Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Propuneri de activitati cu copiii - in Bucuresti


90 raspunsuri la acest subiect

#11
paulinio

paulinio

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 964 mesaje

Postat 30 iulie 2014 - 14:22

Eu in facultate faceam iesiri din astea: plecat sambata dimineata intors sambata seara/noaptea. Era obositor dar si frumos. Nu ne-am fi permis cazare... dar trenul la jumate (sau cu nasu) mai mergea... plus mancarea la pachet....

Eu va urmaresc; urmaresc/urmaream si turele de pe carpati... dar inca nu m-am aventurat la iesiri.

Am 2 baieti: unul de 6 ani si unul de 1 an si ceva. cu cel mare as putea face ture pe munte... nu stiu de unde sa incep. Ce-mi recomanzi stfp? Asa.. o iesire la munte rejera pentru niste adulti ramoliti si copii incepatori.



#12
stfp

stfp

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 64 mesaje

Postat 01 august 2014 - 09:38

Obositor cu trenul la o zi, fie la mare fie la munte? Nici vorba de asa ceva. Din contra, sunt cat se poate de relaxante. Chiar acum cand scriu sunt in trenul de mare, eu imi vad de treaba mea pe laptop, copiii se joaca cu un alt copil de prin tren, toata lumea este multumita, am plecat la 9 din Bucuresti, putin inainte de 11 vom ajunge in Constanta. Ce poate fi mai simplu? Ma rog, fiecare cu parerea lui.

 

@paulinio: Chiar nu stiam ce sa fac maine (sambata) jumatate de zi pana las copiii la mama lor, noroc ca mi-ai dat ideea cu Chitila - cum fiica-mea cea mare nu a fost acolo, vom merge sa vedem inca o data Fortul (detalii mai jos). Poti veni cu noi cu juniorul mare.

 

@paulinio: Idei de ture pentru copii gasesti aici 30: munte.stfp.net/?ki=y - ti le recomand mai ales pe cele din 2012, cand copiii mei erau mai tineri si mai putin antrenati (acum dupa 2.5 ani de munte merg fara probleme cu ei la ture de adulti).

 

================================================================

 

Maine (sambata, 2 august) merg cu copiii mei la Fortul Chitila; este o constructie militara de la 1880, abandonata. Am mai fost cu o luna inainte dar doar cu fi-miu cel mic, acum vreau sa merg si cu fiica-mea.

 

Plecam din Bucuresti Nord la ora 14.20, ne intoarcem in Bucuresti Basarab la ora 16.45. Distanta de la gara la fort este de 1.2km si se parcurge in 15-20min. Din cele 2 ore la Chitila avem 1h20min pentru explorarea efectiva a fortului si 30-40min pentru cele doua drumuri dus-intors de la gara.

 

Pozele de la iesirea de acum o luna: http://m-si-m.stfp.net/20140703

 

Cost bilet dus-intors: Adult 6.30 lei, copil 3.50 lei.

 

*LATER EDIT* - Pozele: http://m-si-m.stfp.net/20140802


Editat de stfp, 04 august 2014 - 17:59 .


#13
paulinio

paulinio

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 964 mesaje

Postat 04 august 2014 - 14:28

Merci pentru link... ma inspir si eu de acolo pentru a initia copii in ale muntelui (si ca parintii sa revina pe munte... neaparat!)

Te tin la curent cu ce reusim sa facem; urmaresc si carpati... (candva eram activa acolo, era cat pe ce sa ajung la o intalnire generala) dar turele pentru copii sunt "avansate"... mai avem de lucru pana sa ajungem acolo. Deocamdata trebuie sa-i facem cunostinat cu muntele. A fost el prin Piatra Craiului (zarnesti, prapastii) dar era prea mic atunci, nu-si mai aminteste.

 

Noi ieri am fost in vizita la mall baneasa (si mult altii) si distractia favorita a fost balaceala in fantana din centru... apoi parc herastrau. Clasic... Cred ca weekendul urmator fugim pe munte (cu sau fara copii, sa vedem cum reusim)



#14
stfp

stfp

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 64 mesaje

Postat 04 august 2014 - 15:43

Maine (marti, 5 august) mergem a patra oara in acest sezon la Divertiland - un parc de distractii acvatic in vestul orasului; se poate ajunge cu duba lor de la Metrou Pacii, cu bus RATB 236 sau cu trenul din Gara de Nord. Site-ul lor: http://www.divertiland.ro/

 

Mai veniti careva? Evident propunerea se adreseaza parintilor cu copii de varste apropiate (4..9 ani, sa zicem). Noi am mai fost de 3 ori si e fabulos, am stat de fiecare data pana la inchidere. In caz ca se lasa cu vreme urata au si spatiu de joaca indoor.

 

Tarife: 40 lei adult, 25 lei copil peste 3 ani, gratuit (doar martea) pentru kids sub 1.20m. Ultimele doua marti am putut sa bag gratuit ambii copii ai mei (1.25 si 1.30m).

 

Poze de la ultima iesire acolo: http://m-si-m.stfp.net/20140722

 

Pe cei interesati ii rog sa-mi scrie un mesaj pe privat sa vedem cum ne sincronizam. Noi mergem cam in jurul pranzului (plecam in jur de 12h) dar suntem flexibili.

 

LATER EDIT - Pozele: http://m-si-m.stfp.net/20140805


Editat de stfp, 05 august 2014 - 20:59 .


#15
ingridnen

ingridnen

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.709 mesaje

Postat 05 august 2014 - 11:07

normal ca e obositor [:)] ...ora 9 in tren...glumesti, eu la ora asta inca dorm in week-end... e drept ca ma culc si tarziu plus ca trebuie sa recuperez lipsa de somn din cursul saptamanii

 

In rest, va admir pentru energie si initiative

 

Cred ca incep sa ma ramolesc, devin comoda...asa e cand ai 45+ [batcap]

 

Ingrid si Cristi 11 ani



#16
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 05 august 2014 - 16:45

Cum ai reusit sa intri gratuit peste pragul de inaltime? Printr-o promotie, ceva? Intreb doar, si noi vrem sa mergem in parcul asta si imi faceam socotelile cat de costa. Trebuie sa fi masor fetele, una sigur depaseste 1.20 m, iar cealalata e la limita, avea acum vreo luna 1,17-1,18 m...



#17
stfp

stfp

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 64 mesaje

Postat 05 august 2014 - 21:05

Promotia cu copiii sub 1.20m gratis martea e destul de ascunsa in site-ul lor; se gaseste doar la sectiunea Bilete Online (si nu la Bilete!), link-ul este

 

http://www.divertila...zervari/online/

 

si promotia e undeva in stanga, jos.

 

Eu pana acum am fost martea de 2 ori cu ambii copii (1.24 si 1.31m, circa) si odata cu cel mic si nu am avut niciodata probleme. De exemplu astazi m-am dus la casa de bilete si i-am spus domnisoarei de acolo: "Sarutmana, fiica-mea are 1.25m, putem sa-i taiem 5cm ca s-o facem sa intre la promotie?" (de fapt are peste 1.30m, dar asa parca am cerut un "discount" mai mic) - domnisoara mi-a zambit, mi-a zis ca se duce sa intrebe, a disparut putin si cand s-a intors mi-a zis ca e OK.

 

Am stat si astazi peste 6 ore, la ora 20 fix cand s-a dat inchiderea noi tocmai ne imbracam. Copiii in extaz ca de obicei, eu mi-am alungat plicitsela citind vreo 200 de pagini dintr-o carte buna.



#18
stfp

stfp

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 64 mesaje

Postat 06 august 2014 - 11:55

Maine (joi, 7 august) mergem la Gradina Zoologica din Baneasa (circa 2-3 ore) si apoi la Ikea (alte 2-3 ore); imi propun sa ajungem la zoo in jur de 14h ca sa plecam spre casa de la Ikea undeva pe la 20h.

 

La Ikea mancam si o masa, intram si la locul de joaca cu bile si ne zbenguim si prin magazin (foarte distractiv, am mai fost de cateva zeci de ori).

 

Tarife: 13 lei adulti, 6.50 lei copii la zoo; gratuit la Ikea.

 

*LATER EDIT* - pozele: http://m-si-m.stfp.net/20140807


Editat de stfp, 08 august 2014 - 19:09 .


#19
ingridnen

ingridnen

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.709 mesaje

Postat 06 august 2014 - 12:14

pe langa energie, ai si concediu [:)]

 

Distractie placuta [flo2] !

 

Ingrid si Cristi 11 ani



#20
stfp

stfp

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 64 mesaje

Postat 07 august 2014 - 07:02

Vineri, 8 august merg din nou cu juniorii la mare, plecam la ora 9 din Bucuresti Nord cu trenul de 160km/h, ajungem la Constanta inanite de ora 11, luam autobuz 5-40 pana in Mamaia, stam 2 ore la plaja, apoi la pranz la City Mall, apoi alte circa 3-4 ore la plaja pana pe la 18.30 si ne intoarcem acasa tot cu trenul de 160 km/h, plecam la ora 19.20 in Constanta, circa 21.15 in Gara de Nord. Mancare de acasa de dimineata si de la mall de pranz.

 

Costuri: 89.40 lei la clasa a doua, 128.40 lei la clasa intai pentru tren (eu merg la clasa I, confortul merita toti banii, va recomand), copii pana in teoretic 5 / practic vreo 7 ani nu platesc plus 5 lei abonamentul de bus de o zi in Constanta plus masa la mall.

 

E cam a saptesprezecea oara cand mergem asa si de fiecare data am fost foarte multumiti.

 

LATER EDIT - Pozele: http://m-si-m.stfp.net/20140808


Editat de stfp, 08 august 2014 - 21:21 .



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -