Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Decembrie 2014 (Minuni de Decembrie 2014) - cap. 4


308 raspunsuri la acest subiect

#31
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 10 iulie 2014 - 10:15

Neata si de la noi.

Va pierdusem :)), ca am prostul obicei cand intru sa caut subiecte active in care am participat, si cum aici, in noul capitol, nu postasem nimic, nu-mi aparea in lista, si nu pricepeam de ce-I asa liniste pe-aici [batcap]  [batcap] . Pana m-am dumirit eu ca de fapt s-a inchis capitolul vechi, au trecut vreo 2-3 zile.

 

Felicitari mamicilor care au aflat daca urmeaza etapa roz sau bleu, celor care si-au vazut puiul sau puii la ecograf, celor care ii simteau deja sau au inceput sa-I simta de curand...

 

La noi nimic nou sub soare. Bebe creste in ritmul lui, nu-mi da prea mari batai de cap, adica sarcina e cat se poate de normala pana acum, medicamente nu am luat si nici n-am de gand sa iau (chit ca doctorul imi tot recomanda), si astept concediul [:-)))]  [:-)))] . In cel mai rau caz intru in prenatal la 1 septembrie, dar nu mai am rabdare pana atunci, as vrea sa plec mai repede, macar pe la jumatatea lui august. Mi-e o pofta nebuna de concediu si mers la mare, dar cred ca n-am nicio sansa sa ajung acolo anul asta, asa ca-mi inec amarul pe la piscina! Si tot calculez cum sa fac sa ajung macar o saptamana la mare, chit ca in cazul meu e nebunie curata [smulgpar]  [smulgpar] . Dar tot gasesc eu vreo portita cumva cumva, la finalde august, inceput de septembrie! Trebuie sa ajung, am si eu pofte de femeie gravida si trebuie sa mi le satisfac, chit ca poftele mele nu's culinare!!



#32
AndreeaP1

AndreeaP1

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 698 mesaje

Postat 10 iulie 2014 - 11:01

neata burtici.....cum va simtiti azi???

Eu am fost cam lenesa...nu prea am mai intreat sa va salut.....felicitari pentru baietei\fetite :) 

 

Eu vroiam sa va intreb o chestie....voi cum aveti burticile??? Mie toata lumea imi spune ca am burtica micutza ptr 20 saptamani.....e si la voi la fel???



#33
PaulaMS

PaulaMS

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 26 mesaje

Postat 10 iulie 2014 - 11:03

Bunaaaaa burtici!!!

 

Am aflat si noi azi ca vom avea un baietel si ma bucur tare tare mult.

 

Va pup!



#34
LoredanaM26

LoredanaM26

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 384 mesaje

Postat 10 iulie 2014 - 11:14

Pt deyu:  si eu am probleme cu hainele :(

http://www.mammawebs...ru-gravide.html

 

niste hainute dragute, si ar mai fi bon prix.

 

Andreea nu stiu cum ai burtica sa iti  pot raspunde, insa daca ecografic bebe este bine nu ai de ce sa iti faci griji. Mie mi-a crescut burtica in ultimile 2 saptamani, se vede mai rotunjoara! Felicitari mamici pt vestile primite, eu abia luni ma duc la doctor :(((

  Mamici revin la intrebarea mea: Ce stiti despre dr. Tarig si spitalul Ilfov ??


Editat de LoredanaM26, 10 iulie 2014 - 11:19 .


#35
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 10 iulie 2014 - 11:34

Loredana, despre doctor nu stiu mare lucru, despre spital...a nascut acolo cumnata mea, dar acum 10 ani, s-or mai fi schimbat lucrurile intre timp.

Experienta ei n-a fost cea mai reusita, a cerut epidurala pentru nastere normala, anestezistul n-a reusit sa I-o faca prea bine, a prins cumva doar pe jumatate, a avut o nastere chinuita (la propriu, ca noi eram pe hol si-o auzeam urland). Ma rog, intr-un final au scos copilul cu forcepsul, era si mare, avea peste 4kg. 

Eu am nascut la municipal cu 2 luni inaintea ei si n-am auzit asemenea urlete in spital in 2 zile cat am stat acolo de la nicio alta mamica.

A tinut-o foarte mult in spital, vreo saptamana, mie imi dadusera drumul dupa 2 zile. Asistentele destul de nesimtite, doctorul ei in schimb a fost ok.

Iar spitalul avea asa un aer "obosit" de spital ceausist, eu invatata cu camere curate, cu desene pe pereti, cu aparatura noua, cand am ajuns acolo, pe holurile alea cu un iz de clor, cu zugraveala care statea sa cada, cu asistentele care fumau si barfeau in curtea spitalului (cu un limbaj de mahala de nu-ti venea sa crezi)....

 

Dar asta se intampla acum 10 ani, repet, poate s-or mai fi schimbat lucrurile, poate s-a renovat intre timp, sau poate a avut ea o experienta mai proasta. Eu personal n-as merge sa nasc acolo daca ar fi sa am posibilitatea de-a alege, desi e un spital "ieftin", spagile sunt la jumatate fata de alte spitale de stat renumite.

Recunosc, eu cand am fost prima data gravida intai am ales spitalul si apoi medicul.



#36
Oana2014

Oana2014

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 476 mesaje

Postat 10 iulie 2014 - 12:25

Micky ce ma regasesc in ultima propozitie scrisa de tine. La fel am facut si eu, intai am ales spitalul si apoi medicul, si eu voi naste la Municipal. La dr de la Ilfov ma duc pentru ca este un doctor foarte bun ecografist si am mare incredere in ea, ea ajutandu-ma sa raman insarcinata dupa 4 ani de chin.

Legat de anestezistii de acolo am auzit si eu lucruri destul de rele si ca nu ar avea deloc experienta dar imi vine greu sa cred ca toti ar fi in aceeasi oala.

#37
LoredanaM26

LoredanaM26

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 384 mesaje

Postat 10 iulie 2014 - 16:16

Multumesc fetelor!



#38
monik2014

monik2014

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 432 mesaje

Postat 10 iulie 2014 - 18:31

Apropo de marimea burticii medicul de familie mi-a masurat inaltimea uterului si apoi si circumferinta burticii. Si am 90 de cm in talie. Dar nu cred ca are vreo relevanta. Important e ca bebe sa se dezvolte normal.

#39
aristica

aristica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.130 mesaje

Postat 11 iulie 2014 - 10:28

miky sper sa ajungi la mare macar 4-5 zile!

 

loredana, nu stiu ce sa-ti zic de doctor si spital. Eu am un istoric medical nasol si am ramas la doctorul asta care mi s-a parut mie ok pe infertilitate si la medlife am avut abonament la prima sarcina, asa ca a fost usor de ales unde nasteam. Acuma, n-am avut ce sa-i reprosez, deci merg tot ca la prima sarcina.

 

Oana, felicitari pentru fetita. Sa vina pe lume la termen!

 

Paula, felicitari pentru baietel!

 

Andreea, eu burta n-o am foarte mare, in schimb fundul, ohooooooo  [:-)))]

 

sanduta, felicitari pentru bebe miscator

 

deyutu, eu n-am avut niciodata probleme la intreruperea utrogestanului

 

monik, la mare, piticul nostru a primit un patut de voiaj, din ala ca tarcul si a stat ok in el. Eu ma gandeam sa iau acum unul din asta, ca avem deja unul din lemn si, cand mai cresc piticii, il folosesc acasa pe cel din lemn si pe celalalt il iau in deplasari.

 

baam, cum a fost?

 

haideti sa va zic si despre mine, de fapt, despre noi. Am fost ieri la eco si eu tot intreband de fluxul sangvin, de posibil retard, doctorul tot cautand, raspunzand, am uitat amandoi de sex si iaca-ta cum imi zice: E o fetita sanatoasa, doamna! Asa ca, fara sa vreau, ieri am aflat sexul. E fetitaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!!!

 

pup burticile!  [flor]


Editat de aristica, 11 iulie 2014 - 10:34 .


#40
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 11 iulie 2014 - 10:34

artistica, tu mergi la un doctor la medlife? daca nu's prea indiscrete, la cine?




Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -