Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 1 voturi

Divortata, un copil si o relatie cu un barbat mai tanar


70 raspunsuri la acest subiect

#31
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 20 iulie 2014 - 16:07

Marius, eu am zis doar ce mi-a comunicat avocata. In rest ca sa fiu sincera, nu imi e foarte clar cum sta treaba cu custodia comuna. Daca imi poti da mai multe detalii, eventual pe PM, as aprecia. De ex.

1. daca eu am inscris copilul la o gradinita care lui nu-i place, nu il voi putea duce acolo?

2. Sau daca el vrea sa vina zilnic sa ia copilul, eu nu pot spune nu?

3. Sau daca il ia la plimbare, dar nu imi spune unde, eu trebuie sa accept?

 

Si divortul a fost de comun acord, iar custodia comuna am inteles ca nu se putea negocia, intrucat acum sunt sanse minime sa mai primesti custodie unica (trebuie sa ai argumente foarte solide).

1. Daca el nu este de acord te poate da in judecata

2. Nu poti sa-i spui nu

3. Nu esti obligata sa accepti

 

Custodie comuna inseamna ca va lasa pe voi doi sa decideti impreuna si de comun acord exact ca si cum nu ati fi divortati.

In cazul in care unul dintre voi considera ca este prejudiciat fata de celalalt si daca celalalt nu ajunge in acord (in consens) pe aceasta problema (sau altele) cel care se considera nedreptatit poate sa il cheme in judecata pe celalalt. In acest caz se deschide proces si desigur judecatorul analizeaza si accepta (sau respinge dupa caz) solicitarile reclamantului si da o sentinta. Aceasta devine obligatorie pentru ambele parti.



#32
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 20 iulie 2014 - 17:55

Citeste hotararea de divort.poate e precizat acolo.daca nu cere stabilirea unui progtam iti va pube bete in roate vesnic.Pentru ab iti recomand sa citesti povestile lui Creanga.sa vezi ce inseamna cuiul lui Pepelea.
Cafelutzo Lipsa unui program clar stabilit nu i bun.deloc.ar trebui sa te interesezi mai bine.

#33
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 20 iulie 2014 - 19:33

Parerea mea este ca voi doi ar trebui  sa stati si sa discutati serios, si sa ajungeti la o intelegere privind felul cum va cresteti copilul.

 

Atita timp cit nu stati si discutati  ca doi oameni maturi care sint responsabili de cresterea unui copil ...degeaba ne dam noi cu presupusul pe forum - ce inseamna sau nu inseamna custodie comuna, si cit are dreptul el sa-l vada sau nu.

Iar despre relatia ta numai tu poti sa decizi......

Eu daca nu as simti ca-l iubesc nu as incerca sa vad cum este traitul impreuna .....sau poate tu cauti doar pe cineva cu care sa-ti petreci timpul nu sa-ti traiesti viata. 



#34
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 20 iulie 2014 - 21:19

Eu cred ca in secunda in care el isi gaseste pe cineva, te va lasa in pace. Probabil ai sa-l cauti tu sa vina sa vada copilul. Insa pina atunci trebuie sa discutati si sa stabiliti un program. Daca nu reusiti, stabileste tu un program, daca nu ii convine,  sa te dea in judecata si sa stabileasca instanta cind poate veni si cind nu. Pentru ca nu poate tot aparea la usa cind ti-e lumea mai draga. Eu asa as face. Marius a scris exact ce si cum.

Ai si tu dreptul la fericire si la viata ta, nu- ti fie jena sa-i dai papuci daca apare intr- un moment inoportun.



#35
cafelutzaro

cafelutzaro

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 26 mesaje

Postat 22 iulie 2014 - 16:23

I-am spus ieri sa incercam sa ne facem un program in timpul saptamanii, jumate din timp eu, jumate el. Rezultatul? Un mic scandal fireste, ca adica cum sa vina el doar 6h pe saptamana sa vada copilul etc, urmat de diverse acuze si jigniri la adresa mea... so, nimic nou :(



#36
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 22 iulie 2014 - 16:27

Dar care este propunerea lui?



#37
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 22 iulie 2014 - 18:26

Probabil sa vina si sa plece cand vrea si cum vrea.

 

Ce-ar fi sa nu mai stati atat acasa. Du-te in vizite, in parcuri, in magazine, numai du-te pe undeva. Sa nu va mai gaseasca acasa, la dispozitia lui. O sa te sune, fireste, unde esti, ca el vrea sa vada copilul. Tu o sa ii spui ca iti pare rau, dar azi aveti alt program si ii propui sa te anunte din timp data viitoare, pentru ca nu stai cu copilul numai acasa ca poate-poate trece el.



#38
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 23 iulie 2014 - 14:38

Asa....si daca a facut scandal, ce? De ce stai la discutii? Ii deschizi usa si-l poftesti afara, daca nu este capabil sa fie civilizat....nu are nici un drept sa vina la tine iar tu daca il poftesti in casa, e strict problema ta si trebuie sa-ti asumi. Acum...daca copilul tau e ok in prezenta lui, care e problema? E ok, nu e ok....pt ca eu o vad asta ca o rafuiala intre voi, nicidecum ca o actiune in favoarea copilului....ca el face, drege...ca tu nu vrei , etc...dar copilul???? Voi aveti niste chestii neterminate intre voi, neclarificate....ar fi bine sa vi le clarificati pt ca si actualul tau partener, e pus in postura de spectator la un spectacol nedorit de el, in care tu si sotul tau sunteti actorii principali....si nu e corect.



#39
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 23 iulie 2014 - 15:53

Sa inteleg ca circul asta post-divort, care eventual il completeaza pe cel ante-divort inseamna mai nou tutela comuna... [:)]



#40
cafelutzaro

cafelutzaro

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 26 mesaje

Postat 23 iulie 2014 - 17:15

Marius - propunerea lui e sa ne auzim zilnic la telefon si sa vedem cine are disponibilitate in ziua respectiva, iar o zi pe saptamana obligatoriu sa iesim amandoi cu copilul. F. frumos de altfel, daca nu de fiecare daca cand ne-am vedea nu am mai vorbi despre mine si relatia mea actuala...

 

Rufus - din pacate da, eu am zis de la inceput. Cum se poate custodie comuna, care presupune doi oameni maturi, care pot purta o discutie normala, cand noi tocmai d-aia am ajuns la divort? Imi da cu virgula....

 

Ideea e aici ca eu nu vrea sa-i limitez interactiunea cu copilul, de aia nu am facut nici pana acum, insa nu mai vreau sa intre cu bocanii in viata mea personala. Atat.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -