Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cine imi poate explica ce se intampla in Fasia Gaza?


682 raspunsuri la acest subiect

#1
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.643 mesaje

Postat 21 iulie 2014 - 08:40

Umbrite (intentionat !? sau nu) de stirea legata de prabusirea avionului din Ucraina, putini mai dau importanta zilele astea unui masacru ce se desfasoara sub ochii intregii lumi: ofensiva armatei israelinie in Fasia Gaza. 

Este cineva care ma poate face sa inteleg ce se intampla acolo de fapt? Sub ce motiv, sub ce justificare, armata israeliana a ucis peste 500 de palestinieni in 2 saptamani? De ce ONU, sau alte insitutii internationala nu iau pozitie? 

 

"Cel putin 502 palestinieni au fost ucisi de la inceputul conflictului din Fasia Gaza, dintre care peste 140 duminica, ziua cea mai sangeroasa de la inceputul, in 8 iulie, a ofensivei israeliene impotriva enclavei palestiniene, scrie AFP.

 

.... 

In randul armatei israeliene, 13 soldati din brigada Golani au fost ucisi in aceste ultime 24 de ore in Fasia Gaza, aducand la 18 numarul militarilor morti de la inceputul ofensivei "Granita aparata", bilantul cel mai greu pentru fortele israeliene din 2006.

Sapte soldati au murit in explozia unei bombe la trecerea masinilor lor blindate, 3 in schimburi de focuri cu activisti si alti trei "prinsi intr-un imobil incendiat", a precizat armata.

La Chajaya, in estul orasului Gaza, armata israeliana a efectuat cele mai grele bombardamente de la inceputul conflictului, ucigand cel putin 72 de palestinieni, potrivit lui Achraf al-Qoudra, purtator de cuvant al serviciilor de urgenta.

Cel putin 9 palestinieni, dintre care 7 copii, au fost ucisi luni dimineata in urma unui raid israelian la Rafah, in sudul Fasiei Gaza.

Victimele aprtineau toate aceleiasi familii, care locuia in casa vizata de atac.

Corpurile a 16 palestinieni ucisi in urma unui raid israelian au fost descoperite luni dimineata in ramasitele unei case in apropiere de Khan Younes, in sudul Fasiei Gaza.

Aproape jumatate dintre palestinienii ucisi de la inceputul ofensivei sunt femei, minori si persoane in varsta, potrivit lui Achraf al-Qoudra.

Doi civili israelieni au fost ucisi in tiruri de rachete."

 

sursa : http://www.hotnews.r...neata-rafah.htm

 

 

Deci peste 250 de femei, copii, oameni in varsta palestinieni au fost ucisi in mai putin de 2 saptamani, vs 2 civili israelinie. Ce justificare au israelienii pt ce fac in Fasia Gaza acum? 

Curg rauri de articole cu lacrimi in barba despre copii din avionul prabusit in Ucraina .

 

 

Pe copiii palestinie, pe copiii sirieni, pe copiii afgani , pe copiii irakieni ... cine ii plange?  

 

In ce lume bolnava traim ? 

 

Gaza_War_2009_98.jpg



#2
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 21 iulie 2014 - 09:17

Laura, mi-e teama ca nimeni nu-ti poate explica asa ceva.

Ceea ce vedem noi este exact ce trebuie sa ne fie aratat, sau ceea ce nu prezinta importanta pentru a fi clasificat.

Fiecare tabara are varianta ei, nu exista o varianta comuna nici in cel mai mic detaliu.

Cifrele mortilor sunt detalii in conflictul asta. Daca miile de rachete trase dinspre partea palestiniana n-ar fi interceptate de apararea israeliana, am vorbi acum de cifre mult mai mari si in Israel, insa parerea mea este ca ar urma un macel general, fara nici un control.

Se spune ca o evacuare absolut necesara a palestinienilor civili este impiedicata chiar de catre militarii palestinieni; se spune ca ofensiva terestra urmareste distrugerea tunelelor pe care palestinienii le fac pentru a ajunge cu lansatoarele cat mai aproape de granita.

Se spune ca nebunia din acest moment a inceput odata cu uciderea (si se pare ca si torturarea) a doi adolescenti din Israel de catre palestinieni.

Eu nu prea am incredere in cifrele vehiculate, nu exista cine sa confirme, doar cuvantul fiecarei parti. Aia se jura ca nu ataca civili, aialalti zic ca mor nu stiu cati copii.

Nu, chiar nu putem depasi stadiul de simplii spectatori la o regie de groaza.

 

Dar ai dreptate: traim intr-o lume din ce in  ce mai bolnava. Asta e clar.



#3
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 21 iulie 2014 - 09:39

Conflictul arabo-israelian este vechi de sute de ani...

Arabii dau cu rachete, israelienii riposetaza. Concluzia - morti de ambele parti.

Daca se va incheia vreodata?

Nu cred.

Arabii nu vor accepta israelienii si vor arunca cu rachete catre Israel respectiv vor efectua atentate cu bombe - concluzia morti femei/copii israelieni cat se poate

Israelienii nu vor accepta si vor riposta cu raiduri in vederea eliminarii teroristilor - concuzia morti femei/copii cat se nimereste sa fie in zona de conflict.



#4
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.643 mesaje

Postat 21 iulie 2014 - 10:11

Marius, si ridicam din umeri constatand ca sunt "victime colaterale" si atat ? In postarea mea initiala, am citit un articol in care se vorbea de peste 500 de victime palestiniene VS 2 civili si 18 militari israelieni. Mie mi se pare disproportionata tare forta, tehnica, mijloacele de lupta folosite. De ce nu se tureaza comunitatea internationala asa cum au facut-o in cazul Ucrainei? De ce nu ridicam din umeri si catalogam drept "victime colaterale" si pe cei morti in avionul doborat in Ucraina? Cu ce sunt mai tragice mortile copiilor din acel avion decat a copiilor morti in Siria , in Palestina, in Irak ? De ce masura cu care se reactioneaza este atat de disproportionata? Cu ce este de vina copilul palestian ca vecinul e militant Hamas si l-a nimerit si pe el bomba israeliana?  

 

Stiu ca de zeci, sute de ani palestinienii si israelienii se lupta. De ce ONU si celelalte organizatii internationale nu se implica asa cum o fac in alte zone de conflict unde  "cei mari si tari" au interese economice? 



#5
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 21 iulie 2014 - 10:33

Laura, ce ai vrea tu sa facem noi? Sincer. Si cand zic noi, ma refer la mine, la tine, la marius, la rufus, etc.

De ce crezi ca pentru Ucraina se face ceva si pentru ceilalti nu? Eu vad ca nu se face nimic nici pentru Ucraina. E conflict acolo de ceva timp, a fost anexata Crimeea de Rusia, nah... si s-a facut ce? Au murit si acolo civili. Si s-a facut ce? Nimic pana cand nu a fost doborat un avion cu occidentali la bord. Si acum o sa se faca ce? Nimic. O sa mai curga putina cerneala, o sa mai fie cateva emisiuni si gata.

Dureros, dar asta e realitatea.

Intre palestinieni si israelieni e razboi dintotdeauna, cu secvente acute din cand in cand. Implicare mondiala ar insemna razboi mondial.

Implicare internationala intre Ucraina si Rusia iar ar insemna razboi mondial.

Esti sigura ca asta iti doresti?

 

Sunt situatii extrem de sensibile, nu e asa simplu sa zici ia, gata, v-ati jucat destul cu rachetele, da-ti jucariile incoace si potoliti-va!

Nu inseamna ca stau relaxata si nu imi pasa. Imi pasa. Si... cam atat, din pacate.



#6
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.643 mesaje

Postat 21 iulie 2014 - 10:37

Carmen, nu vreau sa faci nimic, nici tu nici marius, nici rufus. Incerc sa inteleg (sper sa vina cineva la subiect sa imi aduca argumente, sa imi explice) ce e in spatele stirilor citite, ce e manipulare si care e adevarul si care e jocul de puteri si interese din spate care lasa toate astea sa se intample. 



#7
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 21 iulie 2014 - 10:43

Ca sa intelegi ce e acolo trebuie sa o iei de foarte departe, cu istoria statului Israel, cu istoria conflictelor din zona.

 

Poti sa iti faci o imagine citind chiar si wikipedia.

http://ro.wikipedia....oria_Israelului

http://ro.wikipedia....l_și_Fâșia_Gaza



#8
riana

riana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 164 mesaje

Postat 21 iulie 2014 - 10:58

Din punctul meu de vedere situatia avionului doborat in Ucraina este mai mediatizata datorita absurdului situatiei.

Conflictul dintre palestinieni si evrei e vechi. Intr-o zona de conflict victime colaterale apar de ambele tabere, civili nevinovati...nu ca ar fi normal dar e ceva de asteptat, ceva ce e oarecum "firesc" sa se intample intr-un razboi.

In Ucraina vorbim despre un avion cu oameni ce nu aveau nici o treaba nici cu rusii, nici cu urainienii, oameni plecati in vacanta, oameni care se intorceau acasa, oameni in calatorie de afaceri...oameni care au murit absurd, neasteptat, nedrept.

Nu e vorba ca ar fi copiii olandezi mai "nevinovati" decat cei palestinieni...este vorba despre socul pe care ti-l provoaca o veste la care nu te astepti deloc si socul provocat de una la a carei probabilitate te-ai gandit macar. Si de faptul ca toti poate ne-am zis: puteam sa fiu si eu intr-un astfel de avion.

Orice om daca se duce in Fasia Gaza e constient de existenta unui pericol.

Nici unul dintre noi nu cred insa, ca atunci cand ne-am imbarcat in avion pentru o vacanta ne-am gandit ca cineva ar trage cu racheta in noi. Pana acum.

 

Despre originea conflictului din Palestina si atitudinea Israelului...aici e alta discutie si e lunga.



#9
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 21 iulie 2014 - 11:21

 In postarea mea initiala, am citit un articol in care se vorbea de peste 500 de victime palestiniene VS 2 civili si 18 militari israelieni. Mie mi se pare disproportionata tare forta, tehnica, mijloacele de lupta folosite.

 

Laura, in postarea ta (ce citeaza articolul) sunt doua chestiuni care sunt complet separate. Una din ele se refera (si vad ca asta te nelamureste) la cifre.

Ceea ce faci tu (500 vs 2) se numeste scoatere din context, pentru ca cifrele in general sunt altele si nu stiu daca sta cineva sa contorizeze mortii de ambele parti, dar nu numai in razboiul asta.

Cand un palestinian se arunca in aer intr-o zona aglomerata, raportul este, sa zicem, 50 vs 1, acum in "favoarea" israelienilor. Cand te gandesti ca acest raport se repeta destul de des, ca mereu auzi ca a mai fost un atentat...zau ca nu mai stii cum e cu cifrele astea.

Sa stii ca un copil evreu arata la fel cu unul arab. Si viu si mort.

Cifrele nu au nici o relevanta, adica nimeni nu-i mai "tare" in morti ca celalalt.

E gresit cred eu sa compari cifre cu morti.

Conflictul nu se va stinge in veci, pentru ca pozitiile taberelor sunt absolut ireconciliabile, ba mai mult, fiecare crede ca e de datoria lui sa lupte pana la capt.

Care capat...nu stiu.

Sunt evreii mai bine pregatiti militar? Da, sunt.

Asta nu-i impiedica pe arabi sa se aprovizioneze cu arme la greu si sa traga cu tot ce au inspre israel. De dada asta, curat, fara fasoane, direct in populatia civila.



#10
riana

riana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 164 mesaje

Postat 21 iulie 2014 - 11:48

Exact cum spune Rufus: evreii considera zona raului Iordan ca zona de origine a lor. De aceea s-au intors acolo dupa persecutiile din Rusia din primul razboi mondial si cele din cel de-al doilea razboi mondial (persecutii initiate din consideratii pecuniare, evreii aveau bani...nu pentru ca  vezi dom'le il rastignisera pe Isus).

Palestinienii nu i-au acceptat niciodata: considera ca pamantul e al lor.

In 1948 in seara proclamarii statului Israel, Egiptul i-a si bombardat. Ulterior, dupa ani de lupte, Cu Egiptul si ceilalti vecini au incheiat tratate de pace. Palestinienii nu vor.

Acum, Israelul e stat militar, daca nu ar fi, i-ar rade de pe fata pamantului.

Au fost imprastiati prin toata lumea si au fost vanati si facuti spun - ca sa o zic direct.

Acum sunt grupati acolo si lupta zilnic pentru viata lor.

Nu-s fanul evreilor dar ma gandesc, daca acolo sunt veniti abuziv sa zicem...unde sa plece ? Si cum ? Ne luam tara in spinare si plecam...

Se omoara de ani de zile pentru o bucata de pamant, inca de cand erau sub coordonarea Imperiului Otoman, apoi sub cea britanica, apoi dupa proclamarea statului Israel....care are dreptate, nu stiu...dar ce ar putea face Israelul ?

Palestinienii nu ii vor lasa sa stea acolo in liniste in veci.

Categoric sunt implicatii geo-politice pe care noi , muritorii de rand nu le stim....dar judecand faptic situatia actuala: palestinienii au un singur tel: plecati sau va omoram.




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -