Sari la conținut

Sari la conținut


Motive medicale pentru nasterea prin cezariana

nastere prin cezariana cezariana

14 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 17 iulie 2014 - 11:54

Motive medicale pentru nasterea prin cezariana

Sunt multe motive pentru care un medic poate lua decizia sa va recomande o nastere prin cezariana. Unele cezariene sunt facute in situatii critice, altele sunt efectuate pentru a preveni eventualele situatii critice, iar altele sunt facute la alegerea viitoarelor mame. In orice caz, o viitoare mamica trebuie sa stie ca o nastere prin cezariana presupune o incizie prin peretele abdominal si uter, in locul nasterii vaginale. O rana pe uter deci. Iata care sunt motivele medicale pentru nasterea prin cezariana si sfatul obiectiv de la Desprecopii.com:

 

despre motivele medicale pentru o nastere prin cezariana, veti citi
O cezariana = o rana pe uter
Nasterile naturale, in declin
De ce atat de multe operatii cezariene in Romania?
Care sunt motivele medicale reale ale unei nasteri prin cezariana?
Sfaturile de la Desprecopii despre cezariana

 

motive-nastere-cezariana.jpg

 

 



#2
claucia

claucia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.180 mesaje

Postat 17 iulie 2014 - 13:58

De fapt cezarienele la cerere nu vor mai fi decontate de stat, si de fapt nici pana acum nu erau decontate, medicul intotdeauna scria un motiv pentru cezariana. Chiar si frica. Probabil ca motivul frica nu va mai fi decontat de stat. 

 

Dar nu este corect sa spunem ca DOAR cezarienele de urgenta vor fi decontate, ci cezarienele cu un motiv medical real. 

 

O placenta previa grava cu cezariana va fi decontata chiar daca nu se va chema cezariana de urgenta. Cezariana de urgenta este o alta interventie medicala fata de cezariana programata. Si nu este adevarat ca o cezariana programata (si nu de urgenta) nu va mai fi decontata de catre stat. O cezariana programata, cu motiv medical serios, va fi decontata de stat. Motivele le-ati expus in articol. 

 

Prezentatie pelvina, placenta previa, malformatii, herpes, etc, sunt motive pentru care statul va deconta cezariana progamata (si nu cezariana de urgenta) 

 

Ba chiar, odata cu legea din 1 martie, se legifereaza si accepta faptul ca doctorul va putea sa faca o cezariana la simpla cerere a pacientei, lucru imposibil (legal si oficial) pana acum. Doctorul era cel care hotara daca este indicata o cezariana. Lucrurile in realitate nu stateau asa, iar legea este binevenita. 

 

Odata ca se oficializeaza faptul ca mama are dreptul sa aleaga si in al doilea rand nu se mai consuma banii statului fraudulos, indicand un motiv necesar pentru simpla dorinta. 

 

Este bine a s-au delimitat cele doua, si da, sa fie platita cezariana la cerere, nu acoperita de un motiv neadevarat, iar cezariana la indicatie medicala cat si cezariana de urgenta sa fie decontate de catre stat. 



#3
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 17 iulie 2014 - 14:18

Da, in teorie suna bine, dar in practica oare cate cezariene la cerere se vor plati de catre paciente si la cate vor continua sa treaca medicii diverse cauze medicale pentru a putea fi decontate in continuare??

Eu sunt convinsa ca balanta va inclina spre a doua jumatate, ca revenim la vechea problema a spagii, de ce sa dai 1000 eur pe o cezariana la cerere, cand poti da doar jumate doctorului sa inventeze un motiv? (sumele's fictive, nu stiu cat ar costa o cezariana la cerere la stat).

 

Eu de exemplu sunt uimita de doctorul meu. Teoretic sunt caz de cezariana, dar practice nici macar n-a incercat sa discute cu mine despre posibilitatea unei nasteri natural si riscurile aferente. La fiecare control imi repeat aproape obsesiv ca "stiti ca dv. trebuie sa nasteti prin cezariana obligatoriu, nu"! Acum cat o fi de obligatoriu, ramane de vazut.....nu zic nu, motive exista (am deja 2 cezariene, dar si o nastere naturala), dar mai degraba e teama medicului decat ceva de natura strict medicala. Ca ecografic vorbind, uterul nu este deloc subtiat in zona cicatriceala (am insistat sa verifice asta la toate ecografiile), si in afara riscului de ruptura uterine, altele majore sa recomande cezariana nu sunt.



#4
claucia

claucia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.180 mesaje

Postat 17 iulie 2014 - 14:33

Pai s-a scos la lumina cezariana la cerere, care oricum exista si va exista, numai ca in loc sa o plateasca statul, pentru ca nu e ok, o sa o plateasca pacienta. Eu zic ca e o idee buna. 

Si medicul nu va mai scrie un motiv fictiv, ci va face cezariana iar banii vor fi incasati de stat. Mie mi se pare ok asa. Am inteles ca 2000 lei in sistemul de stat. 



#5
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 17 iulie 2014 - 14:39

Eu am facut cezariana de urgenta cu 4 zile inainte de DPN, pentru ca mica mea intrase in suferinta fetala, am umblat cu dilatate 2 timp de mai bine de 24 de ore, si nu am avut nici o contractie. La fiecare doua zile faceam un test non-stress care nu a reusit sa depisteze starea in care era fetita mea. 

Ma intreb ce ar impiedica medicii sa simuleze o urgenta de genul asta, ca sa se poata masca cezariana la cerere a pacientei...



#6
claucia

claucia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.180 mesaje

Postat 17 iulie 2014 - 15:04

Nu cred ca i-ar impiedica nimic, dar o mama care isi doreste cezariana, va putea sa o plateasca si sa o primeasca. :) Iar cererea va fi legitima si banii impozitati corect. Nu vad de ce ar alege o mama care vrea cezariana sa nu o plateasca, dar sa ii dea aceeasi suma doctorului pentru un diagnostic fictiv. 

 

E drept ca daca este asa, probabilitatea ca si medicul sa primeasca sumele vehiculate pentru cezariene la cerere va fi foarte redusa. Nu vad cum ar plati cineva cezariana corect spitalului si totodata sa cotizeze cu sume exorbitante medicului.

 

Se scoate cezariana la cerere din economia neagra ca sa zic asa [:D]  



#7
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 17 iulie 2014 - 15:20

Nu stiu la altii cum e, dar in 1900toamna aka 2004 august, inainte sa mi se programeze cezariana, internata fiind, a fost nevoie de semnatura sefului maternitatii pt aprobare. Care a asistat si la ecografie :-)

Adica nu doar medicul si-a dat acordul.

Si inainte de asta s-a mai facut o ecografie si s-au mai trecut o data in fisa motivele operatiei (preeclampsie, bb pelvian, operatia de ovar/trompa legata de cezariana).


Editat de szivarvany, 17 iulie 2014 - 15:23 .


#8
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 17 iulie 2014 - 15:47

Se scoate cezariana la cerere din economia neagra ca sa zic asa [:D]  

 

O sa se scoata o parte din cezariene din economia neagra, nu toate.

 

2000 lei pentru cineva cu posibilitati peste medie, e o suma acceptabila (cel putin raportata la costurile cezarienei din clinicile private - unde trece de 1200 eur cea mai ieftina, cel putin in bucuresti), de fapt cam atata te costa si cezariana "la negru" la stat.

Problema este insa ca pe langa cei 2000 lei platiti legal, la stat sunt sanse mari sa continui sa mai dai, ba la asistente, ba la moasa, ba la nenatolog, ba la anestezist, poate chiar si la medicul de te opereaza, si ajungi in final la concluzia ca mai bine bagi 2000 lei direct in buzunarul lor, si stii ca vei fi tratat super ok, decat sa-I platesti legal, si cum nu prea o sa ajunga mare lucru la cei care te opereaza, te vor trata "ca la stat".

Plus ca in provinicie, 2000 lei in zone precum Salaj, Vaslui, Mehedinti, sunt o caruta de bani, acolo cu mai putin de jumatate din suma probabil ai parte de-o cezariana la negru de toata frumusetea.

 

Nu ma intelegeti gresit, eu sunt de fel anti-spaga, si fac tot posibilul s-o evit. Insa tocmai pentru ca refuz s-o dau am foarte des discutii pe tema asta cu cunoscutii, si argumentele lor seamana cu cele de mai sus.



#9
Mami84

Mami84
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 18 iulie 2014 - 06:37

Buna dimineata,

 

As vrea sa va povestesc ce am patit eu cand am fost insarcinata in 2008,are legatura putin cu subiectul discutat.

Am avut ca doctor pe doamna Surdulescu de la clinica Panduri,.aceasta supraveghea sarcina iar cand era  de nascut ,nasteai la Spitalul Universitar (se deplasa la spital doar la nasteri).Toata sarcina i-am dat bani la greu pentru ca practic iti cerea pe fata.

Cand am facut morfologia fetala la Sanador ,undeva pe la 5 luni ,doctorul de acolo mi-a spus "ATENTIE MARE AVETI PLACENTA PREVIA TOTALA"

Cand m-am dus la control la doctora Surdulescu ,i-am aratat rezultatul de la Sanador ,apoi mi-a facut dansa ecografie si mi-a spus "NICI VORBA DE PLACENTA PREVIA"

Mentionez ca am stat de vreo 5-6 ori internata in spital (Spitalul Universitar) cu sangerari.

In spital dansa nu venea la mine sa vada ce am ,ci ruga o alta doctora care ii era prietena.

La 34 de saptamani cand ma duceam spre baie dintr-o data am avut hemoragie foarte puternica si am ajuns la spitalul Universitar din nou.Acolo am avut NOROCUL sa dau peste DOAMNA DOCTORA BOHALTEA ROXANA,i-am povestit tot ce patisem pana in ziua respectiva,aceasta mi-a facut ecografie ,mi-a comfirmat ca am placenta previa totala iar apoi dupa 2 zile de supravegheat,imi aduc aminte ca pe data de 4 spre 5 martie 2009 pe la 01:30 noaptea a venit in salon sa vada cum sunt  Atat de rau ma simteam incat eram aproape inconstienta in salon,m-au luat de urgenta in sala de nasteri la ora 02:00 eram deja pe masa de operatie pentru ca mi se desprinsese placenta iar baiatul se axfisia,la ora 02:35 au scos baiatul iar pe mine m-au tinut pana la ora 05:00 in operatie.Imi aduc aminte ca in timplul operatiei simteam cum viata se scurge din mine,iar o asistenta foarte draguta ma mangaia pe frunte si imi zicea sa stau treaza sa nu inchid ochii.Am stat 2 saptamani internata cu drena si antibiotice iar baietelul mi-a stat la incubator o sapt. jumatate.

Dupa cezariana I-am dat bani doamnei doctor,dar i-am dat cu drag pentru ca ne-a salvat viata mie si copilasului.

In prezent baietelul meu are 5 ani si este foarte sanatos:)

 

Sper ca nu v-am plictisit si ca m-am facut inteleasa,dar recunosc cand v-am scris acest mesaj m-am umflat de plans:) pentru ca a fost o perioada grea pentru mine,mai ales cand imi vedeam copilasul in incubator plin de fire pe el.



#10
LoredanaM26

LoredanaM26

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 384 mesaje

Postat 22 iulie 2014 - 16:27

Pai s-a scos la lumina cezariana la cerere, care oricum exista si va exista, numai ca in loc sa o plateasca statul, pentru ca nu e ok, o sa o plateasca pacienta. Eu zic ca e o idee buna. 

Si medicul nu va mai scrie un motiv fictiv, ci va face cezariana iar banii vor fi incasati de stat. Mie mi se pare ok asa. Am inteles ca 2000 lei in sistemul de stat. 

   Care e faza cu asta?? oricum in orice spital majoritatea gravidelor scot din buzunar 1000 de lei sa plateasca doctorul + alte sume la anestezist ,asistente! Eu nu vad nicio parte buna, pt ca desi cele necesare sunt decontate de stat o data, medicii isi mai iau o parte a doua oara!

  Cu alte cuvinte tot pacienta plateste oficial, insa va plati mai mult, sa mai dea neoficial si la medic! Eu am fost internata de urgenta cu scurgeri maronii si, desi ecografia este gratuita in aceste situatii, doctorul nu a a venit in seara aia sa-mi faca ecografie, decat dimineata cand de disperare pt ca nu stiam nimic de copilul meu,( decat eminenta de avort dupa consultul doctorului) i-am dat bani! Este daor un motiv pt stat sa ma ia niste bani, insa calitatea serviciilor din spitalele de stat raman de dorit, din pacate!


Editat de LoredanaM26, 22 iulie 2014 - 16:35 .




Etichetat si cu nastere prin cezariana, cezariana

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -