Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Criterii importante in alegerea scolii pentru copilul tau

scoala alegerea scolii

19 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 28 iulie 2014 - 13:52

Criterii importante in alegerea scolii pentru copilul tau

Cand prichindelul ajunge la varsta la care nevoile sale le depasesc pe cele legate de siguranta si confort fizic si psihic, cand incep sa conteze dezvoltarea abilitatilor sale cognitive si a capacitatilor sale intelectuale, alegerea scolii potrivite pentru el este o odisee pentru parinti.... citeste in continuare ce poti evalua atunci cand cauti scoala potrivita pentru prichindelul tau.

 

criterii-alegere-scoala-amre.jpg

 

 

Interesant subiect. Ce criterii au fost importante pentru voi - Parinti DC - atunci cand ati ales scoala pentru copilul/copilasii vostru/vostri? [flo2]



#2
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 28 iulie 2014 - 14:09

Cand am ales scoala, am oscilat intre 2 scoli (de cartier).

Criteriul de baza a fost dat de rezultatele obtinute de elevii scolilor respective la examenul de la final de clasa a 8-a, cele care's publice pe site-urile inspectoratelor judetene.

Scoala din cartier de care apartineam - era un pic mai aproape (cu vreo 5 minute) si nu implica traversat strada, copiii puteau merge singuri de la o anumita varsta. Avea daca nu ma insel si program de after-school. Insa rezultatele pe site-ul edu erau dezastroase.

Cealalta scoala era doar un pic mai departe, nu avea after, presupunea traversat bulevard cu 6 benzi, dar era in top 5 (sau 3, nu mai tin minte) scoli pe sector ca si medii obtinute de elevi.

Evident ca am ales-o pe cea cu rezultate mai bune la invatatura.

 

Asta a fost cel mai important criteriu pentru mine, desi recunosc ca am cochetat putin cu idea unei scoli cu after (cum era cea de care apartineam), dar am renuntat la ea destul de repede.



#3
mariana_flo

mariana_flo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.137 mesaje

Postat 03 august 2014 - 20:42

Eu am ales scoala de cartier de care apartinem. Inca nu stiu cat de buna este alegerea ca anul acesta intram la clasa zero. Ca si criteriu de selectie, am urmarit sa fie cat mai aproape de casa si de gradinita celuilalt copil. Scoala are after cu 550 lei/luna, dar din ce am vazut cand am facut turul scolii nu merita suma. Au o sala de maxim 15mp in care mananca, isi fac lectiile si se joaca. Ma ingrijoreaza faptul ca au obtinut rezultate catastrofale la matematica. Citez de pe site-ul scolii:

''ADMITEREA IN LICEU

Toti absolventii au fost admisi in licee, dintre care 85% in colegii nationale.

INVATATURA

La ultima sesiune de simulare a Evaluarii Nationale, procentul de promovabilitate a fost: la Limba romana 71% si la Matematica 20%.''. 

In acelasi timp vad ca au si olimpici: 

Olimpiada de Educatie Tehnologica
1 premiu I
1 premiu II (etapa pe sector)
2 premii III (etapa pe municipiu)

Concursul Smart
17 premii I
8 premii II
20 premii III (inainte de baraj)
4 premii I
3 premii III (dupa baraj)

Concursul EUROJUNIOR
3 mentiuni
Concursul literar Adrian Mercan - Premiul Asociatiei
Concursul PROEDUCATIA
1 premiu I
2 premii II
1 premiu III
12 mentiuni

 

O sa incerc sa monitorizez evolutia copilului meu in clasa zero, si daca nu voi fi multumita o sa incercam la alta scoala. Totusi sper sa nu fie nevoie.



#4
gabitza2005

gabitza2005

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.029 mesaje

Postat 04 august 2014 - 09:34

La mine  a fost chiar simplu in alegerea scolii. Scoala  la 3 minute de bloc si cochetam cu ideea sa-l inscriu acolo pe principiul "un copil bun invata oriunde" pana cand am observat dimineata foarte des ca este poiltia la usa scolii. Am intrebat o mamica si mi-a explicat ca politia vine deoarece au niste "mici delicventi" in observatie si m-a sfatuit sa fug cum pot de respectiva scoala ca a facut cea mai mare greaseala ca si-a lasat copii acolo.

 

Daca tot am renuntat la scoala apropiata am ales una cu rezultate bune, dotari cat de cat bune si cu paza sporita. 

Alegerea invatatoarei este alta poveste am ales-o dupa recomandarile profesorilor din scoala  dar nu a corespuns criteriilor mele si ale copilului asa ca a trebuit sa-l mut dupa clasa 1.

Acum totul este bine pot sa zic ca sunt multumita si de invatatoare si de scoala.



#5
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 04 august 2014 - 09:46

Eu am verificat scolile din raza locuintei. Aveam 5 scoli la o distanta decenta de 15 minute. 3 scoli bune, pe prima pagina din topul edu si 2 slabute rau. Am luat lista celor 3 si am depus dosarul la 2 (cea de-a 3-a era intr-o intersectie si m-am gandit sa nu respire doar praf si gaze de la masini 8 ani de zile). La una l-au respins (nu am dat nimic la inscriere) la cealalta l-au primit (nici aici n-am dat nimic). Asa ca... asta i-a fost soarta :). Invatatoare nu cunosteam nici macar din auzite si am lasat "la noroc". Daca invatatoarea n-ar fi fost ok, ma gandeam ca il mut dupa. A fost ok. Era noua in scoala, suficient de tanara dar cu 10 ani de experienta, modesta si cel mai important, tinea la copii. Asta la primul copil.

La al 2-lea am ales scoala la care era primul. Pentru ca intre timp s-a schimbat legea a trebuit sa ma si mut ca sa am sanse de inscriere. Intrata in sistem am avut si recomandari de invatatoare si pentru ca din 3 directii am primit acelasi nume.. am zis ca iar soarta alege. Am luat un buchet de flori si ne-am dus sa cunoastem invatatoarea. Ne-am placut si gata (din nou nu am dat nimic). Pentru ca cel mic facea si sport de performanta pentru el aveam si varianta de scoala sportiva, in cazul in care aveam probleme la inscriere. Scolile sportive merg 1-4 dar dintr-a 5-a se axeaza mult pe vocational si pierd pe latura de invatare.

Afer nu m-a interesat (am noroc de bunici).  Concursurile scolare... pana in clasa a 5-a tin de cum ii indeamna invatatoarea sa se inscrie, dar nu reflecta prea mult stiinta lor. Olimpiadele deja sunt altceva.


Editat de anya, 04 august 2014 - 09:50 .


#6
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 04 august 2014 - 09:48

Aaa...deci micii delicventi ar trebui lasati analfabeti,asa-i? [:D]

 

Eu stiam ca -in afara de cazul in care copilul urmeaza scoli speciale de muzica,arta,inscrierea la scoala de cartier este obligatorie!Sau ...nu e chiar obligatorie? [:D]

 

Vinatoarea asta de scoli si invatatoare bune,este un "muss"pentru parinti,d emulte ori copii nu rezoneaza deloc invatatoarele alese de parinti!



#7
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 04 august 2014 - 10:15

dana, daca iti faci mutatie/viza de flotant pe buletin, la adresa unei rude/cunostinte/prieten, iti poti inscrie copilul la scoala de care apartine noua adresa.

eu asa am procedat, nu voiam sa-mi inscriu copila la scoala de cartier, aflata intr-o zona dubioasa, unde foarte multi dintre copii care invata acolo sunt tigani.



#8
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 04 august 2014 - 10:25

dana, daca iti faci mutatie/viza de flotant pe buletin, la adresa unei rude/cunostinte/prieten, iti poti inscrie copilul la scoala de care apartine noua adresa.

eu asa am procedat, nu voiam sa-mi inscriu copila la scoala de cartier, aflata intr-o zona dubioasa, unde foarte multi dintre copii care invata acolo sunt tigani.

Am inteles!

 

Printr-o ilegalitate ,iti poti rezolva propriile temeri rasiste!

 

ce sa spun la noi nu-ti poti inscrie copilul decit la scoala de care apartii si ai in clasa ,pe linga nemti si romani,bulgari,turci,ma rog ...toate natiile pamintului.

 

Si nici invataoarea nu o poti alege si din ce am inteles eu...nici n-o poti schimba ca ,ti-a deranjat spuma de la bere ,tie ca parinte.

 

Daca vrei favoritisme de astea,te duci la scoli particulare,unde poti dicta pe banii tai,insa sia colo sunt regui.La scolile de stat,respecti regulile generale.

 

Ce sa faci...asa-i in tenis! [:D]

 

PS:Eu am stat cu o tiganca in banca,toata scoala generala si uite.-ma,nu mi-a stricat reputatia .Si pe fii mio la scoala in Romania l-am inscris la scoala de cartier...



#9
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 04 august 2014 - 10:33

Dana, dar care e problema ca unii parinti fac mai multe ca sa aiba copiii inscrisi la scoli mai bune? In multe tari casele din circumscriptiile cu scoli bune sunt mult mai scumpe, tocmai ca sunt mult mai cautate.

#10
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 04 august 2014 - 10:44

Cand am ales scoala pentru Andrei, am vizitat cam 5 scoli din zona noastra si em evaluat urmatoarele:

- rezultatele scolii la nivel national (in olanda exista nivel de clasificare public in functie de rezultele elevilor si procentajul de admisi le cele mai bune licee din Olanda)

- cum aratau salile de clasa, curtea si curatenia din scoala

- cum a discutat cu noi directorul - despre care anume sunt Valorile Scolii si ce anume isi doresc ei sa inseamne pentru educatia copilului tau (fiecare scoala are o lista de valori si norme morale)/

 

Nu ne-a interesat neaparat distanta de casa pentru ca in Olanda, fiecare copil poate veni de la scoala pe bicicleta, pe trasee special amenajate pentru bicicleta, complet separate de strada sau circulatie.

 

In final, cel mai mult ne-a placut o scoala Protestanta si am fost incantati ca in acest fel copilul nostru poate cunoaste si cate ceva despre religie pentru ca se studiaza temeinic biblia la nivel de dezbatere, fara dogme, fara preoti si fara constrangeri. Cel mai frumos proiect bazat pe biblie l-a facut clasa lui Andrei cu o scoala catolica din Nicaragua. Dar chiar si la scoala Protestanta, poti refuza sa vii la orele de religie, la spectacolele de Craciun sau la alte proiecte religioase.





Etichetat si cu scoala, alegerea scolii

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -