Sari la conținut

Sari la conținut

- - - - -

Nastere naturala dupa cezariana

nvdc nastere naturala

25 raspunsuri la acest subiect

ama2675

ama2675

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 257 mesaje

Postat 14 iulie 2014 - 09:55

Nu pricep. Nasterea naturala nu e vaginala? Ce e aia nastere naturala atunci?

Nasterea naturala e o nastere nemedicamentata si fara interventia din exterior a doctorilor, interventii menite sa grabeasca venirea pe lume a bebelusului. 

• 0

Letitia1

Letitia1

Membru VIP

• PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 16.163 mesaje

Postat 14 iulie 2014 - 16:19

Nasterea naturala e o nastere nemedicamentata si fara interventia din exterior a doctorilor, interventii menite sa grabeasca venirea pe lume a bebelusului. 

Dar in final bebelusul iese prin vagin. Nu? Ca ai zis parca "nastere naturala, nu vaginala".

Am inteles ce vrei sa spui. In uk cred ca nastere naturala e atunci cind nu e cezariana.

• 1

andacos

andacos

Membru VIP

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 26.874 mesaje

Postat 14 iulie 2014 - 18:45

Dar in final bebelusul iese prin vagin. Nu? Ca ai zis parca "nastere naturala, nu vaginala".

Am inteles ce vrei sa spui. In uk cred ca nastere naturala e atunci cind nu e cezariana.

Asta(cu nasterea naturala) e din aceasi categorie cu aia ...cele ce au nascut prin cezariana,de fapt n.-au nascut! [:D]

• 0

ionella3003

ionella3003

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.612 mesaje

Postat 20 iulie 2014 - 16:31

Mda... saptamana aceasta voi avea o discutie cu doctorita mea, in care vom clarifica daca merg mai departe cu ea sau nu... Doamne ajuta sa fie bine pana la urma...

Multumesc tuturor pt raspunsuri

• 0

aiska

aiska

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 237 mesaje

Postat 09 august 2014 - 12:21

Buna Ionella ! Ce mai faci ? Sper ca te simti bine si sarcina este fara probleme.

Nu cunosc gravidute care au nascut natural dupa 2 cezariene consecutive insa am mai multe prietene care au nascut asa dupa o singura cezariana si o verisoara a sotului are 6 copii, doi nascuti vaginal, apoi unul prin cezariana, urmatorul iar vaginal, no.5 prin cezariana, juniorul no.6, vaginal din nou...

In tara unde locuieste ea, nu se accepta nasterile vaginale dupa doua cezariene consecutive decat in cazuri foarte rare, de obicei gravide care au cel putin o nastere vaginala la activ si de preferabil si o VBAC, insa nasterile vaginale dupa o singura cezariana sunt foarte frecvente acolo.

Iti doresc in continuare numai bine si sper ca ai gasit deja doctorul pe care il cauti. Mi-ar face placere sa ne mai scrii cum decurge sarcina si nasterea.

• 0

ionella3003

ionella3003

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.612 mesaje

Postat 28 august 2014 - 14:39

multumesc frumos, aiska [flo2]

Daca imi ajuta Domnul, va fi nastere naturala dupa o singura cezariana - prima a fost tot nastere naturala. Iar la cea de-a doua nastere indicatia de cezariana a fost doar din cauza streptococului B, in rest, alta problema nu am avut... Acum am placenta anterioara, asteptam sa vedem cum se modifica situatia dupa 20 de saptamani, am inteles ca de multe ori se rezolva problema de la sine:)

Doctorita mea incepe sa se obisnuiasca cu ideea, la ultimul control chiar imi spunea ca nu este colul acoperit de tot, deci ca as avea sanse sa pot naste natural... Cu Doamne ajuta inainte, mai avem de mancat paine multa pana atunci:)

Buna Ionella ! Ce mai faci ? Sper ca te simti bine si sarcina este fara probleme.

Nu cunosc gravidute care au nascut natural dupa 2 cezariene consecutive insa am mai multe prietene care au nascut asa dupa o singura cezariana si o verisoara a sotului are 6 copii, doi nascuti vaginal, apoi unul prin cezariana, urmatorul iar vaginal, no.5 prin cezariana, juniorul no.6, vaginal din nou...

In tara unde locuieste ea, nu se accepta nasterile vaginale dupa doua cezariene consecutive decat in cazuri foarte rare, de obicei gravide care au cel putin o nastere vaginala la activ si de preferabil si o VBAC, insa nasterile vaginale dupa o singura cezariana sunt foarte frecvente acolo.

Iti doresc in continuare numai bine si sper ca ai gasit deja doctorul pe care il cauti. Mi-ar face placere sa ne mai scrii cum decurge sarcina si nasterea.

• 0

Etichetat si cu nvdc, nastere naturala

Intrebari Panica

• Vaccinul anti-Covid

BCriss
    - Astăzi, 12:54

• NU RECOMAND!

poatealtadata
    - Ieri, 19:59

• Topfer

nelly2
    - Ieri, 19:59