Sari la conținut

Sari la conținut


nucile de sapun


8 raspunsuri la acest subiect

#1
danuta_aga

danuta_aga

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 129 mesaje

Postat 11 iulie 2014 - 22:35

Foloseste cineva nuci de sapun ecologice pentru spalat? scot petele de pe hainele bebeluslui?



#2
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.234 mesaje

Postat 11 iulie 2014 - 23:14

Eu am testat saptamana trecuta. Am pus 3 nuci si haine rosii si colorate. Prosoaple au iesit spalate dar cateva bluze le-am pus din nou la spalat. Nici vorba sa scoata rufele curate precum detergentul. Acum depinde si ce nuci ai tu, poate sunt mai bune.



#3
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 12 iulie 2014 - 09:01

Sunt bune pentru chestii purtate odata si nepatate,doar asade clatit...un prosop folosit odata,un costum de baie....dar ca sa scoata petele adevarate ...never....mai bine fierbi hainele cu lesie ,daca esti chiar pe curent bio..



#4
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 15 iulie 2014 - 18:18

Nu curata nici pete nici miros de transpiratie daca le folosesti pentru haine de adulti...

Gasesti in schimb la dm, un detergent chiar marca lor, pentru pielea sensibila a bebelusilor. Eu il folosesc cu succes si la scos de pete, chiar daca pruncu nu mai e bebelus ci ditamai baietanul de-mi vine pana la umar. Si pentru ca la mine nu exista dm ... ma duc fro 200 km pana in Germania si-mi fac provizii ;).



#5
adra_bell

adra_bell

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.557 mesaje

Postat 22 iulie 2014 - 15:28

nu scot petele, am incercat si eu nucile si alti detergenti pe baza de nuci si chiar inalbitoare ecologice care n-au avut mare efect



#6
mitzumitz

mitzumitz
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 01 august 2014 - 11:48

eu folosesc nuci, nu pot spune ca sunt extra multumita, dar nici nu vreau sa ma intorc la vechiul detergent...pe cat pot vreau sa fiu bio si doar unde pot.

la haine albe am cumparat inalbitor ecologic si il folosesc cu nucile si e oki, daca am pete serioase atunci folosesc un inalbitor chimic...sotul isi mai pateaza camasa cu cafea.

la hainele colorate folosesc doar nuci dar pun si bicarbonat de sodiu pt ca cica ar dezinfecta hainele.

am mirosit hainele si nu am simtit miros de transpiratie, au un miros curat.

acuma poate si din cauza ca noi in fiecare seara cand ajungem acasa hainele purtate peste zi ajung la cosul cu rufe, nu purtam aceleasi lucraru mai multe zile la rand. Poate doar pantaloni maxim 3 purtari.

Si atentie ca la nuci trebuie temperatura de la 50 gr in sus.

Daca spalati la 30 sau 40 mai bine fierbeti nucile in prealabil in apa si solutia rezultata o folositi pe post de detergent lichid, evident strecurata.



#7
ionella3003

ionella3003

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.612 mesaje

Postat 15 martie 2015 - 13:11

...prea complicat:) Tocmai am făcut o comanda de diverse bio pt bb și pt noi și tare inclinam să iau și de astea. .. bine că nu am luat că la cum se spală la noi, adică zilnic deocamdată, dacă mai stau să le și fierb și strecor. ..nope, e prea mult pt mine:)

#8
lara_c

lara_c

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 869 mesaje

Postat 03 aprilie 2015 - 20:24

Fetelor  nuci nu am incercat insa sunt putin confuza.

Vad ca vorbiti de detergent bio pentru bebelusi si persoane cu pielea sensibila.

 

Din cate stiu eu pt nou nascuti, copii mici si persoane cu pielea sensibila /alergii detergentii recomandati sunt  non- bio.Chiar e ff nerecomandat bio.

 

 Adica  invers ca la mancare  sau cosmetice de exemplu .  Bio  nu este egal 'mai sanatos'  ci exact invers

 

Detergentii bio contin enzime care scot petele mai bine /repede dar sunt  mai putin prietenosi cu piele sensibila si mediul inconjurator.

Mie mi s-a recomandat  cand am nascut primul copil detergent non bio pt cel puti 3 luni.

Acum  folosim bio pt ca nu avem alergii si chiar am cautate pe google sa ma asigur ca nu vb prostii:

https://www.persil.c...n-bio-detergent



#9
scarmanus

scarmanus

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 480 mesaje

Postat 21 aprilie 2017 - 08:00

In Persil n-as avea incredere de bio....




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -