Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

MONTIGNAC (206)..STIL DE VIATA NU DIETA

dieta still de viata montingnac

491 raspunsuri la acest subiect

#21
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 29 iulie 2014 - 18:10

Vreau sa fac si eu gem/marmelada sau ce o fi...pt prima oara in viata mea :)))))) si vreau cu fructooza sau stevie lichida, nu cu zahar.

Deci ajutati si voi un om nepriceput si spuneti-mi asa, ca la unul tamp, cum se face.

 

daca va spun ce vreau sa fac spuneti ca sunt nebuna :)))))

marmelada/gem/dulceata (nu stiu diferenta dntre ele, imi e indiferent ce e, vreau sa fie dulce, in borcan si nu compot ) de lubenita, de pepene, de dovleac, mere, pere.



#22
brindusik

brindusik

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.432 mesaje

Postat 29 iulie 2014 - 19:37

XIO..cauta pe net reteta de cum se face din ce vrei sa faci si inlocuiesti cantitatea de zahar cu fructoza...simplu...aparent e mai bun xylitolul..adic mult mai sanatos ca si fructoza



#23
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 29 iulie 2014 - 20:24

Vreau sa fac si eu gem/marmelada sau ce o fi...pt prima oara in viata mea :)))))) si vreau cu fructooza sau stevie lichida, nu cu zahar.

Deci ajutati si voi un om nepriceput si spuneti-mi asa, ca la unul tamp, cum se face.

 

daca va spun ce vreau sa fac spuneti ca sunt nebuna :)))))

marmelada/gem/dulceata (nu stiu diferenta dntre ele, imi e indiferent ce e, vreau sa fie dulce, in borcan si nu compot ) de lubenita, de pepene, de dovleac, mere, pere.

[:-)))] Mai, ca pentru o incepatoare sfatul meu de la una ce face gem de multi ani, mi-e si rusine sa zic cati, e sa incerci cu un gem/marmelada/dulceata mai conventionala asa. Daca vrei ceva de sezon incearca de caise. Daca vrei sa mergi la sigur gutuile nu dau gres niciodata ca au multa pectina si se leaga super bine. Si al doilea cel mai bun sfat sa faci cu fructoza nu cu stevie. Fructoza se comporta cel mai asemanator cu zaharul. La un 1kg de fructe sa pui minim 400 de grame de fructoza. Dupa ce le cureti pui fructoza peste si lasi cateva ore pana se topeste putin si pe urma pui la foc. Amesteci mereu sa nu se prinda. Eu anul asta am constatat ca gemul de visine si de capsuni la care am pus mai putina fructoza decat as fi pus zahar in zilele mele bune, se leaga mult mai repede si mai bine daca bag blenderul cu picior in el dupa ce s-au fiert fructele. Dupa operatia asta mai fierbeam foarte putin si era gata. Pe urma sterilizezi borcanele si capacele in cuptor 10 minute, apoi asa fierbinti cum sunt, le mai lasi 1 minut doua sa se raceasca ca eu am spart un borcan ca era prea fierbinte, incepi sa le umpli cu gemul si ala tot cald spre fierbinte trebuie sa fie. Infiletezi capacele cat totul e fierbinte, ai grija sa nu te arzi si le lasi asa o zi. Dupa care eu imping capacele, alea care au avut safety cap se imping si nu mai ies inapoi semn ca le-am inchis bine si nu patrunde aerul. Eu in conditiile astea le pastrez ani de zile pe un balcon unde bate soarele toata ziua si vara sunt temperaturi si de 50 de grade fara exagerare.

 

Hai ca am zis ca-ti zic asa doua sfaturi si am terminat prin a-ti descrie tot procesul tehnologic. [:)]  Sa ne zici ce iti iese.

 

Nu ai povestit daca te-ai masurat pe site-ul ala sa-mi spui si mie daca ti-a iesit la fel ca si cu sublerul sa stiu daca e aproape de realitate.



#24
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 29 iulie 2014 - 20:53

da, voiam sa intreb care e siteul ala cu masuratoarea, ca precis sunt zeci de mii online.

 

Acum dupa descrierea de mai sus nu imi mai vine sa fac...sterilizez borcanele? gem fierbinte, borcan fierbinte, explodat?????? nu imi suna prea bine :P



#25
Myhaella

Myhaella

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 338 mesaje

Postat 29 iulie 2014 - 21:11

Poti sa sterilizezi borcanele si altfel: fierbi gemul sa fie legat, il pui in borcane, le infiletezi sa fie etanse, apoi le pui la fiert intr-o cratiţă cu apa (pui un prosop de bucătărie pe fundul cratitei), minim 20 de minute după ce da apa in fiert, nu la foc mare!

Eu zic sa pui mai puţină fructoza si sa adaugi pe parcurs, caisele mele au fost foarte dulci si au luat cu mult mai puţină fructoza decât ma aşteptam. Eu daca ar fi sa cumpar tot, fructe, borcane, capace, fructoza (pe asta nu am incotro), m-as lasa de sportul asta si as cumpăra gemul dietetic produs in Germania care se găseşte la Kaufland!

Androix, cum faci gemul de gutui, le dai pe razatoare sau le tai cubulete?

#26
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 29 iulie 2014 - 21:24

[:-)))]  io te citesc dincolo si tu ma citesti pe mine aici. Am cautat si eu pe net, ca subler d-ala cum ti-ai cumparat tu nu am de unde lua si am gasit o pagina unde calculeaza pe baza circumferintei gatului, a antebratului si a incheieturii mainii. Nu stiu cat de aproape de adevar este dar e singurul calculator care mi-e accesibil. Uite aici: http://calorii.slabu...-corporala.html Chiar sunt curioasa daca te masori cu instrumentul tau sa-mi spui daca iti da aproximativ la fel ca pe calculatorul asta.


Xio, uite aici.

#27
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 29 iulie 2014 - 21:55

Nu explodeaza mah nimic :)))))))) a pleznit foarte discret a ramas intreg dar a tras o dunga in jurul fundului. Am facut si bucati si pe razatoare. Pe raxatoare a iesit foarte tare, il tai cu cutitul. Bucati e prea multa munca.

#28
caress

caress

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.031 mesaje

Postat 29 iulie 2014 - 22:17

Hello girls! M am intors si eu din mini concediul de 4 zile si mai stau acasa pana luni...Ce bine e...

Eu cu gemurile si dulceturile am rezolvat o mult mai usor, fac 2-3 borcane, nu le sterilizez in niciun fel, si le tin la frigider.Le fac cu minim de fructoza, la unele fructe pun si gelatina.Gemul de mere mie imi place cu scortisoara si fara fructoza deloc.Practic sunt mere calite ca pentru placinta.

 

Gemul de prune se poate face fara fructoza daca il bagi la cuptor cateva ore.Si ala chiar tine...

 

Meniul meu de azi:

 

MD-nimic

P-16.00 o bucata mica de somon la gratar, o wasa din aia neagra de la Andro-f bune, sa stii

G un frappe cu ness fara cofeina, lapte, inghetata dietetica

 2 ore de sala-nu stiu ce a fost cu mine, ca am fost si ieri, si nici nu am facut febra musculara, nici obosita nu ma simt

Dupa sala o felie de pepene

10.00- o portie de iahnie de fasole

 

Azi dimineata aveam 58.7, desi la mare am mancat cateva nepermise-inghetate, suberek, niste pateu vegetal care sigur nu e Monti.


Editat de caress, 29 iulie 2014 - 22:22 .


#29
caress

caress

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.031 mesaje

Postat 29 iulie 2014 - 22:44

Dupa calculatorul lui Andro cica am 24.6 grasime, cantarul meu cel destept zice 26.5, si il cred...24 aveam la 55 kg, nu la 58.5!



#30
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 30 iulie 2014 - 07:27

Da, asta cu tinutul la frigider e o idee dar eu nu am spatiu suficient, de-aia ma omor cu borcanele alea si le coc goale la cuptor.

Gem de mere a facut nasi-mea care nu face de obicei dar are o livada care la doi ani o umple de mere si nu stia ce sa mai faca cu ele, asa ca tras niste gem pe care n-a avut loc sa-l tina la firigider asa ca l-am impartit la toata lumea. Mi-a adus si mie un borcan si a fost chiar foarte bun. Nu stiu cum s-ar fi comportat daca nu il tineam la frigider, dar cred ca fiert calumea si cu borcanele sterilizate imposibil sa nu tina.

 

Cu masuratorile n-am mai rezistat si m-am masurat si eu cu un subler, atat cat am putut cu o singura mana, la un moment dat l-am pus pe fi-miu sa ma tina de sunci [:-)))]  si dupa calcule laborioase mi-a iesit aproximativ acelasi rezultat cu o diferenta de un procent. La cata grasime am eu e insignifiant procentul ala.

 

Gata cafeluta! Ma duc sa scot colacele si costumele de baie ca sa ne urnim la balaceala. [pool] [beach]





Etichetat si cu dieta, still de viata, montingnac

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -