu exista Mos Craciun (Nu exista scoala buna pentru ca e alternativa sau privata. Asta nu e un criteriu de alegere, ci o cale de a te insela singur)

 

b) Nu sta intr-o scoala daca nu-ti convine. Pleaca imediat. Viata e scurta si trebuie sa profiti de libertatea de a allege. Nu ma mai sperie mutarea - oricum copilul meu se va tot muta in viata.

 

si a treia lectie:

 

Ce tie nu-ti place, altuia nu-I face!

 

As fi fost scutit de multe problem daca parintii de la scolile unde am fost ar fi vorbit pe forumuri. Nu au facut-o. Si-au rezolvat problemele si au plecat sau au ramas. Dar au tacut.

 

Cei mai multi intreaba pe forum. Dar putini raspund.





Etichetat si cu scoala, alegerea scolii

Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -