Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Decembrie 2014 (Minuni de Decembrie 2014) - cap. 4


308 raspunsuri la acest subiect

#61
sanduta

sanduta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 677 mesaje

Postat 15 iulie 2014 - 09:19

Buna tuturor !

 

Multumesc mult pentru urari !

 

Azi sunt programata la dermatolog pentru niste urticarie care tot imi apare pe picioare. Am facut si analize la ficat si totul a iesit bine dar am emotii sa vad ce imi zice doctorul. 

 

Caldurile astea ma doboara, mor de cald si parca nu imi gasesc locul, iar durerea de cap tot apare si dispare, dar in general ma simt mult mai bine.

 

Kilogramele in plus ma deranjeaza deja am luat unde la 8 -9 kg in plus fata de cum eram inainte si le observ la urcatul scarilor.

 

 

Voi faceti miscare?? ceva gimnastica?? eu numai cu masina umblu deci umblatul pe jos la mine nu prea este.

 



#62
baam

baam

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 429 mesaje

Postat 15 iulie 2014 - 11:28

Buna mamici, Loredana felicitari pt printesica, multa sanatate, nici eu nu simt puii in fiecare zi :(.

 

Oana, tu nu aveai morfologia pe 5 august la Filantropia? Pe 30 iulie e ziua mea, bafta multa multa :D.

 

Sandra nici eu nu fac cine stie ce miscare, merg pe jos 30 min pe zi si urc si cobor scarile la munca dar obosesc rau de tot tre sa ma opresc de cateva ori.

 

Fetelor eu nu prea am luat in greutate aveam 58 cand am ramas apoi am slabit la 55 si acum am 60 kg, Acum ma gandesc ca nu am luat in greutate si poate peste putin timp ma fac o gogosica :))).

 

Andreea, aristica, si celelalte fete sper ca sunteti ok?

 

Dragelor cu ati procedat cu renuntarea la utrogestan, ati avut probleme, la cate sapt ati renuntat?

 

Aaaa... am facut primele cumparaturi simbolice :D:D ... o paturica pufoasa, o gentuta pt maternitate si vro 13 magneti de frigider cu animalute din Cora :)))).

 

Voi cand va apucati de cumparaturi, noi o sa incepem sa ne uitam si sa ne notam, si cu maternitatea cum procedati, la privat la cate sapt se semneaza contractul, tre sa ma interesez si eu cum fac pana la urma stat sau privat....

 

Va pupacesc burticile!

 

[gravired] 17+



#63
Betty_1185

Betty_1185

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 142 mesaje

Postat 15 iulie 2014 - 11:43

Buna fetele,

 

Felicitari pentru vesti, Loredana sunt invidioasa, vreau si eu fetita, mie mi-a spus ca e 80% fetita la 15 sapt si la 17 sapt a zis ca se pare ca e baietel dar nu poate sa ne spuna sigur :(. habar n-am ce inseamna 80%, dupa mine ar trebui sa fie tot fata , poate am noroc si se schimba. Ideea e ca au fost la 2 medici diferiti, ala de la 15 sapt era extra ca am vrut eu sa stiu ce e

 

Am vazut ca tot ati facut analize de sange, eu le-am facut pe alea la 12 sapt  si deocamdata nu mi-a zis dr. ca ar trebui sa le repet.

 

Ecografii eu am tot facut vreo 5 pana acum(dr. meu mi-a facut 4 si 1 am facut eu extra la 14 sapt), si dr. meu mi-a zis ca pana la 28 sapt ma cheama o data pe luna si de la 28 de sapt o data la 2 sapt, si-mi face ecografie de fiecare data, ca asa lucreaza el.

 

Dr. meu e Dr. Badea de la Maternitatea Bucur, mai naste cineva la Bucur ? sau stie cineva ceva despre ea, (ca eu n-am fost niciodata ca ma duc la dr. la el la cabinet particular)?

 

Pupici la toate 


Editat de Betty_1185, 15 iulie 2014 - 11:44 .


#64
baam

baam

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 429 mesaje

Postat 15 iulie 2014 - 12:15

Betty eu am foat la 12 sapt si mi-a zis ca nu se vede la nici unul, la 14 sapt mi-a zis ca am 100% o fetita si 70 % un baietel si acu la 17 sapt mi-a spus sigur ca am o fetita si un baietel. Deci poate cei 80 % sunt relevanti, bafta multa si sanatate.

 

De Bucur nu stiu nimic, dar voi de Giulesti ce stiti?

 

Pupici!

 

[gravired] 17+



#65
babymelon

babymelon

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 366 mesaje

Postat 15 iulie 2014 - 12:31

Buna Betty,

 

Tot la maternitatea Bucur voi naste si eu. Doctorul care imi urmareste sarcina este Augustin Marius. Legat de ecograf si de probabilitatea de a-ti spune sexul, acelasi lucru s-a intamplat si in cazul meu.

Astazi am fost la control, am 17 saptamani fara 2 zile si mi-a zis ca are aspect de fetita; la 12 saptamani si 3 zile era mai probabil baietel. Voi astepta asadar urmatoarea ecografie sa imi spuna daca se vede :)

Legat de numarul ecografiilor si doctorul meu procedeaza la fel ca si dr. Badea. Am primit la inceput (cand mi-a confirmat sarcina) o lista cu analizele care trebuie facute (intre ce sapt. Pentru fiacre trimestru, ecografiile in ce sapt. se fac, ma gandesc ca merg dupa acelasi tipar) Atata timp cat ecografiile nu se intind pe durate de timp lungi, numarul lor nu conteaza si nu afecteaza fatul. Acestea care se fac lunar sunt de monitorizare – este foarte bine ca avem posibilitatea sa le facem. Legat de maternitate am auzit lucruri bune de la o colega de serviciu care a nascut in decembrie 2013 acolo.

Conditiile sunt ok, saloanele curate, medicii / asistentele te ajuta si daca nu le oferi ceva, dar se bucura totusi daca o faci. Mi se pare foarte ok ca exista Scoala Mamei la care putem participa cu taticii gratuit, noi intentionam in septembrie sa mergem (trebuie facuta inscrierea cam cu 1 luna inainte).

Vreau sa va intreb, exista vreo mamica careia sa I se fi spus ca placenta este pozitionata destul de jos (ca acopera partial/total cervixul), existand astfel riscul daca nu se ridica pana la 20 sapt sa fie placenta Previa? Astazi mi-a zis medicul, dupa ecografie si sunt un pic ingrijorata.

Sarcina usoara tuturor!



#66
LoredanaM26

LoredanaM26

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 384 mesaje

Postat 15 iulie 2014 - 13:32

BAbymelon  in cate saptamani esti?? Eu am avut o experienta negativa la urgente si mi-au zis ca am placenta jos inserata, o porcarie, pt ca apoi sa merg la medicul meu si mi-a zis ca pana la 20-23 de sapt (parca) este normal, toate gravidutele au sarcina jos, abia dupa aceasta perioada se pune diagnosticul de previa! Eu am fost ieri la doctor la morfologie si mi-a zis ca nu se pune problema de asa ceva si ca este distanta indeajuns intre placenta si col, chiar mi-a aratat. Asa ca nu te speria.



#67
Betty_1185

Betty_1185

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 142 mesaje

Postat 15 iulie 2014 - 13:55

Multumesc fetele,

 

Vedem acum in august ce-o fi, parca nu mai rabdare pana atunci :)

 

Ia spuneti la voi cum e cu miscarile ? La mine bebe imi tot da ghionturi, zilnic, in ultima vreme destul de des, e atat de amuzant, stau la birou si mai rad de una singura :))

 

Baam finuta mea a nascut la Giulesti anul trecut prin iulie si am ramas placut impresionata, era f, f curat, spalau holurile de 3 ori pe zi, si baile la fel, ea a fost in salon cu 6 paturi(nu erau ocupate toate), cu baie cu dus f curata, aveau si tv in camera, asternuturi schimbate zilnic, bebei stateau separat si mergea la 3-4 ore cred la alaptat, aveau niste ore fixe cand mergeau toate mamicile. Ea a nascut natural si a stat doar 2 zile, am inteles ca dr. sunt f buni si chiar daca te duci la urgenta la medicul de garda sunt ok, plus ca fiind maternitate mare unde nasc oameni din toate categoriile nu sunt invatati cu multi bani.



#68
babymelon

babymelon

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 366 mesaje

Postat 15 iulie 2014 - 14:00

Sunt in 16 saptamani si 5 zile. Asta mi-a spus si mie astazi medicul meu, ca exista posibilitatea ca sa fie pozitionata jos deoarece este cat de cat ''la inceput'' si ca pana la 20 de saptamani nu se pune diagnostic de placenta Praevia.

O sa fiu optimista si o sa astept pana la urmatoarea ecografie si la morfologia de trim.2 sa imi dea o veste buna, ca totul este in regula; recunosc insa ca m-am speriat putin si de aceea doream sa stiu daca mai este cineva in situatia aceasta!



#69
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 15 iulie 2014 - 14:36

Buna si de la noi.

Asa stiu si eu despre placenta, pana la 20 de saptamani nu se poate pune niciun diagnostic, ea oricum se mai repozitioneaza pe parcursul sarcinii. Abia spre final poate fi praevia.

Legat de maternitatea Bucur, a nascut o cunostinta de-a mea acolo acum o luna si jumatate, si spunea ca a fost multumita de conditii. Nu stiu cu ce doctor, dar spunea ca nu a dat nimic doctorului, pentru ca I-a spus din start sa n-o prinda cu vreun plic sau altceva, in schimb pentru ca a facut cezariana (motive medicale) a dat 200 lei la anestezist (asta ar fi "tariful standard" acolo) si inca 100 lei la nenatolog. Plus ceva maruntis pe la asistente. Asta in caz ca interesa pe cineva si "preturile" de acolo (ca teoretic serviciile medicale sunt gratuite, asta stim cu totii...dar teoria ca teoria, practica ne omoara)



#70
Betty_1185

Betty_1185

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 142 mesaje

Postat 15 iulie 2014 - 14:43

Mersi mult Miky, chiar voiam sa intreb si de preturi ca eu tot cezariana tb sa fac.

Sa nasti cu 300 de lei mi se pare vis, nu cred ca merge la dr. meu, eu platesc 200 de roni la fiecare control + ecografie, sigur o sa astepte mai mult. 




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -