Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Decembrie 2014 (Minuni de Decembrie 2014) - cap. 4


308 raspunsuri la acest subiect

#21
baam

baam

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 429 mesaje

Postat 09 iulie 2014 - 15:45

Asa este aristica, ne tinem de manutza [:)] Doamne ajuta. Eu fac toxoplasma la 8 sapt, urina la 4 sapt si de secretii din col nu mi-a zis sa le repet, le-am facut la 6 sapt. si coagulograma si hemoleucograma o data la 3 luni a zis o data pe trimestru. Ce diferiti sunt dr astia .... v-am spus ca sunt putin sub limite cu hemoglobina si calciu... deci inceput de anemie, problema e ca lapticul nu stiu de ce dar nu ne place ... mancam branzica. Nici cu carnea nu ma omor... dar in seara asta am zis ca fac o ciorbita de vacuta ... in rest multe nectarine, mere, pepene... inghetata, branza cu rosii ... si cam atat sanatos :D.

 

Pupici, am niste emotii pt maine, nu mai pot, azi am avut senzatia toata ziua de miscare in burtica, or fi sufletelele mele oi fi innebunit, Dumnezeu stie!



#22
Oana2014

Oana2014

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 476 mesaje

Postat 09 iulie 2014 - 15:59

Monika probabil ca nu mai simt pentru ca sunt eu mai "nesimtita" :)), nu stiu de ce nu simt, a fost frumos ca am simtit in vreo doua zile dar cam atat.

Am fost la eco astazi si am aflat ca 100% vom avea o fetita care era tare activa, are 240 grame si avem lichid suficient. Doamna doctor a zis ca este dezvoltata cum trebuie si ca este in parametrii normali.

Pana la urma voi la cate saptamani v-ati facut programare pentru morfologie?

#23
baam

baam

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 429 mesaje

Postat 09 iulie 2014 - 16:52

Oana eu am facut prog pt eco morfo tr 2 la Filantropia la 22 s si 4 zile pe 19 august.



#24
sanduta

sanduta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 677 mesaje

Postat 09 iulie 2014 - 17:25

Buna tuturor 

 

Noi suntem bine, acum incepem a 15 saptamana si deja misca mult. :))

 

Eu sunt in concediu si imi petrec timpul uitandu-ma dupa diverse lucruri: patut, carucior, scoica lucurile care sunt necesare. Sincer sa va spun am un patut dar e mare pentru locul liber pe care il am acum. Ma gandeam sa-l modific pe acesta care il am ca e din lemn. Voi ce patut v-ati gandit sa cumparati??

 

CArutul e mai greu de gasit, ca sunt atatea modele :((. Nu as da nici bani multi pe el dar nici sa fie de mantuiala nu imi convne. Sunt foarte indecisa.

 

Eu inca nu stiu ce fac, daca optez pentru 1 an sau 2 ani. Am inteles ca se iau veniturile din ultimi doi ani, dar nu este nici unde un simulator de calcul sa vad cat as lua la un an si tare as mai vrea:( 

 

In legatura cu visele si eu am tot felul de vise ciudate si aiurea :)) dar cred ca e ceva normal.

 

 



#25
LoredanaM26

LoredanaM26

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 384 mesaje

Postat 09 iulie 2014 - 18:02

            Mamici din Bucuresti ce stiti despre domnul doctor  Massawi Tarig si spitalul Ilfov???

           TRebuie sa gasesc un medic care sa ma asiste la nastere in Bucuresti si m-a apucat anxietatea rau de tot in privinta asta, pt ca nu stiu ce, cand, unde, cu cine! Cu medicul meu ma intalnesc vinerea viitoare, dar imi recomanda pe cineva de la Polizu, nu stiu cine, o sa aflu vineri, dar as vrea si alte variante! Doctorul Tarig vine in Tgv la Promed si ar fi ok pt consulatatii. Am citit lucruri bune despre el, dar poate ma ajutati cu lucruri concrete din experiente cunoscute. :( :(

          Multumesc !



#26
Oana2014

Oana2014

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 476 mesaje

Postat 09 iulie 2014 - 18:59

Loredana eu il stiu pe Tarig pentru ca lucreaza pe acelasi cabinet cu doctora mea - Dragu Roxana care este tot la Ilfov si iti pot spune ca am auzit de el ca este un doctor foarte bun, nu am vazut sa aiba mai mult de 4, 5 paciente pe zi ( doctora mea are cam 20, 30 si eu stau cu orele la coada si astept ) dar sa stii ca toate pacientele lui vorbesc foarte frumos de el. Eu zic ca faci o alegere foarte buna!

Editat de Oana2014, 09 iulie 2014 - 19:00 .


#27
monik2014

monik2014

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 432 mesaje

Postat 09 iulie 2014 - 19:24

Baam bafta maine la control.
Oana ma bucur ca ne-ai adus vesti bune si ca fetita ta este ok. Eu voi face morfologia fetala la fix 21 de saptamani.
Sanduta ma bucur ca ai un bebe asa activ.
In ceea ce priveste patutul eu inclin pt unul de lemn. Mi se par mai trainice. De lemn am avut si la ceilalti copii si a fost ok. Din pacate patutul acela l-am dat si nu-l mai pot recupera. Asa ca va trebui sa cumpar altul.
Nici carut nu mai am. Dar nu ma grabesc sa cumpar pt ca noi nastem in decembrie si sigur nu voi iesi la plimbare prin troiene si frig. Cel mai probabil voi cumpara cand il vou putea folosi.
Indemnizatia se calculeaza astfel: faci media veniturilor nete pe ultimele 12 luni anterioare nasterii( in cazul nostru ian 2014- dec 2014) si inmultesti cu 85%. Diferenta dintre 1 an sau 2ani este ca in primul caz primesti 85%din venitul tau dar max 3400 ron ,iar in cel de-al doilea caz max 1200 ron. Deci mamicile cu salarii mari sunt oarecum fortate sa stea doar 1 an.
Sper ca te-am lamurit:)

#28
LoredanaM26

LoredanaM26

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 384 mesaje

Postat 09 iulie 2014 - 20:13

        Oana de spital ce imi zici?? ma intereseaza curatenia si sectia de neonatologie!



#29
Oana2014

Oana2014

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 476 mesaje

Postat 09 iulie 2014 - 20:31

Loredana eu am facut acolo histeroscopia de extirpare polip si a fost ok. Ce am auzit eu despre sectia de neonatologie este ca este curata dar ca asistentele iti fac zile fripte fie ca dai spaga fie ca nu, cica sunt foarte rele.

#30
Deyutu

Deyutu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 232 mesaje

Postat 09 iulie 2014 - 20:53

Va multumesc pt felicitari , mamici !

As vrea sa va intreb pe cele care luati utrogestan (sau ati luat ) - cand l-ati intrerupt , au aparut ceva pete ? stiu ca parca citisem asa ceva. Sau ceva dureri?

Ca mi-a zis doctorul ca pot sa il intrerup si vroiam sa stiu cam la ce sa ma astept. 

 

Azi am fost sa imi caut si eu o rochita, ca nu mai am nimic sa ma incapa din cauza sanilor extrem de mariti si nu am gasit nimiiiic :( o rochie lunga mi-ar trebui, ca picioarele s-au ingrosat si arata cam uratel. Stiti vre-un magazin pt gravide cu preturi acceptabile pe net ?




Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -