Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Oradea

oradea http://www.skyscrapercity.com

3 raspunsuri la acest subiect

#1
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 10 iulie 2014 - 08:08

Weekend-ul trecut am fost in vizita la Oradea. Orasul m-a impresionat efectiv. Mi-am dat seama de potentialul acestui oras si de modul organic in care s-a putut dezvolta spre deosebire de alte orase pe care le cunosc din tara. Eu unul acum ca le-am vazut pe toate astea mari din Ardeal, consider Oradea cel mai intretinut si mai diversificat oras ca aspect urban, un oras exuberant cu stilurile sale arhitecturale care mi-a placut cel mai mult.

Ce am constatat in linii mari:

Orasul are mai multe zone de atractie: Piata Unirii cu Palatul Vulturul Negru, Cetatea Oradea, Centrul Civic, Zona Episcopiei Romano-Catolice cu ansamblul Palatului Episcopal, si zona Gradinii Zoologice. Aceste puncte de interes sunt raspandite prin tot orasul, de o parte si de alta a raului Crisul repede, si sunt foarte diverse ca aspect, ceea ce te face sa vezi mai mult si mai mult din oras. Orasul nu e unul monoton si nu iti ajung trei zile sa il vezi, spre deosebire de Sibiu sau Cluj unde in primul caz totul se rezuma la cladirile din interiorul zidurilor cetatii, sau la Dumbrava iar in al doilea la 2 bulevarde principale, unde eu personal m-am plictisit pentru ca dupa 2 zile nu aveam ce sa mai vad.

Orasul a scapat de amplasarea unor monumente neinspirate copiate la unison dupa sabloane, prezente in toate orasele romanesti. Exista numeroase monumente romanesti, care coexista cu cele unguresti mai vechi. Cele romanesti au fost realizate in acelasi ton de bun gust cu ambianta deja existenta in oras. 

Oamenii...Imi par foarte implicati in viata urbana a orasului, se intereseaza de orasul lor, de valorile lui si il respecta. Exista un respect al cetateanului fata de spatiul public si un interes fata de zonele orasului. La Oradea daca se taie un copac, lumea iese in strada, sau daca se modifica numele unei strazi se intampla cam la fel. Este un oras in care oamenii se implica

Tot legat de viata sociala. N-am vazut oras mixt, romano-maghiar atat de deschis. La Oradea exista o colaborare reala intre romani si maghiari. Este un oras foarte deschis ca atmosfera care are o zona de influenta si peste granita. A merge in Ungaria pentru un roman, sau a venit la cumparaturi sau la zoo in Oradea pentru un maghiar e ca si cum ai merge la piata. Totul este atat de deschis, incat as zice ca Oradea e in zona Schengen demult.

Zona de influenta: Pe langa oras cu toate atractiile sale, care sunt foarte generoase pentru un turist trebuie incluse si Baile Felix, dar si vama Bors. Aceste doua puncte fac parte de facto din Oradea. La sfarsitul anului Baile Felix, cel mai probabil vor intra si oficial in componenta orasului, iar Oradea va deveni primul oras resedinta de judet cu statut ce statiune. Impactul asupra orasului va fi unul major: atractii de fonduri europene in special. Centura spre Bors si iesirea din tara e toata iluminata. Parca e un bulevard continuu din Oradea in Ungaria, incat nu prea realizezi ca iesi din tara. Pe margine se afla zona industriala, foarte riguros amenajata cu drumuri paralele pe langa centura, de descrcare a traficului pentru zona industriala.

Orasul este mult superior ca potential si Debrecenului din punct de vedere al monumentelor si a locurilor, al diversitatii reliefului, campie si deal, al raului care trece prin centrul orasului

Parcurile: Un alt capitol la care Oradea nu face exceptie. Orasul are o multime de parcuri, nu doar in zona centrala ci si in cartiere, printre case vechi, acolo unde nici nu te-astepti, toate aranjate si puse la punct. Nu are rost sa mai pomenesc de faleza Crisului Repede care e o oaza de realxare.

Strazile, chiar si in cartierele de pe dealuri au rigole si asfalt cu marcaje intretinute.

Nu vreau sa mai zabovesc cu impresiile. Sper sa va convingeti din pozele ce urmeaza

Mai multe

Miniaturi atasate

  • DSCI2355.jpg
  • DSCI3015.jpg
  • DSCI2374-1.jpg
  • DSCI2391.jpg
  • DSCI2668.jpg


#2
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 10 iulie 2014 - 10:18

In vizita? Eu am crezut ca locuiesti in Oradea Marius.



#3
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 10 iulie 2014 - 10:33

In vizita? Eu am crezut ca locuiesti in Oradea Marius.

E un articol despre Oradea - vezi linkul... [:)]



#4
icailoaie

icailoaie

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 10 iulie 2014 - 16:56

Da, e superba Oradea! Ai ce vizita si e foarte curat. Unul din cele mai frumoase orase ale Romaniei!





Etichetat si cu oradea, http://www.skyscrapercity.com

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -