Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Decembrie 2014 (Minuni de Decembrie 2014) - cap. 4


308 raspunsuri la acest subiect

#41
monik2014

monik2014

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 432 mesaje

Postat 11 iulie 2014 - 11:16

Aristica felicitari pt fetita!!! Vei avea o pereche exact cum iti doreai. Asa a fost si la mine primele dati.

#42
just_blue

just_blue

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 282 mesaje

Postat 11 iulie 2014 - 11:19

Felicitari pt. bebelusi! [flo2]

 

Haine de gravidute gasiti si aici: http://www.stilago.r...ppies-maternity



#43
baam

baam

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 429 mesaje

Postat 11 iulie 2014 - 11:29

Buna burtici, mi-a fost dor de voi, sa va povestesc ieri m-a simtit foarte rau de fapt de miercuri seara m-au acaparat emotiile, am fost ieri la ecografia care se face intre 16-18 sapt la dr Iosup, este un dr deosebit, f cumsecade, mi-a explicat tot, unde sunt rinichi, stomacelul, tot tot, apoi mi-a zis ca am o fetita si m-a intrebat cum o cheama sa-mi spuna si sexul puiului celalat eu am zis Alexia Maria si tati Emma apoi mi-a zis ca avem si un cavaler, el e jos si o protejeaza pe printesica, la fel m-a intrebat cum il cheama si am zis David Andrei, si ce credeti m-a bufnit un plans si am lesinat, oricum nu ma simteam bine, m-au ridicat m-au dat cu apa pe fata in fina fetita apucase s-o masoare, a masurat si baietelul cum a putut dl doctor dar nu a luat toate masuratorile pt ca iar mi-a venit sa lesin. A spus ca sunt bine  fetita are 188g si 11.8 cm si baietelul 189 g si 12 cm si sunt mai mari cu 3-4 zile decat um. Deci termen 15-16 dec.

Mi-a zis sa nu mai muncesc, ca sunt inconstienta ca ma duc inca la munca. Acu tre sa anunt la munca ca nu mai vin din august. Asta e... sa beau 3 l de apa pe zi ( asta e greu) si sa nu mai fac triplu test pt ca ei sunt in limite normale si dublu test este mai relevant decat triplu, asa ca merg pe mana lui si am incredere in Doamne Doamne.

Ajunsa acasa, pt ca m-am  invoit ieri la munca, iar mi se face rau si ma apuca un plans ca micutul nostru nu a fost masurat complet din vina mea ...

 

Ce credeti mi-a scris numele lor pe raportul ecografic, acum si de as vrea sa ma gandesc la alte nume parca nu mai pot ... deci avem o Alexia Maria si un David Andrei.

 

Ma seaca ... scurgerea apoasa abundenta pe care o am, sunt uda tot timpul.

A si dr mea a zis sa renunt la utrogestan, voi cum ati procedat eu luam 3 pe zi, acum iar 2 zi timp de o sapt si pe urma inca o sapt unu pe zi si gata, deci la 18 sapt renunt la el, sper sa fie ok. Voi la cate sapt ati renuntat la el?

 

Acid folic simplu m-ai luati, dr a zis sa renunt si la el, dar mai am cateva pastilule si le-asi lua, deci mai iau o sapt.

 

Si inca ceva, ca am vazut ca vorbeati de spitale, eu de sp ilfov nu stiu nimic, dar voi ce stiti de Spitalul Giulesti, dr mea acolo e si la Regina Maria, dar la Regina Maria e f scumpa nasterea de gemenasi, cam 13 000 lei parca.

 

Pupici pt burtici!

 

[gravired] 17+



#44
just_blue

just_blue

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 282 mesaje

Postat 11 iulie 2014 - 12:19

Baam, scumpa de tine! Te inteleg perfect cu emotiile si eu cand mergeam la ecografii, pe drum parca ma sufocam, nu mai aveam aer...

Important e ca sunt bine amandoi, sanatosi, iar tu esti o mamica super fericita cu un baietel si o fetita! Foarte frumoase nume, sa va ajute Dumnezeu!

Mie nu mi-a mai dat dr. sa iau nimic din sapt. 12, totusi am mai continuat cu Aspenterul pt. ca aveam o cutie.

Nici eu nu am mai facut triplu test.

Sa avem incredere in Dumnezeu si totul va fi bine!

Pupici [bib]



#45
baam

baam

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 429 mesaje

Postat 11 iulie 2014 - 12:28

Va multumesc mult fetelor, pt vorbele frumoase, ma simt tare bine aici in casuta noastra. Intr-adevar sunt foarte fericita, Dumnezeu ne iubeste mult, aveti incredere in El.

 

Dragele mele, voi cele care aveti deja 17 sapt, cate ecografii ati facut pana acum?

 

Aristica, draga mea, felicitari, m-am gandit ieri la tine, tu cate sapt ai acum, cat are puiu tau? Fetelor voi ce valori aveati la pliul nucal la eco la 17 sapt daca ati facut? la mine picea are 2,81 si piciu 1,90. Va pupacesc pe toate si va imbratisez!

 

[gravired] 17+



#46
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 11 iulie 2014 - 12:38

Eu am facut 3 ecografii, una vaginala de confirmare sarcina, morfologia de trimestru 1 la 12 saptamani, si inca una la 16 saptamani. Am programata la 22 de saptamani morfologia de trimestrul 2, iar doctoral meu a zis ca ar trebui sa fac vreo 5 ecografi in sarcina (asta pentru ca exista anumite riscuri, in caz contrar era strict necesara 1 pe trimestru).

In plus fata de astea, am mai facut o ecografie la 9 saptamani, dar aia a fost moftul meu, nu intru in detalii.



#47
baam

baam

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 429 mesaje

Postat 11 iulie 2014 - 12:43

Eu am facut 6 ecografii pana acum, si mai am una la 22 (morfo fetala) si una la 32 de sapt programate dar cred ca pana la 22 de sapt probabil voi mai face una, nu stiu, cred ca-s multe, dar in acelasi timp cred ca in sarcina gemelara se fac mai multe decat in sarcina cu un sg pui, nasa imi punea ca ea a facut vro 6-7 toata sarcina, eu cred ca voi face vro 10. Doamne tot am o frica sa nu le faca rau atatea ecografii.



#48
Oana2014

Oana2014

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 476 mesaje

Postat 11 iulie 2014 - 14:28

Aristica felicitari pentru fetita!

Baam mai frumos de atat nici ca se putea, este minunat ca ai pereche. Acum ca stii ca puii sunt bine incearca si tu sa te linistesti si ai mai mare grija de tine.

Eu nu va spun cate ecografii am facut caci fiind sarcina cu probleme am facut foarte multe.

#49
monik2014

monik2014

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 432 mesaje

Postat 12 iulie 2014 - 10:27

Buna dimineata burtici. Ma bucur ca sunteti bine.
Pe mine ma chinuie scurgerea pe care o am de vre-o 2 sapt. Parca e mai abundenta si a aparut si o senzatie de mancarime. Am vb cu dr si merg miercuri sa vada despre ce e vorba.
Acum sunt cu copii la bazin. Ei se balacesc si eu stau pe net.
Va doresc un weekend placut.

#50
decembrie2014

decembrie2014

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 54 mesaje

Postat 13 iulie 2014 - 10:36

Instructiuni capitol nou:

1. Deschideti, simultan, 2 pagini in comunitate.desprecopii.com

2. Va logati cu userul decembrie2014 si cu parola primita prin PM

3. In bara de sus apasati butonul Forum, apoi dati click pe Odiseea sarcinii in 40 de saptamani, apoi apasati butonul albastru Creeaza subiect nou

4. Completati Titlul subiectului

5. Va duceti in cealalta pagina deschisa, intrati pe capitolul vechi, cel deja deschis, dati click pe prima pagina si luati cu copy ceea ce a scris prima data Anda08 ca "introducere". Reveniti in prima pagina deschisa si, dupa ce ati completat Titlul subiectului, apasati paste, ca si cand ati posta un mesaj normal.

6. La ceea ce ati postat creeati link nou pentru capitolul anterior, astfel: Scrieti noul nr. al capitolului (ex. Cap 7), stati cu mouse-ul pozitionat pe el si apasati putonul Link (zaua de lant cu un plus verde, de deasupra); in casuta aparuta veti pune cu copy paste link-ul vechiului capitol

7. Va intoarceti la capitolul vechi, pe ultima pagina si anuntati Capitol nou, pe care puneti link-ul celui pe care tocmai l-ati facut, ca la punctul 6

8.Dati click pe titlul vechiului capitol si apasati pe Moderare subiect, apoi inchideti subiectul




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -