Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Mamici de Septembrie (Dovlecei de Septembrie) (14)

gravide

560 raspunsuri la acest subiect

#1
pishkot

pishkot

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 800 mesaje

Postat 14 iulie 2014 - 13:22

dovlecei%20septembrie%202014.jpg


[artif] Suntem un grupulet de 25 [gravired] ce-si asteapta dovleceii [barza1]

Hai si tu in grupuletul nostru! [si-eu]

 

 

[gravi] rasfatzata -         UM 05 nov 2013 | DPN 19 aug 2014 [batetoba]cu [baietel]

 

[gravi] Arwen_76 -         UM 25 nov 2013 | DPN 01 sept 2014 [batetoba] cu [baietel]

 

[gravi] Marru        -         UM 24 nov 2013 | DPN 01 sept 2014 [batetoba] cu [fetita]

[gravi] CarmenStoica UM 28 nov 2014 | DPN 04 sept 2014 [batetoba] cu [baietel]

[gravi] Lolaria -               UM 28 nov 2014 | DPN 04 sept 2014 [batetoba] cu [baietel]

[gravi] Lara84 -               UM XX nov 2014 | DPN 04 sept 2014 [batetoba] cu [fetita]

[gravi] linacska -             UM 28 nov 2014 | DPN 04 sept 2014 [batetoba] cu [fetita]

 
[gravi] alina_mv -            UM 29 nov 2013 | DPN 05 sept 2014 [batetoba] cu [baietel]

 

[gravi] lore88 -                 UM xx xxx xxxx | DPN 07 sept 2014 [batetoba] cu [fetita]

 

[gravi] oana92 -               UM xx dec 2013 | DPN 08 sept 2014 [batetoba] cu [baietel]

[gravi] NicNic -                UM 03 dec 2013 | DPN 09 sept 2014 [batetoba] cu [baietel]

[gravi] Tuka81 -               UM 03 dec 2013 | DPN 09 sept 2014 [batetoba] cu [baietel]

[gravi] Ela11 -                  UM 05 dec 2013 | DPN 12 sept 2014 [batetoba]

[gravi] daena -                 UM 03 dec 2013 | DPN 15 sept 2014 [batetoba] cu [fetita]

[gravi] Adriana288 -        UM 11 dec 2013 | DPN 17 sept 2014 [batetoba] cu [fetita]

[gravi] Ixiana11 -              UM 10 dec 2013 | DPN 17 sept 2014 [batetoba]

[gravi] Cupcake -            UM 12 dec 2013 | DPN 17 sept 2014 [batetoba] cu [baietel]

 

[gravi] danadana81 -       UM 13 dec 2013 | DPN 19 sept 2014 [batetoba] cu [fetita]

[gravi] LittleLulu -           UM 15 dec 2013 | DPN 21 sept 2014 [batetoba] cu [baietel]

 

[gravi] pishkot -               UM 19 dec 2013 | DPN 23 sept 2014 [batetoba] cu [baietel]

[gravi] diana_dia -           UM 18 dec 2013 | DPN 24 sept 2014 [batetoba]

[gravi] Lumyyyluminita - UM 21 dec 2013 | DPN 24 sept 2014 [batetoba]cu [baietel]

 

[gravi] crisa17 -               UM 20 dec 2013 | DPN 26 sept 2014 [batetoba] cu [fetita]

 

[gravi] radudaniela -        UM 20 dec 2013 | DPN 26 sept 2014 [batetoba]cu [fetita]

 

[gravi] Livia529 -              UM 01 ian 2014 | DPN 08 oct 2014 [batetoba] cu [baietel]
 

[gravi] claudia_gafitza -   UM xx ian 2014 | DPN 15 oct 2014 [batetoba]

==================================================


Ne rugam pentru burticile care au fost alaturi de noi: Mary05, Mary80, Lory, Celena. Doamne ajuta sa va vedem curand la o noua odisee! [ruga]


 

[flo] [flo2] [flo]

 

Odiseea noastra:

Cap.1, Cap.2, Cap.3, Cap.4, Cap.5, Cap.6, Cap.7, Cap.8, Cap.9, Cap.10 , Cap 11 ,  Cap 12,  Cap 13

[flo] [flo2] [flo]

Linkuri rapide:

Lista DPN | Rugaciuni | Dezbateri private | Cum se citeste o ecografie |Albume

 

[flo] [flo2] [flo]

 

[ruga]

 

Rugaciune pentru pruncul ce se afla in pantecele mamei

 

Doamne, cel care ai zis oamenilor:" Cresteti si va inmultiti si stapaniti
pamantul" binecuvantand nasterea
de prunci, arata mila ta si acestui copil ce se afla
inca in pantecele mamei sale, si ajuta-l
sa se nasca la vremea de Tine randuita.
Da-i lui Doamne crestere fireasca, sanatate si putere.
Parinte Ceresc, Care porti de grija pasarilor
cerului si infrumusetezi
crinii tarinii, poarta de grija si acestui copil
care n-a vazut inca lumina soarelui.
Nu parasi robii Tai si ocroteste prin Harul Tau
pruncii nostri si binecuvanteaza nasterea lui
dupa multimea
milostivirii Tale.Doamne fii cu noi si da-ne
izbanda dupa Sfanta Voia Ta.
Amin.

[ruga]

 

 

 

Zodiac corespunzator:

 

Fecioara 23 August-22 Septembrie sau Balanta 23 Septembrie - 22 Octombrie

fecioara1.jpgbalanta1.jpg

 

Va asteptam cu drag!


Editat de pishkot, 14 iulie 2014 - 13:25 .


#2
pishkot

pishkot

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 800 mesaje

Postat 14 iulie 2014 - 13:48

Sa avem o casuta plina de vesti bune [flo2]



#3
pishkot

pishkot

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 800 mesaje

Postat 14 iulie 2014 - 13:52

Ma uitam in listuta de gravidute.... din 26 de fete, cred ca ne mai scriu maxim 15... imi pare asa rau ca celelalte n au mai intrat nici macar din cand in cand sa ne spuna ce mai fac...

 

Asa repede a trecut timpul.. nu mi vine sa cred mai avem un pic si incep sa vina puiutii:)



#4
CarmenStoica

CarmenStoica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 83 mesaje

Postat 14 iulie 2014 - 14:37

Hello, burtici!

Imi pare tare rau ca nu am mai scris de mult, dar a fost o perioada urata pt mine. Sarcina nu e deloc usoara, am contractii non-stop cu tot tratamentul pe care il iau. Va dati seama ca stau intr-un stres continuu din cauza lor. Nu am voie sa fac efort deloc, dar mai am un pitic de crescut. Mare noroc am cu sotul care se comporta exemplar,face mancare, curatenie, cumparaturi, se ocupa de Tudor. Asta cand e acasa, adica 2 sapt pe luna in rest ma chinui singura.
Acum am mai prins ceva curaj deoarece cresc sansele pt bebe cu fiecare zi petrecuta in burtica si mi-am mai revenit psihic vorbind, ca pana acum am fost paralizata de frica. Nu sunt genul care isi plange de mila poate de asta nici nu v-am scris, dar nici dispozitie pt asta nu am avut. V-am mai citit asa din cand in cand cat sa nu pierd legatura cu voi :)
Sper ca de acum sa scriu cat mai des, sunt mult mai bine psihic vb, desi inca mai am emotii pt bebe si stau ca pe ace pana cand voi vedea bebele bine sanatos la mine in brate :)
Ma bucur ca voi sunteti bine exceptand micile neplaceri ale sarcinii. Sunteti niste frumoase, ma bucur ca aveti bebelusi sanatosi si voinici.
Pishkot, stiu ca e tz, dar vreau sa-ti urez si eu casa de piatra, multa fericire si o viata frumoasa alaturi de proaspatul tau sot :)

Fetelor, va pup si va doresc numai bine voua si bebelusilor vostri. Sper sa scriu mai des, imi place ca sunteti unite si va sustineti una pe alta, poate mi-ar fi si mie mai usor daca as mai impartasi cu voi din experientele zilnice. Bineinteles daca ma mai primiti :)

#5
pishkot

pishkot

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 800 mesaje

Postat 14 iulie 2014 - 14:49

Carmen, ma bucur mult ca ne ai mai scris:) Multumesc pentru urari! E foarte important sa ti pastrezi optimismul si increderea ca o sa fie bine pana la sfarsit, asta cred ca te ar ajuta tare mult. Acum, ca tot e vacanta, Tudor nu merge pe undeva pe la bunici? Ma bucur ca ai un sot asa responsabil si de nadejde. Sa dea Domnu sa va intelegeti asa tot timpul si sa te ajute in continuare. Daca te ajuta , noi te asteptam sa ne scrii, nu ne deranjeaza... daca ne ai mai citit ai vazut ca si noi ne plangem chiar si de cele mai  minore chestii... aici vb mai ales de mine care sunt vesnic nemultumita, de le am zapacit pe bietele fete:)) 

 

Apropo, fetelor, saptamana asta ar trebui sa fie ultima de munca, trebuie sa fac ordine in hartii, in mail, in pc... dar la cat e de cald si la cum ma doare n spate (la propriu), n am chef deloc.... dar trebuie. Aseara am adormit la 3 si m am trezit la 6:30.... a mai sforait si minuneqa mea de sot... cine m o fi pus sa mi iau un sforaitor ? nu sforaie tot timpul dar daca bea ceva,  combinat cu un pik de oboseala , e incredibil. pe la 2:30 eu il intorceam pe toate partile ca pe un pui la rotisor si ii ziceam "taci!taci!taci!taci!" si nimic... ba chiar mai si mormaia in somn(riposta) de mi venea sa i pun perna pe fata :)) dar in putinele ore dormite mi am visat puiutul.. era asa frumos.. cu ochisorii mari si negrii si o fata asa fina si delicata... ii dadeam sa suga , ma gadila, era o senzatie ciudata, apoi ma chinuiam sa l pun in warp ul elastic si nu ma descurcam singura:))


Editat de pishkot, 14 iulie 2014 - 14:57 .


#6
LittleLulu

LittleLulu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.354 mesaje

Postat 14 iulie 2014 - 14:55

Ce dragut, Carmen, chiar ne bucuram ca ne mai scrii! Oricand ti-e dor de noi, stii unde sa ne gasesti! :-*

Arwen, spor la frigider! Eu inca mai am cosmaruri, suspine... :)))))

Crisule, o burtica tare frumoasa! :-*

Lore, nici nu zici ca esti gravida! Esti tare slabuta si ai o burtica micuta si delicata. :)

Pishkotel, nici macar 15 nu suntem cele care mai scriem aici, eu as zice 10. Si-mi pare rau, dar sper ca odata cu inceperea prenatalului burticile vor avea mai mult timp de forum si ne vor scrie mai des.

Pentru mine, voi chiar ati fost de un real ajutor, dragi burtici. Am aflat o multime de lucruri si mi-ati raspuns la o gramada de intrebari, pe care chiar nu aveam cui sa le adresez. O sa va scriu in continuare, ca m-am atasat de voi si abia astept sa inceapa nasterile, sa vedeti atunci bocete si emotii!!! Yupii!!!

#7
pishkot

pishkot

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 800 mesaje

Postat 14 iulie 2014 - 15:13

Lulu, trebuie neaparat sa ne vedem si cu tine la o limonada!!! eu zik sa faci bine sa ne vizitezi cand vine sotiorul, afltfel s ar putea sa venim noi peste tine :))

 

Bine, nici noi nu ne am facut toate timp de iesit la terasa , dar poate dupa ce intram in prenatal si o sa avem mai mult timp:) Daca vreti, putem sa ne vedem si la Ikea, sa mancam (sau sa mananc) :)) vin sa stiti , fara probleme din Berceni pana acolo:))



#8
NicNic

NicNic

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.983 mesaje

Postat 14 iulie 2014 - 15:14

Pishkotel multumim de casuta noua si dragalasa care o sa fie plina numai si numai de vesti bune :)

Arwen si eu am recoltat azi analize, dar pana acum am scapat de rau.

Am plecat sa vad daca rezolv cu cardul meu expirat.

Pupici gagici :*

#9
LittleLulu

LittleLulu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.354 mesaje

Postat 14 iulie 2014 - 15:16

Doamne ce vis frumos, Pishkotel! ♥ si eu visez bebelul, dar nu-i tin minte fațuca. Eu in ultimul timp numai tampenii visez. Am visat de ex ca aveam pisica si a facut caca in cada si arata exact ca o inghetata la cornet, din aia cu moț de la dozator si duminica dimineata i-am povestit lui iubi la telefon ca am visat ca am mers la mare la Constanta si ca sa ajung la plaja trebuia sa merg cu tramvaiul. Si era un tramvai vechi si urat si lipseau bucati de sina, si eu il injuram la prietena mea pe Radu Mazare, ca din cauza lui ne hâțână asa, ca asa de mult a furat, ca a furat si sinele. :)))) Vise din astea am eu in ultimul timp :))) Cel mai amuzant a fost cand am vb la tel cu prietena mea din Elvetia care e de loc din Constanta si i-am povestit si mi-a zis "Nu mai sunt tramvaie in Constanta. Le-a scos Mazare ca erau praf sinele" am ras cu lacrimi, si nebuna si azi dimineata ma intreaba ce mai e nou prin Constanta...

#10
LittleLulu

LittleLulu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.354 mesaje

Postat 14 iulie 2014 - 15:19

Pishkotel, incerc sa il corup sa venim in August, daca el va trebui sa mearga la birou la Buc, pe mine ma lasa in Ikea :). Va anunt cand vine. Poate dam o fuga!!!



Etichetat si cu gravide

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Astăzi, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -